Vraag


  • SalexSun
  • Registratie: December 2017
  • Nu online
Mijn vraag
Het valt me op dat de omvormer van de zonnepanelen vaak maar weinig uren/dag opbrengst hebben. Dit komt vermoedelijk door de drempelspanning van 120V van de omvormer, welke met deze korte/donkere dagen vaak niet of kort gehaald wordt.

De installatie bestaat uit 10 zonnepanelen in twee strings van 5. Per string is er éen type zonnepaneel, dus in totaal twee types. Alles ligt op zuid met dakhelling van circa 40 graden. Van schaduw is geen sprake.

Ik kan deze twee strings in serie kan schakelen om de string-spanning te verhogen en daarmee het aantal uren/dag te verhogen. Eventueel wil ik ze in de lente weer parallel schakelen als dat voordeel heeft. Het in serie schakelen zou ik binnen doen bij de omvormer met de bestaande MC4 connectoren. De resulterende string van 10 panelen wordt dan op éen ingang van omvormer aangesloten.

Zie ik hierbij iets over het hoofd?

Relevante software en hardware die ik gebruik
- Ginlong Solis S5-GR1P3K
- eerste string: 5x vergelijkbaar met de tweede string. Aanwezig vanuit de bouw, vandaar type niet bekend. Vermogen is naar mijn weten circa 300W
- tweede string: 5x JA Solar JAM60S17-325-HC-BC. Later bijgeplaatst door hetzelfde bedrijf dat de eerste string heeft geplaatst

Wat ik al gevonden of geprobeerd heb
De panelen in de tweede string hebben een max spanning van circa 40V. Uitgaande dat de panelen in de eerste string dit ook hebben, zou de max spanning 400V zijn. De omvormer DC spanning is max 600V en MPPT bereik van 90 tot 520V. Het rated DC voltage is echter 330V.

De afgelopen dagen heb ik de spanning per string gelogd, helaas werd deze eerder niet gelogd. Afgelopen dinsdag is de omvormer dus pas om 11:30 aangegaan.
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/7YhPvN7ItbQHDJam1FQY4LJz_6w=/800x/filters:strip_exif()/f/image/XkDNOpJncxkBhqIc5wkBZhHJ.png?f=fotoalbum_large

Ik ben opgeleid tot elektrotechnicus, maar weinig werkervaring in de installatietechniek en beperkte kennis van regelgeving/normen mbt DC

LG monobloc s 5kW U44, 3kWp zuid, Model 3 SR+

Alle reacties


  • Thieskee
  • Registratie: Januari 2024
  • Laatst online: 20:30
String spanning per tracker is niet optimaal. Zeker oudere Chinese omvormers zijn nogal optimistisch met minimaal opstart spanningen. Wat je inderdaad zou kunnen doen is de strings in elkaar doorlussen en alles op 1 tracker zetten.

Dit kan zonder problemen als alles op zuid ligt ongeacht de verschillende spanningen per paneel.

Label wel even je DC kabels en zet de omvormer uit ;).

  • jeroen3
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 20:41
Heb je ook een plotje van de stroom, dit moet ook overeen komen.

  • stefaantje
  • Registratie: Juli 2013
  • Laatst online: 20:51
Spanning wordt pas geregistreerd door omvormer vanaf 11u32? Dan zal de stringspanning inderdaad vaak té laag zijn om de omvormer te laten opstarten.

Verwacht in deze donkere periode echter geen superhoge opbrengsten, zelfs al komen de 10 panelen in serie te staan.

  • SalexSun
  • Registratie: December 2017
  • Nu online
jeroen3 schreef op donderdag 4 december 2025 @ 20:41:
Heb je ook een plotje van de stroom, dit moet ook overeen komen.
Nee heb ik niet, maar ik zal het toevoegen en de komende dagen loggen.

Puur beredeneerd op basis van de vergelijkbare spanningen en rated vermogen zou de stroom ook dicht bij elkaar moeten liggen.

LG monobloc s 5kW U44, 3kWp zuid, Model 3 SR+