jadjong schreef op zaterdag 26 juli 2025 @ 17:26:
[...]
De mesh setjes zijn prima voor thuis als je in elk onderdeel een kabel prikt. Unifi en vergelijkbaar vereist weer een extra doosje waar de software op draait.
Met losse AP's bedoelt Dion waarschijnlijk los in te stellen AP's, die je per stuk moet configureren. Neem je losse AP's maar met een centraal stukje software dan heb je minder kans op fouten. Echter is dat voor 2-3 AP's niet altijd de moeite waard en koop je een mesh setje met kabels onderling.
Klein voordeel is dat ze soms ook nog met meerdere ethernet poorten hebben waardoor je geen switch meer nodig hebt en ze zijn vaak wat minder opzichtig in het interieur weg te werken.
Nee, ik heb het expliciet over managed APs. Dingen als Ubiquiti's UniFi, TP-Link's Omada en HPE Aruba's InstantOn reeksen.
Die management is om meerdere redenen nuttig:
- inderdaad voorkomt het dat je fouten maakt bij het instellen van verschillende AP's. Geen rocket science allemaal (SSID, wachtwoord, beveiliging en encryptie identiek, kanalen niet-overlappend verschillend), maar genoeg topics hier die aantonen dat het vaak fout gaat.
- automatische kanaalselectie gaat eigenlijk nooit goed zonder centraal beheer. Als elk apparaat voor zichzelf moet bepalen wat het beste is, komt het vaak voor dat ze op zelfde kanalen gaan zitten. Dit kun je voorkomen door handmatig kanalen correct in te stellen, maar 1) zie punt met fouten hierboven en 2) als interferentie van je omgeving verandert zul je ook handmatig daarop moeten aanpassen, in drukke buurten blijf je daarmee bezig.
- je hebt management nodig om intelligent roaming dmv 802.11k/r/v te kunnen doen. Het belang hiervan wordt vaak overschat, aangezien roamen een keuze van de client blijft (totdat een AP een client met slecht signaal simpelweg weigert), maar het is nice-to-have dat clients het systeem op de hoogte kunnen houden van signaalkwaliteit en omgekeerd het systeem de clients informatie kunnen krijgen over welke AP het handigste is om heen te gaan.
Veel? Pakweg Ubiquiti's UAP 7 Lite is maar een tientje duurder dan die Asus gevallen. Ik ben zelf ondertussen (na beu te worden van gezeik met softwareupgrades van UniFI die mis gingen) meer een voorstander van de Aruba InstantOn dingen. Die zijn iets duurder, maar het is nog steeds maar tientjeswerk, en daar koop je combinatie van evenveel ontzorging als bij de mesh-sets met een robuuste technische basis.
[...]
Welke toegevoegde waarde hebben losse AP’a tov de mesh set die je niet hoeft uit te schakelen? Heb je een voorbeeld?
Mesh sets doen een stuk meer. Onder de motorkap gebruiken ze openvswitch om niet alleen de WiFi maar alle verkeer bedraad of draadloos te behandelen alsof het systeem een grote switch zou zijn. Klinkt geweldig, maar kan issues opleveren, zeker in combinatie met routerfuncties.
Simpelste is dat wat jij wilt (de mesh nodes niet achter elkaar maar naast elkaar) alleen in AP-modus werkt en dan vrijwel zeker ook goede IEEE1905.1 support nodig heeft van je switch. Ondertussen vind je dat in veel switches, maar exact welke is zo goed als niet te achterhalen (zelfs merken die uitgebreid mesh spullen verkopen hebben het niet standaard in de specs staan

). Daarnaast komt het nogal eens voor dat apparaten terug naar fabrieksinstellingen gaan - dus terugvallen in routermodus wat met deze topologie niet werkt. Gevolg is dat een van de twee nodes en alles erachter op zwart zal gaan totdat je achterhaalt wat het probleem is en de boel weer in AP modus zet.
Daarnaast kunnen veel mesh sets nogal dom zijn qua instellingen. Of dat het geval is bij deze Asus ZenWiFi BD4 apparaten weet ik niet, maar pakweg TP-Link's Deco zet apparaten altijd op exact hetzelfde kanaal. Dat is bij mesh (draadloos backhaul) nodig om onderling te kunnen communiceren, maar bij bedrade backhaul is het nergens voor nodig en zelfs onwenselijk, vooral als het in de 2.4GHz ook nog een 40MHz brede kanaal betreft. Mesh sets staan je zelden toe handmatig kanalen in te stellen, dus hier is doorgaans geen workaround voor. Eindresultaat is slechtere prestaties en stabiliteit dan je op basis van de specs zou kunnen verwachten, met name als je in een signaaltechnisch drukke buurt woont.
Stuk voor stuk alleemaal niet onoverkomelijk, maar het is bovenal de noodzaak tot gepruts en stilstaan bij dingen waar je bij een AP helemaal niet bij stil zou moeten hoeven staan dat ik er geen fan van ben: neem liever eenvoudige apparaten die een ding doen en dat ene goed doen dan onnodig complexe apparaten die bezaaid zijn met compromissen, vooral als je ze anders wilt inzetten dan waar ze voor ontworpen zijn.