dBase nog steeds levend?

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • Vinales
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 11-01 16:30
Niet zozeer een vraag, meer een verwondering.

Is dBase nog steeds levend? Ik kwam het stomtoevallig weer tegen. Wikipedia: dBase


Bracht weer herinneringen terug aan dBaseIII en dBase IV.

Ongelooflijk!

Alle reacties


  • MueR
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 14:18

MueR

Admin Devschuur® & Discord

is niet lief

Wat wil je precies bereiken met dit topic? Wil je horen dat het ergens nog gebruikt wordt? Vast wel, want legacy meuk sterft moeilijk af. Dus behalve dat, wat is je doel met dit topic?

Anyone who gets in between me and my morning coffee should be insecure.


  • mvrtwkrs
  • Registratie: April 2025
  • Laatst online: 10-01 12:49
Wikipedia: Clipper (programmeertaal)

Mooie, en hele andere tijden ...

[ Voor 14% gewijzigd door mvrtwkrs op 20-12-2025 01:23 ]


  • wheez50
  • Registratie: Oktober 2003
  • Laatst online: 15:20
https://store.dbase.com/SearchResults.asp?Cat=1

Ja leeft. Je kan het nog kopen. Hat je zelf kunnen googlen. Of links volgen.

  • Vinales
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 11-01 16:30
Ja ik had het daarna gegoogled, maar vond de informatie maar mager. En de minachting waarmee ‘oude meuk’ wordt aangeduid vind ik ongepast.

  • CodeCaster
  • Registratie: Juni 2003
  • Niet online

CodeCaster

Stop AI Slop

Maar het ís op sterven na dood en ouwe meuk...

https://oneerlijkewoz.nl
Op papier is hij aan het tekenen, maar in de praktijk...


  • RaZ
  • Registratie: November 2000
  • Niet online

RaZ

Funky Cold Medina

dBase IV uit 1988 geen ouwe meuk vinden? Dan ben ik benieuwd of je ook nog met ms-dos 6.22 werkt en WordPerfect 5.1 gebruikt als tekstverwerker. :P

Ey!! Macarena \o/


  • Vinales
  • Registratie: Maart 2012
  • Laatst online: 11-01 16:30
RaZ schreef op zaterdag 20 december 2025 @ 08:25:
dBase IV uit 1988 geen ouwe meuk vinden? Dan ben ik benieuwd of je ook nog met ms-dos 6.22 werkt en WordPerfect 5.1 gebruikt als tekstverwerker. :P
Het is inderdaad (heel) oud, maar betekent niet dat je er minachtend over hoeft te doen. En blijkbaar is het nog doorontwikkeld.

Enfin, mbt oude systemen. Er zijn nog steeds grote bedrijven die letterlijk drijven op AS/400…..

Maar, ik uitte in mijn startpost alleen verwondering …

  • Joep
  • Registratie: December 2005
  • Laatst online: 16:42
Ik ben bezig met het overzetten van een applicatie geschreven in FoxPro met een dBase-db naar een MS Access applicatie met SQL-server backend :+

  • Kalentum
  • Registratie: Juni 2004
  • Laatst online: 17:31
In de wereld van de geografische informatie is ESRI de belangrijkste leverancier en die heeft ooit de Shapefile bedacht. De metadata voor een bepaalde locatie (attributen) is daarbij opgeslagen in een .dbf bestand, wat een dbase IV bestand is. Voor zover ik weet is het nog steeds een populaire manier om data uit te wisselen

  • MarzSP
  • Registratie: Juli 2023
  • Laatst online: 12-01 08:24
dBase en Clipper worden zeer zeker nog gebruikt...in de laatste jaren één werkgever gehad die er nog actief mee bezig was. Lekker antiek wel

  • pennywiser
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 14:14

  • pennywiser
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 14:14
En ja, ik heb begin jaren 90 ook er mee leren werken.

  • Scoutertje
  • Registratie: Juli 2004
  • Laatst online: 17:37
De metadata voor een bepaalde locatie (attributen) is daarbij opgeslagen in een .dbf bestand,
Gebruik is langzaam aflopend.
Nieuwe ontwikkelingen vaak niet meer in shapefiles maar in bijvoorbeeld geodatabase want ook in de geo-wereld worden de beperkingen van het dbf-formaat gevoeld. Blob's bijvoorbeeld of een filesize van 2Gb.

Zelf ben ik van dBase4 overgestapt naar FoxPro en even later Visual FoxPro al dan niet met MySQL als achterkant. Was een mooie tijd... ;-)

  • Klippy
  • Registratie: Oktober 2000
  • Laatst online: 17:21

Klippy

Still Game

Ik heb ongeveer 12 jaar lang gewerkt aan een Clipper applicatie, op de Wiki link van @mvrtwkrs staat ook een verwijzing naar XBase++, daar draait die applicatie nog steeds op en het werkt nog prima op moderne systemen eigenlijk. De DB is wel gemigreerd naar FoxPro, maar het idee van development en file access is nog steeds hetzelfde. Maar er is nog support op, het werkt met moderne client/server omgevingen, etc.
Dus ja, dat is nog steeds actueel, we hebben pas nog een nieuwe licentie voor 3 jaar gekocht, want het zal nog jaren duren om duizenden klanten te migreren naar andere omgevingen.
Het is al jaren niet meer mijn primaire taak, maar af en toe help ik nog iemand mee die het nog onderhoud. Het is een project dat 20 jaar geleden gestart is met ontwikkeling, maar nog steeds in Clipper/Xbase (dat toen al niet meer super modern was), omdat er nog functionaliteit inzit vanuit een vorige DOS versie. En het is soms wel leuk om die oude code terug te zien die inmiddels al miljarden keren uitgevoerd moet zijn en nog steeds werkt. Dat kunnen veel moderne developers ook niet meer zeggen.
En het levert ook wat skills op die veel mensen niet meer hebben, je bent vrij low-level bezig met je data en OS, dus je leert hoe je bestandssysteem werkt, hoe de Windows graphics APIs werken etc. Daarna heb ik ook nog wat componenten gemaakt om die DB te migreren naar nieuwe databases in Go, dus lekker low-level bitjes lezen in een modernere taal en dan komt die kennis toch weer van toepassing.
Ondanks dat ik nu een hele andere functie heb mis ik het toch nog wel eens en ik verwacht dat je er de komende jaren nog goed geld mee kan verdienen met het onderhouden en migreren van oude projecten. Het is nog geen COBOL, maar de developers die dit beheersen en nog steeds in een developer rol zitten zijn schaars en de AI modellen zijn er ook nog niet heel goed op getraind merk ik.

Steam | SXQncyBhbGwgZ29vZCwgbWFuISDwn5iO

Pagina: 1