Vraag


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
Oke, even benieuwd naar jullie input op op onze nieuwe meterkast...

Huidige situatie: Oude meterkast, 3Fasen, diverse uitbreidingskastjes, etc.
Woning wordt totaal verbouwd, dus m.i. is de nieuwe situatie meer van belang:


De nieuwe situatie is alsvolgt:
- Het huis zelf
- Het gastenverblijf + hoofdschuur
- Diverse buitenaansluitingen (ca. 3200m2 tuin/grond, dus er loopt, of gaat richting iedere hoek wel iets lopen). Tevens is er een elektrische poort, willen we 2 auto's kunnen laden.
- Komt nog klein schuurtje (mobiel ding eigenlijk) in de tuin, voornamelijk voor opslag en mogelijk komen de elektrische fietsen hierin te staan.

Het huis zelf heeft twee verdiepingen:
Begane grond (Onze slaapkamer, onze badkamer, woonkamer, werk/speelkamer/ hal, woonkeuken, bijkeuken, toilet, veranda (welke zodanig gebouwd wordt, dat dit in een later stadium evt vrij eenvoudig bij aan binnen(woonkeuken) te trekken is.

Eerste verdieping (2 x kinderslaapkamer, hal/overloop, toilet, kleine badkamer

Het gastenverblijf (tevens ons verblijf tijdens verbouwing)
Vanuit meterkast van de woning ligt ca. 24m1 Grondkabel VG-YMvKas 4x10mm² Dca-s2,d2,a3 naar meterkast gastenverblijf

Begane grond, geen verdieping. Heeft reeds eigen meterkast. Helaas het door jullie minder geliefde Gacia.
Vanuit die meterkast wordt ook de hoofdschuur van voeding voorzien. Tevens loopt er dan ook nog een krachtgroep t.b.v. krachtstroom naar de schuur.
Hier zijn de volgende groepen aanwezig:
1 Airco (+ mogelijk onbekend?)
2 Woonkamer + slaapkamer + WIFI + Hue Bridge+ Pomp vloerverwarming
3 Schuur
4 Vaatwasser
5 Boiler keuken
6 Oven
7 Buiten voor + achter WCD's & verlichting bij gastenverblijf
8 WC + badkamer + hal + eetkamer + keuken
9 Wasmachine
10 Droger

K1 Fornuisgroep-> Nee krachtgroep t.b.v. fornuis
K2 Toekomst doorstroomboiler oid (ligt boven
douchekop thv buitenmuur)
Nee, wordt binnenkort de krachtstroomgroep voor de schuur.

De meterkast voor het huis zou er m.i. alsvolgt uit moeten zien, ik sla per ruimte even een regel over.
Ik ga bij alles uit van aardlekautomaten

1 Woonkeuken algemeen (verlichting, diverse WCD's woongedeelte) - B16(1)
2 Keuken WCD's t.b.v. apparatuur bij keukenblad incl. eventuele magnetron - B16(2)
3 Oven (1) - B16(3)
4 Oven (2, keukenindeling moet nog gemaakt worden, ik sluit niet uit dat dat 2 ovens worden) - B16(4)
5 Quooker - B16(5)
6 Vaatwasser - B16(6)
7 Fornuisgroep - B16 Fornuisgroep(1)

8 algemeen (verlichting, diverse WCD's)
9 Droger - B16(7)
10 Wasmachine - B16(8)
11 Warmtepomp - (krachtgroep, fornuisgroep, normale groep?)

12 Veranda - B16(9)

13 Badkamer - B16(10)

14 Hal + trapopgang naar boven (kan evt qua verbruik bij op een andere ruimte, maar m.i. niet handig - B16(11)

15 Onze slaapkamer - B16(12)
16 Aircovoorbereiding (Hebben 1 airco nog over op dit moment, zat in het woonhuis) - B16(13)

17 Woonkamer - B16(14)

18 Werk/speelkamer - B16(15)

19 Slaapkamer 1 boven - B16(16)

20 Slaapkamer 2 boven - B16(17)

21 Hal + WC Boven (of 2 groepen van maken? Maar m.i. niet nodig) - B16(18)
22 Aircovoorbereiding (Mogelijk hangen we de airco die over is wel in deze hal, of komt er eentje bij op enig moment) - B16(19)

23 Ventilatiesysteem + WTW (systeem komt boven, al weet ik nog niet exact waar) - B16(20)

24 Stroomvoorziening poort. Hier wil ik eigenlijk 0 andere dingen bij op hebben. Heb in de huidige toestand al diverse storingen gehad omdat het A 60 jaar oud is, B soms hobby/bobby aangesloten is. Met name na een regenbui enkele maanden geleden, ergens zit sluiting, op dit moment werkt alle buitenverlichting niet, maar gelukkig kon ik de poort nog bij de woning oppikken en doet die het wel) - B16 (21)

25 Verlichting / WCD's / etc buiten, voorzijde huis - B16 (22)

26 Verlichting / WCD's / etc buiten, achterzijde huis - B16 (23)

27 Verlichting / WCD's zijkant huis, thv parkeerplaats - B16 (24)

28 Voorziening laadpalen (reeds ca. 35 m1 kabel getrokken vanuit meterkast woning, Grondkabel VO-YMvKas 4x4mm² Dca-s2,d2,a3. Doel is om op dit moment een Volvo V60 hybrid 2019 (10.5 kWh) + Peugeot 206 2020 (50 kWh) te kunnen laden. Maar ik sluit niet uit dat dat op een bepaald moment twee volledig elektrische auto's worden. - B16 4P(1)

29 Voorziening om accu's in opslagschuur te kunnen plaatsen t.b.v. stroomopslag (Situatie na 2027 om flexibel te kunnen zijn, denk ca. 40 m1 kabel die nog getrokken moet worden. - ?? Ik ga even uit van krachtgroep in C karakteristiek in de meterkast in de woning? (Los van wat er in het schuurtje moet komen)

30 Verlichting / WCD's / etc in opslagschuur, moet nog getrokken worden, of evt combineren met klein meterkastje in opslagschuur, zie 27? - B16(25)

31: Op beide zijden van het nieuwe dak komen zonnepanelen (kan via familie goedkoop inkopen, dus willen maximaal plaatsen). Denk aan weerszijden ca. 12 panelen ca. 550 Wp per stuk? - ??? Ik ga even uit van 1 krachtgroep, B karakteristiek?

32: Het is niet onmogelijk dat we op ons platte dak in de toekomst ook nog panelen bij willen plaatsen. Afhankelijk van hoe situatie budget, auto's, regelgeving etc, zich ontwikkeld. - - >> Extra krachtgroep tzt?

Volgens mij tel ik dan, met nog niet alles helemaal helder op het netvlies:
B16 normaal: 25
Fornuisgroep: 1
Krachtgroepen: 5 (Gastenverblijf, krachtstroom in huis, laadpalen, PV installaties / batterijen) (warmtepomp?)

Al met al een hele flinke lijst dus. Mogelijk splits ik e.e.a. veel te veel uit in diverse kleine groepen en kan ik veel meer combineren, of doe ik andere dingen totaal fout. Maar ik durf pas sinds ca. een jaar überhaupt een schroevendraaier in de meterkast te steken, dus al doende leert men. Ik hoor graag wat jullie denken. Op alle ramen in huis komen zonweringen/rolluiken, Die beschouw ik even als binnen bij op de kamergroep.

Toevallig moest ik onlangs al het e.e.a. vernieuwen/ voorbereiden, dus toevallig ben ik al in bezit van het volgende, nieuw, wat ik het liefst zou (her)gebruiken. E.e.a. is even on hold gezet, dus nog maar eentje zit daadwerkelijk in de kast, de rest ligt nog op de plank.
2 stuks Hager aardlekautomaat 4-Polig ADM416G B16 (Liggen nog nieuw en ongebruikt op het schap. Ik weet nog dat de een aangeschaft is voor de laadpalen (uitgesteld) en de ander weet ik zelf even niet meer, geloof voor de krachtgroep in het huis, die vooral tijdens verbouw werkzaamheden gebruikt zal worden.... :) )
1 stuks Hager aardlekautomaat 4-Polig MCN32E C32 (deze zit erin, voedt dus de meterkast die in het gastenverblijf zit)

Om nog wat extra denkwerk toe te voegen:
Nu is het zo dat de huidige positie van de meterkast vd woning mij niet zo bevalt. De hoofdzekering vd netbeheerder zit me minder in de weg, die mag evt. blijven zitten. Nu hebben we drie opties:
- Meterkast plaatsen op plek die mij niet past
- Meterkast plaatsen op andere plek mbv relocationbox
- Meterkast aan andere zijde van deze muur plaatsen. (Hierbij blijft dus de hoofzekering vd netbeheerder zitten, pikken we hem vanaf daar op

Daarnaast vind ik allerlei Home Automation ook nog wel lollig....
Dus ik denk dat het verstandig is om nu meteen veel ruimte in de kast te creëren, zodat bijvoorbeeld een powermeter van Shelly oid. makkelijk bijgeplaatst kan worden..

Dus ik ben benieuwd. Wat denken jullie? En als jullie nog info missen, schroom niet!
Een van mijn goede vrienden is elektromonteur voor zijn werk en een familielid is werkzaam in de PV branche, zij zullen me helpen met advies en installatie, maar ik merk dat ze soms te snel gaan en daarom zoek ik het eerst zo veel mogelijk zelf uit, probeer ik het hier te toetsen en dan pas bij hen neer te leggen.

Anyway, bij Elektramat/ABB loop ik al vast. (en bij Hager nog eerder)

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/aYwMjjTwB1gYkMWj_R1mjYiD3Lw=/800x/filters:strip_exif()/f/image/sIyN7sV6miJv5JdEGc2vZfxu.png?f=fotoalbum_large

Nu meen ik zelf, dat ik ergens eens gelezen heb dat die normale B16's ook op 1 DIN breedte verkrijgbaar zijn, maar die kan ik in elk geval niet selecteren....

Edit: Dit is mijn eerste keer met het systeem, heb nu de mogelijkheid gevonden voor de 1 DIN brede modules, was eigenlijk heel eenvoudig... 8)7

Dan ziet ie er zo uit, heb ik zelf al wel twee componenten verplaatst wat voor een meerprijs zorgt, maar vond ik voor het beeld even rustiger ogen:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/0ULm3BNE5i4swUPNJgx5qw4bI7Y=/800x/filters:strip_exif()/f/image/PEDw5zQO1MuX0x46D1CB2rvQ.png?f=fotoalbum_large

Voor de leuk nog even noodverlichting, onderinvoeren en 2 WCD's bij gezet, linkje:
https://www.elektramat.nl...LXM9JZ7QTJ&buildInfo=null

Mooie gedetailleerde post => schopje op zichzelf

[ Voor 5% gewijzigd door Septillion op 29-11-2025 17:19 ]

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...

Alle reacties


  • habbekrats
  • Registratie: December 2002
  • Laatst online: 14:50
@BrammT 3fase 3x25A ? Waarom een fornuisgroep zonder aardlek? en niet een 3p+30mA
Voor dit soort installatie zijn volgens de NEN installatie tekeningen vereist.
Zit weinig reserve ruimte in, ik denk ook dat je nogal wat kamrails/doorverbindingen moet maken. Ik zou de kast minimaal 63A uitvoeren. Ik heb zelf Hager vega 4x18 moduul op mp leeg gekocht. Die zit al aardig vol.

http://www.pvoutput.org/list.jsp?id=46229&sid=42168


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
habbekrats schreef op vrijdag 28 november 2025 @ 21:52:
@BrammT 3fase 3x25A ? Waarom een fornuisgroep zonder aardlek? en niet een 3p+30mA
Voor dit soort installatie zijn volgens de NEN installatie tekeningen vereist.
Zit weinig reserve ruimte in, ik denk ook dat je nogal wat kamrails/doorverbindingen moet maken. Ik zou de kast minimaal 63A uitvoeren. Ik heb zelf Hager vega 4x18 moduul op mp leeg gekocht. Die zit al aardig vol.
Ja op dit moment 3x25A. Hopelijk hoeft dit niet verzwaard te worden.
Waarom een fornuisgroep.... Nou omdat ik even niet nagedacht had, dat dat natuurlijk helemaal niet nodig is en gewoon een 3p+n 30mA moet worden,...

En hoofdschakelaar naar 63A, tja even niet op gelet....

Bedankt voor de input zover alweer, dan zou je uitkomen op het volgende (uitgaande van deze kast, ik wil liever niet zelf een volledige kast bedraden omdat ik vind dat ik daar eigenlijk (nog) te weinig kaas van gegeten heb,,, :>

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/SeJG51e2X2taYYjInqo67E5i2Sw=/800x/filters:strip_exif()/f/image/ImlU6YLCQKwwtvNHrDiNZPWB.png?f=fotoalbum_large

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
@BrammT Denk eens aan load balancing voor je grote verbruikers, vooral de auto laders. En als dat niet voldoende is een accu voor peak shaving. Dan moet binnen 3x 25A blijven best te doen zijn, maar je zou deze extra's ten op zichte van de simpele standaard situatie best eens nodig kunnen hebben. Ja de zonnepanelen zullen best helpen. En denk eraan dat je omvormers (3fase) samen 3x 25A mogen produceren, en daar passen 1,5 tot 2x zoveel panelen op. Leg je dak ook echt vol.
Wil je meer weten? Laat maar weten.

edit: als je 6 krachtgroepen hebt, doe die in 1 kast en doe de hoofdschakelaar in de kast er naast. Oogt beter.

[ Voor 10% gewijzigd door onetime op 28-11-2025 23:31 ]

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • Jim423
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 13:16
Doe wat je wilt natuurlijk maar volgens mij kunnen een hoop zaken samen.
Los van de poort 4 groepen voor buiten is natuurlijk overkill. Heeft je WTW echt een eigen groep nodig?
Hal,WC,woonkamer kun je ook wel combineren. Slaapkamer 1 en 2 kunnen samen.
13 en 14 kunnen ook wel samen. Hou er rekening mee dat bij een sluiting de hele fase eruit gaat dus het heeft geen zin om bijvoorbeeld 6 groepen op 1 fase te zetten puur voor de veiligheid.

AMD Ryzen 5800X - 32GB DDR4 Corsair RGB - XFX 6900XT - Panasonic HIT 990Wp - AE200L WPB met cv-ondersteuning


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
@Jim423 Hij gebruikt wel allemaal alamats, dus bij aardlek minder afgeschakeld.

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • Ethiron
  • Registratie: November 2016
  • Niet online

Ethiron

Advocatus diaboli

@BrammT let op dat je voor je zonnepanelen een 300mA aardlekautomaat neemt. Die heb je nu niet.

  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 13:53

pvg

@BrammT Als je een accu wilt met backup, hou er dan rekening mee dat sommige systemen ook een retour kabel nodig hebben.
Verder veel meer groepen samenvoegen.
Hou ook ruimte over voor een meter (voor nul-op-meter accu, loadbalancing laadpaal, enz).
Misschien verstandig om je nu te orienteren op integratie van accu, laadpalen, zonnepanelen ed, want systemen van verschillende merken gaan niet (vanzelf) lekker samenwerken.

  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
onetime schreef op vrijdag 28 november 2025 @ 23:28:
@BrammT Denk eens aan load balancing voor je grote verbruikers, vooral de auto laders. En als dat niet voldoende is een accu voor peak shaving. Dan moet binnen 3x 25A blijven best te doen zijn, maar je zou deze extra's ten op zichte van de simpele standaard situatie best eens nodig kunnen hebben. Ja de zonnepanelen zullen best helpen. En denk eraan dat je omvormers (3fase) samen 3x 25A mogen produceren, en daar passen 1,5 tot 2x zoveel panelen op. Leg je dak ook echt vol.
Wil je meer weten? Laat maar weten.

edit: als je 6 krachtgroepen hebt, doe die in 1 kast en doe de hoofdschakelaar in de kast er naast. Oogt beter.
Ik zat inderdaad te denken aan een laadpaal / of 2 laadpalen voorzien van load balancing. Volgens mij werken die aover het algemeen via de P1 poort toch?

Het dak volleggen is iets wat ik wil doen met een klein beetje behoud voor het oog. Onderstaand de tekening van ons dak. Onze woning is nu een semibungalow met stahoogte onder de nok (30gr kap) en wordt medio maart opgehoogd naar 45gr kap. We hebben dus behalve kopgevels geen muren op de eerste verdieping waar ramen in kunnen. Dat wil zeggen dat we vrij veel dakramen hebben.
Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers. Inloggen
We hebben op dit moment 30 zonnepanelen. Ik twijfel of we die moeten gaan hergebruiken:
22 stuks uit 2012 - 245KWh per stuk (Merk even niet bekend, moet ik nakijken)
8 stuks uit 2019 - 320 KWh per stuk (2019 zeg ik even uit mijn hoofd, moet ik nakijken, merk AU Optronics)
(Dus ja: Ik wil graag meer weten!)
Jim423 schreef op vrijdag 28 november 2025 @ 23:41:
Doe wat je wilt natuurlijk maar volgens mij kunnen een hoop zaken samen.
Los van de poort 4 groepen voor buiten is natuurlijk overkill. Heeft je WTW echt een eigen groep nodig?
Hal,WC,woonkamer kun je ook wel combineren. Slaapkamer 1 en 2 kunnen samen.
13 en 14 kunnen ook wel samen. Hou er rekening mee dat bij een sluiting de hele fase eruit gaat dus het heeft geen zin om bijvoorbeeld 6 groepen op 1 fase te zetten puur voor de veiligheid.
Ik denk dat je gelijk hebt over het samenvoegen van het een en ander. Mijn drijfveer hiervoor is een beetje ontstaan door de gebrekkige installatie hier. Alles is oud, versleten en bovendien vaak op twijfelachtige wijze aangesloten... Hierdoor de afgelopen tijd vele storingen gehad waar ik helemaal zat van ben. En om die reden neig ik naar veel uitsplitsing, om minder ongemak te hebben van storingen en tegelijkertijd makkelijker de boosdoender op te sporen. Maar tegelijkertijd is het zometeen natuurlijk zo dat we het A: Nu wel kundig aan gaan leggen, B: Dat ik straks ook weet hoe alles zit.

Ik zou natuurlijk de buitengroepen middels een lasdoos samen kunnen voegen, waardoor ik noord/oost/zuid/west wellicht kan loshalen in geval van storing om zo het zoekgebied te verkleinen.
Zoals al aangegeven werd, maakt dat ook de keuze om alles alamat uit te voeren.

Ik ga er even over denken wat we wellicht kunnen elimineren...
Ik kom een dezer dagen met een aangepaste samenstelling, ben vandaag even druk met sloopwerkzaamheden.
onetime schreef op vrijdag 28 november 2025 @ 23:52:
@Jim423 Hij gebruikt wel allemaal alamats, dus bij aardlek minder afgeschakeld.
Juist!
Ethiron schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 05:53:
@BrammT let op dat je voor je zonnepanelen een 300mA aardlekautomaat neemt. Die heb je nu niet.
Ook hele waardevolle input, neem ik mee, bedankt. :*)
pvg schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 08:28:
@BrammT Als je een accu wilt met backup, hou er dan rekening mee dat sommige systemen ook een retour kabel nodig hebben.
Verder veel meer groepen samenvoegen.
Hou ook ruimte over voor een meter (voor nul-op-meter accu, loadbalancing laadpaal, enz).
Misschien verstandig om je nu te orienteren op integratie van accu, laadpalen, zonnepanelen ed, want systemen van verschillende merken gaan niet (vanzelf) lekker samenwerken.
Goede tip van de retourkabel. Alles ligt dadelijk open, dus twee kabels trekken is een hele kleine moeite.
Ik kom er later even op terug, wat hiervoor dan allemaal nodig is.
Wat is in jouw ervaring dan een goed merk die alles aanbiedt? Of denk je aan zelfbouw?
Heb me hier onlangs al lichtelijk in verdiept in de zoektocht laadpalen, maar mede hierdoor besloten om nog even door te laden met de schuko stekker. Om wel alles in een keer goed in te kunnen richten.

Ik ga een dezer dagen even een nieuwe wensenlijst qua groepenverdeling opstellen. Vandaag en morgen zijn even druk ivm sloop/verbouwwerkzaamheden,.
Bedankt voor je input! Als ik de link open, kom ik helaas niet op de boodschappenlijst uit, daar lijkt iets niet helemaal goed te gaan. Qua verdeling sowieso knapper, al kan ik niet alle componenten zo benoemen / plaatsen. Het 80A component onderin de middelste kast is een KWh meter neem ik aan. Maar wat zijn die blauwe/oranje blokken aan de linkerzijde, onderin die kast?

Ik heb hier volgens mij ook regelmatig gelezen dat een screenshot / boodschappenlijst bij Sander Vunderink ingediend wordt met een offerteverzoek, dat lijkt me hier ook een goed plan. Want als ik de eigen indeling bij Elektramat wil toepassen, dan wordt de kast al gauw enkele honderden Euro's duurder.

Ik zie dat jij nog wel een 40A hoofdschakelaar kiest, zou dat niet beter een 63A kunnen worden?

Allemaal bedankt voor de input zover. Dit is waarom ik al sinds 2009 Tweakerslid ben... Echt top.
Ik ben vandaag en morgen heel druk met allerlei bouw- en sloopwerk, dus grote reacties van mijn kant zijn even uitgesteld tot maandag, dan heb ik wel weer tijd van schuiven, denken, posten, verwerken...

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
@BrammT
  1. Leg die oude panelen lekker op die beschaduwde daken, op bewolkte dagen doen ze net zo hard mee en dan is de stroom het duurst.
  2. Wat zijn de maten tussen nok en dakramen?
  3. Je aansluiting is 3x 25A dus 40A schakelaar is genoeg. 63A is nauwelijks duurder, voor het geval je naar een zwaardere aansluiting gaat.
  4. Die gekleurde blokjes is overspanningsbeveiliging. Accu, auto's, solar, andere elektronica maken het duur als het fout gaat. Dit helpt een stuk, maar niet bij directe inslag natuurlijk.

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 13:53

pvg

@BrammT Mbt accu/PV/laadpaal systemen: er zijn meerdere merken die geïntegreerde oplossingen aan bieden. Solaredge is er een (goede kwaliteit, duur, gesloten systeem en lastig zelf te installeren). Voor de doehetzelf-er is Victron het aangewezen merk (open interfaces, nederlandse kwaliteit en goed verkrijgbaar). Zelf zou ik volledig Victron gaan, maar dan moet je wel de technische kennis hebben (of een installateur vinden).

  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
pvg schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 17:21:
@BrammT Mbt accu/PV/laadpaal systemen: er zijn meerdere merken die geïntegreerde oplossingen aan bieden. Solaredge is er een (goede kwaliteit, duur, gesloten systeem en lastig zelf te installeren). Voor de doehetzelf-er is Victron het aangewezen merk (open interfaces, nederlandse kwaliteit en goed verkrijgbaar). Zelf zou ik volledig Victron gaan, maar dan moet je wel de technische kennis hebben (of een installateur vinden).
En als aanvulling daarop zorgen dat je ofwel fysiek moet gaan omschakelen als je een off-grid systeem wilt/gaat toepassen of hele goede automatische schakeling hebben, verzekeringen keren niets uit en bij vermoedens mogen netbeheerders de boel kortsluiten, in het ergste geval gaat dan alles in rook op en kost het je heel veel (+ claims voor onveiligheid richting medewerkers netbeheerder)

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 13:53

pvg

Annuk schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 17:26:
[...]


En als aanvulling daarop zorgen dat je ofwel fysiek moet gaan omschakelen als je een off-grid systeem wilt/gaat toepassen of hele goede automatische schakeling hebben, verzekeringen keren niets uit en bij vermoedens mogen netbeheerders de boel kortsluiten, in het ergste geval gaat dan alles in rook op en kost het je heel veel (+ claims voor onveiligheid richting medewerkers netbeheerder)
Victron en Solaredge (en andere merken) voldoen natuurlijk aan de anti-islanding normen.

  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
Maar @BrammT ik zou eens kijken naar een Eaton Medusa kast en daarin alle ABB componenten, of evt een veldverdeler.
Ja dan moet je of via SV laten inbouwen of overwegen er zelf tijd voor te maken (als je zoveel mogelijk met kamrails doet hoeft het niet veel werk te zijn hoor.
Maar ben overtuigd mits dit past dat dit netter oogt uiteindelijk.

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • plag
  • Registratie: Januari 2020
  • Laatst online: 14:27
Annuk schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 18:38:
Maar @BrammT ik zou eens kijken naar een Eaton Medusa kast en daarin alle ABB componenten, of evt een veldverdeler.
Ja dan moet je of via SV laten inbouwen of overwegen er zelf tijd voor te maken (als je zoveel mogelijk met kamrails doet hoeft het niet veel werk te zijn hoor.
Maar ben overtuigd mits dit past dat dit netter oogt uiteindelijk.
Ben het hier mee eens. 24 1 din 1 fase op bovenste rij en 6 krachtgroepen op middelste rij. Onderin hoofdschakelaar en andere benodigdheden. 2 kamrails en 2x draad om beide rijen te voeden, super overzichtelijk

  • dragonhaertt
  • Registratie: Februari 2011
  • Laatst online: 06:39

dragonhaertt

@_'.'

25 b16 groepen lijkt me wel erg overdreven. Zowel qua uitsplitsing als qua stroom beveiliging.
De kans dat je je hoofdzekering er uit trekt bij overbelasting wordt alleen maar groter. Dan lijkt me b10 automaten een stuk logischer. Of inderdaad minder uitsplitsen en wat meer combineren.

Overigens bestaan er ook aardlekautomaat van 1 module breed, dat scheelt veel ruimte: https://www.sandervunderi...t-1p-n-30ma-1-module.html

Truth is like a language with no native speakers left.
Its poetry is speechless and it can’t be caught in human being’s breath.


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
@BrammT zit net nog even terug te lezen naar je TS, je zit ook nog een beetje in je maag met de plaatsing van je nieuwe kast(en) zo ik begrijp.
Ik zou bij m'n meterbord op z'n minst een kastje plaatsen met een hoofdschakelaar, en als daar je hoofd aarding binnenkomt mogelijk direct een overspanningsbeveiliging, dan kom je min of meer uit op onderstaande lijstje:
Lege kast
Hoofdschakelaar
Overspanningsbeveiliging
Kamrails om die 2 onderling te verbinden.

Vanaf daar kan je een (as)kabel naar je nader te bepalen groepenkast trekken en die dan dus plaatsen waar je wilt.


[edit]
Of je plaatst bij je huisaansluiting wel een gewone kast (22x33) en plaatst daar min of meer bovenstaande spullen + enkele C25 300mA 3F+N alamats voor de afgaande kabels naar de andere onderverdelers.
Je eigen hoofdverdeler komt direct achter die HS, en voor je schuur en gastenverblijf etc haal je achter die C25 weg.

Zodoende kan je eigen kast iets meer ruimte over houden, kan het afhankelijk van plaatsing ook iets makkelijker zijn, en kan je dus je eigen hoofdverdeler evt wel in een technische ruimte kwijt waar je evt ook je smarthome oplossingen kwijt kan.

[ Voor 22% gewijzigd door Annuk op 30-11-2025 09:55 ]

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
@BrammT @Annuk N.a.v. je edit: neem 2 22 x 33 kasten bij je meterbord, HS + OSB + Modbus meter + Alamat's + transferswitch accu om eiland bedrijf mogelijk te maken. Als dat inderdaad gewenst is.

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • Gwindorian
  • Registratie: Augustus 2012
  • Laatst online: 15-01 19:12
dragonhaertt schreef op zondag 30 november 2025 @ 09:09:
25 b16 groepen lijkt me wel erg overdreven. Zowel qua uitsplitsing als qua stroom beveiliging.
De kans dat je je hoofdzekering er uit trekt bij overbelasting wordt alleen maar groter. Dan lijkt me b10 automaten een stuk logischer. Of inderdaad minder uitsplitsen en wat meer combineren.

Overigens bestaan er ook aardlekautomaat van 1 module breed, dat scheelt veel ruimte: https://www.sandervunderi...t-1p-n-30ma-1-module.html
ik dacht precies hetzelfde toen ik het las. Of er moeten echt hele goede redenen zijn om elke slaapkamer los af te zekeren.. anders is het geldverspilling in mijn ogen.
(het is immers niet alleen de techniek in de groepenkast, het houd ook in dat er 25! voedingen vertrekken vanuit je groepenkast, met alle buizen, draad en hoofdpijn om het ergens in de muur te krijgen van dien.)

Gwindorian's Diablo Profiel


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
onetime schreef op zondag 30 november 2025 @ 12:24:
@BrammT @Annuk N.a.v. je edit: neem 2 22 x 33 kasten bij je meterbord, HS + OSB + Modbus meter + Alamat's + transferswitch accu om eiland bedrijf mogelijk te maken. Als dat inderdaad gewenst is.
Dan zou ik de gewone HS al achterwege laten en een omschakelaar pakken ipv een gewone HS, tenzij je mogelijk zegt fysiek omschakelen en de HS ook eerst uit zetten dan.
Of iets maken met relais dat evt automatisch dan de voeding van de HS verbreekt zodra je op eiland bedrijf gaat (off-grid).

En waarvoor de modbus meter?
Voor het gastenverblijf? Zou ik niet perse doen tenzij het de opzet is om te verhuren, en zou mogelijk liever met iets als CT-klemmen gaan werken dan met inline meters.

P.s. @BrammT waarom daar bij je meter tenminste een HS (of omschakelaar), locatie meter en hoofdaansluiting is in de meeste gevallen tegenwoordig bekend waar en kan ingezien worden, daarom liefste zo dicht mogelijk bij je meter de HS, kan in geval van nood de hulpdiensten daar ook snel vinden.

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
Gwindorian schreef op zondag 30 november 2025 @ 12:35:
[...]


ik dacht precies hetzelfde toen ik het las. Of er moeten echt hele goede redenen zijn om elke slaapkamer los af te zekeren.. anders is het geldverspilling in mijn ogen.
(het is immers niet alleen de techniek in de groepenkast, het houd ook in dat er 25! voedingen vertrekken vanuit je groepenkast, met alle buizen, draad en hoofdpijn om het ergens in de muur te krijgen van dien.)
Eens dat het (heel) veel is, maar laatst ook al ergens een dergelijke opbouw gezien juist om zoveel mogelijk te scheiden en b.v. bij uitval van 1 fase toch nog op meerdere plaatsen wel licht te hebben en dus met je gehele opbouw je fases ook per verdieping etc te verdelen, daar is een dergelijke opstelling wel ideaal voor om te maken.
En als je de mogelijkheid hebt omdat je praktisch vanaf de grond af opbouwt en je kunt het je veroorloven waarom niet?
Dat alles B16 is betekend niet per definitie dat alles voluit gebruikt wordt ;)
En anders kan @BrammT z'n HZ altijd nog laten upgraden tzt.

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
onetime schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 14:45:
@BrammT
  1. Leg die oude panelen lekker op die beschaduwde daken, op bewolkte dagen doen ze net zo hard mee en dan is de stroom het duurst.
  2. Wat zijn de maten tussen nok en dakramen?
  3. Je aansluiting is 3x 25A dus 40A schakelaar is genoeg. 63A is nauwelijks duurder, voor het geval je naar een zwaardere aansluiting gaat.
  4. Die gekleurde blokjes is overspanningsbeveiliging. Accu, auto's, solar, andere elektronica maken het duur als het fout gaat. Dit helpt een stuk, maar niet bij directe inslag natuurlijk.
Misschien heb je gelijk. En moeten we die oude gaan herleggen.
Ik ga ze morgen opmeten om te bepalen hoe groot ze zijn. Dan kan er een legplan gemaakt worden.
Eventueel op het platte dak van keuken/bijkeuken/veranda, of op dak/daken gastenverbllijf/schuur.
De linkerkap zou redelijk vrij van schaduw kunnen zijn nog. Die rechter ontvangt echt bijna geen licht wanneer er blad aan de bomen zit.

Overspanningsbeveiliging zag ik later ook toen ik nog wat googlede. Lijkt me een goed plan.
Ik geef liever aan het begin wat meer geld uit.

An sich zouden we wat dat betreft ook wel een 63A HS kunnen nemen. Op de totale post geen wereldbedrag.
pvg schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 17:21:
@BrammT Mbt accu/PV/laadpaal systemen: er zijn meerdere merken die geïntegreerde oplossingen aan bieden. Solaredge is er een (goede kwaliteit, duur, gesloten systeem en lastig zelf te installeren). Voor de doehetzelf-er is Victron het aangewezen merk (open interfaces, nederlandse kwaliteit en goed verkrijgbaar). Zelf zou ik volledig Victron gaan, maar dan moet je wel de technische kennis hebben (of een installateur vinden).
Solaredge heb ik op mijn vorige huis ook laten leggen. (toen nog laten leggen). Was inderdaad duur, maar werkt heel goed. Victron ken ik ook wel. Ga ik me in verdiepen. Is denk ik wel een ding voor later moment, maar laten we er nu vooral rekening mee houden qua aanleg / aanschaf van middelen, zodat we later niet tegen problemen aanlopen. Denk dat het bijvoorbeeld goed is om vast rekening te houden met dubbele bekabeling naar het opslagschuurtje.
Annuk schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 17:26:
[...]


En als aanvulling daarop zorgen dat je ofwel fysiek moet gaan omschakelen als je een off-grid systeem wilt/gaat toepassen of hele goede automatische schakeling hebben, verzekeringen keren niets uit en bij vermoedens mogen netbeheerders de boel kortsluiten, in het ergste geval gaat dan alles in rook op en kost het je heel veel (+ claims voor onveiligheid richting medewerkers netbeheerder)
Goede aanvulling. Zoals ik hierboven al zei: Op dit moment is off grid nog niet direct van belang, maar ik wil de installatie nu wel zover mogelijk voorbereiden, door bijvoorbeeld de bekabeling, of de schutbuizen te leggen die in de toekomst nodig is hiervoor. We zitten budgettechnisch ook nog even met een flinke kostenpost verbouwing, dus de niet noodzakelijke dingen schuiven we wat dat betreft even door naar de achterkant v.d verbouwing.
pvg schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 18:02:
[...]

Victron en Solaredge (en andere merken) voldoen natuurlijk aan de anti-islanding normen.
Kijk, mooi dat dat alvast geen probleem is, mits goed aangesloten uiteraard... 8)
Annuk schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 18:38:
Maar @BrammT ik zou eens kijken naar een Eaton Medusa kast en daarin alle ABB componenten, of evt een veldverdeler.
Ja dan moet je of via SV laten inbouwen of overwegen er zelf tijd voor te maken (als je zoveel mogelijk met kamrails doet hoeft het niet veel werk te zijn hoor.
Maar ben overtuigd mits dit past dat dit netter oogt uiteindelijk.
Van die Medusa kast ben ik wel gecharmeerd... Lekker veel ruimte, ook voor de toekomst.
Ik ga nog eens goed bij mezelf (en jullie) te rade wat er nu allemaal exact in moet komen en dan ga ik SV eens een mailtje doen voor een offerte denk ik. Het inrichten lijkt me enorm interessant en leerzaam, maar ik denk dat ik daar op dit moment nog even niet aan moet beginnen... Al begint het wel te kriebelen om er gewoon aan te beginnen... Zo heb ik eigenlijk alles zelf verbouwd het afgelopen jaar en dat is ook goedgekomen (meestal)... _/-\o_
plag schreef op zondag 30 november 2025 @ 08:55:
[...]


Ben het hier mee eens. 24 1 din 1 fase op bovenste rij en 6 krachtgroepen op middelste rij. Onderin hoofdschakelaar en andere benodigdheden. 2 kamrails en 2x draad om beide rijen te voeden, super overzichtelijk
Klinkt als een plan, zoals ik hierboven al aangaf, komende dagen ga ik benutten om tot een definitieve invulling te komen en dan SV eens aanschrijven... Hopen dat dat meevalt.
dragonhaertt schreef op zondag 30 november 2025 @ 09:09:
25 b16 groepen lijkt me wel erg overdreven. Zowel qua uitsplitsing als qua stroom beveiliging.
De kans dat je je hoofdzekering er uit trekt bij overbelasting wordt alleen maar groter. Dan lijkt me b10 automaten een stuk logischer. Of inderdaad minder uitsplitsen en wat meer combineren.

Overigens bestaan er ook aardlekautomaat van 1 module breed, dat scheelt veel ruimte: https://www.sandervunderi...t-1p-n-30ma-1-module.html
Dank voor je bijdrage, die ABB'S had ik ook gevonden en lijkt me de enige juiste keuze hier. Ongeacht of het nu 20, of 24 groepen gaan worden.
Annuk schreef op zondag 30 november 2025 @ 09:49:
@BrammT zit net nog even terug te lezen naar je TS, je zit ook nog een beetje in je maag met de plaatsing van je nieuwe kast(en) zo ik begrijp.
Ik zou bij m'n meterbord op z'n minst een kastje plaatsen met een hoofdschakelaar, en als daar je hoofd aarding binnenkomt mogelijk direct een overspanningsbeveiliging, dan kom je min of meer uit op onderstaande lijstje:
Lege kast
Hoofdschakelaar
Overspanningsbeveiliging
Kamrails om die 2 onderling te verbinden.

Vanaf daar kan je een (as)kabel naar je nader te bepalen groepenkast trekken en die dan dus plaatsen waar je wilt.


[edit]
Of je plaatst bij je huisaansluiting wel een gewone kast (22x33) en plaatst daar min of meer bovenstaande spullen + enkele C25 300mA 3F+N alamats voor de afgaande kabels naar de andere onderverdelers.
Je eigen hoofdverdeler komt direct achter die HS, en voor je schuur en gastenverblijf etc haal je achter die C25 weg.

Zodoende kan je eigen kast iets meer ruimte over houden, kan het afhankelijk van plaatsing ook iets makkelijker zijn, en kan je dus je eigen hoofdverdeler evt wel in een technische ruimte kwijt waar je evt ook je smarthome oplossingen kwijt kan.
Hm, ik moest natuurlijk even de nieuwe posts van gisteren en vandaag bijwerken, omdat ik gisteren en vandaag overdag niet in de gelegenheid was, maar nu zie ik dat ik met het beantwoorden van de eerste rits vragen en ideeën ingehaald ben door nieuwe postst... Dit is ook een idee, maar het nadeel is dat ik dan bij het huidige meterbord de hoogte in moet en dan wil ik het liefst voorkomen. (Al is het ook geen wereldramp)
Ik ga morgen even in de woning kijken bij daglicht wat daar de goede opties in zijn. Kom ik op terug.
Ik zal dan ook even een tekening van begane grond uploaden met foto's v/d situatie.
onetime schreef op zondag 30 november 2025 @ 12:24:
@BrammT @Annuk N.a.v. je edit: neem 2 22 x 33 kasten bij je meterbord, HS + OSB + Modbus meter + Alamat's + transferswitch accu om eiland bedrijf mogelijk te maken. Als dat inderdaad gewenst is.
Zie bovenstaand, voor het grootste deel.
Wat betreft eilandbedrijf: Niet wetende wat er in de nabije toekomst interessant wordt of blijft, wil ik graag op meerdere opties voorbereid zijn. Ik vind het niet erg om vandaag 300 Euro te besteden aan iets wat misschien wel nooit gebruikt wordt. Mijn ervaring is een beetje dat als ik dat 3 x doe, dat tenminste 1 van die keren de toekomst genoeg brengt dat de 2 nutteloze ook wel uit kunnen. We weten immers nooit wat onze overheid over 3 jaar weer bedenkt. Of welke superaccu we over 10 jaar voor een appel en een ei aan kunnen schaffen. Maar ik weet wel, dat als ik dan de juiste voorbereidingen niet getroffen heb, dat ik niet weer de hele keuken / meterkast / plafond / whatever eruit ga breken.

Maar realistich gezien denk ik dat we niet in de komende 12 maanden al een thuisaccu aanschaffen, tenzij we echt een superdeal krijgen. (Wat best zou kunnen, daarover weet ik op korte termijn meer.)
Wel gaan de nieuwe meterkast en zonnepanelen er op korte termijn komen. Nieuwe meterkast zal denk ik deze maand aan de muur eindigen, zonnepanelen zal nog 3-4 maanden duren afhankelijk van wanneer we onze nieuwe kap krijgen. Ik denk begin maart, maar het is niet onmogelijk dat 'ie er eind januari al op ligt.
Gwindorian schreef op zondag 30 november 2025 @ 12:35:
[...]


ik dacht precies hetzelfde toen ik het las. Of er moeten echt hele goede redenen zijn om elke slaapkamer los af te zekeren.. anders is het geldverspilling in mijn ogen.
(het is immers niet alleen de techniek in de groepenkast, het houd ook in dat er 25! voedingen vertrekken vanuit je groepenkast, met alle buizen, draad en hoofdpijn om het ergens in de muur te krijgen van dien.)
Ik denk dat je wel een punt hebt hier. Ik denk dat we wellicht wel enkele groepen uit kunnen sparen.
Ik kom een dezer dagen met een aangepaste indeling. Ik hoop er morgen even goed voor te kunnen gaan zitten.,
Annuk schreef op zondag 30 november 2025 @ 13:36:
[...]


Dan zou ik de gewone HS al achterwege laten en een omschakelaar pakken ipv een gewone HS, tenzij je mogelijk zegt fysiek omschakelen en de HS ook eerst uit zetten dan.
Of iets maken met relais dat evt automatisch dan de voeding van de HS verbreekt zodra je op eiland bedrijf gaat (off-grid).

En waarvoor de modbus meter?
Voor het gastenverblijf? Zou ik niet perse doen tenzij het de opzet is om te verhuren, en zou mogelijk liever met iets als CT-klemmen gaan werken dan met inline meters.

P.s. @BrammT waarom daar bij je meter tenminste een HS (of omschakelaar), locatie meter en hoofdaansluiting is in de meeste gevallen tegenwoordig bekend waar en kan ingezien worden, daarom liefste zo dicht mogelijk bij je meter de HS, kan in geval van nood de hulpdiensten daar ook snel vinden.
Op dit moment is het niet de opzet om het te gaan verhuren, maar ik sluit die situatie niet helemaal uit.
Echter zal het dan meer een B&B situatie worden. Het stroomverbruik meten is vooral heel erg interessant, maar weinig nuttig, aangezien ik het niet door zal kunnen belasten.'

Indien we kiezen om de kast te verplaatsen zou ik altijd kiezen om een HS te plaatsen bij de huisaansluiting, inderdaad om de goede reden dat de hulpdiensten daar dan ook snel bij kunnen.


Iedereen enorm bedankt voor de reacties zover, zelfs een eigen topic gekregen... _/-\o_
Helaas zat ik dit weekend en vandaag even onmogelijk in mijn tijd, dus ik probeer morgen de aandacht hier weer naar te verleggen, eea uit te werken en terug te koppelen. Ik hou jullie op de hoogte. 8)

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
onetime schreef op zaterdag 29 november 2025 @ 14:45:
@BrammT
  1. Leg die oude panelen lekker op die beschaduwde daken, op bewolkte dagen doen ze net zo hard mee en dan is de stroom het duurst.
  2. Wat zijn de maten tussen nok en dakramen?
Om hierop terug te komen, zoals gisteren al even benoemd:
Herleggen is iets wat ik serieus overweeg, alleen waar is de grote vraag.
De huidige panelen zijn als volgt:
22 stuks 164CM*99CM
8 stuks 170CM*102CM

De daken van het gastenverblijf:
Links: (ca) 230x920
Rechts: (ca) 120*920
Midden, plat: (ca) 460*920

En van de hoofdschuur:
Links: (ca) 150*920
Rechts: (ca) 220*920 (let op, deze zit dus wel erg vervelend bij de bomen)
Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers. Inloggen
Oja, we hebben ook nog een zonneboiler over die in het huidige systeem ingebouwd zit.
Mijn idee is om die in de nieuwe situatie ook terug te brengen, dus die moet eigenlijk ook nog weer het dak op. Die moet ik nog opmeten, daar is het nu even te donker voor..

Dan had ik nog even nagedacht over de indeling:

Woonkeuken
Algemeen (verlichting, diverse WCD's woongedeelte) - B16(1)
Keuken WCD's t.b.v. apparatuur bij keukenblad incl. eventuele magnetron - B16(2)
Oven (1) - B16(3)
Oven (2, keukenindeling moet nog gemaakt worden, ik sluit niet uit dat dat 2 ovens worden) - B16(4)
Quooker - B16(5)
Vaatwasser - B16(6)
Kookplaat - Krachtgroep 4P (1)

Bijkeuken + WC
Algemeen (verlichting, diverse WCD's) B16(7)
Droger - B16(8)
Wasmachine - B16(9)
Warmtepomp - (is dit een krachtgroep of normale groep?)

Veranda
Algemeen (verlichting, diverse WCD's) - B16(10)

14 Hal + trapopgang naar boven (kan evt qua verbruik bij op een andere ruimte, maar m.i. niet handig - B16(11)

Slaapkamer/badkamer begane grond
15 Onze slaapkamer + badkamer (diverse verlichting, WCD's, etc) - B16(12)
16 Aircovoorbereiding (Hebben 1 airco nog over op dit moment, zat in het woonhuis) - B16(13)

17 Woonkamer - B16(14)

18 Werk/speelkamer - B16(15)

19 Slaapkamer 1 boven - B16(16)

20 Slaapkamer 2 boven - B16(17)

Hal + badkamer/WC Boven - B16(18)
Aircovoorbereiding (Mogelijk hangen we de airco die over is wel in deze hal, of komt er eentje bij op enig moment) - B16(19)

Ventilatiesysteem + WTW (systeem komt boven, al weet ik nog niet exact waar) - B16(20)

Stroomvoorziening poort. Hier wil ik eigenlijk 0 andere dingen bij op hebben. Heb in de huidige toestand al diverse storingen gehad omdat het A 60 jaar oud is, B soms hobby/bobby aangesloten is. Met name na een regenbui enkele maanden geleden, ergens zit sluiting, op dit moment werkt alle buitenverlichting niet, maar gelukkig kon ik de poort nog bij de woning oppikken en doet die het wel) - B16 (21)

Verlichting / WCD's / etc buiten, voorzijde huis - B16 (22)

Verlichting / WCD's / etc buiten, achterzijde huis + pomphuisje achterin tuin- B16 (23)

Verlichting / WCD's zijkant huis, thv parkeerplaats - B16 (24)

Voorziening laadpalen (reeds ca. 35 m1 kabel getrokken vanuit meterkast woning, Grondkabel VO-YMvKas 4x4mm² Dca-s2,d2,a3. Doel is om op dit moment een Volvo V60 hybrid 2019 (10.5 kWh) + Peugeot 206 2020 (50 kWh) te kunnen laden. Maar ik sluit niet uit dat dat op een bepaald moment twee volledig elektrische auto's worden. - Krachtgroep 4P(2)

Voorziening om accu's in opslagschuur te kunnen plaatsen t.b.v. stroomopslag (Situatie na 2027 om flexibel te kunnen zijn, denk ca. 40 m1 kabel die nog getrokken moet worden. - ?? Ik ga even uit van krachtgroep in C karakteristiek in de meterkast in de woning? (Los van wat er in het schuurtje moet komen)
Krachtgroep 4P (3) (Dubbel uitvoeren, zie reacties?)

Verlichting / WCD's / etc in opslagschuur, moet nog getrokken worden, of evt combineren met klein meterkastje in opslagschuur, zie regel hierboven - B16(25)

Op beide zijden van het nieuwe dak komen zonnepanelen (kan via familie goedkoop inkopen, dus willen maximaal plaatsen). Denk aan weerszijden ca. 12 panelen ca. 550 Wp per stuk? - ??? Ik ga even uit van 1 krachtgroep, B karakteristiek?
Krachtgroep 4P (4)

Hergebruik huidige panelen 30 stuks (22+8)?

Het is niet onmogelijk dat we op ons platte dak in de toekomst ook nog panelen bij willen plaatsen. Afhankelijk van hoe situatie budget, auto's, regelgeving etc, zich ontwikkeld. - - >> Extra krachtgroep tzt?

Eigenlijk wordt het aantal groepen wmbt niet veel minder. Ja het kan minder en dus goedkoper... Maar m.i. geen mega-besparing..

Overspanningsbeveiligingen @onetime gaan we ook sowieso toepassen.
Een aantal Alamats hoeft op dit moment ook nog niet besteld te worden, dat kan tzt wel als ze nodig blijken te zijn.
Wat mij betreft kunnen we de buitengroepen gerust naar een lasdoosje leiden, die samenzetten tot een enkele alamat. Dan zou ik altijd nog lassen los kunnen nemen om storingen op te sporen, maar zolang die ruimte maar in de kast is voor het moment dat het toch anders moet.

Dus ik denk qua alamats op dit moment aan ca. 20 mee te laten komen.

Inmiddels wordt het verhaal al wat breder dan alleen een meterkast...
Ik hoop dat we samen een oplossing kunnen vinden voor het totaalplaatje waar ik heel blij van ga worden.
Wat zou dan een handige verdeling zijn qua omvormers?
Bij de 22 oude panelen zit een vliegtuigomvormer (zowel qua formaat, als qua geluid) die ik absoluut niet graag zou hergebruiken. (Mastervolt)
Bij de 8 jongere panelen zit een Solax Power X1-2.5-S-D

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • pvg
  • Registratie: Juli 2022
  • Laatst online: 13:53

pvg

Zonneboiler achterwege laten (te veel gedoe met buizen, onderhoud, enzo). Ipv daarvan de dakruimte gebruiken voor PV: veel makkelijker aan te leggen en scheelt je ruimte binnen / lelijke buizen.
Als je plannen hebt voor een verwarmd zwembad oid, zou je de zonneboiler daar kunnen inzetten op het dak van een schuurtje oid.

De oude 8 PV panelen aan de zuidkant richting buren leggen: daar heb je dan in het najaar en voorjaar (als het blad weg is) wat extra opbrengst van in de donkere dagen 😉

Met de overige 22 oude panelen bijv het platte stuk van de schuur vol leggen. De rest van de daken vullen met nieuwe panelen (zijn panelen niet goedkoper dan dakpannen?).

Ingeval van solaredge goed opletten dat je de minimale stringspanning haalt bij een 3-fasen omvormer (zie het grote solaredge topic).

[ Voor 8% gewijzigd door pvg op 02-12-2025 21:12 ]


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
BrammT schreef op dinsdag 2 december 2025 @ 18:37:
[...] Herleggen is iets wat ik serieus overweeg, alleen waar is de grote vraag.
De huidige panelen zijn als volgt:
22 stuks 164CM*99CM
8 stuks 170CM*102CM

De daken van het gastenverblijf:
Links: (ca) 230x920 1 rij portrait van 8 panelen
Rechts: (ca) 120*920 1 rij landscape van 5 panelen
Midden, plat: (ca) 460*920 2 rijen landscape oost-west van 5 panelen

En van de hoofdschuur:
Links: (ca) 150*920 1 rij landscape van 5 panelen
Rechts: (ca) 220*920 (let op, deze zit dus wel erg vervelend bij de bomen) 2 panelen landscape
En dan alle rijen van 5 panelen parallel op de Solax. Ja dat zal soms aftoppen, nee dat is niet erg.
***members only***
[...]
Inmiddels wordt het verhaal al wat breder dan alleen een meterkast...
Ik hoop dat we samen een oplossing kunnen vinden voor het totaalplaatje waar ik heel blij van ga worden.
Wat zou dan een handige verdeling zijn qua omvormers?
Bij de 22 oude panelen zit een vliegtuigomvormer (zowel qua formaat, als qua geluid) die ik absoluut niet graag zou hergebruiken. (Mastervolt)
Bij de 8 jongere panelen zit een Solax Power X1-2.5-S-D
Op het grote dak minstens aan alle kanten een rij panelen (portrait) langs de nok.
Liefst ook een rij onder de ramen. En misschien ook er tussen.

@BrammT edit: misschien kan je hier die Mastervolt gebruiken, maar als je hem weggooit vang ik hem graag... :+

[ Voor 3% gewijzigd door onetime op 03-12-2025 21:56 ]

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
@BrammT zou denk ik nog een paar wijzigingen maken in je plan met groepen verdeling.

Evt. 14 & 18 combineren, als ik dat goed interpreteer is dat boven en beneden bij de trap, dan kan je daar evt mogelijk ook direct koppeldraad voor bedrade rookmelders bij trekken ;)

Tevens zou ik overwegen om de buiten/tuin elektra iets te wijzigen:
• Eigen groep + compleet nieuwe kabel voor je elektrische poort.
• Alle buiten wcd's combineren op 1 alamat tenzij je er hele specifieke doeleinden mee hebt.
• Alle buiten/tuinverlichting op 1 groep, evt dan ook makkelijk(er) aan te sturen met een klokje en/of smarthome relais oid.

Bij voorkeur wel in een zogenaamd sternet aansluiten zodat je bij storing(en) zoeken wel makkelijk(er) kan uitselecteren.

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
Oke.,, December en de feestdagen liepen even anders dan ik wou... (Mede door een ongelukje van mijn partner...), maar nu moet ik toch verder met project meterkast. Ik hoop dat jullie me wederom weer willen helpen... Ik merk dat ik het toch wel taaier vind dan ik dacht,..,.

We hebben in december overigens niet geheel stil gezeten:
- De huidige meterkast is voorzien van een tijdelijke ombouw omdat de ruimte waar deze in zat inmiddels gesloopt is.
- De PV-installaties zijn beide v/h dak af.
- De nieuwe HSB wand waar de 2e meterkast moet komen is gebouwd.

Dus... Nu wordt het tijd om ook de meterkasten e.d. te gaan bestellen!

Ik ben het meest gecharmeerd v/h plan waarbij we op de huidige plek de hoofdverdeling voor alle verblijven gaan maken + in de bijkeuken de meterkast 2 voor het huis. E.e.a. dan zo ingericht, dat we ooit daar (meterkast 2) eventueel ook de hoofdmeterkast van kunnen maken. In het geval dat de netbeheerder besluit om de kabel te gaan vernieuwen bijvoorbeeld.

Dwz:
Huidige (hoofd)locatie:
- Inkomend: Kabel vanuit netbeheerder + positie van de 3x25A zekeringen v/d netbeheerder + positie v/d meter v/d netbeheerder.
- Uitgaand 1: Kabel 24m1 Grondkabel VG-YMvKas 4x10mm² Dca-s2,d2,a3 naar gastenverblijf + hoofdschuur (heeft eigen meterkast, dit functioneert al!)
- Uitgaand 2: Voorziening laadpalen (reeds ca. 35 m1 kabel getrokken vanuit meterkast woning, Grondkabel VO-YMvKas 4x4mm² Dca-s2,d2,a3. Doel is om op dit moment een Volvo V60 hybrid 2019 (10.5 kWh) + Peugeot 206 2020 (50 kWh) te kunnen laden. Maar ik sluit niet uit dat dat op een bepaald moment twee volledig elektrische auto's worden. (Deze kabel kan ik op dit moment trouwens ook nog eenvoudig omleggen naar meterkast 2, maar lijkt me niet echt voordelen te bieden)
- Uitgaand 3: Kabel naar meterkast 2 (bijkeuken). Deze kabel zal grofweg 12 meter lang zijn. M.i. het beste om hier dan ook grondkabel YMvK 4x10mm² voor te bestellen. En die in een schutbuis 75 mm te leggen voor eventuele bijkomende kabels in de toekomst. Dan zitten we in elk geval veilig. Aangezien die locatie mogelijk in de toekomst de hoofmeterkast zou kunnen worden. Daarnaast heb ik daar(meterkast 2) plek voor de omvormer(s) van de zonnepanelen.

Meterkast 2 / bijkeukenlocatie:
Inkomend: Laatst benoemde kabel hierboven, (uitgaand 3).
Inkomend: Diverse bekabeling af omvormer(s). Het liefst zou ik de omvormer(s) hier ook allemaal neerhangen. Is dat praktisch? Of moet / is het wenselijk dat een omvormer zo dicht mogelijk bij de panelen gemonteerd worden?
Uitgaand: Alle groepen voor huis + buiten
Uitgaand: Ca. 26 mtr schutbuis (laten we uitgaan van 30) meter naar de opslagschuur. Ervan uitgaande dat ik daar in de toekomst het liefst de accu's zou willen plaatsen indien ze er ooit komen. Mijn idee is om een schutbuis van 75 mm te pakken. En dan daarin in elk geval een 3x2,5mm² YMvK kabel te leggen voor de stroomvoorziening voor nu. Dan kan er in de toekomst eventueel van alles bij in. Zelfs 2 stuks 10mm² mag geen probleem zijn, mits er een goed trekkoord aanwezig is. Ik leg er overigens ook direct een UTP kabel in (of los in een buis, wellicht wijzer) om daar ook ethernet te hebben.

Ik heb onlangs nog nieuw gekocht, die ik het liefst wel gewoon zou willen gebruiken. Maar aan de andere kant, kan ik ze ook op MP zetten en alles wel voor ABB gaan... Of misschien hiermee deels het Gacia spul in de meterkast v/h gastenverblijf vervangen.. (Heeft hier op Tweakers waarschijnlijk heel erg de voorkeur...)
2 stuks Hager aardlekautomaat 4-Polig ADM416G B16 (Liggen nog nieuw en ongebruikt op het schap. Ik weet nog dat de een aangeschaft is voor de laadpalen (uitgesteld) en de ander weet ik zelf even niet meer, geloof voor de krachtgroep in het huis, die vooral tijdens verbouw werkzaamheden gebruikt zal worden.... :) )
1 stuks Hager aardlekautomaat 4-Polig MCN32E C32 (deze zit er al in, voedt nu dus de meterkast die in het gastenverblijf zit)

Dan zou ik volgens mij uitkomen op de volgende bestellijst:
12 mtr Kabel YMVK DCA 5x10mm²
30 mtr grondkabel YMVK-as DCA 2x2,5 mm2 + 2,5 mm2
42 (= 50)mtr schutbuis 75 mm
UTP kabel -> Heb ik liggen, alhoewel ik nog veel UTP nodig zal hebben. Twijfel om hier overal voorbedrade voor te gaan bijbestellen. Is het wijs om die UTP bij die dikke jongens in te leggen, of moet ik bang zijn voor interference?

Meterkast 1, hoofdlocatie:
* SV of Elektramat laten bedraden, 10mm²?
• Lege meterkast
• Hoofdschakelaar
• Overspanningsbeveiliging
• 1 stuks ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 (gastenverblijf)
• 1 stuks ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 (meterkast 2 woning(bijkeuken)
• 1 stuks ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 (richting laadvoorziening auto's.) (Of deze? We hebben nog geen lader(s) aangeschaft, kan ook even wachten...)
• Kamrails e.d. (Hier heb ik zeker even hulp bij nodig van jullie, of van SV/Eletramat, hier schiet mijn kennis tekort)

Meterkast 2 woning (bijkeuken)
* SV of Elektramat laten bedraden, 10mm²?
• Velderdeler ABB, 72 modules
• Hoofdschakelaar
• Kamrails e.d. (Hier heb ik zeker even hulp bij nodig van jullie, of van SV/Eletramat, hier schiet mijn kennis tekort)

Woonkeuken
Algemeen (verlichting, diverse WCD's woongedeelte) - B16(1)
• Keuken WCD's t.b.v. apparatuur bij keukenblad incl. eventuele magnetron - B16(2)
• Oven (1) - B16(3)
• Oven (2, keukenindeling moet nog gemaakt worden, ik sluit niet uit dat dat 2 ovens worden) - B16(4, bestel ik nog niet mee, kan tzt.)
• Quooker - B16(5)
• Vaatwasser - B16(6)
• Kookplaat - Krachtgroep 4P (K1)

Bijkeuken + WC
• Algemeen (verlichting, diverse WCD's) B16(7)
• Droger - B16(8 )
• Wasmachine - B16(9)
• Warmtepomp - (Ik hou even rekening met een krachtgroep, we hebben een aardige woning (K2)

Veranda
• Algemeen (verlichting, diverse WCD's) - B16(10)

Hal
• Hal + trapopgang naar boven (kan evt qua verbruik bij op een andere ruimte, maar m.i. niet handig - B16(11)

Slaapkamer/badkamer begane grond
Onze slaapkamer + badkamer (diverse verlichting, WCD's, etc) - B16(12)
Aircovoorbereiding (Hebben 1 airco nog over op dit moment, zat in het woonhuis) - B16(13)

Woonkamer - B16(14)

Werk/speelkamer - B16(15)

Slaapkamer 1 boven - B16(16)

Slaapkamer 2 boven - B16(17)

Hal + badkamer/WC Boven - B16(18)
Aircovoorbereiding (Mogelijk hangen we de airco die over is wel in deze hal, of komt er eentje bij op enig moment) - B16(19 - bestel ik nog niet mee, kan tzt.)

Ventilatiesysteem + WTW (systeem komt boven) - B16(20)

Stroomvoorziening poort. Hier wil ik eigenlijk 0 andere dingen bij op hebben. Heb in de huidige toestand al diverse storingen gehad omdat het A 60 jaar oud is, B soms hobby/bobby aangesloten is. Met name na een regenbui enkele maanden geleden, ergens zit sluiting, op dit moment werkt alle buitenverlichting niet, maar gelukkig kon ik de poort nog bij de woning oppikken en doet die het wel) - B16 (21)

Verlichting / WCD's / etc buiten, voorzijde + zijkant huis - B16 (22)
Verlichting / WCD's / etc buiten, achterzijde huis + pomphuisje achterin tuin- B16 (23)

Voorziening om accu's in opslagschuur te kunnen plaatsen t.b.v. stroomopslag (Situatie na 2027 om flexibel te kunnen zijn, denk ca. 40 m1 kabel die nog getrokken moet worden. - ?? Ik ga even uit van krachtgroep in C karakteristiek in de meterkast in de woning? (Los van wat er in het schuurtje moet komen)
Krachtgroep 4P (3) (Dubbel uitvoeren, zie reacties? Wmbt later bestellen, niet direct van toepassing)

Verlichting / WCD's / etc in opslagschuur - B16(24)

Dus telling uit lijstje hierboven:
Totaal B16, 24-2 = 22. Kunnen we mooi 1 complete rij voor pakken met nog 2 over voor de toekomst.

Krachtgroepen - 2 stuks (niet voor zonnepanelen, accus e.d., puur even voor WP en kookplaat)

• Op beide zijden van het nieuwe dak komen zonnepanelen (kan via familie goedkoop inkopen, dus willen maximaal plaatsen). Denk aan weerszijden ca. 12 panelen ca. 550 Wp per stuk? Dus totaal 24, maar in tegengestelde richtingen.., zullen dus nooit allemaal tegelijk heel veel doen. Al mee bestellen, of wachten?

• Voor de herplaatsing van de huidige zonnepanelen ben ik er nog niet helemaal over uit wat we gaan doen,.. Dus daar bestel ik ook nog niet direct wat voor mee.

• Overspanningsbeveiligingen meterkast 2, hebben die zin als we die al in meterkast 1 toepassen?

Qua indeling dacht ik dan:
Boven - rij 1 -> 22(24) x ALAMAT B16
Midden - rij 2 -> Krachtgroepen afnemers
Onder - rij 3 -> (Kracht)groepen PV, accu's, etc + hoofdschakelaar + evt. overspanningsbeveiligingen

Wat denken jullie ervan?
onetime schreef op dinsdag 2 december 2025 @ 23:19:

@BrammT edit: misschien kan je hier die Mastervolt gebruiken, maar als je hem weggooit vang ik hem graag... :+
Inmiddels is deze gedemonteerd, als ik hem niet nodig heb, mag je hem wat mij betreft hebben.,.. Zeker als je mee blijft denken voor mijn projectje.,., (En anders ook, ik ben niet zo lastig... ;) )
Members only:
Alleen zichtbaar voor ingelogde gebruikers. Inloggen

[ Voor 7% gewijzigd door BrammT op 03-01-2026 20:17 ]

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
@BrammT - Als je netspanning bij veel zon hoog is, dan is het voordelig om je omvormers met zo kort mogelijke kabels op het net aan te sluiten.

edit:
Ik en velen met mij vinden flexbuis maar niets. Omdat later andere draden erdoor trekken (erg) lastig kan zijn.
Dan zou voorbedraad wegvallen.

Verder lijkt je het aardig op een rijtje te hebben.

Let op dat je geen CCA utp kabel krijgt. Is geen netwerkkabel, voldoet niet aan de standaard en werkt niet.
Ben je bang voor storingen dan kan je S-FTP kabel nemen: shielded foiled twisted pair. Van een zo hoog mogelijke categorie. Als 100Mb genoeg is zou CAT5 in principe genoeg moeten zijn.
Leg de netwerkkabel liefst apart in een buis. @BrammT

[ Voor 75% gewijzigd door onetime op 03-01-2026 21:27 ]

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
onetime schreef op zaterdag 3 januari 2026 @ 20:24:
@BrammT - Als je netspanning bij veel zon hoog is, dan is het voordelig om je omvormers met zo kort mogelijke kabels op het net aan te sluiten.
En dan bedoel je neem ik aan vanaf de zonnepanelen naar de omvormer?

De meeste belangrijke zonnepanelen, die op het schuine dak zijn dan net diegene die met een lange kabel naar een van beide meterkasten zal moeten. Evt kan de omvormer boven wel zitten in de technische ruimte van de ventilatie. Dan is de bekabeling tot aan nok het kortst... Met slechts een paar meter meer kan hij bij meterkast 1 zitten(heb ik hem liever niet) en voor meterkast 2 zal het t.o.v. de meest ideale situatie toch wel een meter of 16 extra zijn.

- edit. Je zei met zo kort mogelijke kabels op het net, dat betekent dat het weinig uit zou maken als de bekabeling af panelen wat langer is, dat komt goed uit.

[ Voor 9% gewijzigd door BrammT op 03-01-2026 20:50 ]

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
@BrammT Nog een paar opmerkingen denk ik ;)
{*] Vanuit MK1 > Uitgaand 2 naar je laadpalen wil je 2 palen op 1 voeding zetten?
En zo ja, is deze kabel voldoende, of zou slagje dikker toch verstandiger zijn (geweest)? Ook even rekening houdende met 1 of 2 volledige EV's in de toekomst ;)

• Uitgaand 3 naar MK2 zou ik overwegen om over te gaan naar 16mm2, zeker als je nog voornemens hebt om je hoofdaansluiting mogelijk te laten verplaatsen naar MK2, dan kan je ook weer royaal terug werken met die kabel (dus voeden vanuit MK2 terug naar MK1), Let er dus wel op dat de kabel lang genoeg is om e.v.t. aan beide zijden de boel makkelijk(er) om te zetten.
Houd er in MK2 dan ook direct rekening mee met de hoogtes van de te plaatsen kast(en) dat de onderkant op 1,6m hoogte zit vanaf de vloer, i.v.m. mogelijke plaatsing van het meterbord en huisaansluiting, en als je de mogelijkheid nog hebt zou een KOMO vloerplaat met mantelbuizen in MK2 ideaal zijn, wil je daar dus de boel verplaatsen kan de netbeheerder daar zo de boel naar binnen werken zonder al te veel hak en breekwerk.

Dan nog de volgende vraag over je aan te schaffen verdeler, heb je aan 72 modules genoeg? Of is 24 modules meer voor ~€40 een idee? Al kom je dan wel direct met 15cm hogere kast.. en 108 modules kast ga je wel de breedte in maar blijf je op dezelfde hoogte als de 72 modules, maar die schiet natuurlijk direct €170 de lucht in wat prijs betreft.

P.S. zou nu voor je verdelers eigenlijk alles in 1x bestellen en opbouwen naar wat de mogelijke toekomst wensen zijn, dus die paar 1F alamatjes erbij bestellen en plaatsen.

Mijn shoppinglist voor meterkast 1, moeten alleen nog 2 x M40 wartel + wartelmoer & 1x M32 wartel + wartelmoer bij.
En dan zo ongeveer deze indeling:
Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/1OGdSR6QotF3C0O5SJ1rUawBMfw=/234x176/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/dshXsz8oH6qR0vSjbiJLvGAG.jpg?f=fotoalbum_medium
Ook nog even uitleg bij deze indeling en componenten:
Hoofdschakelaar + overspanningsbeveiliging in de kleine kast boven je huidige meterbord.
Een complete 22x33 kast met de 3 aardlekautomaten voor je afgaande kabels, 1x een C25/C32 30mA Alamat voor je laadpaal(en), en 2x een C25/32A alamat voor naar je onderverdelers.
Waarom deze opstelling vraag je je misschien af?
Je gebruikt vrij dikke kabels en die willen niet heel fijn via de boven-invoer de kast in, oftewel die wil je liever via onderin invoeren, maar dat kan niet als de kast boven je meterbord hangt ;)
Daarom de hoofdschakelaar + overspanningsbeveiliging wel boven je meterbord in het kleine kastje, en dan de 2e kast ernaast met onder in/uitvoer voor je afgaande kabels (en daarom ook de wartels).
Voordeel, als je je aansluiting wel laat verplaatsen kan je mogelijk de hoofdschakelaar + overspanningsbeveiliging verplaatsen naar de 22x33 kast (onderin) en je hebt in principe de spullen weer voor elkaar ;)


En dit zou globaal shoppinglist MK2 zijn denk ik

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
@Annuk
Ik zat gisteren en vanmorgen nog eens te denken over de verdeling van MK1/MK2...
In principe hebben we nu de vrijheid om MK2 al meer functie te geven en MK1 minder.,
Dus denk ik aan het volgende:
Waarom niet alleen voor MK1:
1 Lege kast + hoofdschakelaar + ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (of moeten we deze dan anders/zwaarder uitvoeren?) + overspanningsbeveiliging.
(Of overspanningsbeveiliging ook naar MK2? Mijn gevoel zegt dat je die zo snel mogelijk na binnenkomst netbeheerder moet willen plaatsen, dus Mk1. En in deze kast is m.i. dan wel de ruimte.)
Dan hoeft er vanuit daar alleen de door jou genoemde 16mm2 (ipv door mij voorgestelde 10mm2) kabel gelegd te worden en functioneert het in feite als een soort relocation box.
Is het wel goed mogelijk om een zware inkomende + zware uitgaande in zo'n enkele kast te krijgen in deze situatie? Of blijft de kast nodig voor de sprong opzij?

En dan de overige 2 dus doorzetten naar MK2. In principe kan ik de kabel vh gastenverblijf/hoofdschuur + de kabel v/d lader v/d auto nog prima omleggen naar MK2. Dat grondwerk ligt op dit moment weer los. (Is wel ruim een jaar ingegraven geweest, dus heeft in die situatie wel nut gehad)

En om op je vraag terug te komen voor de kabel naar de laadpaal/laadpalen. Wellicht was een slag zwaarder beter geweest, maar een tweede kabel bij trekken is niet zo'n issue. Eigenlijk moet voor het mooie de boel toch nog los, want er is destijds geen kabel mee gelegd richting de P1 meter... (al zou ik die wel makkelijk via gastenverblijf en schuur nog kunnen maken) Op dit moment laden we trouwens nog gewoon via 230 Schuko stekker, heb nog geen laders aangekocht)

Dan worden de drie geplande alamats van MK1 dus:
ABB Aardlekautomaat 3P+N C32A 300mA (2 stuks = 1 x MK1 + 1 x MK2)
ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (1 stuks = 1 x MK2)


Verder is montage van MK2 op 1,60 meter geen probleem, dat lukt wel. Bedankt voor de tip.
KOMO vloerplaat staat ook gepland.

En door diverse attributen van MK1 -> MK2 te verplaatsen kunnen we daar dus misschien besparen op de tweede kast waardoor de overstap naar de 108 module tellende veldverdeler weer beter uit kan.

Edit:
Dan zou dit dus de shoppinglist voor MK2 worden.
Daar zijn dus nu twee alamats bij in gekomen. Welke kamrails heb ik dan nodig?
Los van dat, zitten er nog geen alamats in voor de PV installatie(s), dus wellicht is dat ook even van later zorg, zullen sowieso nog alamats en kamrails bij moeten komen.

[ Voor 9% gewijzigd door BrammT op 05-01-2026 12:41 ]

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
BrammT schreef op maandag 5 januari 2026 @ 12:12:
@Annuk
Ik zat gisteren en vanmorgen nog eens te denken over de verdeling van MK1/MK2...
In principe hebben we nu de vrijheid om MK2 al meer functie te geven en MK1 minder.,
Dus denk ik aan het volgende:
Waarom niet alleen voor MK1:
1 Lege kast + hoofdschakelaar + ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (of moeten we deze dan anders/zwaarder uitvoeren?) + overspanningsbeveiliging.
(Of overspanningsbeveiliging ook naar MK2? Mijn gevoel zegt dat je die zo snel mogelijk na binnenkomst netbeheerder moet willen plaatsen, dus Mk1. En in deze kast is m.i. dan wel de ruimte.)
Dan hoeft er vanuit daar alleen de door jou genoemde 16mm2 (ipv door mij voorgestelde 10mm2) kabel gelegd te worden en functioneert het in feite als een soort relocation box.
Dat is inderdaad denk ik een nog mooiere oplossing.
E.e.a. is natuurlijk wel afhankelijk van hoe en wat. Als jij die 5x16mm2 geheel veilig en zonder enige "directe" mogelijkheid tot beschadigen kunt plaatsen van MK1 naar MK2 kan je mogelijk ook zeggen alleen een hoofdschakelaar (evt. ondersteunt met overspanningsbeveiliging) in MK1 en verder inderdaad alles in MK2.

Ik twijfel trouwens wel over wat de beste/handigste plaats is voor de overspanningsbeveiliging. Eigenlijk zou ik zeggen MK2 en zorgen dat je daar in ieder geval ook een nieuwe (eigen) aardleiding/aardpen in krijgt, dan daar de OSB plaatsen en dan de rest van je kast in.
Is het wel goed mogelijk om een zware inkomende + zware uitgaande in zo'n enkele kast te krijgen in deze situatie? Of blijft de kast nodig voor de sprong opzij?
Denk dat je het gewoon moet proberen, als je in ieder geval een mooie buigstraal kunt krijgen scheelt al enorm.
2e kastje is natuurlijk ook zo aangeschaft ;)
En dan de overige 2 dus doorzetten naar MK2. In principe kan ik de kabel vh gastenverblijf/hoofdschuur + de kabel v/d lader v/d auto nog prima omleggen naar MK2. Dat grondwerk ligt op dit moment weer los. (Is wel ruim een jaar ingegraven geweest, dus heeft in die situatie wel nut gehad)

En om op je vraag terug te komen voor de kabel naar de laadpaal/laadpalen. Wellicht was een slag zwaarder beter geweest, maar een tweede kabel bij trekken is niet zo'n issue. Eigenlijk moet voor het mooie de boel toch nog los, want er is destijds geen kabel mee gelegd richting de P1 meter... (al zou ik die wel makkelijk via gastenverblijf en schuur nog kunnen maken) Op dit moment laden we trouwens nog gewoon via 230 Schuko stekker, heb nog geen laders aangekocht)

Dan worden de drie geplande alamats van MK1 dus:
ABB Aardlekautomaat 3P+N C32A 300mA (2 stuks = 1 x MK1 + 1 x MK2)
ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (1 stuks = 1 x MK2)


Verder is montage van MK2 op 1,60 meter geen probleem, dat lukt wel. Bedankt voor de tip.
KOMO vloerplaat staat ook gepland.

En door diverse attributen van MK1 -> MK2 te verplaatsen kunnen we daar dus misschien besparen op de tweede kast waardoor de overstap naar de 108 module tellende veldverdeler weer beter uit kan.

Edit:
Dan zou dit dus de shoppinglist voor MK2 worden.
Daar zijn dus nu twee alamats bij in gekomen. Welke kamrails heb ik dan nodig?
Los van dat, zitten er nog geen alamats in voor de PV installatie(s), dus wellicht is dat ook even van later zorg, zullen sowieso nog alamats en kamrails bij moeten komen.
Zal straks nog proberen wat uitgebreider erop in te gaan maar laat het nu ff zo

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
BrammT schreef op maandag 5 januari 2026 @ 12:12:
@Annuk
Ik zat gisteren en vanmorgen nog eens te denken over de verdeling van MK1/MK2...
In principe hebben we nu de vrijheid om MK2 al meer functie te geven en MK1 minder.,
Dus denk ik aan het volgende:
Waarom niet alleen voor MK1:
1 Lege kast + hoofdschakelaar + ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (of moeten we deze dan anders/zwaarder uitvoeren?) + overspanningsbeveiliging.
Zie vorige bericht, en afhankelijk van hoe je de 5x16mm2 kunt aanleggen en "beschermen" is mogelijk alleen een hoofdschakelaar (met evt. overspanningsbeveiliging) voldoende mijns inziens.
(Of overspanningsbeveiliging ook naar MK2? Mijn gevoel zegt dat je die zo snel mogelijk na binnenkomst netbeheerder moet willen plaatsen, dus Mk1. En in deze kast is m.i. dan wel de ruimte.)
Dit vind ik dus een twijfelpuntje waarbij mijn gevoel juist zegt in MK2 (zo dicht mogelijk bij de eindgroepen), en dan bij voorkeur in/bij MK2 ook proberen te voorzien in een (nieuwe) aarding die voldoende laag is.
Dan hoeft er vanuit daar alleen de door jou genoemde 16mm2 (ipv door mij voorgestelde 10mm2) kabel gelegd te worden en functioneert het in feite als een soort relocation box.
Is het wel goed mogelijk om een zware inkomende + zware uitgaande in zo'n enkele kast te krijgen in deze situatie? Of blijft de kast nodig voor de sprong opzij?
Zie ook wat ik hiervoor al zei, kijk naar een standaard 22x22 kastje (ABB HLD22) om daarin je HS te verwerken, moet je wel opzij kan je snel genoeg een kastje bij kopen, maar denk dat je met wat creatief vliegwerk er wel mee weg komt, volgens mij past een bodemplaat ook in de bovenkant van een HLD22 en kan je daarin een M40 wartel verwerken voor de trekontlasting
En dan de overige 2 dus doorzetten naar MK2. In principe kan ik de kabel vh gastenverblijf/hoofdschuur + de kabel v/d lader v/d auto nog prima omleggen naar MK2. Dat grondwerk ligt op dit moment weer los. (Is wel ruim een jaar ingegraven geweest, dus heeft in die situatie wel nut gehad)
klinkt als een goed plan mijns inziens
En om op je vraag terug te komen voor de kabel naar de laadpaal/laadpalen. Wellicht was een slag zwaarder beter geweest, maar een tweede kabel bij trekken is niet zo'n issue. Eigenlijk moet voor het mooie de boel toch nog los, want er is destijds geen kabel mee gelegd richting de P1 meter... (al zou ik die wel makkelijk via gastenverblijf en schuur nog kunnen maken) Op dit moment laden we trouwens nog gewoon via 230 Schuko stekker, heb nog geen laders aangekocht)

Dan worden de drie geplande alamats van MK1 dus:
ABB Aardlekautomaat 3P+N C32A 300mA (2 stuks = 1 x MK1 + 1 x MK2)
ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (1 stuks = 1 x MK2)
Wat ik hierboven al zei m.b.t. de te leggen 5x16qmm kabel... Dan kan je evt 1x C32 300mA achterwege laten ;)
Verder is montage van MK2 op 1,60 meter geen probleem, dat lukt wel. Bedankt voor de tip.
KOMO vloerplaat staat ook gepland.
Tipje voor de vloerplaat en mantelbuizen, kort ze niet (al te veel) in, doen de monteurs liever zelf i.v.m. bescherming en montage van de evt leidingen.
Let ook op de plaatsing van de plaat t.o.v. de groepenkast en waar je dus je eigen ruimte(s) wilt houden m.b.t. je afzakkende kabels etc naar buiten.
En door diverse attributen van MK1 -> MK2 te verplaatsen kunnen we daar dus misschien besparen op de tweede kast waardoor de overstap naar de 108 module tellende veldverdeler weer beter uit kan.

Edit:
Dan zou dit dus de shoppinglist voor MK2 worden.
Daar zijn dus nu twee alamats bij in gekomen. Welke kamrails heb ik dan nodig?
Los van dat, zitten er nog geen alamats in voor de PV installatie(s), dus wellicht is dat ook even van later zorg, zullen sowieso nog alamats en kamrails bij moeten komen.
Trouwens gewoon even een vraag/opmerking die je voor jezelf misschien in overweging kunt/wilt nemen (of juist absoluut niet ;) )
Is het mogelijk voor jou/jullie nog een idee om in plaats van een gewone hoofdschakelaar een omschakelaar te gebruiken?
Dan zou je mits dus gewenst elders (buiten?) een CEE-toestel "contactdoos" kunnen plaatsen en die aansluiten via een aggregaat (al dan niet met een deel afgeschakelt).

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • onetime
  • Registratie: Augustus 2006
  • Niet online
BrammT schreef op maandag 5 januari 2026 @ 12:12:
[...]
Dus denk ik aan het volgende:
Waarom niet alleen voor MK1:
1 Lege kast + hoofdschakelaar + ABB aardlekautomaat 3P+N C32 DS 203NC C32 0,03 (of moeten we deze dan anders/zwaarder uitvoeren?) + overspanningsbeveiliging.
(Of overspanningsbeveiliging ook naar MK2? Mijn gevoel zegt dat je die zo snel mogelijk na binnenkomst netbeheerder moet willen plaatsen, dus Mk1. En in deze kast is m.i. dan wel de ruimte.)
[...]
Eventueel in beide kasten overspanningsbeveiliging?
En dan de overige 2 dus doorzetten naar MK2. In principe kan ik de kabel vh gastenverblijf/hoofdschuur + de kabel v/d lader v/d auto nog prima omleggen naar MK2. Dat grondwerk ligt op dit moment weer los. (Is wel ruim een jaar ingegraven geweest, dus heeft in die situatie wel nut gehad)

En om op je vraag terug te komen voor de kabel naar de laadpaal/laadpalen. Wellicht was een slag zwaarder beter geweest, maar een tweede kabel bij trekken is niet zo'n issue. Eigenlijk moet voor het mooie de boel toch nog los, want er is destijds geen kabel mee gelegd richting de P1 meter... (al zou ik die wel makkelijk via gastenverblijf en schuur nog kunnen maken) Op dit moment laden we trouwens nog gewoon via 230 Schuko stekker, heb nog geen laders aangekocht)
[...]
Een dikkere kabel voor beide laders samen is beter en geeft minder verlies, omdat als een van de auto's laad, hij minder weerstand en dus verlies in de kabel heeft.

2 puntjes ter overweging, verder heeft @Annuk prima advies gegeven.

I Bought Myself A Politician - MonaLisa Twins 2013: 7panelen(195Wp), maand later, 17. 3 jaar later 28 en gasloos. 5.5kWp O-W op 4.2kVA omvormer. 2018 'verhuisd'.


  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
onetime schreef op maandag 5 januari 2026 @ 18:27:
[...]

Eventueel in beide kasten overspanningsbeveiliging?

[...]

Een dikkere kabel voor beide laders samen is beter en geeft minder verlies, omdat als een van de auto's laad, hij minder weerstand en dus verlies in de kabel heeft.

2 puntjes ter overweging, verder heeft @Annuk prima advies gegeven.
In beide kasten is het mijns inziens totaal overbodig (Lees in MK1 & MK2). Nu even mijn redenatie daarom:

Je plaatst je OSB met het oog op beveiliging voor/tegen een losgekomen Nul, dit kan realistisch genoeg voorkomen in het net van de netbeheerder en ook in je eigen installatie.
Nu is het meest fragiele punt daar waar de dikkere kabels gemonteerd zijn, oftewel afgaande en/of inkomend.
In MK1 hoef je verder niets te beveiligen tegen losgekomen nul omdat daar behalve de hoofdschakelaar (en mogelijk een aardlekautomaat) geen directe eindgebruikers achter zitten die direct er last van kunnen krijgen. Daarentegen in MK2 komen alle eindgebruikers, oftewel daarom zou ik bij voorkeur daar zorgen voor een goede aarding, en daar de OSB plaatsen, zo dicht mogelijk bij de eindgebruikers, want ook die 5x16 kan gewoon loskomen als deze niet deugdelijk is bevestigd, en als dat dan eerst de Nul is die loskomt in MK1 uit de hoofdschakelaar ben je het bokje in MK2.
Tevens is een 2e OSB in MK3 (gastenverblijf/schuur) mogelijk nog wel interessant, bij voorkeur i.c.m. ook daar een eigen aardpen ;)

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!


  • BrammT
  • Registratie: Mei 2009
  • Laatst online: 16-01 12:17

BrammT

The one and only!

Topicstarter
@Annuk & @onetime wederom bedankt voor jullie input! Tussen de bedrijven door staat deze even op een laag pitje qua aandacht, maar dat betekent niet dat ik er niet mee bezig ben ondertussen...

Dus nog even hierop terugkomend: Nog steeds nadenkende over de opties en wensen..., langzaam komen we richting het moment dat ik de boel bij elkaar ga klikken en dat het allemaal een keer besteld gaat worden, was ik van het weekend nog wat aan het sparren met een vriend van mij.

Hier kwamen voor ons twee vragen/hersenspinsels naar voren:

1: De eventuele thuisaccu wil ik het liefst niet in de woning, of aangebouwde schuren/gastenverblijf hebben, maar in de opslagschuur ca. 25 mtr verderop (zoals ik hier steeds al benoemd heb). Reden voor mij is dat ik liever geen accu in de woning heb ik het geval van brand. Hoe denken jullie hierover? Nadeel van de opslagschuur is dat het
A: ca. 30 mtr kabel nodig zal hebben. (Ik leg sowieso een mantelbuis van 63 mm die kant op, dus dat kan ook later aangevuld worden met een dikke kabel wanneer we de accu aankopen. Ik beginsel was ik van plan er een 3x2,5mm2 of 3x4mm2 heen te leggen in de mantelbuis)
B: Hoe handig is dat met de omvormer PV die wel in de woning komt te hangen?
C: Deze schuur is wel geïsoleerd, maar in principe niet gestookt. (Valt eventueel wel wat te bedenken wat mij betreft om bijvoorbeeld een elektrisch kacheltje op te hangen dat beneden de 5(?) graden aanspringt..

2: Even ter interesse, waarom willen(moeten) we (ca. 12 meter) 16mm2 kabel tussen MK1 en MK2? En waarom is bijvoorbeeld 10mm2 niet afdoende in dat geval? Ik heb geen enkel probleem met de kosten van een 16mm2 overigens, maar puur omdat ik zelf niet onderlegd genoeg ben om daarvan het nut cq. de noodzaak te verklaren. Ik ben redelijk leergierig, maar nog niet altijd even onderlegd in deze materie...

Helaas niet meer zo'n bevlogen Tweaker als voorheen...


  • Oilman
  • Registratie: December 2012
  • Laatst online: 16:01
Ik zie geen enkele onderbouwing waarom het 5x 16 mm2 zou moeten zijn. Sommige Tweakers hebben, goed bedoeld, een obsessie voor dikke aders. 5x 16 mm2 is nergens goed voor, dat is meer dan wat de netbeheerder bij je naar binnen legt. 5x 10 mm2 is al ruim bemeten.

  • Annuk
  • Registratie: Juli 2010
  • Laatst online: 13:48
BrammT schreef op maandag 12 januari 2026 @ 20:58:
@Annuk & @onetime wederom bedankt voor jullie input! Tussen de bedrijven door staat deze even op een laag pitje qua aandacht, maar dat betekent niet dat ik er niet mee bezig ben ondertussen...

Dus nog even hierop terugkomend: Nog steeds nadenkende over de opties en wensen..., langzaam komen we richting het moment dat ik de boel bij elkaar ga klikken en dat het allemaal een keer besteld gaat worden, was ik van het weekend nog wat aan het sparren met een vriend van mij.

Hier kwamen voor ons twee vragen/hersenspinsels naar voren:

1: De eventuele thuisaccu wil ik het liefst niet in de woning, of aangebouwde schuren/gastenverblijf hebben, maar in de opslagschuur ca. 25 mtr verderop (zoals ik hier steeds al benoemd heb). Reden voor mij is dat ik liever geen accu in de woning heb ik het geval van brand. Hoe denken jullie hierover? Nadeel van de opslagschuur is dat het
A: ca. 30 mtr kabel nodig zal hebben. (Ik leg sowieso een mantelbuis van 63 mm die kant op, dus dat kan ook later aangevuld worden met een dikke kabel wanneer we de accu aankopen. Ik beginsel was ik van plan er een 3x2,5mm2 of 3x4mm2 heen te leggen in de mantelbuis)
B: Hoe handig is dat met de omvormer PV die wel in de woning komt te hangen?
C: Deze schuur is wel geïsoleerd, maar in principe niet gestookt. (Valt eventueel wel wat te bedenken wat mij betreft om bijvoorbeeld een elektrisch kacheltje op te hangen dat beneden de 5(?) graden aanspringt..
Don't shoot me, maar volgens mij heb je je omvormer en accus het liefste bij elkaar ivm geen extra omzettingen en dus verlies. Maar daar zijn er hier anderen beter in gespecialiseerd.
2: Even ter interesse, waarom willen(moeten) we (ca. 12 meter) 16mm2 kabel tussen MK1 en MK2? En waarom is bijvoorbeeld 10mm2 niet afdoende in dat geval? Ik heb geen enkel probleem met de kosten van een 16mm2 overigens, maar puur omdat ik zelf niet onderlegd genoeg ben om daarvan het nut cq. de noodzaak te verklaren. Ik ben redelijk leergierig, maar nog niet altijd even onderlegd in deze materie...
Als jij alles vanuit MK2 verder gaat aansluiten is een 10qmm ook voldoende schat ik zo in. Die 16qmm komt nog voort uit het feit dat je in MK1 nog zat met via daar de accus etc.

Vake beej te bange! Maar soms beej oek te dapper! ;)
Zonder de agrariër ook geen eten voor de vegetariër!

Pagina: 1