• XelaRetak
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 17-10 14:26
Een vraag waar ik maar lastig een sluitend antwoord op kan vinden, maar die ik toch wel relevant vind.

Mijn vriendin maakt graag foto's, op vakantie, wandelingen, etc. Ze heeft een oude Canon (3000D geloof ik), en dat ding is behalve onhandig groot en daarom meestal niet mee, ook een stuk slechter in foto's maken dan haar iPhone (13 of 14).

Nu wilt ze graag een nieuwe, compacte, camera, en na een hoop reviews lezen zijn we uitgekomen op de FujiFilm X100V.
Voornaamste reden om hiervoor te gaan is dat hij volgens veel reviewers heel fijne filters ingebouwd heeft om foto's "oud" te doen lijken, precies de stijl waar ze van houdt :+

En daar kwam bij mij de vraag op, is dit nou echt 1500+ euro waard? Hoe verhoudt dit zich tot de foto's die een iPhone 17 Pro zou maken, welke hetzelfde of iets minder kost, filters/apps in overvloed, ze meteen een telefoon upgrade heeft en kwa compactheid toch duidelijk wint van de compactcamera (voeg evt nog een fototoestel-like case toe voor de ervaring).

Ze maakt amper/zelden foto's van objecten verweg of vergezichten in het algemeen, en minimaal de helft valt onder de categorie "selfie"

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • GioStyle
  • Registratie: Januari 2010
  • Laatst online: 01:34
Fotografie is een hobby en een hobby mag in mijn ogen geld kosten, maar ik zou persoonlijk nooit (meer) met een losse camera tijdens mijn vakantie willen rondlopen. Dan biedt een goede iPhone een mooie uitkomst.

  • XelaRetak
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 17-10 14:26
GioStyle schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:11:
Fotografie is een hobby en een hobby mag in mijn ogen geld kosten, maar ik zou persoonlijk nooit (meer) met een losse camera tijdens mijn vakantie willen rondlopen. Dan biedt een goede iPhone een mooie uitkomst.
Dat is dan weer iets wat vanuit haar oogpunt niet veel uitmaakt. Ze heeft toch altijd een tas bij (om mijn zonnebril enzo mee te nemen :+ ) en de x100v is behalve dikker dan de iPhone, niet hoger/breder, dus dat valt mee.

  • psfan
  • Registratie: Augustus 2020
  • Laatst online: 17:36
De beste camera is die je bij je hebt en gebruikt.
Voor een goed camera advies is het belangrijk om te begrijpen wat je wil bereiken. Bij Een telefoon heb je de fotos direct beschikbaar, bij een camera moet je ze eerst nog overzetten.
Een telefoon heb je sowieso bij je, een camera niet perse.
Bij een camera heb je meer creatieve vrijheden tov "pro" modus op de camera, maar die vrijheden moet je wel willen gebruiken.
Bij het gebruik van een losse camera wordt je niet afgeleid door wat er op de telefoon gebeurt.
Bij het gebruik van de camera kun je thuis de momenten herbeleven, omdat je de fotos nog moet uitzoeken voor je er iets mee kunt.
Voor mij is het fotografie ook een hobby en vind ik het leuk om met zn ding te pielen. Als ik vooral momenten wil vastleggen en snel wil delen pak ik nog steeds de telefoon.

  • Ernemmer
  • Registratie: Juli 2009
  • Niet online
Denk ook na over de verwerking, met de iphone kan je de foto meteen ergens posten of opslaan in de cloud, met een camera moet je de fotos weer zelf overzetten via een laptop.

En als ik onderstaand filmpje kijkt zie ik persoonlijk niet veel nut voor het meenemen van een losse camera tov een goede telefoon voor standaard vakantiefoto's.

YouTube: Can the iPhone Really Replace My Fuji X100VI?!

[ Voor 14% gewijzigd door Ernemmer op 24-09-2025 10:25 ]


  • Johnny
  • Registratie: December 2001
  • Laatst online: 17-10 09:18

Johnny

ondergewaardeerde internetguru

Ikzelf gebruik al jaren geen compactcamera meer, en heb ook de actioncamera en videocamera de deur uitgedaan. Een iPhone is in sommige opzichten meer beperkt maar biedt in andere opzichten juist weer meer creatieve mogelijkheden.

Met alternatieve camera-apps en Magsafe accessoires zoals een cameragrip kom je heel erg in de buurt van een compactcamera plus allerlei voordelen van een smartphone.

Aan de inhoud van de bovenstaande tekst kunnen geen rechten worden ontleend, tenzij dit expliciet in dit bericht is verwoord.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • CuBras
  • Registratie: Oktober 2011
  • Laatst online: 22:06
psfan schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:20:
De beste camera is die je bij je hebt en gebruikt.
Voor een goed camera advies is het belangrijk om te begrijpen wat je wil bereiken

...een telefoon heb je sowieso bij je, een camera niet perse.

..omdat je de fotos nog moet uitzoeken voor je er iets mee kunt.
Ernemmer schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:25:
... met een camera moet je de fotos weer zelf overzetten via een laptop.
Ik ben het eens met de eerste zin. Echter denk je op voorhand na wat voor een reis je gaat maken en dáár stem je je uitrusting op af. Als ik een 7-daagse huttentocht loop is de overweging om de camera thuis te laten groter dan bij camper rondreis.

Een telefoon kan je bij je hebben. Ik weet dat ik niet denk als de meeste mensen, maar vier dagen mijn telefoon uitgeschakeld in het dashboard kastje van de auto is niet gek.

De foto's uitzoeken moet je ook bij het schieten op de telefoon. Gegeven is dat het wél sneller is op een telefoon dan een camera.

Overigens hoef je tegenwoordig niet meer een laptop te gebruiken om de foto's over te zetten. Ik heb een Sony A6700 en die kan een directe verbinding met je telefoon maken om over te zetten. Er zit overigens ook een cloud opslag van Sony bij, die automatisch van de SD-kaart naar de (Sony) cloud backupped.

Daarnaast heb ik alleen nog maar nadelen van een grote camera gehoord, maar wat voor mij de grootste reden is om een camera te verkiezen boven een telefoon is de grootte van de sensor en de details die de lens kan vastleggen.
Van onze reis in Amerika heb ik een panorama foto gemaakt van Cauldron Crater Lake. Ter wijze van test heb ik die ook met een telefoon gemaakt (beide zelfde positie, beide op statief). Die van de telefoon was beduidend van mindere kwaliteit, En zelfs als je de telefoon versie naast de de panorama van de camera - die we op een 200x80 hebben afgedrukt - vergelijkt, dan zie je zoveel meer detail!

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • aljooge
  • Registratie: Januari 2016
  • Laatst online: 00:07
Heb altijd gebruik gemaakt van de camera van mijn Iphone. Geeft fantastische foto’s, maar eerlijk is eerlijk, met een losse camera kan je veel meer. Op advies van de fotozaak heb ik deze gekocht: een Panasonic Lumix FZ82D. Kan je 60x mee optisch zoomen en alles mooi dichtbij halen. Wanneer ik een afbeelding maak van de overkant van het meer, kan ik aan het blad zien welke boom het is. Zit ook een functie op om vintage foto’s te maken.

Onderstaande afbeelding is met de panasonic gemaakt, met zo ver inzoomen en die scherpte gaat je met een eenvoudige groothoeklens van een Iphone nooit lukken.

Voor de prijs hoef je het niet te laten, was maar 470 euro, hij is handig mee te nemen, alleen voor de manuele instellingen heb je wel een wat basiskennis fotografie nodig. Wanneer je dat onder de knie hebt kan je er veel meer mee.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/mpaO9m3oXVWiCldVEkWZb5_2Y0U=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/OqcWWBPQsVQqJufUaEyhZjpO.jpg?f=fotoalbum_large

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Archer_VC10
  • Registratie: Oktober 2004
  • Laatst online: 23:28
XelaRetak schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:04:
Ze heeft een oude Canon (3000D geloof ik), en dat ding is behalve onhandig groot en daarom meestal niet mee, ook een stuk slechter in foto's maken dan haar iPhone (13 of 14).
Ik denk dat de Canon een stuk beter is in foto's maken, aangezien deze daar specifiek voor is ontworpen en alle opties aan boord heeft die een fotograaf zou kunnen wensen. Dat de foto's die rechtstreeks uit een iPhone komen er in de ogen van de gebruiker beter uit lijken te zien komt door de bewerking die er automatisch overheen wordt gegooid. Mijns inziens kan je echt wel betere foto's uit een Canon/Nikon/Fuji/Panasonic/Sony halen dan uit een iPhone, maar het vraagt om wat meer werk en vooral ook kennis van de techniek van fotografie.

Tot zover even mijn stokpaardje... ;)

Je camera is een stuk gereedschap, dus als het gereedschap niet voldoet dan moet je een andere optie zoeken. Als het prima voldoet voor jou of je vriendin, lekker verder schieten met wat je hebt. Een nieuwe camera kost je ook weer wat leerwerk, uitzoekwerk en experimenteerwerk. Als je dat leuk vind, ga ervoor. 8)

  • Marc H
  • Registratie: Juni 1999
  • Laatst online: 00:38

Marc H

- - Is wakker - -

Telefooncamera's zijn meer dan goed genoeg voor huis- tuin- en keukenplaatjes. Als ze 50% selfies maakt en de 3000D (en ik gok met de kitlens oid.) al vaak thuis blijft vanwege te groot/zwaar is elke camera weggegooid geld, imho. Gebruik dat geld maar voor een mooie vakantie.

Een echte camera is leuk als je foto's wil maken in omstandigheden buiten het normale werk of meer controle wil over de geproduceerde foto's. Dat je de foto na het maken moet nabewerken moet je geen probleem maar juist als een voordeel zien. Wil je alleen een simpel filtertje er overheen gooien, dan is een camera boven een high-end telefoon gewoon weggegooid geld.

Ik maak geen fouten, ik creëer leer momenten.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • stfn345
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 17-10 22:38
aljooge schreef op woensdag 24 september 2025 @ 11:18:
Heb altijd gebruik gemaakt van de camera van mijn Iphone. Geeft fantastische foto’s, maar eerlijk is eerlijk, met een losse camera kan je veel meer. Op advies van de fotozaak heb ik deze gekocht: een Panasonic Lumix FZ82D. Kan je 60x mee optisch zoomen en alles mooi dichtbij halen. Wanneer ik een afbeelding maak van de overkant van het meer, kan ik aan het blad zien welke boom het is. Zit ook een functie op om vintage foto’s te maken.

Onderstaande afbeelding is met de panasonic gemaakt, met zo ver inzoomen en die scherpte gaat je met een eenvoudige groothoeklens van een Iphone nooit lukken.

Voor de prijs hoef je het niet te laten, was maar 470 euro, hij is handig mee te nemen, alleen voor de manuele instellingen heb je wel een wat basiskennis fotografie nodig. Wanneer je dat onder de knie hebt kan je er veel meer mee.

[Afbeelding]
No offense, maar die foto is van lage kwaliteit. De vogel staat er niet scherp op en de textuur van de veren is amper zichtbaar.

Maar je argument blijft wel overeind: wil je flink zoomen: losse camera. Wil je gewoon mooie plaatsjes en kan je dichterbij het onderwerp komen: iPhone is meer dan voldoende. En die filtertjes waar ze het over heeft: dat kunnen apps waarschijnlijk beter dan de ingebouwde in het toestel zelf.

Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • LordSinclair
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 20:41
Blijkbaar heeft men tegenwoordig geen behoefte meer aan een goede optische zoom. Dan is een telefoon toereikend. Wil je wel fatsoenlijk kunnen inzoomen zonder kwaliteitsverlies dan kom je toch al snel bij een losse (compact) camera terecht.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/Jo2n4Fp87yOBi59MzjZn5BFx4XM=/800x/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/qRi4umXzUyzPJQ6EQLDvpPTz.jpg?f=fotoalbum_large
Dit soort foto's gaat je met een telefoon nooit lukken. Tegen die tijd dat je dicht genoeg bij bent is het dier allang vertrokken. Maar als je tevreden ben met een Marmot van 10px om te zeggen dat die er was. Tja, dan is een telefooncamera prima.

There's no need to kneel, I'm a very democratic sort of lord.


  • XelaRetak
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 17-10 14:26
LordSinclair schreef op woensdag 24 september 2025 @ 13:09:
Blijkbaar heeft men tegenwoordig geen behoefte meer aan een goede optische zoom. Dan is een telefoon toereikend. Wil je wel fatsoenlijk kunnen inzoomen zonder kwaliteitsverlies dan kom je toch al snel bij een losse (compact) camera terecht.

[Afbeelding]
Dit soort foto's gaat je met een telefoon nooit lukken. Tegen die tijd dat je dicht genoeg bij bent is het dier allang vertrokken. Maar als je tevreden ben met een Marmot van 10px om te zeggen dat die er was. Tja, dan is een telefooncamera prima.
Je gaat voorbij aan het feit dat ik in dr TS al aangeef dat zoomen niet belangrijk is, en daarnaast moet je toch ook echt eens een van de Samsung Ultra's van de afgelopen jaren proberen :)

Ik kom 2+ jaar geleden met mijn S23 Ultra toch heel flink zoomen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • XelaRetak
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 17-10 14:26
Bedankt allemaal! Ik denk dat het antwoord wel duidelijk is voor haar gebruik, maar misschien dat ze de hobby wat uitgebreider zou doen als de camera er is.

Ik ga op zoek naar een plek/winkel waar we een geschikte compactcamera eens fysiek kunnen testen voordat ik de beslissing maak.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • vogelmans
  • Registratie: Juli 2024
  • Laatst online: 18:43
Als jouw vriendin graag fotografeert en haar hobby misschien nog wat wil uitbreiden dan is zo'n camera wel de moeite waard en is de Fuji een goede keuze. De foto's van de Fuji kunnen echt wel beter zijn dan van een Iphone zeker als je de foto's bijvoorbeeld op je flatscreen gaat bekijken of op wat groter formaat gaat afdrukken.
Klinkt raar maar de foto's die je maakt met een echt fototoestel met een zoeker maak je veel bewuster dan via het schermpje van de telefoon.
Kijk je foto's alleen op je telefoon dan kun je die 1500 euro beter in je zak houden. Er zijn genoeg apps te vinden om foto's een "vintage look" te geven.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Ramon
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 01:03
Kijk eens naar de Ricoh GR4! Dat is een heel compacte camera met grote, lichtsterke APS-C sensor en scherpe lens. Weegt maar 262gr.

https://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/gr-4/

Je kan er niet mee zoomen, maar gezien dat niet belangrijk is, is dit misschien wel een goede kandidaat. Is het het geld waard? Tja, als het je hobby is. Ik heb een Ricoh GR3 en ik vind het een heerlijke camera. Juist omdat je telefoon in je tas/broekzak kan blijven tijdens het fotograferen!

Ook met de Ricoh heb je trouwens geen laptop nodig om de foto's van je camera te halen, er is gewoon een app waarmee je verbinding kan maken met je camera en de foto's naar je telefoon kan downloaden. Nabewerking overigens niet per se nodig in mijn ervaring.

[ Voor 21% gewijzigd door Ramon op 29-09-2025 13:17 ]

Check mijn V&A ads: https://tweakers.net/aanbod/user/9258/


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Sluuz
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 17-10 15:07
Laat ik dan even een ander geluid nog toevoegen:
Juist Fuji staat bekend om hun film simulations, je die alleen krijgt in hun camera's. Je kan het afdoen als "simpele filtertjes", maar het is veel meer dan dat. Je kan de simulations volledig naar je eigen hand zetten dmv recipes die je weer kan opslaan om een bepaalde sfeer te creeeren. Je hebt veel meer vrijheden dan de agressieve processing die op een telefoon gebeurt om de foto acceptabel te krijgen.

Maar ongeacht of je nou een Fuji kiest of een andere camera, er is zeker verschil te zien tussen telefoonfoto's en camera foto's. Als je dat niet ziet, prima, maar verkondig het aub niet als de universele waarheid. Er zitten natuurlijk nadelen aan een aparte camera "meeslepen", maar als je gaat voor de beste kwaliteit én bereid bent er tijd in te steken (!), dan heeft het zeker waarde.

Als usecase: ik ben drie maanden door Nieuw Zeeland gereisd met mijn vriendin. Ik had een Fuji X-T5 en een iPhone 15 PM, zij een iPhone 13. Drie keer raden welke foto's het fotoboek niet hebben gehaald. Juist, geen enkele iPhone foto.

Aan de andere kant: als je verwacht dat je met hersenloos foto's knippen, een stuk betere foto's krijgt, dan kan je wel beter bij een telefoon blijven.

[ Voor 29% gewijzigd door Sluuz op 29-09-2025 13:33 ]

PSN: Sluuz


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ImLegenJerry
  • Registratie: November 2013
  • Laatst online: 23:40
XelaRetak schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:04:
Ze maakt amper/zelden foto's van objecten verweg of vergezichten in het algemeen, en minimaal de helft valt onder de categorie "selfie"
Met name hierom zou ik zelf de iPhone aanraden. Ja de Fujifilm simulaties zijn handig om te hebben, maar voor een eindgebruiker ziet dit er gewoon uit als een filter. Om hier dan 1500 euro voor uit te geven lijkt mij een beetje overdreven.

Als ik bijvoorbeeld op Instragram zie wat sommige van mijn vrienden posten met hun iPhone, dan sta ik er zelf versteld van wat voor kwaliteit uit die telefoons komt. Maar dan praat je wel over het digitale formaat Instagram.
Sluuz schreef op maandag 29 september 2025 @ 13:28:
Als usecase: ik ben drie maanden door Nieuw Zeeland gereisd met mijn vriendin. Ik had een Fuji X-T5 en een iPhone 15 PM, zij een iPhone 13. Drie keer raden welke foto's het fotoboek niet hebben gehaald. Juist, geen enkele iPhone foto.
Ik heb afgelopen vakantie altijd met de camera (Sony A7Cii) gelopen en mijn vriendin gewoon met haar telefoon, maar toch is bijna een derde van de foto's in ons fotoboek van haar. Simpelweg omdat zij dingen vastlegt waar ik niet aan denk, of vanuit haar perspectief. Ja die foto's zijn minder, maar het gaat uiteindelijk toch om de herinneringen. Ik denk ook niet dat de foto's van een iPhone 17 erg zullen tegenvallen in een fotoboek.

Sony A7C II || Sigma 24-70mm F/2.8 DG DN II Art || Sony FE 200-600 mm F/5.6-6.3 G OSS || Fujifilm X-S10 || XF10-24mm F/4 || Viltrox 33mm F/1.4 || Viltrox 56mm F/1.4 || XF80mm F/2.8 Macro || XF100-400mm F/4.5-5.6


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Metro2002
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 18-10 11:34

Metro2002

Memento mori

XelaRetak schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:04:
Een vraag waar ik maar lastig een sluitend antwoord op kan vinden, maar die ik toch wel relevant vind.

Mijn vriendin maakt graag foto's, op vakantie, wandelingen, etc. Ze heeft een oude Canon (3000D geloof ik), en dat ding is behalve onhandig groot en daarom meestal niet mee, ook een stuk slechter in foto's maken dan haar iPhone (13 of 14).

Nu wilt ze graag een nieuwe, compacte, camera, en na een hoop reviews lezen zijn we uitgekomen op de FujiFilm X100V.
Voornaamste reden om hiervoor te gaan is dat hij volgens veel reviewers heel fijne filters ingebouwd heeft om foto's "oud" te doen lijken, precies de stijl waar ze van houdt :+

En daar kwam bij mij de vraag op, is dit nou echt 1500+ euro waard? Hoe verhoudt dit zich tot de foto's die een iPhone 17 Pro zou maken, welke hetzelfde of iets minder kost, filters/apps in overvloed, ze meteen een telefoon upgrade heeft en kwa compactheid toch duidelijk wint van de compactcamera (voeg evt nog een fototoestel-like case toe voor de ervaring).
Fotograferen kost tijd en moeite om echt goed te leren, een canon EOS 3000d kan in de juiste handen echt véél betere foto's maken dan een iphone. Nu zijn DSLR's inderdaad een handvol om overal mee naartoe te slepen maar een compactcamera is net zo goed een extra apparaat om mee te nemen. Die 'vintage' look van de foto's en zoommogelijkheid zijn eigenlijk de enige twee factoren om te overwegen maar het is wel een beetje een hype / influencer camera, net als bv de Canon G7X mark 2. Qua foto's niet meer dan 'goed' maar enorm gehyped op tiktok en andere social media met exorbitante prijzen (ook 2e hands) tot gevolg.
Ze maakt amper/zelden foto's van objecten verweg of vergezichten in het algemeen, en minimaal de helft valt onder de categorie "selfie"
Klinkt als een uitstekende business case voor een smartphone camera. ;) Als ze de zoomfunctie weinig tot niet gebruikt dan is een filter over de foto's van je smartphone voor die gewenste vintage look slimmer en blifjt er weinig reden meer over om voor een losse compactcamera te gaan imo.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • AnonymousGerbil
  • Registratie: Mei 2025
  • Niet online
XelaRetak schreef op woensdag 24 september 2025 @ 10:04:
Een vraag waar ik maar lastig een sluitend antwoord op kan vinden, maar die ik toch wel relevant vind.

Mijn vriendin maakt graag foto's, op vakantie, wandelingen, etc. Ze heeft een oude Canon (3000D geloof ik), en dat ding is behalve onhandig groot en daarom meestal niet mee, ook een stuk slechter in foto's maken dan haar iPhone (13 of 14).

Nu wilt ze graag een nieuwe, compacte, camera, en na een hoop reviews lezen zijn we uitgekomen op de FujiFilm X100V.
Voornaamste reden om hiervoor te gaan is dat hij volgens veel reviewers heel fijne filters ingebouwd heeft om foto's "oud" te doen lijken, precies de stijl waar ze van houdt :+

En daar kwam bij mij de vraag op, is dit nou echt 1500+ euro waard? Hoe verhoudt dit zich tot de foto's die een iPhone 17 Pro zou maken, welke hetzelfde of iets minder kost, filters/apps in overvloed, ze meteen een telefoon upgrade heeft en kwa compactheid toch duidelijk wint van de compactcamera (voeg evt nog een fototoestel-like case toe voor de ervaring).

Ze maakt amper/zelden foto's van objecten verweg of vergezichten in het algemeen, en minimaal de helft valt onder de categorie "selfie"
2 centen van iemand die jarenlang de x100s heeft gebruikt: Wat ik zelf heel fijn vind bij de x100, x-pro en x-e series van fuji is de manier waarop de fysieke bediening is toegepast. Als die bediening je goed ligt, dan zijn er weinig andere camera's die zoveel plezier geven bij het fotograferen. Voor mij zijn de simulatie-instellingen daarbij de kers op de taart, want software voor beeldbewerking waar ik met plezier mee werk ben ik nog niet tegen gekomen.

Let bij de x100 serie wel op alle beperkingen die inherent zijn aan de vaste lens. Foto's bij lage belichting zijn bijvoorbeeld lastig om mooi te krijgen. Deze modellen hebben ook het nadeel dat ze erg modieus (dus duur voor wat je in specs krijgt) zijn geworden. Ze blijven daardoor dan wel weer meer waardevast, dus mocht het toestel niet goed vallen dan is het verlies bij doorverkoop beperkt, maar de huidige prijzen vindt ik zelfs als liefhebber nog steeds "hard te slikken".

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Sodela
  • Registratie: April 2010
  • Laatst online: 15-10 19:25
Het voordeel van een mobieltje is dat je hem altijd bij je hebt en dat je er snel mee aan de slag kunt in het veld. Wat heb je aan de mooiste apparatuur als je hem niet bij je hebt of het onderwerp weg of zo veranderd is dat het niet meer de moeite waard is?

Ja, je kunt er technisch betere foto's mee maken bij gelijke omstandigheden, maar in de praktijk zul je er lang niet altijd de tijd voor hebben.
Als je je iPhone voorziet van de juiste instellingen (HEIF ipv jpeg of met de juiste app RAW en veel andere instellingen erbij zoals diafragma en kleurtemperatuur net als bij een "echte camera") dan kun je er ook nog meer uithalen en dan wordt het vermeende verschil weer ietsje kleiner... Je hebt een mobieltje en je krijgt er gewoon een hele leuke camera "gratis" bij.

Daarnaast vergt een DSLR (of X100-serie of wat dan ook) altijd een zekere vorm van nabewerking achter je Mac/PC of via je mobieltje. Bij je mobieltje heb je je fotostudio grotendeels bij je en dat kan ook wel erg handig zijn.
De genoemde X100v is een leuke camera, maar kent zeer zeker zijn beperkingen (alleen al geen zoom en de zoeker is "wennen" om er meerwaarde uit te halen..).

Zelf zou ik zeker eerst voor een goed mobieltje gaan (de genoemde iPhone) en pas als je echt veel geld over hebt voor een X100-serie, die zal anders namelijk eerder een teleurstelling zijn vergeleken bij de vele andere voordelen die een upgrade van je mobieltje met zich meebrengt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • lordgandalf
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 17-10 13:49
Ik heb ooit een digitale camera gekocht omdat fotos schieten me leuk leek heb het veel te weing gebruikt. Maar mijn telefoon schiet ik toch best aardige plaatjes. Ja het is niet een raw image die je later helemaal kan aanpassen naar je eigen wensen. Maar met een aardige telefoon kun je best leuke plaatjes schieten imho.
Dat een camera meer kan dat klopt maar moet zeggen onze reis naar nieuw-zeeland waren alle fotos van af een telefoon en heb een leuk photoboek aan overgehouden. En ja had soms dingen die ik niet perfect op beeld kreeg omdat ik net niet genoeg digitale zoom had maar dan nog ik ga voor leuke plaatjes voor mij is een hele camera meezeulen echt te veel werk.

Steam: Profile / Socialclub: Profile / Uplay: minedwarf / Origin: lordgandalf3


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • olafmol
  • Registratie: April 2002
  • Laatst online: 01:33
Als zoomen niet relevant is, en je alles door een digitale "oud maken" filter haalt, ga dan lekker voor een iPhone oid. Daar zitten ook al die filters in.

NB die voorbeeld fotos in deze thread van optische zoom zijn echt niet scherp hoor, ja je kunt ver inzoomen maar daarna zie je een blur van vacht of veertjes, dat schiet ook niet op.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • sapphire
  • Registratie: November 2002
  • Laatst online: 21:04

sapphire

Die-hard pruts0r

LordSinclair schreef op woensdag 24 september 2025 @ 13:09:
Blijkbaar heeft men tegenwoordig geen behoefte meer aan een goede optische zoom. Dan is een telefoon toereikend. Wil je wel fatsoenlijk kunnen inzoomen zonder kwaliteitsverlies dan kom je toch al snel bij een losse (compact) camera terecht.

[Afbeelding]
Dit soort foto's gaat je met een telefoon nooit lukken. Tegen die tijd dat je dicht genoeg bij bent is het dier allang vertrokken. Maar als je tevreden ben met een Marmot van 10px om te zeggen dat die er was. Tja, dan is een telefooncamera prima.
Mwah als ik mijn camera meeneem zit daar 95% van de tijd een Fuji 23/1.4 (dus 35mm FF) op, ik heb zelfs niet meer dan 50m (75mm FF) dus dan is de 120mm op mijn iPhone toch wel een vooruitgang :+

Ik heb voor de zomer een iPhone 16 pro gekocht met het doel om mijn telefoon wat meer te gebruiken op vakantie ipv de camera. Normaal gesproken voldoet mijn XT-2 prima en is zelfs de JPG output op Astia of Velvia prima voor familiekiekjes. SD kaartlezer erbij en ze staan zo op de telefoon om te delen.
Dit jaar dus voor het eerst de camera niet gebruikt en dat beviel redelijk goed. Sneller bij de hand, bediening met 1 hand is makkelijker (bv met één hand camera aanzetten, wisselen tussen 0,5x, 1x, 2x of 5x zoom, etc.) en de foto's zijn echt netjes.
Minpunten vind ik wel het gebrek aan controle, niet dat ik veel spannends mee doe op vakantie maar gewoon één consistente kleurstijl en belichting is wel superieur met een dedicated camera, RAW + jpg dus altijd de optie om nog serieus te gaan nabewerken. Daarnaast als je er meer mee gaat doen dan delen op socials en op de telefoon bekijken is een losse camera ook superieur, zoveel meer detail en diepte als je ze vergroot (op scherm of afdruk)
Ik heb verschillende apps geprobeerd , stock, Fjorden, !camera en allemaal hebben ze hun voor- en nadelen en ik ben er nog steeds niet uit of en welke ik meerwaarde vind hebben en dan nog de prijzen van de apps....
Daarnaast misten ik ergonomisch nog eea en de optie om een polarisatiefilter te gebruiken, beide ben ik nog naar aan het kijken hoe ik dat ga oplossen maar er zijn opties voor :)

Dat allemaal gezegd hebben was dit voor het eerst dat ik mijn vrouw geen commentaar heb horen leveren op de foto's en of ik niet gewoon mijn camera kon gebruiken. En dat nadat we afgelopen jaren de luxe hadden om de iPhone SE 2020, XR, 11, 12, 13, 14 en nu dus de 16 Pro hebben kunnen testen :+

Dus @XelaRetak tenzij je écht een specifieke case hebt voor een camera kom je met een goede telefooncamera (eventueel met accessoires) heel erg ver :)

Gabriël AM5


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Frogmen
  • Registratie: Januari 2004
  • Niet online
Het is vooral ook waarop wil je het gaan bekijken, op telefoon tablet laptop blijft de kwaliteit wel overeind, maar als het groter moet voor prints of groot scherm wordt het vaak echt anders.
De fuji is echt een redelijke niche camera heeft een vaste lichtsterke lens waarbij je mogelijkheden om met je scherpte diepte te spelen veel groter is. Prijs technisch is hij ook duur en slecht te verkrijgen (geld voor bijna alle compactcamera's). Persoonlijk zou ik eerst eens 2e hands zoeken let vooral op de grote van de sensor, groter is echt beter bij compacts. Want dan krijg je ook de ruimte om met scherptediepte te werken, hetgeen het grootste verschil is met een smart phone.
Misschien is eerst eens een foto cursus volgen handig, krijgt ze er iets meer gevoel bij met wat er bij komt kijken.

[ Voor 7% gewijzigd door Frogmen op 08-10-2025 09:36 ]

Voor een Tweaker is de weg naar het resultaat net zo belangrijk als het resultaat.

Pagina: 1