Circulatiepomp stookolieketel vervangen/vernieuwen

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • BramVroy
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 08-02 17:52
Dag allen

Ik heb vorig jaar een woonst gekocht waar een stookolieinstallatie zowel de verwarming (radiatoren) als het sanitaire water verzorgde (20j oud intussen). Ik heb intussen het sanitair gedeelte laten vervangen door een warmtepompboiler en ben daar tevreden van.

Momenteel heb ik geen budget ter beschikking om de hele stookolieketel te vervangen door een warmtepompboiler. Helaas begint de circulatiepomp de geest te geven. Ze start niet op, maar ik kan haar met een schroevendraaier wel "in gang" krijgen. Dat werkt dan een tijdje (een uur of zo) tot ze weer stil valt. Ik heb reeds de condensator vervangen maar dat lost het probleem niet op. Ik vermoed dus dat de lagers doorgesleten zijn; tijd voor vervanging!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/erI5EqGs_N_5kE-JWyxJgPabIEI=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/dc7aeVgBWPJHbS4OI4CetiIH.jpg?f=fotoalbum_large

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/-hHnNjMOmCMv810HqB92xjmcwKM=/x800/filters:strip_exif()/f/image/Z3tucrcbz6VL2YbbyDpizlED.png?f=fotoalbum_large

Mijn loodgieter heeft nog een pomp van hetzelfde type liggen (Calorbel CA 35/180) en vraagt 400 excl btw voor installatie en pomp. Zoals gezegd heb ik geen grote budgetten beschikbaar. Ik zou dus zelf het volgende willen proberen (vragen bij elk puntje):

1. De pomp rechts (sanitair water) wordt niet meer gebruikt (vervangen door warmtepompboiler). Dus ik wil die gebruiken ter vervanging van die van links. De pompen lijken identiek. Het is me enkel niet duidelijk hoe ik de pompen loskoppelen: zijn de thermostaat erboven en de kraan eronder deel van het geheel, of blijven die staan?
2. Als dat niet zou werken, zou ik een andere pomp willen kopen. Ik lees (en merk) namelijk dat deze oude pompen enorm veel verbruiken omdat ze constant draaien, en moderne pompen lijken goedkoper en veeeeel efficiënter. Ik zag bv. de Grundfos Alpha 1 L 25-40 180. Ik denk dat die dezelfde specificaties heeft als de huidige pomp en wordt aanbevolen (maar verbeter me als ik fout ben!). Waar ik wel geen weet van heb is de elektriciteitsaanvoer. Ik heb geen kaas gegeten van elektriciteit en weet niet of ik dezelfde aansluiting kan gebruiken als de huidige pomp, of niet. Uiteraard be ik niet zo happig om een nieuwe zekering te steken enkel voor deze pomp.

Bedankt voor alle info, tips en waarschuwingen! Andere suggesties zijn ook welkom.

Alle reacties


  • Wilke
  • Registratie: December 2000
  • Laatst online: 08:56
Deze pompen, ook nieuwe efficiënte, lopen gewoon op 230V en verbruiken 10-100W, in die orde, dus ja dat kan gewoon met de bestaande bekabeling, en hiervoor een zekering vervangen is absoluut niet nodig, dit is net zo'n verbruik als een ouderwetse gloeilamp ongeveer.

[ Voor 29% gewijzigd door Wilke op 03-02-2026 11:11 ]


  • BramVroy
  • Registratie: November 2009
  • Laatst online: 08-02 17:52
Wilke schreef op dinsdag 3 februari 2026 @ 11:09:
Deze pompen, ook nieuwe efficiënte, lopen gewoon op 230V en verbruiken 10-100W, in die orde, dus ja dat kan gewoon met de bestaande bekabeling, en hiervoor een zekering vervangen is absoluut niet nodig, dit is net zo'n verbruik als een ouderwetse gloeilamp ongeveer.
Bedankt Wilke, als ik je goed begrijp installatiegemak zou dus redelijk simpel moeten zijn: circuit laten leeglopen, pomp verwijderen (NIET de thermometer noch kraan, enkel pomp zelf) en nieuwe aansluiten op dezelfde plaats met zelfde aansluiting.