Vraag


  • Knalgeel!
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 21-09 10:15
Hallo!

Recent ben ik verhuisd (huurhuis) en toen ik de deur van de meterkast open deed werd ik niet zo blij (hoewel ik absoluut geen expert ben op het gebied van elektriciteit en vandaar dus een paar vragen). Maar ja, het ziet er gewoon zeer oud uit en ik wil het graag aan laten passen aan modernere standaarden en om de veiligheid te verbeteren (ik zou bijvoorbeeld ook graag geaarde stroomvoorziening in de woonkamer hebben wat nu niet het geval is).

Foto:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/jAzAZ1fMW_YHmhnUrN2sbcRfFo8=/x800/filters:strip_icc():strip_exif()/f/image/h4B11BvbvalYG9ilnHylWQKq.jpg?f=fotoalbum_large

1) Het lijkt erop dat hier geen aardlekschakelaar aanwezig is?

2) Het kastje met schakelaar links van de elektriciteitsmeter (uit 1971!) is de hoofdschakelaar?

3) Is er verder iets wat jullie opvalt wat ik zeker na zou meten laten kijken of aan zou moeten laten passen? Waar zou ik prioriteit aan moeten geven?

Alvast bedankt!

N.B. Het enige dat wegvalt (onderaan) op de foto is de gasaansluiting- en meter maar dat is hier verder niet zo relevant omdat mijn vraag puur over de elektra gaat.

Alle reacties


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Pendora
  • Registratie: Juni 2002
  • Laatst online: 09:40
Ik zou eerst eens met de verhuurder gaan praten als ik jouw was. Het aanpassen hiervan is best een groot ding. Al helemaal als je geaardestopcontacten wilt gaan aanleggen. Het kan best zijn dat je dat niet eens zelf mag doen. Daarnaast zou ik als ik verhuurder zou zijn wel willen dat het goed gebeurd en niet door een beunhaas.

Als laatste, die meter zal sowieso binnenkort vervangen moeten gaan worden. De draaischijven mogen niet meer en worden vervangen door digitale meters.

Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • jeroen3
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 09:49
1) Klopt.
2) Nee, dat is een tarief relais van toen er nog toonfrequent was. Dan kon je de boiler aanzetten in daltafief. Dat werkt niet meer.
3) weinig aan hobby-bob geknutsel zo lijkt het

Als huurder mag je hier inderdaad niets aan veranderen.
Hoewel de verhuurder het natuurlijk prima zou vinden als jij de herbedrading van het pand betaald en door de juiste partij laat doen (dus niet zelf), denk ik niet dat zoiets een verstandige investering is.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 07:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
Exact wat @jeroen3 zegt. Qua punt 2, vandaar het pijpje terug en de indicatie van een boiler op de meest rechter groep. Je hebt dus geen hoofdschakelaar.

En mja, het is oud maar verder wel prima. Dus zal bij de gemiddelde huurbaas lastig zijn hier wat gedaan te krijgen. Het is immers namelijk allemaal prima (volgens de toen geldende normen).

[ Voor 11% gewijzigd door Septillion op 18-09-2025 09:53 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • BrainCrash
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 09:23
Septillion schreef op donderdag 18 september 2025 @ 09:53:
En mja, het is oud maar verder wel prima.
Prima??
Zonder enige vorm van aardlekbeveiliging?

Dit is gewoon levensgevaarlijk! Dat kan je toch echt niet meer als prima omschrijven!?!

-They say the User lives outside the Net, and inputs games for pleasure.... No one knows for sure... but I intend to find out!! .... REBOOT!!!!


  • remotica
  • Registratie: Mei 2005
  • Laatst online: 13-10 14:31
Je hebt een dubbel geaard stopcontact in de meterkast, dus als dat inderdaad netjes is aangelegd kun je in theorie een extra geel/groene draad naar je woonkamer (laten) trekken en er geaarde stopcontacten op zetten.

Alle Ferraris elektriciteitsmeters moeten voor 2027 zijn vervangen, hoewel men zich afvraagt of dat haalbaar is, daar krijg je vanzelf bericht over. Dat doet de netbeheerder. Die kan je ook benaderen dat je er "op korte termijn voor open staat" dan kom je vooraan in de rij. De vraag is of die huidige hoofdschakelaar geschikt is om een nieuwe slimme/domme meter na te plaatsen. Die schakelaar valt nog onder de netbeheerder.

Ik weet niet of de huurwet voorschrijft dat er een aardlekschakelaar gemonteerd moet worden.
Sowieso lijkt het me niet slim om werk te verzetten dat eigenlijk je verhuurder moet doen.
Tenzij je vaak stoppen laat springen en je het er voor het gemak voor over hebt.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 07:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
@BrainCrash Ik zou het ook niet meer willen nee. Maar het is volledig volgens de regels dus staan verhuurders vaak niet te springen.

[ Voor 19% gewijzigd door Septillion op 18-09-2025 10:07 ]


  • AUijtdehaag
  • Registratie: Oktober 2006
  • Niet online
Biedt de verhuurder geen zonnepanelen aan?
Dan moet hij wel vernieuwen.

(aan de andere kant, neem een balkonsetje zonnepanelen en je saldeert tot er een slimme meter in komt)

[ Voor 5% gewijzigd door AUijtdehaag op 18-09-2025 10:07 ]

PVOutput Github - Div ESP TK: MHI - Clack - Marstek


  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 07:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
En als de meter vervangen gaat worden, laat dan ook die boilerschakelaar weghalen. Meeste monteurs zullen dat uit zichzelf wel aangeven maar je zal net degene hebben met te weinig koffie op om dat te willen :+ Eventueel kan je hem dus al loskoppelen/doorverbinden in de lasdoos rechts boven.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • BrainCrash
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 09:23
remotica schreef op donderdag 18 september 2025 @ 09:59:
De vraag is of die huidige hoofdschakelaar geschikt is
Er is helemaal geen huidige hoofdschakelaar.

Er is geen hoofdschakelaar, geen aardlekschakelaar, en nog maar niet te spreken over die buis rechts die uit de meter komt, en de gehele groepenkast volledig lijkt te bypassen.
Wie zou die in hemelsnaam zo aansluiten als de draden daarna nog eerst terug naar de stoppenkast gaan? Dan lopen er dus in het gunstigste geval gezekerde en ongezekerde draden in dezelfde buis, heen en terug. In het ongunstigste geval loopt daar een set draden door het huis die alleen via de netbeheerder hoofdzekering afgezekerd zijn en de gehele groepenkast omzeild hebben.

-They say the User lives outside the Net, and inputs games for pleasure.... No one knows for sure... but I intend to find out!! .... REBOOT!!!!


  • paQ
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 09:44

paQ

139.000 kWh. Zou die het klokje al rond zijn?

Ik doe niet aan bijgeloof. Dat brengt ongeluk.


  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 07:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
@BrainCrash Dat was heel normaal voor de boilerschakelaar :) Daar die eigendom is van de netbeheerder. Is gewoon een set draden van de rechter groep heen en terug volledig los van de meter.

[ Voor 54% gewijzigd door Septillion op 18-09-2025 10:11 ]


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Theo74
  • Registratie: Augustus 2014
  • Laatst online: 16-10 07:51
BrainCrash schreef op donderdag 18 september 2025 @ 10:06:
[...]


Er is helemaal geen huidige hoofdschakelaar.

Er is geen hoofdschakelaar, geen aardlekschakelaar, en nog maar niet te spreken over die buis rechts die uit de meter komt, en de gehele groepenkast volledig lijkt te bypassen.
Wie zou die in hemelsnaam zo aansluiten als de draden daarna nog eerst terug naar de stoppenkast gaan? Dan lopen er dus in het gunstigste geval gezekerde en ongezekerde draden in dezelfde buis, heen en terug. In het ongunstigste geval loopt daar een set draden door het huis die alleen via de netbeheerder hoofdzekering afgezekerd zijn en de gehele groepenkast omzeild hebben.
Deze groepenkast stamt ergens uit de eind jaren '70 of '80 en voldoet aan de toen geldende normen.
In die zin is er dus niks mis met deze groepenkast, tenzij er vastgestelde (ouderdoms)gebreken zijn.
Het aantal woningeigenaren met dit soort HAF groepenkasten is nog behoorlijk groot in Nederland.

Wel is het zo dat een verhuurder verplicht is om een veilige woning te verhuren, ook elektrisch veilig.
In dit geval dient de verhuurder een nieuwe groepenkast te plaatsen met alle nu verplichte voorzieningen.
Dit betekend een hoofdschakelaar en achter elke groep een aardlekschakelaar.
Geaarde groepen in de hele woning zijn niet direct verplicht, de installatie voldoet aan zijn oude norm.

De buis die jij ziet lopen voldoet ook aan de norm, hierin loopt de schakeldraad voor, ik gok, de boiler.
Deze schakeldraad komt van het oude TF relais en zo werd dit destijd volgens de regels aangesloten.
Wanneer deze woning een slimme meter krijgt zal de netbeheerder het TF relais meestal verwijderen.

Als 1 hond vecht om een been, dan is hij zeker schizofreen.


  • Ben(V)
  • Registratie: December 2013
  • Nu online
Het voldoet wel aan de Norm uit die tijd, maar als er nergens in huis aarde is aangelegd mag je bijvoorbeeld ook geen wasmachine gebruiken, want voor dat soort apparatuur is aarding niet alleen noodzakelijk uit veiligheid overwegingen maar ook verplicht inclusief aardlek schakelaar.

Helaas kun je een verhuurder niet verplichten om de installatie aan te passen omdat die voldeed aan de norm toen het aangelegd werd, maar ik zou toch contact met ze opnemen om te kijken of ze iets willen doen.
Het alternatief is zelf de boel aan te laten passen, maar het hele huis van aarde laten voorzien wordt een dure grap.
Ik zou kijken of je alleen een "natte" groep kunt laten aanleggen voor de wasmachine, als de verhuurder niets wil doen.

All truth passes through three stages: First it is ridiculed, second it is violently opposed and third it is accepted as being self-evident.


  • P5ycho
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 09:47
Volgens mij kun je nog discussieren over het geaarde stopcontact in de meterkast. Deze mag alleen geaard zijn als de aarding een veiligheidsaarding is (<1.5Ohm), omdat een aardlekschakelaar volledig ontbreekt.

Als dat niet zo is, dan moet er een ongeaard stopcontact geplaatst worden, of de hele kast moet vervangen door iets moderners, of een nieuwe aardpen slaan 8)7.

12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV


  • trabant
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 09:19
En dus niet ff op een waterleiding aarden. Ten eerste is daarvan bij een groot deel de metalen leiding door kunststof vervangen en je wilt dan echt niet onder de douche staan als er ergens kortsluiting ontstaat.
Lengte en vorm van de aardpen zijn erg afhankelijk van de bodem waarop het huis staat.

KPN is een drieletterwoord


  • P5ycho
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 09:47
trabant schreef op donderdag 18 september 2025 @ 12:25:
[...]

En dus niet ff op een waterleiding aarden. Ten eerste is daarvan bij een groot deel de metalen leiding door kunststof vervangen en je wilt dan echt niet onder de douche staan als er ergens kortsluiting ontstaat.
Lengte en vorm van de aardpen zijn erg afhankelijk van de bodem waarop het huis staat.
Een veiligheidsaarding moet gewoon aan bepaalde voorwaarden voldoen, anders is het een hulpaarde. En die voldoet hier niet, er is dan verhoogde kans op brand bij sluiting. hulpaarde is al beter dan de waterleiding wat dat betreft.
Er zit een keuringssticker onder de meterkast, verhuurder lijkt zaken ook veilig te willen houden.
Laten we er vanuit gaan dat alles volgens het boekje gedaan wordt, op de waterleiding aarden is sowieso onzin om te doen dan.

12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • grimselman
  • Registratie: Juni 2023
  • Laatst online: 09:45
remotica schreef op donderdag 18 september 2025 @ 09:59:
Ik weet niet of de huurwet voorschrijft dat er een aardlekschakelaar gemonteerd moet worden.
Sowieso lijkt het me niet slim om werk te verzetten dat eigenlijk je verhuurder moet doen.
Tenzij je vaak stoppen laat springen en je het er voor het gemak voor over hebt.
Een aardlekschakelaar is sinds 1975 verplicht volgens de NEN norm

  • Dapdodo
  • Registratie: Mei 2019
  • Laatst online: 06:37
Is dit een appartement? of meerdere woningen in een huis?
Ik mis namelijk de juiste achterplaat.

  • No Hands
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 09:06
Maar deed je de deur van de meterkast pas voor het eerst open toen je er al woonde? heb je niet eerst je nieuwe huis bekeken voordat je het huurcontract ging tekenen? Dan had je toch de keuze om dit huis te weigeren of bij het tekenen van dat contract aan te geven dat de installatie waarschijnlijk niet deugd?
Zit het bij de buren ook zo? of heeft de verhuurder daar wel de boel aangepakt?

Veroordeel niet, verwonder u slechts


Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • P5ycho
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 09:47
No Hands schreef op donderdag 18 september 2025 @ 19:10:
Maar deed je de deur van de meterkast pas voor het eerst open toen je er al woonde? heb je niet eerst je nieuwe huis bekeken voordat je het huurcontract ging tekenen? Dan had je toch de keuze om dit huis te weigeren of bij het tekenen van dat contract aan te geven dat de installatie waarschijnlijk niet deugd?
Zit het bij de buren ook zo? of heeft de verhuurder daar wel de boel aangepakt?
Heb je de staat van de woningmarkt compleet gemist ofzo? Je mag blij zijn dat je wat vindt tegenwoordig. Dit was misschien een compromis. TS wil checken of hij/zij wel veilig in deze woning kan wonen. Ik snap dat wel.
Plus, niet iedereen kan bij een kijkje in een meterkast de boel meteen goed inschatten.

12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Theo74
  • Registratie: Augustus 2014
  • Laatst online: 16-10 07:51
Ben(V) schreef op donderdag 18 september 2025 @ 10:40:
Het voldoet wel aan de Norm uit die tijd, maar als er nergens in huis aarde is aangelegd mag je bijvoorbeeld ook geen wasmachine gebruiken, want voor dat soort apparatuur is aarding niet alleen noodzakelijk uit veiligheid overwegingen maar ook verplicht inclusief aardlek schakelaar.

Helaas kun je een verhuurder niet verplichten om de installatie aan te passen omdat die voldeed aan de norm toen het aangelegd werd, maar ik zou toch contact met ze opnemen om te kijken of ze iets willen doen.
Het alternatief is zelf de boel aan te laten passen, maar het hele huis van aarde laten voorzien wordt een dure grap.
Ik zou kijken of je alleen een "natte" groep kunt laten aanleggen voor de wasmachine, als de verhuurder niets wil doen.
Er zijn in deze woning weldegelijk leidingen en wandcontactdozen met veiligheidsaarde, in de natte ruimten zoals de keuken, badkamer en het toilet. Dit werd zelfs voor deze oude HAF groepenkast al voorgeschreven.

Verhuurders kunnen zeker wel verplicht worden om de installatie aan te passen m.b.t. de groepenkast. Een woning dient veilig te zijn voor de verhuurder en daartoe behoort minimaal een juiste hoofdschakelaar (v/a 2 groepen) en een aardlekschakelaar achter elke groep.
P5ycho schreef op donderdag 18 september 2025 @ 12:49:
[...]

Een veiligheidsaarding moet gewoon aan bepaalde voorwaarden voldoen, anders is het een hulpaarde. En die voldoet hier niet, er is dan verhoogde kans op brand bij sluiting. hulpaarde is al beter dan de waterleiding wat dat betreft.
Er zit een keuringssticker onder de meterkast, verhuurder lijkt zaken ook veilig te willen houden.
Laten we er vanuit gaan dat alles volgens het boekje gedaan wordt, op de waterleiding aarden is sowieso onzin om te doen dan.
Een veiligheidsaarde dient minimaal 166 Ohm of minder te zijn, bij gebruik van 30mA aardlekschakelaars.
Een slechte aardweerstand maakt veiligheidsaarde niet automatisch een hulpaarde maar een afgekeurde veiligheidsaarde. Idealiter is een goede aardverspreidingsweerstand >1,5Ohm.

Op de waterleiding aarden werd vroeger standaard gedaan, omdat alle waterleidingen uit geleidend koper (soms lood) bestaan (bestonden) en deze uitkomen op de aardpen aan de hoofdwaterleiding uit de straat.
Deze manier van aarden aan de waterleidng was in die tijd daarom ook volgends de toen geldende norm.
Omdat meer en meer nieuwe waterleidingen van kunststof worden gemaakt, is het advies om bij renovatie een aardpen te slaan en veiligheidsaarding door te trekken in de gehele woning.
Ook als het waterbedrijf haar oude koperen hoofdwaterleiding naar een woning of appartementencomplex vernieuwd in HDPE, adviseren zij vooraf schriftelijk, om een nieuwe aardpen/veiligheidaarde te laten voorzien.

De keuringssticker is van een aannemer en vermeld geen enkele norm, waardoor ik deze zelf in twijfel trek.
Ik kan uit deze sticker niet halen wat er gekeurd is, hoe en op basis van welke norm(en).
Daarnaast is hiermee anno 2025 een groepenkast zonder hoofdschakelaar en aardlekschakelaars goedgekeurd voor gebruik door een leek in een huurwoning, wat o.a. de NEN norm zeker niet adviseert.

Als 1 hond vecht om een been, dan is hij zeker schizofreen.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • P5ycho
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 09:47
@Theo74 eens met je opmerkingen, bedankt voor de aanvulling.

12x 280Wp ZW, 12x 280Wp ZO, Zubadan SHW80YAA 8kW, Zehnder Q450 ERV


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Frappuccino
  • Registratie: Maart 2015
  • Laatst online: 23:31
Theo74 schreef op donderdag 18 september 2025 @ 10:20:
Dit betekend een hoofdschakelaar en achter elke groep een aardlekschakelaar.
Aardlekschakelaars zitten doorgaans tussen de hoofdschakelaar en de groepen en niet achter een groep.
En dan max 4 groepen per hoofdschakelaar als ik het goed heb.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Videopac
  • Registratie: November 2000
  • Laatst online: 09:31

Videopac

Rommelt wat aan.

grimselman schreef op donderdag 18 september 2025 @ 13:25:
[...]

Een aardlekschakelaar is sinds 1975 verplicht volgens de NEN norm
Stamt dit huis uit 1970-1971, gezien het jaartal op de meter?
De meterkast en achterplaat zien er zeldzaam authentiek uit voor iets dat 55 jaar oud is.

Asustor AS6704T (32GB, 4x16TB MG08), OpenWrt (3x GL.iNet Flint 2 MT6000), Lyrion Media Server, Odroid H2/N2+/C4/C2, DS918+ (4x8TB WD RED)


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Duke of Savage
  • Registratie: April 2023
  • Laatst online: 15-10 11:47
Voor minder dan 600 euro heb je een moderm ding erin hangen.

Zou gewoon ff een belletje doen naar de verhuurder.

Ik had ook zo een meterkast (uit '76). 250 euro neer gelegd voor nieuwe meterkast, 250 voor de electricien en alles was klaar. Meerder nieuwe groepen erbij gepakt waaronder dubbele groepen, handig voor de keuken en waskamer :)

Is opzich niet zo spannend, binnen een paar uur kan het gefixed zijn.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Theo74
  • Registratie: Augustus 2014
  • Laatst online: 16-10 07:51
Frappuccino schreef op vrijdag 19 september 2025 @ 14:39:
[...]

Aardlekschakelaars zitten doorgaans tussen de hoofdschakelaar en de groepen en niet achter een groep.
En dan max 4 groepen per hoofdschakelaar als ik het goed heb.
Escuus voor mijn verkeerde vertaling. Je hebt gelijk!

Als 1 hond vecht om een been, dan is hij zeker schizofreen.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Knalgeel!
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 21-09 10:15
Dank allen voor de reacties! _/-\o_ Alweer een stuk wijzer geworden hierdoor!

Ik ga inderdaad maar eens contact opnemen met de verhuurder (dank ook in het bijzonder aan @Theo74 voor de uitgebreide reactie waarin ook een aantal argumenten staan die ik mee kan nemen in het gesprek met de verhuurder).

De oude meter en boilerschakelaar ga ik me dus even niet zo druk om maken, die mogen vervangen en verwijderd worden door mijn netbeheerder zodra ik de slimme meter aangeboden krijg.

@Ben(V) In de badkamer en keuken is wel aarde aanwezig hoor (zoals wettelijk ook verplicht is). Het gaat mij wat dat betreft alleen nog maar om de huiskamer waar ik dat (eventueel, maar best graag) aan zou willen laten leggen voor mijn computer en audio apparatuur.

@Dapdodo Dit is een appartement.

@No Hands De woning weigeren was niet echt een optie om het soort redenen die @P5ycho omschrijft in de reactie die volgt op de jouwe.

@Videopac Bijna goed, de woning is gebouwd in 1973.

@Duke of Savage Ja, het is me inmiddels inderdaad duidelijk geworden dat een nieuwe groepenkast inclusief aardlekschakelaars, hoofdschakelaar etc. de hoogste prioriteit heeft en dat aarde in de woonkamer pas ver daarna komt qua hoe belangrijk het is. Contact opnemen met de verhuurder ga ik sowieso doen. Dan de prijs die je noemde: na het doen van een paar snelle checks bij verschillende bedrijven lijkt het erop dat het tegenwoordig allemaal wel wat duurder is. Wanneer heb jij dit laten doen in je woning?

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FredvZ
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 07:05
remotica schreef op donderdag 18 september 2025 @ 09:59:
Alle Ferraris elektriciteitsmeters moeten voor 2027 zijn vervangen,
Deze specifieke meter is vorig jaar afgekeurd en moet zelfs een jaar eerder in 2026 zijn vervangen.
Bron: https://www.rdi.nl/binari...triciteitsmeters+2025.pdf

Spel en typfouten voorbehouden


  • FredvZ
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 07:05
Knalgeel! schreef op zaterdag 20 september 2025 @ 10:00:
Ja, het is me inmiddels inderdaad duidelijk geworden dat een nieuwe groepenkast inclusief aardlekschakelaars, hoofdschakelaar etc. de hoogste prioriteit heeft en dat aarde in de woonkamer pas ver daarna komt qua hoe belangrijk het is. Contact opnemen met de verhuurder ga ik sowieso doen. Dan de prijs die je noemde: na het doen van een paar snelle checks bij verschillende bedrijven lijkt het erop dat het tegenwoordig allemaal wel wat duurder is. Wanneer heb jij dit laten doen in je woning?
De werkzaamheden in je meterkast zijn misschien nog wel het makkelijkste. Na 52 jaar kan je de gekste dingen tegenkomen in het leidingwerk van een woning. Voor je het weet moet de hele woning gerenoveerd worden doordat er alleen met hak- en breekwerk aarde aangelegd kan worden.

Spel en typfouten voorbehouden


  • Ben(V)
  • Registratie: December 2013
  • Nu online
Aarde voor computer en audio apparatuur is niet eens erg zinvol.
Dat is meestal dubbel geïsoleerd en dus heeft aarde daar weinig toegevoegde waarde.
Zoals je zelf al geconstateerd had, heeft het toevoegen van aardlek schakelaars in de meterkast de hoogste prioriteit.

All truth passes through three stages: First it is ridiculed, second it is violently opposed and third it is accepted as being self-evident.


  • sypie
  • Registratie: Oktober 2000
  • Niet online
jeroen3 schreef op donderdag 18 september 2025 @ 09:51:

Als huurder mag je hier inderdaad niets aan veranderen.
Niet geheel waar. Je mag dingen best veranderen, zo lang het maar een verbetering is. Punt is: ga je dit op orde brengen naar de laatste eisen dan zal je dat met je hele elektrische installatie moeten doen.

Of je dit als huurder zou moeten willen is een ander vraagstuk.

  • Frappuccino
  • Registratie: Maart 2015
  • Laatst online: 23:31
Knalgeel! schreef op zaterdag 20 september 2025 @ 10:00:
@Videopac Bijna goed, de woning is gebouwd in 1973.
Als je dan aan de gang gaat en je het echt goed wilt doen en in lijn met de huidige standaard wilt brengen moet alle draad uit je appartement. De draadkleuren in je woning zijn met grote waarschijnlijkheid ook niet meer van deze tijd.

Draadkleuren in Nederland (circa 1973)

Fasedraad: Groen
Nuldraad: Rood
Schakeldraad: Zwart
Aarddraad: Wit of grijs


En dan maar hopen dat er niet ergens een verborgen lasdoos zit.

[ Voor 5% gewijzigd door Frappuccino op 24-09-2025 13:45 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • TBTL
  • Registratie: Mei 2010
  • Niet online
Ben(V) schreef op zaterdag 20 september 2025 @ 13:50:
Aarde voor computer [...] is niet eens erg zinvol.
Dat is meestal dubbel geïsoleerd en dus heeft aarde daar weinig toegevoegde waarde.
Pc's hebben vrijwel altijd een aardaansluiting en zijn dus niet dubbelgeïsoleerd.
Pagina: 1