• Vervloet
  • Registratie: Juli 2013
  • Laatst online: 18:05
Ik heb een dilemma waarvan ik nog niet precies weet wat ik er mee wil.

De situatie is als volgt: leuk werk op HBO-niveau in de techniek, een huis waar veel aan gedaan moet worden en twee jonge kindjes. Dus door dat laatste zeer weinig tijd voor dat huis. Maar vakmensen zijn zo duur geworden. En het is maar afwachten wat de kwaliteit van een vakman daadwerkelijk is, heb ik helaas vaak gemerkt. Ik vraag me steeds vaker af of ik niet minder moet werken en het zelf moet doen.

Een voorbeeldje: het huis schilderen. Dat heeft de laatste keer €3000 gekost. Dat is meer dan ik elke maand op de rekening krijg gestort. Maar ik weet zeker dat ik diezelfde klus in twee weken makkelijk gedaan zou krijgen. Dus waarom niet zelf doen?
De volgende klus die er aankomt is een nieuwe badkamer. Ik heb nu al het gevoel dat ik daarvoor ook beter een paar maanden onbetaald verlof zou kunnen opnemen om het zelf te doen. Vanuit financieel oogpunt maar ook voor de kwaliteit van het werk. Ik kan natuurlijk alles proberen te klussen in de avonden en weekenden en in vakanties en op feestdagen (zoals het nu gaat) maar ik merk dat dat ook een te grote druk op de rest van m'n sociale leven legt.

Eigenlijk is het antwoord al duidelijk op bovenstaand verhaal: minder werken, meer zelf doen.

Maar, het dilemma: ik vind mijn werk hartstikke leuk. Ik werk al parttime (32 uur) i.v.m. een papadag in de week. De baas ziet me al aankomen. Ik wil eigenlijk ook helemaal niet minder werken, die vier dagen in de week zijn precies goed. Een ander argument is: in m'n werk doe ik iets specialistisch waar ik me in blijf ontwikkelen. Niet om hoog van de toren te blazen of dat ik me te goed voel voor bepaald werk, maar ik vind het bijna zonde van m'n opgedane kennis en ervaring om vervolgens een huis te staan schilderen.

Ik vraag me af of meer mensen hier tegenaan lopen en wat jullie ervaringen dan is.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • President
  • Registratie: Februari 2015
  • Laatst online: 00:14
Vervloet schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 11:43:
Ik vraag me af of meer mensen hier tegenaan lopen en wat jullie ervaringen dan is.
Ik vind de prijzen die ik dergelijke vaklui moet betalen ook absurd.. die verdienen in een week wat ik in een maand verdien. Maar goed, ik weet dat
- er belastingen af gaan
- ze veel kwijt zijn aan verzekeringen
- ze hun pensioen zelf moeten regelen
- ze bij ziek zijn of arbeidsongeschiktheid vaak niks verdienen, behalve als ze zich hiervoor hebben verzekerd
- ze meer weten + jaren ervaringen hebben, dus het is niet dat ik het zomaar beter zal kunnen als zij!

En ik laat dus liever een schilder mijn dakkapel schilderen dan dat ik het zelf doe. Natuurlijk is het niet lastig denkwerk, maar hij heeft de ervaring en ik heb liever dat de schilder op de steiger staat die omvalt dan dat ik er zelf op sta... Stukje risico inschatting!

Dus dat maakt het voor mij allemaal minder erg, maar genoeg ICT'ers zzp'ers hier op het forum die voor minder dan 800 euro per dag ook niet hun bed uit willen komen :X

Mijn mening: dingen die ik in het weekend zelf kan doe ik zelf. Maar dingen zoals een tuin aanleggen, schilderen of behangen laat ik liever door een ander doen. Ook een badkamer laat ik liever door een vakman aanleggen. Ben ik niet tevreden dan betalen we niet totdat we hebben wat er is overkomen. Zelf kan ik het allemaal niet. Natuurlijk kan ik wel YouTube filmpjes kijken en dingen zelf doen; het kost alleen flink meer tijd, meer gereedschap en achteraf zal er altijd iets zijn waar ik niet tevreden over ben

Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • H-W
  • Registratie: Maart 2016
  • Laatst online: 23:54

H-W

Hier een parttime werkende papa van 2 dochters die ook graag zelf klusjes in huis doet, maar toch wel een schilder laat komen en ook de badkamer is door een vakman aangelegd. Tenzij je echt 2 rechterhanden hebt (en dus niet je kennis via een YT video tot je neemt) zou ik voor sommige dingen toch een vakman inhuren. Dat zijn natuurlijk extra kosten, maar reken eens mee:

Schilderwerk gaat zo'n 6 à 8 jaar mee. Voor het gemak nemen we 7 jaar, dat zijn 84 maanden. Een schilder kost 4000 euro? Dan kost dat je ongeveer 4000 : 84 maanden is 50 euro per maand (als je dat bedrag apart zet elke maand). Je zou beter gewoon blijven werken, elke maand 150 euro apart zetten voor groot onderhoud en uit die pot alles betalen. Dan hoef je geen nieuwe baan te zoeken, je hebt voldoende tijd voor je gezin en bovendien, een paar maanden geen of een halve badkamer omdat papa die zo nodig zelf moest vervangen... ik denk niet dat je vrouw en kinderen daar blij van worden.

  • Exception
  • Registratie: Augustus 2006
  • Laatst online: 23:49
Wat vaak wordt vergeten, is dat je bij het inhuren van een professional garantie hebt op het werk en daar aanspraak op kunt maken als het niet goed is uitgevoerd. Ik voer daar wel eens discussies over met mensen die trots vertellen dat ze hun keuken zwart hebben laten installeren door een beunhaas. Zodra er mankementen ontstaan, begint het gedoe en zijn ze nergens te bekennen. Daarnaast zijn professionals, zoals je zelf al aangeeft, verzekerd mocht er iets gebeuren.

Ben je ervan overtuigd dat je zelf de kwaliteit van een vakman kunt evenaren en heb je er zin in? Neem dan eens een lang weekend vrij voor zo’n klus als dat uit kan zou ik zeggen. Maar als je het geld ervoor hebt liggen zou ik het uitbesteden.

[ Voor 4% gewijzigd door Exception op 14-08-2025 12:14 ]


Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Sovieto
  • Registratie: Juli 2017
  • Laatst online: 21:45
Ja dit blijft een eeuwige discussie. Een vakman van €60 kost inclusief btw €72. Om €72 euro te verdienen moet je met 50% belasting dus €144 per uur verdienen. Dat is bruto dus €25.000 per maand bij voltijd.

Of anders gerekend als je €4000 per maand verdiend, heb je een uurloon van €23. Dat is netto €11,50 per uur. Je moet dan dus ruim 6 uur werken om 1 uur van die vakman te bekostigen.

  • doebbalapoent11
  • Registratie: Juli 2015
  • Laatst online: 15-08 16:43
Sovieto schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:14:
Ja dit blijft een eeuwige discussie. Een vakman van €60 kost inclusief btw €72. Om €72 euro te verdienen moet je met 50% belasting dus €144 per uur verdienen. Dat is bruto dus €25.000 per maand bij voltijd.

Of anders gerekend als je €4000 per maand verdiend, heb je een uurloon van €23. Dat is netto €11,50 per uur. Je moet dan dus ruim 6 uur werken om 1 uur van die vakman te bekostigen.
erg leuke berekening, maar je vergeet in dit verhaal dat jouw werksalaris een looncomponent is, en deze vakmannen een omzetcomponent is. Omzet betaal je belasting over, moet je je administratie mee laten doen, pensioen, verzekering, ziekengeld als je ziek bent, en dan blijft er wat over, dat is dan hun looncomponent.

vakmannen doen het werk met garantie, doen het (vaak) beter en je weet in ieder geval dat je het werk juist uitgevoerd krijgt. Je kan loon niet vergelijken met de uurtarieven. Dat het duur is en je soms de afweging kunt maken het zelf te doen is wat anders. Dat ligt geheel aan je eigen kunsten en het werk/afwerking dat je verricht wilt hebben.

  • Furion2000
  • Registratie: September 2017
  • Laatst online: 15-08 21:31
  • Kwaliteit is het hoogst als je via je netwerk vaklui inhuurt waarvan je weet dat ze goed zijn
  • Kwaliteit is goed als je het zelf doet, met kennis hulp van iemand uit je netwerk en je tijd neemt en durft dingen opnieuw te doen
  • Kwaltieit is voldoende als je het zelf doet en de tijd neemt
  • Kwaliteit is voldoende van random werkspot persoon (meer russisch roulette)
  • Kwaliteit is onvoldoende als je een onhandige/ongeduldig persoon bent
Beetje in die volgorde.

WIj zijn in een huis gaan wonen waar na een half jaar het plafond eruit kwam omdat de vorige eigenaar een badkamer met een douchebak rustend op pur schuim had geplaatst. Hele nette vent die vervolgens de kosten van de vakman heeft betaald. Maar dan heb je een idee hoe het kan lopen. Durf je fouten dan ook te ownen.

Handige mensen kunnen veel zelf, maar onderschat de kwaliteit van een echte vakman niet. Met schilderwerk bijv. 10 jaar buitenschilderwerk met sommige aantip puntjes vs het na 5 jaar weer over kunnen doen. Werkspot ook voorbij zien komen, met gasten die op maandag voor het eerst de kwast in de hand hebben gekregen (gelukkig was dat niet bij mijzelf :D )

@doebbalapoent11
Echte garantie dan he, fouten die echt heel erge fouten zijn en de klus ook niet te lang geleden is. Zelfs uit je netwerk is het al snel meerwerk. We staren ons soms ook blind op die garantie.

[ Voor 10% gewijzigd door Furion2000 op 14-08-2025 12:24 ]


Acties:
  • +5 Henk 'm!

  • BrainCrash
  • Registratie: Maart 2002
  • Laatst online: 00:00
doebbalapoent11 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:18:
[...]
en je weet in ieder geval dat je het werk juist uitgevoerd krijgt.
Het probleem is hier natuurlijk dat dit dus niet per definitie klopt.
Je weet zelf natuurlijk ook wel dat deze bewering LANG niet altijd opgaat.

Getuige het forum hier wat compleet vol staat met enorm prutswerk van 'vakmannen', die dus daadwerkelijk als professional bedrijf zijn ingehuurd met de verwachting dat het werk beter gedaan wordt dan degene die hen inhuurt.
- Tegelwerk wat schots en scheef tegen de muur zit.
- PVC lijmvloer met kieren, golvend afgesneden, slecht geegaliseerde ondervloer.
- Zonneschermen die verkeerd gemonteerd zijn en die met een stuk muur erbij (!!) van de gevel af donderen
- Stucwerk met brobbels en oneffenheden.
- Elektra-werk wat afgeraffeld is, niet volgens de normen en gewoon gevaarlijk opgeleverd wordt

Willekeurige voorbeelden van alleen maar de laatste paar weken die ik hier op het forum voorbij heb zien komen.
Allemaal door professioneel ingehuurde vakmannen (al zou je ze zo niet kunnen noemen gezien de resultaten).
En vervolgens lees je hoeveel ellende er nog achteraan komt om het geregeld te krijgen om alles correct te laten herstellen.. want dan geven de professionals vaak niet thuis.

Dus nee, het is ZEKER niet gegarandeerd dat je het werk juist uitgevoerd krijgt.

En als je dan in aanmerking neemt dat je dergelijke forse bedragen betaalt, dan snap ik TS wel.
Ik doe ook vrijwel al mijn klus- en verbouwwerkzaamheden om die reden zelf, zodra ik weet dat ik het kan of makkelijk aan kan leren.
Vooral omdat ik dan weet dat het wél correct gebeurt volgens mijn standaarden (ik ben vrij perfectionistisch), en tegen aanzienlijk lagere kosten dan wanneer ik het uitbesteed, zélfs rekening ermee houdend dat ik er een stuk langer mee bezig ben.

En ja, ik ben ook om die redenen minder uren gaan werken bij mijn reguliere werk in loondienst.

-They say the User lives outside the Net, and inputs games for pleasure.... No one knows for sure... but I intend to find out!! .... REBOOT!!!!


  • Prisma16
  • Registratie: Augustus 2023
  • Niet online
Dit dilemma herken ik. Ook ik zie veel prutswerk waarbij is denk, "had ik het zelf maar gedaan".
Ik ken mensen die inderdaad minder zijn gaan werken om aan hun huis te klussen.
Maar het moet passen bij je huidige werk.
Ik zou het eerst open met "de baas" bespreken. Mogelijk kan je voor een bepaalde periode, bijvoorbeeld voor project "Badkamer" minder uren gaan werken.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • twain4me
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 22:46

twain4me

Moderator Wonen & Mobiliteit
Ik kies zelf de dingen waar ik veel genoegdoening uit haal of die relatief veel besparen , in tegenstelkling tot de meeste mensen huur ik juist mensen in voor graaf, sloop, sjouw-werk. voordeel is dat dit soort werk ook nog relatieff goedkoop kan. Als je zelf dingen gaat doen hou in je berekening wel budget voor gereedschap het is zo veel makkelijker met het juiste gereedschap. ipv van alleen de roestige zaag die in de schuur ligt.
mijn eerste dakkapel heb ik met nagenoeg alleen het hand gereedschap van mijn vader gemaakt en opzich gaat dat goed, maar met een slagtol laser etc gaat het toch een heel stuk makkelijker en sneller.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • aljooge
  • Registratie: Januari 2016
  • Laatst online: 00:22
Prisma16 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:41:
Dit dilemma herken ik. Ook ik zie veel prutswerk waarbij is denk, "had ik het zelf maar gedaan".
Ik ken mensen die inderdaad minder zijn gaan werken om aan hun huis te klussen.
Maar het moet passen bij je huidige werk.
Ik zou het eerst open met "de baas" bespreken. Mogelijk kan je voor een bepaalde periode, bijvoorbeeld voor project "Badkamer" minder uren gaan werken.
een badkamer aanleggen is vakwerk. Ik begin er niet aan, weet dan zeker dat de voegen niet overal even breed zijn en zo slordig wordt de hele badkamer. Alleen al kitten is een vak apart. Alles wat je voor het eerst doet, gaan dingen zo dat je het de volgende keer een beetje anders zou doen, maar er komt geen volgende keer want je hebt maar 1 badkamer. Daarom dit soort grote projecten liever laten doen die ervoor geleerd heeft en hier dagelijkse ervaring in heeft.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Pejdref
  • Registratie: November 2012
  • Laatst online: 22:49
Vakmensen kun je het beste via referenties aan komen, maar dat is niet altijd mogelijk. Vakmensen die volledige aanbetaling vragen vallen bij mij sowieso al af.

Verder kun je ook een middenweg vinden, bijvoorbeeld het voorbereidende werk zelf doen of als je een vakman bereid vind hem of haar te helpen met alle niet specialistische taakjes. (Sjouwen, mixen, dat soort dingen).

Wij hebben zo de badkamer laten doen, al het leidingwerk zelf gelegd en ingefreesd, vloerverwarming klaar gelegd. De vakman heeft vervolgens alleen de dekvloer, stucwerk en tegelwerk gedaan. Dat zijn ook de klussen waar ik zelf in verhouding de meeste tijd voor nodig heb vs een vakman. Meubels en sanitair aansluiten hebben we vervolgens weer zelf gedaan. Zo werd de badkamer 5k aan arbeid ipv 15k.

Onderdeel van mijn afweging is ook altijd hoeveel sneller een vakman is dan als ik het zelf doe. Een vakman kan meestal iets snel en goed doen, zelf moet je kiezen tussen 1 van de 2. Vergeet ook de verborgen tijd niet die je kwijt bent met inlezen en tweakerstopics aanmaken.

Afweging of je liever gaat werken bij de baas zul je zelf moeten maken. Ik zou dit dan in een open gesprek ter sprake brengen en niet al zelf gaan invullen wat je baas ervan vindt. En als je specialistisch werk doet kun je vaak ook meer eisen, hoever je dat wil gebruiken is ook aan jezelf natuurlijk.

  • Sovieto
  • Registratie: Juli 2017
  • Laatst online: 21:45
doebbalapoent11 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:18:
[...]

erg leuke berekening, maar je vergeet in dit verhaal dat jouw werksalaris een looncomponent is, en deze vakmannen een omzetcomponent is. Omzet betaal je belasting over, moet je je administratie mee laten doen, pensioen, verzekering, ziekengeld als je ziek bent, en dan blijft er wat over, dat is dan hun looncomponent.

vakmannen doen het werk met garantie, doen het (vaak) beter en je weet in ieder geval dat je het werk juist uitgevoerd krijgt. Je kan loon niet vergelijken met de uurtarieven. Dat het duur is en je soms de afweging kunt maken het zelf te doen is wat anders. Dat ligt geheel aan je eigen kunsten en het werk/afwerking dat je verricht wilt hebben.
Ik besef me heel goed dan niet alle ingehuurde vakmensen dat op hun rekening krijgen, maar het feit blijft dat je 6 uur moet werken om iemand 1 uur in te huren. Oftewel als je in een dag onbetaald verlof de klus kan klaren die de vakman in 1:20 uur zou uitvoeren ben je financieel gelijk. Tuurlijk heb je dan nog de factor kwaliteit en garantie, maar dat is ook niet altijd van toepassing.

  • Reptile209
  • Registratie: Juni 2001
  • Laatst online: 16-08 13:32

Reptile209

- gers -

Een alternatieve constructie is om één of twee dagen. In de week als (on)betaald verlof op te nemen. Dat geeft wat meer speling om tussendoor materialen te halen, dingen te laten drogen, enz. En voor je baas kan je een groter deel van de tijd gewoon beschikbaar zijn. Zelfs een videocall tussen het tegelen door is goed te plannen. Dus ipv één lange periode weg, een paar weken een langer weekend of juist middenin de week afwezig.

Zo scherp als een voetbal!


  • mountaink
  • Registratie: December 2019
  • Laatst online: 21:39
Ik heb na de verbouwing van de toilet bepaald of ik de badkamer wel of niet zelf compleet wilde verbouwen. Veel geleerd van een zelfde soort projectje in het klein, dat ik nu de badkamer zelf helemaal ga aanpakken volgende maand. In totaal 2,5 week de tijd voor ingepland. Vrouw, kind en hond het huis uit en fulltime aan de bak. Gelukkig wat uren van vorig jaar kunnen meenemen.

Scheelt dat we een redelijk kleine en simpele badkamer hebben, veel leidingwerk op dezelfde plek houden en een oud huis hebben zonder dikke betonmuren en -vloeren.

Wordt het zo goed als een vakman? Misschien wel en misschien niet. Ik heb geleerd om de tijd te nemen en het netjes te doen, dus ben misschien niet zo snel. Tegenwoordig zitten er veel beunhazen tussen, dus misschien kwalitatief wel beter omdat ik mijn badkamer ken en er zelf uiteindelijk moet gaan douchen dus wat kritischer ben.

  • Blasterxp
  • Registratie: Februari 2002
  • Niet online
Je kunt 4 dagen werken, en 3 dagen klussen. Als een klus tegenzit; kun je altijd een extra (ev onbetaalde) vrije dag opnemen. Soms is een extra set handen ook een enorme versnelling voor jouw klustraject.

Het ligt eraan of je het leuk vindt; je geeft aan: ik wil het echt goed. Beter dan zelf leren en zelf doen is er dan niet. Straks kijk je vol trots naar je eigen nieuwe badkamer. Tof, toch?

Ik heb een half jaar 4 dagen geklust, en 3 dagen gewerkt. Stiekem ook op de avonden nog geklust; en na die tijd stond ons huis er fantastisch voor - en konden we al snel verhuizen. Onze mega opklus heeft ongeveer 25 k gekost, en nog geen 4k aan ingehuurde arbeidsloon. Zelf aanpakken, met vrienden/handige lui. Toffe periode, ik zou het zo weer doen.

  • PolarBear
  • Registratie: Februari 2001
  • Niet online
BrainCrash schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 12:34:
[...]
Getuige het forum hier wat compleet vol staat met enorm prutswerk van 'vakmannen', die dus daadwerkelijk als professional bedrijf zijn ingehuurd met de verwachting dat het werk beter gedaan wordt dan degene die hen inhuurt.
- Tegelwerk wat schots en scheef tegen de muur zit.
- PVC lijmvloer met kieren, golvend afgesneden, slecht geegaliseerde ondervloer.
- Zonneschermen die verkeerd gemonteerd zijn en die met een stuk muur erbij (!!) van de gevel af donderen
- Stucwerk met brobbels en oneffenheden.
- Elektra-werk wat afgeraffeld is, niet volgens de normen en gewoon gevaarlijk opgeleverd wordt

Willekeurige voorbeelden van alleen maar de laatste paar weken die ik hier op het forum voorbij heb zien komen.
Allemaal door professioneel ingehuurde vakmannen (al zou je ze zo niet kunnen noemen gezien de resultaten).
Tja, mijn huis is verbouwt en er waren wel wat puntjes maar alles staat strak in de verf, ontzettend strak gestucd, mooie egale vloer gelegd, elektriciteit werkt prima en voldoet meer dan aan de norm, etc etc. Het gaat echt veel vaker goed dan niet. Succesverhalen worden niet gedeeld op het forum omdat daar maar weinig discussiewaarde in zit.

  • Orangelights23
  • Registratie: Maart 2014
  • Laatst online: 18:57
Ben je handig?

Ik niet, en ben veel te lang aan het kloten om het zelf te doen. Daarnaast weinig vrije tijd om daadwerkelijk iets te doen, wat ik liever spendeer met mijn gezin. Daarom hebben we gekozen om een vlonder te laten bouwen en het huis te laten schilderen, kostte 40K bij elkaar maar het is zo’n enorme boost voor het woongeluk dat we dit graag hebben gedaan.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Theo
  • Registratie: Januari 2005
  • Laatst online: 22:03

Theo

moederbord

Naast het feit of je zelf handig bent moet je je ook afvragen of je de juiste spullen hebt Een schilder kost inderdaad 4.000 euro. Maar wanneer ik zelf het huis wil schildren dan begint dat met het huren van een steiger.Die steiger moet ook nog bezorgd en afgehaald worden door de verhuurder omdat ik geen steiger heb en geen aanhanger/bus om dat ding te vervoeren. Dat ding kost mij dus al gelijk 600 euro om te huren. Met dan nog 400 euro aan verf, lak, schuurpapier is het veschil nogmaar 3k.

Voor een badkamer aanleggen heb je ook nog goed gereedschap nodig Een DeWalt boormachine, een goede pers om waterleidingen te persen die zijn best duur om te huren, of om te kopen. Met het inhuren van de vakman huur je ook gelijk die dure tools..

7400 Wp op het dak


  • vogelmans
  • Registratie: Juli 2024
  • Laatst online: 22:24
Ik zou mooi 32 uur blijven werken want geld moet er binnenkomen voor betaling van hypotheek en andere vaste lasten. Als er geld overblijft kun je alsnog bekijken hoe en wat je er mee doet.
Simpele klusjes zoals schilderwerk zou ik altijd zelf doen. Het hoeft ook niet meteen in 1 of 2 weken klaar te zijn. Pak elke week 1 of 2 kozijnen onder handen dat kan er gewoon tussendoor en levert een hele mooie besparing op, zie het als overuren maken.
Grote klussen zoals een badkamer renoveren zou ik ten alle tijden uitbesteden want dat is heel specialistisch werk. Voorbereidend werk zoals de tegels eruit slopen, dat kun je dan weer wel zelf doen en bespaart toch veel geld.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • The Eagle
  • Registratie: Januari 2002
  • Laatst online: 01:27

The Eagle

I wear my sunglasses at night

De sleutel zit hem in het op kunnen breken in delen van klussen. Voor een badkamer is dat lastiger dan voor schilderwerk. Dagelijks na het werk een raam en je bent in twee weken klaar en hebt 4k uitgespaard.
Voor een badkamer zou ik wat vrij nemen voor sloopwerkzaamheden, en de rest lekker laten zetten ivm doorlooptijd en garantie enzo. Hou bij uitbesteding wel rekening met wachttijden voor de vakman.

Al is het nieuws nog zo slecht, het wordt leuker als je het op zijn Brabants zegt :)


  • vogelmans
  • Registratie: Juli 2024
  • Laatst online: 22:24
Je baas zal (nog) minder werken niet leuk vinden. Als er kansen op promotie zijn dan zal je daar voor moeten investeren qua werk en dat levert op de langere termijn ook (veel) geld op waardoor je de moeilijkere klussen kunt laten doen door een vakman/vrouw.
Als je klussen leuk vindt om te doen dan wordt het misschien tijd om wat anders te gaan doen en bijvoorbeeld met je handen te gaan werken i.p.v. een bureaubaan.

  • kwibox
  • Registratie: Oktober 2022
  • Laatst online: 01:27
Ik denk dat je niet moet onderschatten hoeveel werk zo'n klusje is en vooral hoeveel tijd het gaat kosten. Zeker als je een minder ervaren klusser bent, je niet altijd het juiste gereedschap hebt en je zult hier en daar zeker wel een tegenvaller tegenkomen die je nog meer tijd gaat kosten.

Wat nu als een klus langer duurt dan de vrije dagen die opgenomen hebt? Ik lees tussen de regels dat je mij niet het type lijkt die het prima vind om een paar weken extra in de rommel te zitten. Een gemiddelde vakman maakt véél meer uur dan 32 uur / week (echt veel meer) om alles een beetje vlot af te werken. Daar heeft ie natuurlijk ook vaak meerdere klussen naast elkaar lopen, maar dat geld ook voor jou ;)

Mijn punt; als je nu al parttime werkt en het lastig vind om alles te schipperen (= geen concessies wilt doen aan sociale tijd) met een druk leven zou ik geen risico nemen en het uit te besteden. Dingen duren toch altijd langer dan je denkt, zeker als onervaren thuisklusser.

[ Voor 4% gewijzigd door kwibox op 14-08-2025 17:29 ]


  • Nikel
  • Registratie: Juli 2000
  • Niet online
Ik denk dat iedereen dit dilemma wel herkent ja :).

Zelf kijk ik vooral naar de vraag of ik de klus leuk vind om zelf te doen, en (zoals eerder terecht genoemd) of de klus opgedeeld kan worden in een paar uurtjes per avond een paar weken lang.

En natuurlijk of ik tevreden ga zijn over het resultaat als ik het zelf doe. Voor mij komt dat neer op:

- Schilderwerk binnen zelf doen
- Voorbereiden behangen zelf doen maar behangen uitbesteden
- Alles waar een stekker aan zit zelf repareren
- Laminaat zelf leggen (dat is echt mooi werk :))
- Parket schuren en lakken laten doen
- Alles waar je pas goed in wordt met ervaring uitbesteden (kitten, stuccen, vloerbedekking op maat snijden)

Soms bespaar ik zo honderden euro's door iets te doen wat ik toch al als een soort hobby zie. En soms geef ik inderdaad duizenden euro's uit terwijl ik het ook prima zelf had gekund.

Ik heb in het verleden eens een hele keuken zelf geïnstalleerd (inclusief verleggen van leidingwerk) en dat zou ik zo nog een keer doen. Voor een badkamer zou ik zelf de oude badkamer eruit halen maar het plaatsen van de nieuwe toch uitbesteden. Dat is namelijk vooral tegelwerk en dat kan ik toch niet zelf.

Ook nog een factor om bij die badkamer over na te denken is dat als je mensen inhuurt en die verprutsen het, dan kun je lekker met je partner bonden door samen te klagen over wat een prutsers het zijn. Als jijzelf aan de slag gaat en het loopt allemaal uit (wat het doet) dan gaat je partner zowel tegen als over jou klagen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • SayWhatAgain!
  • Registratie: Januari 2004
  • Laatst online: 15:40

SayWhatAgain!

I dare you, I double dare you!

Misschien ook iets om rekening mee te houden: als je minder gaat werken bouw je minder pensioen op en je krijgt ook minder WW in geval van werkloosheid.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Rensjuh
  • Registratie: Juli 2007
  • Laatst online: 00:50
Ik weet niet hoe jong je jonge kindjes zijn, maar heb je geen recht (meer) op (on)betaald ouderschapsverlof?

Anders kun je daar misschien nog wel iets mee zonder teveel inkomen (en pensioen) te verliezen.

PV Output


  • Yaksa
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 23:37
Vervloet schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 11:43:
IDe volgende klus die er aankomt is een nieuwe badkamer. Ik heb nu al het gevoel dat ik daarvoor ook beter een paar maanden onbetaald verlof zou kunnen opnemen om het zelf te doen. Vanuit financieel oogpunt maar ook voor de kwaliteit van het werk. Ik kan natuurlijk alles proberen te klussen in de avonden en weekenden en in vakanties en op feestdagen (zoals het nu gaat) maar ik merk dat dat ook een te grote druk op de rest van m'n sociale leven legt.
En jij denkt dat een paar maanden zonder badkamer voor jezelf en je gezin geen grote druk op je gezinsleven gaat leggen?
Ik zou een aantal maanden de broekriem aanhalen, zoveel mogelijk geld apart leggen, even geen dure vakantie of andere dure uitgaven doen, leven van de aanbiedingen in de winkels en waarschijnlijk heb je dan binnen afzienbare tijd geld genoeg om een (vak)bedrijf in te schakelen die het in een paar weken voor je in orde brengt. Geeft je ook de tijd om een goed bedrijf te zoeken (navragen in je netwerk). En misschien vindt je na een tijdje zuinig leven ook wel een leuke uitdaging om andere projecten te kunnen financieren.

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former


  • Kakker
  • Registratie: Juli 2025
  • Laatst online: 15-08 16:13
Ik heb al weer een aantal jaren geleden een huis gekocht. Misschien moet er volgens 'Nederlandse standaarden' veel aan mijn huis gebeuren maar ik heb er inmiddels een andere kijk op. Elke 'investering' nouja, bijna elke, keuken, badkamer gaat mij in de toekomst echt niet helpen en in mijn geval gaat mij gewoon zeer doen in de portomonee.

Ik heb gekozen om het huis zo 'te laten', ik kan douchen, ik kan slapen, het huis is in (euro) waarde meer dan verdubbeld in een paar jaar tijd en het geld wat ik aan 'bouwvakkers' heb bespaart heb ik in Bitcoin gestopt waarvan ik nu weer 2x dit huis kan kopen.

Kortom, leef in je huis, leef je huis uit! Maak er geen kasteel van want dat word het toch niet en denk a.u.b. na over je eigen toekomst en dat van je kinderen, klein-kinderen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Sito
  • Registratie: Augustus 2009
  • Laatst online: 22:39
Wat ook niet meehelpt is dat er in bepaalde vakgebieden veel cowboys bij zijn gekomen de laatste jaren. Mensen inhuren hoeft niet te betekenen dat je kwaliteit krijgt.

Dat maakt dit dilemma nog moeilijker. Heb je eindelijk besloten een vakman in te huren, blijkt het prutswerk wat je zelf misschien beter had kunnen doen.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • Douweegbertje
  • Registratie: Mei 2008
  • Laatst online: 15-08 22:42

Douweegbertje

Wat kinderachtig.. godverdomme

Ik verdien meer dan goed dat ik in principe alles zou kunnen laten doen. Echter ik vertik het gewoon omdat het voor een aantal dingen niet 'logisch' is in mijn situatie:
- Ik heb de kennis, kunde en expertise
- Mijn vader heeft altijd in de bouw gezeten en kan ook assisteren. Al dan niet als vraagbaken.
- Ik heb kennissen met bepaalde expertise die ik kan inschakelen voor een vriendenprijs. Denk aan bijvoorbeeld een constructieve berekening maken of op de graafmachine zitten.
- Ik heb een garage vol liggen met tools, die menig huishouden niet heeft. Van een tafelzaag tot aan een vandiktebank tot aan vrijwel alles om bijvoorbeeld een heel huis te bouwen.
- Ik heb toegang om andere dingen, zoals graafmachines, mixers, etc. te huren voor een vriendenprijs.

Er zijn een aantal zaken die ik dus zelf heb gedaan (al dan niet met mijn vader). O.a. het verwijderen van een draagmuur. Uiteindelijk denk ik dat ik hier ongeveer 20k op heb bespaard met een investering van 2 weken in tijd van mijzelf.

Vervolgens heb ik dan ook laatst een vrijstaande overkapping / pergola gebouwd. Ik had dit kunnen laten doen. Echter ik weet twee dingen:
- Ik kan alleen een redelijke prijs krijgen als ik een standaard overkapping neem.
- Ik kan het zelf beter omdat ik er meer om geef. No offence aan de vaklui.

Dus het resultaat is dat ik voor minder geld, een meer custom product heb neergezet, waar ik veel gelukkiger mee ben. Wellicht als voorbeeldsom in mijn overweging:
- 5000-7000 euro als ik een standaard pakket liet plaatsen
- 8000++ als ik wat ik nu heb staan had laten doen, met de kans dat ze nog wat zaten te beunen.
- 3000 aan materiaal wat ik nu kwijt was, plus 2 weken rustig aan het bouwen, maar het is perfect en precies zoals ik het wil.

Dus, in het laatste geval, scheelt het niet veel. Echter wat ik er voor terug krijg is veel meer, mits ik er tijd in investeer. Iets wat ik ook kan, en wil doen. Mede omdat het ik leuk vind, zelfs ontspannend, maar er domweg ook de tijd vrij voor kan krijgen middels mijn werk.

  • Bert500
  • Registratie: Juni 2024
  • Laatst online: 14-08 19:10
We weten niet wat uw partner verdient en/of meewerkt.

Als jij daardoor minder pensioen zou krijgen omdat je verlof neemt en je partner gaat lopen ..Je kan ook de werken half doen. Ik heb geleerd; Een mooie afwerking. Kan je goed tegelen? Als je de garantie hebt dat de persoon die tegel het ook zelf doet (en niet door een newby) kan je het tegelwerk laten doen.

Het is kiezen. Je kan ook veel genoegdoening hebben omdat je het zelf hebt gedaan.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Oon
  • Registratie: Juni 2019
  • Niet online

Oon

Vervloet schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 11:43:
Vanuit financieel oogpunt maar ook voor de kwaliteit van het werk
Zeg je nou dat je het beter kunt dan een vakman? Want die kans acht ik klein..
Een fatsoenlijke aannemer werkt gewoon met personeel dat topwerk levert, is alleen even de juiste zoeken. Daar kun jij niet tegenop, zowel qua tijd als qua eindresultaat.
Het enige voordeel van zelf doen is dat je kosten kunt besparen en mogelijk wat leuke extra's kunt doen, maar verkijk je niet op wat het kost. Daarnaast moet je zelf kunnen tegelen, zelf héél handig zijn met loodgieterswerk, moet je álle regels kennen (zoals bijv. het correct installeren van een aardmat). Er komt echt wel veel bij kijken.

Als je heel zeker weet dat je het zelf allemaal kunt moet je dat lekker doen het kan heel leuk zijn, maar je hebt ook veel grotere risico's en tijdsdruk; als een aannemer die vooraf een bindende offerte heeft afgegeven er een maand over doet om je badkamer te installeren is dat niet jouw probleem, en als er iets niet goed is gedaan kun je die aannemer het kosteloos laten oplossen.

Dingen zelf doen is eigenlijk alleen interessant als het 'gratis' kan; als je inkomen misloopt om het te doen kun je waarschijnlijk beter minder lang onbetaald verlof opnemen en iemand inhuren die het dagelijks doet (en dus in een fractie van de tijd hogere kwaliteit kan leveren dan jijzelf, met garantie en zekerheid).

Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • GioStyle
  • Registratie: Januari 2010
  • Laatst online: 22:43
Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:12:
[...]

Zeg je nou dat je het beter kunt dan een vakman? Want die kans acht ik klein..
Een fatsoenlijke aannemer werkt gewoon met personeel dat topwerk levert, is alleen even de juiste zoeken. Daar kun jij niet tegenop, zowel qua tijd als qua eindresultaat.
Dat is niet zo moeilijk. Een klus moet snel, snel, snel gebeuren, want tijd is geld. En snel betekent de meeste keren vaak gehaast, en ook afgeraffeld. En snel betekent ook vaak dat er wordt gekozen voor de meest simpele/snelle oplossing, terwijl een elegantere oplossing meer tijd kost, maar daar wordt niet voor gekozen, want tijd is geld.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Oon
  • Registratie: Juni 2019
  • Niet online

Oon

GioStyle schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:20:
[...]


Dat is niet zo moeilijk. Een klus moet snel, snel, snel gebeuren, want tijd is geld. En snel betekent de meeste keren vaak gehaast, en ook afgeraffeld. En snel betekent ook vaak dat er wordt gekozen voor de meest simpele/snelle oplossing, terwijl een elegantere oplossing meer tijd kost, maar daar wordt niet voor gekozen, want tijd is geld.
Als je met beunhazen van werkspot werkt is dat zeker waar, maar als je gewoon een degelijke aannemer hebt slaat dat nergens op. Die hebben tegenwoordig ook iets minder de tijd dan vroeger maar weten ook dondersgoed dat ze beter kwaliteit kunnen leveren en een goede naam in stand kunnen houden dan snel-snel naar de volgende klus en dan een lang juridisch proces moeten doorlopen waarin ze meerdere keren terug moeten komen.

Slow is smooth, smooth is fast.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • W1LL3M
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 15-08 15:34

W1LL3M

⭐⭐⭐⭐⭐

Toen wij het huis kochten had ik een werkweek van 32 uur, 2 jonge kinderen, af en toe extra verlof opgenomen voor grotere klussen.

Zelf gedaan de eerste jaren:
- Toilet beneden volledig vervangen (ruimte nu 2x zo groot dus breekwerk nodig) => heb hiermee ~8k bespaard. Doordat de offertes zo hoog uitvielen de knoop doorgehakt om het zelf maar te doen.
- Keuken gerenoveerd, deurtjes geverft, nieuw keukenblad, nieuwe apparatuur.
- Binnendeuren beneden vervangen.
- Kunsstof voordeur vervangen (alleen het middenpaneel, dus kozijn en rand met hang en sluitwerk behouden)
- Alle ramen en deuren veiliger gemaakt, nieuwe sloten, driepuntsluiting ingefreesd, scharnieren vervangen door versies met dievenklauwen etc. Nu politiekeurmerk en korting op verzekering.
- Schuur volledig gerenoveerd, openslaande tuindeuren op een betere plek, schuur verlengd met 2,5 meter, afdak voor fietsen gebouwd, tegelvloer gelegd.
- Veel kleine dingen zoals al het gele schakelmateriaal vervangen door wit, netwerkkabels trekken, doek zonneluifel vervangen, allemaal dingen die je ook kunt laten doen voor een paar honderd € elk.
- Schilderwerk buiten (boven zijn de ramen al kunststof, dus geen steiger oid nodig)
- Schilderwerk binnen

Laten doen (want geen zin in):
- De tuin, o.a. meer dan 12 kuub zand er uit en 8 er in, met de kruiwagen achterom...
- Nieuwe kozijnen boven, lekker de leverancier laten doen.
- Gedeelde schoorsteen opnieuw laten opmetselen (helft van de buren)

Nog te doen:
- Badkamer (waarschijnlijk grotendeels zelf)
- Nieuwe grotere dakkapel, de oude is aan vervanging toe (plaatsing laten doen, afwerking binnen zelf)
- Schilderwerk buiten is alweer 8 jaar oud dus zit er weer aan te komen.
- etc etc

Ik kan veel zelf, en heb ik hulp/expertise in de vriendengroep en familie indien nodig. Veel gereedschap geleend, de rest gekocht.
Je kunt echt duizenden euros besparen door veel zelf te doen, je leert veel en je houdt er een mooie collectie gereedschap aan over. En je hebt volledige controle over de kwaliteit, dat is ook veel waard tegenwoordig.
Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:12:
[...]

Zeg je nou dat je het beter kunt dan een vakman? Want die kans acht ik klein..
Een fatsoenlijke aannemer werkt gewoon met personeel dat topwerk levert, is alleen even de juiste zoeken. Daar kun jij niet tegenop, zowel qua tijd als qua eindresultaat.
Hier in de regio is de wachttijd al snel een jaar, of je krijgt een offerte van 2 a 3x de prijs bij de concurrentie. En er zijn heel veel beunhazen bij, zelfs als je via goede kanalen gaat kun je de pech hebben dat het werk wordt uitbesteed aan een andere partij die het verprutst. Genoeg over te vinden, ook hier op tweakers. Even de juiste zoeken is er hier niet bij, alleen dat zoeken, vergelijken en verifieren daar heb je al een hele hoop werk aan.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 22:48
Vervloet schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 11:43:
Maar, het dilemma: ik vind mijn werk hartstikke leuk. Ik werk al parttime (32 uur) i.v.m. een papadag in de week.
Ik zou zeggen dat het eerste criterium moet zijn of je het klussen leuk vind. Als dat het geval is dan zeker een argument te maken om zoveel mogelijk zelf te doen.

Dat kan je doen door er wat extra vrij voor te nemen maar met wat wilskracht en support van partner kan er sowieso meer dan je denkt.

Ik heb een jaar lang mijn woning volledig gerenoveerd en heel veel zelf gedaan. Gemiddeld zeker meer dan 30/uur per week gemaakt naast een werkweek van >40/week.

Als je een beetje creatief met je tijd om gaat en support hebt van je partner voor huishouden/kinderen dan is er echt wel wat te bereiken.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • GioStyle
  • Registratie: Januari 2010
  • Laatst online: 22:43
Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:22:
[...]

Als je met beunhazen van werkspot werkt is dat zeker waar, maar als je gewoon een degelijke aannemer hebt slaat dat nergens op. Die hebben tegenwoordig ook iets minder de tijd dan vroeger maar weten ook dondersgoed dat ze beter kwaliteit kunnen leveren en een goede naam in stand kunnen houden dan snel-snel naar de volgende klus en dan een lang juridisch proces moeten doorlopen waarin ze meerdere keren terug moeten komen.

Slow is smooth, smooth is fast.
Als je twee linkerhanden hebt en geen oog voor details, kan ik prima snappen dat je voor een aannemer kiest. In de andere gevallen zou ik zelf ook het heft in handen nemen. En ja, sommige klussen kun je inderdaad beter uitbesteden als je de expertise niet hebt, maar voor de meeste klussen in en rondom het huis kan je prima veel zelf doen.

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 22:48
Theo schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 16:15:
Naast het feit of je zelf handig bent moet je je ook afvragen of je de juiste spullen hebt Een schilder kost inderdaad 4.000 euro. Maar wanneer ik zelf het huis wil schildren dan begint dat met het huren van een steiger.Die steiger moet ook nog bezorgd en afgehaald worden door de verhuurder omdat ik geen steiger heb en geen aanhanger/bus om dat ding te vervoeren. Dat ding kost mij dus al gelijk 600 euro om te huren. Met dan nog 400 euro aan verf, lak, schuurpapier is het veschil nogmaar 3k.

Voor een badkamer aanleggen heb je ook nog goed gereedschap nodig Een DeWalt boormachine, een goede pers om waterleidingen te persen die zijn best duur om te huren, of om te kopen. Met het inhuren van de vakman huur je ook gelijk die dure tools..
Dit zal inderdaad voor iedereen anders zijn. Ik heb een groot netwerk van familie en vrienden waar ik al deze zaken vandaan kan krijgen voor hoogstens eens een fles wijn of kratje bier.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


  • Oon
  • Registratie: Juni 2019
  • Niet online

Oon

GioStyle schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:44:
[...]


Als je twee linkerhanden hebt en geen oog voor details, kan ik prima snappen dat je voor een aannemer kiest. In de andere gevallen zou ik zelf ook het heft in handen nemen. En ja, sommige klussen kun je inderdaad beter uitbesteden als je de expertise niet hebt, maar voor de meesten klussen in en rondom het huis kan je prima veel zelf doen.
Dat is precies de instelling van 9/10 mensen die uiteindelijk bij 'Help mijn man is klusser' voorbij komen :+

Ik ben helemaal niet tegen dingen zelf doen, dingen als tegelen kun je heel goed leren met wat YouTube filmpjes en misschien een keer met een kennis die in het vak zit/heeft gezeten mee kijken, maar je wint er geen tijd mee en in veel gevallen ook geen geld. Als je een maand vrij moet pakken om een badkamer te tegelen moet je badkamer wel héél groot zijn voordat een tegelzetter niet goedkoper is.

  • assje
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 22:48
Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:46:
Als je een maand vrij moet pakken om een badkamer te tegelen moet je badkamer wel héél groot zijn voordat een tegelzetter niet goedkoper is.
Ik zou voor een badkamer ook eerder een week rekenen als je full time aan de slag kan. Dat zijn dan niet allemaal volle dagen i.v.m. droogtijden etc.

“The greatest threat to our planet is the belief that someone else will save it.” [quote by Robert Swan, OBE]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • vogelmans
  • Registratie: Juli 2024
  • Laatst online: 22:24
assje schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:47:
[...]


Ik zou voor een badkamer ook eerder een week rekenen als je full time aan de slag kan. Dat zijn dan niet allemaal volle dagen i.v.m. droogtijden etc.
Een badkamer slopen, betegelen en alles installeren en aansluiten (douche, wastafel en toilet) gaat je in 1 week niet lukken en als je niet heel handig bent ook niet in 2 weken. Ik heb zelf mijn beneden toiletruimte gerenoveerd: hangtoilet, fonteintje en helemaal opnieuw betegeld. Ik beschouw mezelf als redelijk handig maar hier heb ik toch 1 week heel hard aan moeten werken. Het eindresultaat was dan wel weer heel bevredigend.

  • W1LL3M
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 15-08 15:34

W1LL3M

⭐⭐⭐⭐⭐

Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:46:
[...]

Dat is precies de instelling van 9/10 mensen die uiteindelijk bij 'Help mijn man is klusser' voorbij komen :+
...
De klussers in "Help, mijn man is klusser" zijn meestal geen klussers en al helemaal geen planners. 10 verschillende klussen door het hele huis tegelijk beginnen en nooit afkrijgen, zich helemaal vergissen in wat ze wel en niet kunnen, een goed voorbeeld van hoe het niet moet inderdaad.

Een maand voor een badkamer als doorlooptijd als je alles in je eentje doet is niet gek, maar dan kun je nog gewoon 24-32 uur per week naar je werk :P Voor alleen wat tegelwerk is een weekendje (of 2) doorhalen ook prima.

[ Voor 21% gewijzigd door W1LL3M op 14-08-2025 20:44 ]


  • FreakNL
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 00:48

FreakNL

Well do ya punk?

aljooge schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 13:00:
[...]

een badkamer aanleggen is vakwerk. Ik begin er niet aan, weet dan zeker dat de voegen niet overal even breed zijn en zo slordig wordt de hele badkamer. Alleen al kitten is een vak apart. Alles wat je voor het eerst doet, gaan dingen zo dat je het de volgende keer een beetje anders zou doen, maar er komt geen volgende keer want je hebt maar 1 badkamer. Daarom dit soort grote projecten liever laten doen die ervoor geleerd heeft en hier dagelijkse ervaring in heeft.
Dat soort supergrote projecten begin ik ook niet aan. Je kan zelfs (extreem voorbeeld) een dakkapel zelf bouwen bijvoorbeeld. Maar dat ga ik echt niet doen.

Wel als algemene tip (niet specifiek naar de TS); probeer kleinere dingen toch zelf als het kan. Zo heb ik zelf mijn inbouw vaatwasser gerepareerd (vervangen pressostaat) en dat vond ik best spannend maar achteraf viel het mee.

  • FreakNL
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 00:48

FreakNL

Well do ya punk?

Orangelights23 schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 15:40:
Ben je handig?

Ik niet, en ben veel te lang aan het kloten om het zelf te doen. Daarnaast weinig vrije tijd om daadwerkelijk iets te doen, wat ik liever spendeer met mijn gezin. Daarom hebben we gekozen om een vlonder te laten bouwen en het huis te laten schilderen, kostte 40K bij elkaar maar het is zo’n enorme boost voor het woongeluk dat we dit graag hebben gedaan.
Schilderen laat ik ook doen maar daar heb ik echt geluk mee. Heb een schilder die een paar huizen verder woont en weigert woekerprijzen te rekenen (is in loondienst en doet in het weekend zwart). Buitenboel was 800 twee jaar terug. Maar is maar een rijtjeshuis dus alleen voor en achter. Alsnog niet duur…

Vlonder heb ik juist zelf gedaan (5x3), dat was uiteindelijk niet zo moeilijk

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FreakNL
  • Registratie: Januari 2001
  • Laatst online: 00:48

FreakNL

Well do ya punk?

Kakker schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 18:39:
Ik heb al weer een aantal jaren geleden een huis gekocht. Misschien moet er volgens 'Nederlandse standaarden' veel aan mijn huis gebeuren maar ik heb er inmiddels een andere kijk op. Elke 'investering' nouja, bijna elke, keuken, badkamer gaat mij in de toekomst echt niet helpen en in mijn geval gaat mij gewoon zeer doen in de portomonee.

Ik heb gekozen om het huis zo 'te laten', ik kan douchen, ik kan slapen, het huis is in (euro) waarde meer dan verdubbeld in een paar jaar tijd en het geld wat ik aan 'bouwvakkers' heb bespaart heb ik in Bitcoin gestopt waarvan ik nu weer 2x dit huis kan kopen.

Kortom, leef in je huis, leef je huis uit! Maak er geen kasteel van want dat word het toch niet en denk a.u.b. na over je eigen toekomst en dat van je kinderen, klein-kinderen.
Dat is wel een mindset die je moet liggen. Mijn huis is ook geen kasteel maar moet er niet aan denken dat die keuken uit 1995 er nog inzat. Die heb ik in 2014 toch echt gelijk vervangen.

  • Sport_Life
  • Registratie: Mei 2002
  • Nu online

Sport_Life

Solvitur ambulando

Ik heb alles laten doen, heb het ook niet eens overwogen. Redenen om het te laten doen :
- ik vind het niet leuk en (dus) heb er het geduld niet voor
- degene die we inhuren voor de klus heeft meer ervaring, dus ik zal er ongeveer 2-3x zolang over doen. Dan komt het in de buurt van mijn netto salaris
- het is een groot huis (~260m2) dus iedere klus kost meteen enorm veel tijd. Die tijd besteed ik liever met gezin
- rente stond destijds op (netto) 0,7% , dus we konden praktisch gratis lenen

[ Voor 24% gewijzigd door Sport_Life op 14-08-2025 21:14 ]

PV: 9360 WP WZW/ONO | Warmtepomp: Toshiba Estia 8kW 3fase | A+++ | Zappi v2.1


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • psychodude
  • Registratie: Maart 2008
  • Laatst online: 21:08
Vervloet schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 11:43:
Een voorbeeldje: het huis schilderen. Dat heeft de laatste keer €3000 gekost. Dat is meer dan ik elke maand op de rekening krijg gestort. Maar ik weet zeker dat ik diezelfde klus in twee weken makkelijk gedaan zou krijgen. Dus waarom niet zelf doen?

...

Ik vraag me af of meer mensen hier tegenaan lopen en wat jullie ervaringen dan is.
Naar mijn mening is het zo lastig niet:

1. Is jouw uurtarief lager dan het uurtarief van de persoon die jij inhuurt? Dan is vrij nemen te overwegen indien:
2. Zijn jouw vaardigheden dusdanig op niveau dat je tevreden zult zijn met het eigen geleverde werk?

Dat er betaald moet worden voor iemand die je inhuurt, lijkt mij verder meer dan logisch. Sure, dit bedrag lijkt hoog en vanuit consumenten perspectief, is het dat natuurlijk ook om af te tikken. Maar dit soort tarieven zijn in principe puur zakelijk omzet. Afdracht van belastingen, pensioen, arbeidsongeschiktheidsverzekeringen, risicoverzekeringen, etc. zie jij als consument niets van terug, maar betaal je natuurlijk wel voor.

Kun je iets zelfstandig naar verwachting niet naar wens. Of is het een klus welk je niet uit wilt voeren. Dan is uitbesteden daarentegen, ondanks de prijs, natuurlijk al snel aan te bevelen.

Indien je het uitbesteedt, dan is het verder wel raadzaam om niet één of andere beunhaas via werkspot te zoeken tegen het goedkoopste tarief, zonder garantie. Indien je zakelijk geen garantie op je werk durft te geven, dan dienen natuurlijk al gewoon alle alarmbellen te gaan rinkelen.


Beslis je het uiteindelijk wel te doen, dan verder altijd wel goed om niet enkel te kijken naar het cosmetische. Maar ook zeker aandacht te hebben voor de bestaande standaarden zodra je gaat beginnen aan bijvoorbeeld badkamers, keukens, elektra, waterleidingen, etc.

Afgelopen jaar meerdere bewoningen bezichtigd. Keukens en badkamers die door bewoners zelf geplaatst zijn of door een handig vriendje gedaan zijn, je pikt ze er zo uit met bevestiging bij navraag. Voegwerk dat ongelijk is binnen de tegels, elektra en aarding dat reeds zichtbaar al niet NEN1010 compliant is, voelbare oneffenheden in tegelvloeren.

Een deel ervan maakt natuurlijk geen bal uit, een deel is echter simpelweg gevaarlijk, ook voor jezelf.

Zelf zou ik dan ook eigenlijk nooit beginnen aan verbouwing van een keuken of badkamer. Dit doe je in je leven 1, 2, misschien hooguit 3 keer. Met een interval van meer dan 10 jaar. Je kennis ten aanzien van regelgeving zal marginaal zijn. Je specifieke vaardigheden zoals tegelzetten, zullen ongeoefend zijn. Waarbij herstel van gebreken, niet voordelig is.

Schilderen, vloer leggen, deur vervangen, dat soort zaken. Daar is verder dan weer niet zo'n buil aan te vallen. Is het niet geheel naar smaak, is het ook weer niet zo'n ramp om te herstellen. Ook zijn dit soort dingen meer dummy proof om tot een mooi eindresultaat te brengen. Ook al is het waarschijnlijk niet even snel als wanneer gedaan door een vakman.

  • Orangelights23
  • Registratie: Maart 2014
  • Laatst online: 18:57
FreakNL schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 20:55:
[...]


Schilderen laat ik ook doen maar daar heb ik echt geluk mee. Heb een schilder die een paar huizen verder woont en weigert woekerprijzen te rekenen (is in loondienst en doet in het weekend zwart). Buitenboel was 800 twee jaar terug. Maar is maar een rijtjeshuis dus alleen voor en achter. Alsnog niet duur…

Vlonder heb ik juist zelf gedaan (5x3), dat was uiteindelijk niet zo moeilijk
Oei, in de redelijke openbaarheid melden dat je iemand zwart hebt betaald en daardoor geen belasting betaalt… Ik zou er niet trots op zijn in iedere geval.

800 euro is niets. Wij betaalden 25K voor de buitenkant (alles hout, 2,5 verdiepingen) en een garage. Waren 3 mensen 2 weken fulltime mee bezig, ik zou daar makkelijk 6 maanden over doen hahah

[ Voor 12% gewijzigd door Orangelights23 op 14-08-2025 22:09 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Tuxie
  • Registratie: Augustus 2003
  • Laatst online: 23:56

Tuxie

En WeL nU!

Herkenbaar topic. Wat je ook kunt doen is een 'middenweg', bijvoorbeeld:
- warmtepomp / airco: zelf installeren, afpersen / inbedrijfstellen door installateur
- Electra: Zelf doen, eindresultaat laten beoordelen door electricien
- Badkamer: Zelf sloop / leidingwerk doen. Voegen, tegelen, kitten uitbesteden tenzij je dit vaker hebt gedaan
- Schilderen: Zelf schuren / beslag weghalen / houtrot e.d. Laten schilderen of zelf doen indien je schilderen leuk vindt

Voordeel is ook dat je zelf het inzicht hebt, dus aanwezig kunt zijn als de laatste dingen moeten gebeuren. Ik doe bijna alles op deze manier, ik denk een aardige tussenvorm van veel werk goed voorbereiden, en specifieke zaken laten doen met gerichte instructies. Al heul veul geld bespaard en ik klus ook zelf steeds meer.

[ Voor 3% gewijzigd door Tuxie op 14-08-2025 22:25 ]


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FireAge
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 17:21
Gewoon lekker laten doen. Die mensen moeten ook hun brood verdienen. Geld moet rollen :)

Enige reden om het zelf te doen is de wachttijden...

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • barbarbar
  • Registratie: Februari 2013
  • Laatst online: 16-08 08:26
De gedachtengang snap ik wel. Hier ook offertes liggen voor verschillende dingen. Ik denk dat er wordt onderschat hoeveel vakmensen op het moment (durven) rekenen. Een stratenmaker die graag 8500 wil voor nog geen weekje werk, alleen uren en marges. Een schilder die voor een week werken 10.000 vraagt. D'r zitten ook reële tussen hoor, een installateur die 55 euro per uur rekent vind ik helemaal prima. Een elektricien die 70 rekent ook prima. Een ervaren timmerman die kwaliteit levert voor 50 euro ook prima. Maar veel klussen die je goed zelf kunt, kun je momenteel écht wel fors op besparen.

Wordt het dezelfde kwaliteit als je het zelf doet? Als je handig bent, ja. Je hebt het voordeel dat je tijd in die zin gratis is. Doe je over een schilderklus 2 weken ipv 1 week, dan is dat helemaal prima.

De ene vakman is de andere niet. De ene bel ik graag op als ik wat gedaan moet hebben, bij een andere denk ik als snel: ik doe het zelf wel.

Garanties? Tsjah, waar wil je garantie op hebben dan? Als je stucwerk klaar is, en het zit er goed in, wat zou daar dan mee gebeuren? Schilderwerk net zo, gewoon wat meer uitgeven aan je materiaal, wat meer tijd nemen. Een kozijn wat goed voorbereid is, netjes is afgelakt met goede verf. Wat denk je dan aan garantie nodig te hebben? Valt het er na een maand opeens af ofzo als je het zelf doet?

Mijn tip: ga eens goed rond bellen voor de klussen die je hebt. Vraag ook bij die vakmensen zelf met wie ze graag samenwerken. Wie zou de elektricien zelf inhuren voor schilderwerk? Wie vraagt de schilder om te komen stuccen in z'n eigen huis. Dan ga je daar offertes opvragen. De reële prijzen, die huur je in. De rest doe je zelf waar je niemand naar wens voor kunt vinden.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Taatort
  • Registratie: April 2011
  • Laatst online: 17:54
Ik lees dat je graag ‘alle ballen in de lucht’ wilt houden (sociaal leven, papa dag etc.).
Weet niet hoe handig je bent en wat voor schuur vol gereedschap je hebt, maar een redelijke badkamer verbouwing kost een specialist in het algemeen al ca. 3 weken in z’n eentje.
Onbetaald verlof nemen heeft directe en indirecte consequenties. Zoals al hierboven aangegeven (pensioen opbouw, WW rechten) maar ook het feit dat je baas iemand anders jouw taken tijdelijk moet geven en misschien bevalt dat heel goed en moet je nog maar zien wat je voor taken je terugkrijgt als de badkamer af is. Als je dit soort grote klussen wilt aanpakken kun je niet alle ballen in de lucht houden.Veel mensen offeren vrije tijd en vakanties op om dit soort klussen te doen.
Misschien een tijdelijke douche/wastafel en dan in vrije tijd gaan klussen? Dan is er ook minder druk op om in x weken klaar te zijn. T’is maar een suggestie.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • vogelmans
  • Registratie: Juli 2024
  • Laatst online: 22:24
[/quote}
Mijn tip: ga eens goed rond bellen voor de klussen die je hebt. Vraag ook bij die vakmensen zelf met wie ze graag samenwerken. Wie zou de elektricien zelf inhuren voor schilderwerk? Wie vraagt de schilder om te komen stuccen in z'n eigen huis. Dan ga je daar offertes opvragen. De reële prijzen, die huur je in. De rest doe je zelf waar je niemand naar wens voor kunt vinden.
[/quote]

Goeie tip. Inderdaad werken zzp-ers vaak in groepjes samen bij een grote klus, het is "ons kent ons". Heb je een goede ervaring met een zzp-er dan kun je aan hem vragen wie hij voor een bepaalde klus zou inhuren, een serieuze vakman die niet de hoofdprijs vraagt.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • flaskk
  • Registratie: April 2008
  • Laatst online: 23:06
Klusje doe je zelf ook 3 keer langer over dan een vakman, slopen, schilderen, wandje plaatsen, straten, basis elektra kun je zelf allemaal prima inderdaad, maar daar gaat meer tijd inzitten dan dat je denkt. Naarmate gaat het ook frustreren merkte ik zelf.

Vorig jaar huis gerenoveerd, van alles zelf gedaan maar bijvoorbeeld de badkamer laten doen, helaas zit er nu vocht onder een tegel dus kun je "gelukkig" nu de aannemer bellen met fix het maar!

Ik zou zelf nooit met water of afvoer gaan klooien waar je daarna niet meer bij kunt.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • de Peer
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 00:31

de Peer

under peer review

FireAge schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 22:57:


Enige reden om het zelf te doen is de wachttijden...
Nee de redenen om het zelf te doen is dat het goedkoper is en (vaak, in mijn geval) de kwaliteit beter is als ik het zelf doen, wel ten koste van de tijd (ik doe er veel langer over).

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FireAge
  • Registratie: Augustus 2002
  • Laatst online: 17:21
de Peer schreef op vrijdag 15 augustus 2025 @ 11:26:
[...]

Nee de redenen om het zelf te doen is dat het goedkoper is en (vaak, in mijn geval) de kwaliteit beter is als ik het zelf doen, wel ten koste van de tijd (ik doe er veel langer over).
Met mijn post probeerde ik meer aan te geven, dat als "hoger" opgeleide mensen ook nog al hun eigen kluswerk gaan doen, er niet genoeg overblijft voor de "lager" opgeleide mensen. Geld moet rollen. Van laag naar laag naar laag met bijbehorende belastingafdracht. Daar draait de staat op en die moet nu eenmaal blijven draaien.

Staat je natuurlijk vrij om daar je eigen persoonlijke afwegingen in te maken, maar dat is wel hoe de maatschappij is ingericht en het beste werkt.

Probleem lijkt tegenwoordig wel te zijn dat er te veel "denkers" en te weinig "doeners" zijn, maar dat geeft de doeners eindelijk ook eens de kans om goed te verdienen.

Acties:
  • +3 Henk 'm!

  • de Peer
  • Registratie: Juli 2002
  • Laatst online: 00:31

de Peer

under peer review

FireAge schreef op vrijdag 15 augustus 2025 @ 11:31:
[...]

Met mijn post probeerde ik meer aan te geven, dat als "hoger" opgeleide mensen ook nog al hun eigen kluswerk gaan doen, er niet genoeg overblijft voor de "lager" opgeleide mensen. Geld moet rollen. Van laag naar laag naar laag met bijbehorende belastingafdracht. Daar draait de staat op en die moet nu eenmaal blijven draaien.

Staat je natuurlijk vrij om daar je eigen persoonlijke afwegingen in te maken, maar dat is wel hoe de maatschappij is ingericht en het beste werkt.

Probleem lijkt tegenwoordig wel te zijn dat er te veel "denkers" en te weinig "doeners" zijn, maar dat geeft de doeners eindelijk ook eens de kans om goed te verdienen.
Ok interessante invalshoek. Ik zie het echter wel anders.
De woekerprijzen die momenteel gevraagd worden door klusbedrijven maken het erg interessant om achter mijn werkcomputer vandaag te komen en dan die klussen zelf maar uit te voeren. Vandaar dit topic dus ook.

Wil je financiëel mooie stappen in het leven maken, dan kan het dus handig zijn om all-round skills te hebben (of ontwikkelen) op allerlei verschillende gebieden zodat er zo min mogelijk andere mensen van je kunnen profiteren.

Prima natuurlijk dat de doeners lekker verdienen. Ze hebben groot gelijk. Maar daardoor ontstaat natuurlijk ook weer een tegenbeweging (dan doe ik het zelf wel).

[ Voor 5% gewijzigd door de Peer op 15-08-2025 11:39 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fr33z
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 01:21
mountaink schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 13:36:
Ik heb na de verbouwing van de toilet bepaald of ik de badkamer wel of niet zelf compleet wilde verbouwen. Veel geleerd van een zelfde soort projectje in het klein, dat ik nu de badkamer zelf helemaal ga aanpakken volgende maand. In totaal 2,5 week de tijd voor ingepland. Vrouw, kind en hond het huis uit en fulltime aan de bak. Gelukkig wat uren van vorig jaar kunnen meenemen.

Scheelt dat we een redelijk kleine en simpele badkamer hebben, veel leidingwerk op dezelfde plek houden en een oud huis hebben zonder dikke betonmuren en -vloeren.

Wordt het zo goed als een vakman? Misschien wel en misschien niet. Ik heb geleerd om de tijd te nemen en het netjes te doen, dus ben misschien niet zo snel. Tegenwoordig zitten er veel beunhazen tussen, dus misschien kwalitatief wel beter omdat ik mijn badkamer ken en er zelf uiteindelijk moet gaan douchen dus wat kritischer ben.
Mooi plan maar dit ga je helaas niet redden. De pro's hebbem.ongeveer 2 a 3 weken nodig voor een badkamer. O.a. door droogtijden van spul kun je soms gewoon niet harder.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • FirePuma142
  • Registratie: April 2004
  • Niet online

FirePuma142

Sergius Bauer

Oon schreef op donderdag 14 augustus 2025 @ 19:22:
[...]

Als je met beunhazen van werkspot werkt is dat zeker waar, maar als je gewoon een degelijke aannemer hebt slaat dat nergens op. Die hebben tegenwoordig ook iets minder de tijd dan vroeger maar weten ook dondersgoed dat ze beter kwaliteit kunnen leveren en een goede naam in stand kunnen houden dan snel-snel naar de volgende klus en dan een lang juridisch proces moeten doorlopen waarin ze meerdere keren terug moeten komen.

Slow is smooth, smooth is fast.
Wat voor elke aannemer geldt waar ik mee gewerkt heb, is dat snelheid echt bovenaan staat. Een beetje meer slopen, een beetje meer herstelwerk maar het is wel sneller? Dan doen ze dat. Is het nog meerwerk ook. Daar doe je dan een beetje moeilijk over, dan krijg je een beetje korting, en dan zit er weer een keer wat tegen en ben je je korting weer kwijt.

Kost de mooie oplossing meer tijd? Dan krijg je een lelijker oplossing. Een extra bochtje in een buisje, liever niet. Een kleiner koofje, iets meer stucwerk, ben je mal. Koof groter. Dat soort dingen. Het werk was altijd goed, maar ik besteed liever wat meer tijd voor een extra bochtje of een kleiner koofje. Daar kun je in deze tijd ook eigenlijk niet tegenop betalen. De volgende klus levert zo veel meer op, dat dit soort mini-bijsturing alleen kan als je een nier afstaat.

Good taste is for people who can’t afford sapphires


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Vervloet
  • Registratie: Juli 2013
  • Laatst online: 18:05
Ok, topicstarter hier.
Wow, veel reacties! Dankjulliewel. Het zet me wel aan het denken. De tendens in de reacties is véél meer pro-uitbesteden dan ik had verwacht.

Ik denk dat ik gewoon wat minder goede ervaringen heb met aannemers dan de meesten hier. Dat is de belangrijkste les misschien wel, meer moeite steken in goede mensen vinden. Ik heb wel wat goede tips gelezen hier.

Ik sta er ook van te kijken dat er zoveel waarde wordt gehecht aan garantie. Ik denk altijd, als er iets kapot is na een jaar en ik bel op moet ik maar zien wat er gefixt wordt. Misschien schat ik dat ook te slecht in.

Ik denk er nog eens over na.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Fr33z
  • Registratie: December 2003
  • Laatst online: 01:21
Ik denk dat je jezelf vooral af moet vragen of je dat gaat trekken. 2 kleine kids is echt killing voor je tijd en energie, ernaast werken dubbel killing. Om dan nog lekker te verbouwen? Nee dat gaat meestal niet.

Garantie is meestal onzin tenzij het ineens om.iets met grote gevolgschade gaat (lekkages ofzo)

Laatste noot: zelf ben ik echt blij dat ik op mn werk echt even voor mezelf bezig kan zijn. Naast de hectiek van een huishouden met kleine kindjes is naar kantoor gaan echt bijkomen :+ ik zou dat niet willen opgeven voor elke dag thuis klussen

[ Voor 28% gewijzigd door Fr33z op 15-08-2025 22:06 ]

Pagina: 1