Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien

Vraag


  • Max|Burn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 00:10

Max|Burn

-- .. ... .--- .- .-.-.-

Topicstarter
Mijn vraag
Ik heb voor een vriend een PC gebouwd die helaas nog steeds kuren vertoond na lange tijd van alles geprobeerd te hebben. Ik heb tientallen PC's gebouwd en ook 1U's dus heb echt wel wat ervaring...en met problemen kom ik er doorgaans wel uit met trouble shooting. Tot nu toe helaas niet met deze PC.

Zijn PC reboot op random momenten het bios in vanuit windows. Soms elke dag...soms pas na een paar dagen of zelfs een week. (PC bewust aan laten staan). Op dat moment laat het bios geen bootable devices zien. Het is niet helemaal duidelijk of er dan een probleem is met mobo of NVME of dat dit standaard is bij dit bord.Bios exit helpt niet...hij gaat dan weer het bios in. Alleen een power off/on (power cycle) helpt.

Ik kan in windows logs geen noemenswaardige meldingen vinden in de system/application/security logs. In reliability monitor zie ik alleen een melding van geen clean shutdown..en verder niks.

Tot nu toe zijn deze reboots alleen in rust voorgekomen als ikzelf of eigenaar niet voor de PC zit. Urenlang gamend in 4K, ray tracing aan en DLSS in Cyberpunk 2077 of 4K in Battlefield 6 Multiplayer etc is er nog niks aan de hand geweest, ook geen crash to desktops.

Relevante software en hardware die ik gebruik
  • CPU: AMD Ryzen 7 9800X3D
  • CPU Fan: Noctua DH-15
  • Mobo: ASUS TUF Gaming B650-PLUS WIFI
  • RAM: G.Skill 64GB DDR5-6000 Kit (2x32GB) - AMD Expo profiel
  • NVME: Samsung 990 Pro 2TB (Nu al op meerdere bays geprobeerd...zowel op de Ryzen7 als de B650 chipset..)
  • GPU: ASUS PRIME RTX 5070 TI
  • PSU: Seasonic Vertex GX 1000W
  • Case: Fractal Design North (+Paar extra fans in push/pull van voor naar achter)
  • OS: Windows 11 Pro
Wat ik al gevonden of geprobeerd heb:
  • OCCT Stress tests gedaan met RAM in Memory test: Geen Errors (Meerdere uren)
  • OCCT Stress test gedaan op CPU, geen errors (Meerdere uren)
  • OCCT Stress tests gedaan op Storage, geen errors (Meerdere uren)
  • Aangezien de reboot issues bleven BIOS naar laatste versie geflashed.
  • Stekkerdoos vervangen..geen verschil
  • PC rechtstreeks in WCD, geen verschil (en PC staat nu bij mij thuis ipv bij de vriend, direct in WCD, geen verschil)
  • Diverse GPU benchmarks gelooped..geen errors. (Heaven, OCCT o.a.)
  • OCCT Stress test gedaan op combi test CPU+Memory tegelijk - Dit gaf een paar keer geen errors maar uiteindelijk toch wel op Core 7. Mogelijk een CPU memory controller of memory quality issue dacht ik...Memory op 5800mhz gezet ipv 6000 en test urenlang (~6 uur) herhaald zonder errors..
  • CPU settings nagekeken - Stonden gewoon standaard, geen vreemde PBO settings. Kleine changes/tweak gemaakt op voltage curves ivm de eerdere Core 7 error (nog altijd geen errors meer gehad op de CPU+MEM combi test in OCCT overigens)
  • Memory draait nu zelfs 5200mhz voor de zekerheid...geen errors meer gehad op deze test de laatste week.
  • Memory timings, andere settings getuned - Tot nu geen errors op memory sinds de changes.
  • Aangezien ik bang was dat er misschien mobo issues waren met sleep states, windows sleep volledig uitgezet dus PC gaat niet meer naar sleep mode. Power saving modes op storage etc allemaal uitgezet. Dit was het dus ook niet
  • NVME van M2_1 (Op Ryzen7) naar M2_3 (B650 chipset) verhuisd ivm de bios melding geen bootable devices na unplanned reboots.
  • Bakken aan logs doorgelopen maar ik vind eigenlijk helemaal niks vreemds daar
  • CPU temp idle 33 of lager. Urenlang full load blijft op 66-70.
  • GPU temp idle 30, full load 66
  • Memory temp idle 30, full load 45
Voor de duidelijkheid: tussen alle config changes doe ik uren stress testing + laat ik de PC draaien tot hij weer bios in boot... Ik pas nooit meerdere dingen tegelijk aan.

Wat kan ik nog doen?
- Memory terug op default 4800mhz
- 1 memory stick draaien

Ben benieuwd of jullie nog gedachtes hebben :| Ik neig nu naar mogelijk mobo issues..maar ik heb geen extra mobo liggen om even te testen.
...

[ Voor 14% gewijzigd door Max|Burn op 24-11-2025 18:49 ]

ma ma ma ma ma macron one

Alle reacties


  • freaky35
  • Registratie: September 2012
  • Laatst online: 22:57
nvme's geven wle vaker problemen en zeker firmware,heb je al de laatste firmware op de 990pro gezet.

Deze laastste firmware lost ook problemen op met niet herkennen van de nvme,wat ik gok dat bij jou dit het geval is.

https://semiconductor.sam...er-storage/support/tools/

zie firmware dan zie je dat wel staan:

samsung magician moet je hebben om makkelijk de firmware te updaten,ik heb dat laast bij mijn 990pro gedaan,ging toen zonder problemen

[ Voor 36% gewijzigd door freaky35 op 24-11-2025 12:59 ]


  • Max|Burn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 00:10

Max|Burn

-- .. ... .--- .- .-.-.-

Topicstarter
Thanks - ik ga vanavond de drive firmware updaten om te kijken of dat uitmaakt.
Na de bios reboot staat er idd geen bootable drives..en als ik dan exit komt hij weer bios in zonder bootable drives. Pas bij power off and power on komt de drive weer terug.

@freaky35 wel superweird dat ik geen blue/black screen etc krijg maar straight to bios (?)

[ Voor 15% gewijzigd door Max|Burn op 24-11-2025 13:02 ]

ma ma ma ma ma macron one


  • freaky35
  • Registratie: September 2012
  • Laatst online: 22:57
Max|Burn schreef op maandag 24 november 2025 @ 12:58:
Thanks - ik ga vanavond de drive firmware updaten om te kijken of dat uitmaakt.
Na de bios reboot staat er idd geen bootable drives..en als ik dan exit komt hij weer bios in zonder bootable drives. Pas bij power off and power on komt de drive weer terug.

@freaky35 wel superweird dat ik geen blue/black screen etc krijg maar straight to bios (?)
Als die niet herkend word en geen boot device heeft herkend ,gaat die gelijk naar bios

De bios heeft ehm dan al gezien dat er geen boot device is en stopt dan,,voordat je uberhaubt windows in komt,dan zal je geen foutmelding of blue screen krijgen,dat is mijn theorie dan :)

[ Voor 14% gewijzigd door freaky35 op 24-11-2025 13:06 ]


  • Max|Burn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 00:10

Max|Burn

-- .. ... .--- .- .-.-.-

Topicstarter
Het is meer dat hij juist het bios in duikt vanuit windows vandaar REboot into bios...alleen aangezien de hele drive mogelijk weg is en het de OS drive is...zou dat nog steeds kunnen (Want je kan ook geen errors wegschrijven etc...) Als het een losse storage only drive was zou het misschien anders lopen.

Cold start is hij zover ik weet nog nooit het bios ingegaan.

Ik zie wel o.a. dit in Reddit en andere fora nu over de 990 PRO. Blijkbaar een issue met een windows update icm de 990 Pro controller/firmware (Ik denk naar NL vertaald..maar toch..)
Dit is fantastisch!

Ik heb problemen gehad met mijn 990 Pro sinds ik hem kocht, op twee verschillende moederborden (Gigabyte Aorus X570 Xtreme en nu een Asus ProArt X870-E Creator). Ik vroeg me af of het aan RAM lag of aan mijn oude processor of iets heel anders.

Onlangs heb ik de SSD-instellingen in Samsung Magician gewijzigd naar Full Performance Mode en ik heb geen van de problemen meer gehad die ik eerder had:
  • Willekeurige herstarts
  • BIOS herkent de schijf niet
  • Alleen kunnen opstarten na het uitschakelen van de computer met de PSU-schakelaar als de schijf "kwijt" raakte
  • Blauwe schermen
Dus ik hoop dat dit het oplost, want afgezien van die instabiliteit is het een uitstekende primaire / OS-schijf geweest.
Ik ben hoopvol ! Laat het vanavond weten !

[ Voor 71% gewijzigd door Max|Burn op 24-11-2025 13:21 ]

ma ma ma ma ma macron one


  • Max|Burn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 00:10

Max|Burn

-- .. ... .--- .- .-.-.-

Topicstarter
Firmware geupdate, full performance mode aangezet want power saving/sleep settings op een NVME op een volledige game pc vind ik sowieso niet nodig.. Ik laat het over een paar dagen weten (of eerder als hij weer reboot !!!)

edit: Staat nu 1,5 dag aan en gaat nog goed. Bij een dag of 3 kan ik denk ik wel bevestigen dat het opgelost is :)

[ Voor 20% gewijzigd door Max|Burn op 25-11-2025 23:53 ]

ma ma ma ma ma macron one

Pagina: 1