Jaren 50 houten tussenvloer akoestisch isoleren

Pagina: 1
Acties:

Onderwerpen

Vraag


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Moning2
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 13:05
Voor het isoleren van de houten ongeisoleerde jaren 50 tussenvloer van mijn appartement, heb ik het volgende plan. Het primaire doel is luchtgeluidsisolatie, secundair is contactgeluid, thermisch voor eventueel vloerverwarming.

De tussenvloer heeft balken die mijn vloer dragen en balken die de latjes van het plafond eronder dragen. De vloer is momenteel de oorspronkelijke constructievloer. Deze ga ik volledig verwijderen en vervangen met OSB over het gehele appartement (80 m2).

Terwijl de constructievloer eraf ligt, wil ik de open ruimte tussen de draagbalken zo veel mogelijk opvullen met materiaal dat (lucht)geluid absorbeert. Aangezien ik niet graag hier weer heen moet vanwege allerlei toplagen, wil ik de beste keuze maken waar ik later geen spijt heb nog wat extra moeite te hebben genomen nu het kan. Tevens ga ik leidingen voor elektra aanleggen door deze vloer.

Dit plaatje geeft mijn plan weer met gemiddelde afmetingen. Het deel wat ik nu open heb liggen voor het opmeten heeft hartafstanden en balkbreedtes die met meerdere centimeters afwijken van elkaar. Zou uiteindelijk geen probleem moeten zijn aangezien ik toch alles op maat moet snijden.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/l_Wnj1TuV1kRt8eBvbK43T4PNFA=/800x/filters:strip_exif()/f/image/Vqn3XasPmyyHC1LlwJXL7M0N.png?f=fotoalbum_large

De reden voor glaswol als onderste laag is dat ik verwacht dat steenwol te stug is om zonder te breken onder de bovenste draagbalken te krijgen. Klopt dat, of gaat dat wel lukken, of maakt eventuele breuk van de steenwolplaten weinig uit?

- De onderste OSB laag wordt 18mm OSB-3
- Voor MLV, Isomat KE 14 kg/m2
- Bovenste OSB is nog niet vastgelegd. Mogelijk wordt dit ander materiaal. Ik overweeg nog om hier vloerverwarming in te kunnen frezen.

Rondom de onderste OSB laag houdt ik een 5mm uitzettingsvoeg met een nog nader te bepalen flexibel materiaal tussen muur en OSB.

De vloer zal uiteindelijk waarschijnlijk hoger worden dan de huidige deurdrempels, dus deze zullen onderaan wat worden ingekort.

Nu is mijn vraag van meer algemene aard: Is dit een goed plan? Of zie ik zaken over het hoofd? Bijv. wat het extra gewicht zal doen met de draagbalken.

Bedankt! _/-\o_

Alle reacties


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Moning2
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 13:05
Na verder onderzoek is de volgende revisie ontstaan:

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/6haJrKMCNSwA5a5eUM99R8CAOpM=/800x/filters:strip_exif()/f/image/9LrTXQc2A01vY8qwxqhZvWOQ.png?f=fotoalbum_large

Vanwege de flexibiliteit en het lagere gewicht onderin Knauf Acoustifit. Theoretisch gelijkende eigenschappen (geluidabsorptie coëfficiënt) als de Rockwool Rocksono serie. Daarboven steenwol omdat het daar eenvoudig kan en meer gewicht kan worden gedragen.

Hierna wordt het spannender. Daar gebeurt het volgende:

1. 5mm dik dB Strip 4+ gelijmd op de volle breedte en lengte van de draagbalken
2. 12mm dik 50mm hoog steenwol tegen de wand
3. 18mm OSB gelijmd op de draagbalkstrips en net tegen steenwol van de wand aan
4. 7mm massaplaten gelijmd op de OSB
5. 10mm trillingsisolatie gelijmd op de massaplaten
6. 9mm OSB gelijmd op de trillingsisolatie
7. 5mm Dekvloer

Wat ik hier niet zeker weet is of de dubbele veer (dB Strip & Agglomer) juist elkaar gaan tegenwerken, of nieuwe problemen doet laten ontstaan?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Piemol
  • Registratie: Januari 2006
  • Laatst online: 13:40
Ik neem aan dat die 5x14 balkjes vast komen te zitten aan de 8x17 draagbalken, en dat je onder de 5x14 nog rachels krijgt voor je gipsplaten?
Verder heb ik geen verstand van de opbouw qua isolatie. Zou wel de stevigheid controleren van de vloer zelf. Wat is de hart op hart afstand van de draagbalken en wat is de overspanning?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • brokenp
  • Registratie: December 2001
  • Laatst online: 12:11
- ik zou zoeken naar opties om meer massa toe te voegen (als constructie dat kan dragen). Dus wellciht dubbel gips plafond, fermacell ipv osb?
- hoe wil je de plafond balkjes monteren? Je zou wellciht ook kunnen kijken naar een plafond met metal stud (en dan “ontkoppelde” hangers

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Moning2
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 13:05
De 5x14 zijn voor het plafond van de onderburen. Hier ga ik niks aan/mee doen. Zelfde voor mijn draagbalken van 8x17, die zitten goed in de muur :-)

Na het verwijderen van een deel van de constructievloer heb ik meer kunnen zien van de draagbalken. De maximale overspanning is 3,7 meter met een hoh die varieert tussen de 45 en 60 cm.

Massa voeg ik toe met MLV massaplaten. Deze zijn 14 kg/m2.

De vraag waar ik nu geen eenduidig antwoord op weet te vinden is hoe de onderste OSB vloer te plaatsen. Het ene advies is strak tegen de muur en vastschroeven (de ontkoppelde vloer komt daarboven pas), waar het ander weer spreekt over deze zwevend op de draagbalken te leggen met eerst een rubber/vilt laag op de draagbalken en rondom de wand voor trillingsisolatie.

Ik neig naar het vastschroeven en strak aan de wand om met de eerste laag zoveel mogelijk geluidslekkage tegen te gaan. Hiervoor moet ik nog de vele groeven, gaten en oneffenheden in de wand opvullen. Daarna oneffenheden op de draagbalken oplossen (lijkt maximaal zo'n 5mm af te wijken) - dat laatste omdat ik waarschijnlijk vloerverwarming wil gaan plaatsen, daar ben ik nog niet over uit. Dan wordt fermacell inderdaad een interessante optie.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Yaksa
  • Registratie: December 2008
  • Laatst online: 14:56
Moning2 schreef op zondag 27 april 2025 @ 09:31:
De 5x14 zijn voor het plafond van de onderburen. Hier ga ik niks aan/mee doen.
Is het koop of huur en, vervolgvraag; Mag je wel, zo dicht op het plafond van je onderburen, dergelijke aanpassingen doen?

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ZveenT
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 09-05 22:58
Ik zou qua contact geluid kijken of je bijvoorbeeld een fermacel zwevende vloer kan plaatsen. Bijvoorbeeld de fermacell 2e32. En kijk rondom je vloer goed naar de luchtafdichting.

Verder zoveel mogelijk massa; Rocksono zoals je schrijft. Of wellicht stro (dat is als het goed wordt aangebracht nog dichter dan Rocksono en duurzaamer. Maar wel lastiger zelf goed aan te brengen. Dit zul je moeten laten vullen/spuiten.

Verder heb ik die trilstrip zelf ook willen gebruiken. Maar vanuit Vilton, een specialist, werd er tegen mij gezegd dat dit eigenlijk niks doet. Dat heb ik toen gelaten voor wat het is..

Onze opbouw is (van boven naar beneden): fermacell 2e32, underlayment 18mm, 200mm hout *gevuld met steenwol, gipsplaten met afwerking.

Een enorme verbetering tov de oude opbouw. Alleen hout met grenen planken op de zoldervloer.

Succes!

edit: ik heb de balken ook nog gekoppeld op diverse plekken. Meer stijfheid; minder gedreun.

[ Voor 5% gewijzigd door ZveenT op 27-04-2025 11:15 ]


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • twain4me
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 14:02

twain4me

Moderator Wonen & Mobiliteit
ik zou de ruimte vol blazen met celluose dan hoef je een stuk minder te slopen en werkt voor deze toepassing prima. (heeft zelfs nog het voordeel dat het een beetje gaat zetten en dan kiertjes veder afdicht.)

het heeft ook wel een nadeel als de onderburen gaan renoveren heb ze een soort sneeuw. :+

[ Voor 18% gewijzigd door twain4me op 27-04-2025 11:56 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Brilsmurfffje
  • Registratie: December 2007
  • Niet online

Brilsmurfffje

Parttime Prutser

Hoe wil je de elektra door de vloer gaan leggen? Gebruikelijker is dat door het plafond te laten lopen en deze evt een beetje te verlagen. Anders moet je door alle balken gaan boren en dit is niet bevorderlijke voor de stevigheid van de vloer.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • twain4me
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 14:02

twain4me

Moderator Wonen & Mobiliteit
Brilsmurfffje schreef op zondag 27 april 2025 @ 12:07:
Hoe wil je de elektra door de vloer gaan leggen? Gebruikelijker is dat door het plafond te laten lopen en deze evt een beetje te verlagen. Anders moet je door alle balken gaan boren en dit is niet bevorderlijke voor de stevigheid van de vloer.
Het wordt vooral onder de balken gedaan omdat dit veel minder werk is/was, zeker vroeger. Door de balken kan opzich ook prima, maar niet op elk punt en niet oneindig veel. in america hebben ze vaak in de buildingcode staan hoe je gaten mag en kan boren. in nederland staat allleen dat de constructie sterk genoeg moet zijn en moet je dat dus zelf bepalen. in de UK halen ze op bepaalde plekken doorgaans hapjes uit de bovenkant van de balk omdat dit de druk zijde van de balk is is het dan wel belangrijk dat dit op de juiste plek zit en de vloerplanken/platen goed zitten. Opzich kan het, maar dit zou niet mijn voorkeur hebben , dan liever een gat in het midden van de balk en met de huidige tools is dat ook niet moeilijk meer.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Moning2
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 13:05
Het is koop, en de eigenaar onder mij wil juist graag dat er zo veel mogelijk isolatie komt nu ik er makkelijk bij kan. Begrijpelijk, heeft hij ook aardige winst van. Maak ik er minder een probleem van dat van zijn renovatie sommige elektrabuizen nog geen centimeter van mijn ondervloer zijn bevestigd aan mijn draagbalken... Tevens wil ik ook dat hij nog wat andere verbeteringen doorvoert, zoals het vervangen van zijn goedkope rammelventilatoren in de badkamer, en een heel oude versleten (luide) en suite rail die bijzonder veel wordt gebruikt. Hopelijk kunnen we elkaar helpen.

Contactgeluid wil ik ook graag verminderen, maar dan van beneden naar boven, helaas onstuimige onderburen :-( ik denk dat daar de beste oplossing op sociaal vlak ligt met zulke oude bouw...

Aangezien de huidige constructievloer een gatenkaas is, wil ik deze sowieso vervangen met OSB. Als het dan toch openligt, is het plaatsen van platen glas/steenwol zo gepiept.

Er loopt al een oude (ontkoppelde) gasbuis door de rand van zo'n 8 draagbalken heen, redelijk achteloos en ruim bemeten er doorheen gejast vele decennia geleden. Gezien de grote hoeveelheid groepen die naar de keuken moeten en er nog meer uit de balk zou moeten, heb ik besloten de elektra toch boven het plafond te plaatsen om de vloerconstructie zo stijf mogelijk te houden. Inderdaad wat meer werk, maar later minder hoofdpijn.

@ZveenT hoe heb je de balken met elkaar gekoppeld? Dit wil ik graag doen bij de grotere overspanningen, aangezien deze wel aardig veren/dreunen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • chrisborst
  • Registratie: April 2004
  • Laatst online: 15:09
@Moning2
Je pakt het sowieso erg grondig aan! Complimenten.
Al gedacht om fermacell platen te nemen waarin al gleuven zitten voor vloerverwarming? Zijn zwaar, isoleren goed en brandvertragend.

Verder zou je kunnen kijken of je nog een dunne laag PIR isolatie kan toevoegen. Glaswol etc isoleert goed tegen geluid maar minder goed voor warmte. PIR precies andersom, goed voor warmte, slecht voor geluid. Dus combi is ideaal, zeker als je nog vloerverwarming wil nemen.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Chriztiaan
  • Registratie: Juni 2003
  • Laatst online: 08:50
Ik zou zeker ook naar fermacell kijken. Standaard voor geluidsisolatie zijn de 2e32 platen (1cm glaswol, 2 cm fermacell gips) maar de 2e26 (9mm vilt, 25mm fermacell gips) zijn zelfs dik genoeg om vloerverwarming in te frezen.

Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • ZveenT
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 09-05 22:58
Moning2 schreef op zondag 4 mei 2025 @ 14:44:

@ZveenT hoe heb je de balken met elkaar gekoppeld? Dit wil ik graag doen bij de grotere overspanningen, aangezien deze wel aardig veren/dreunen.
Tussen de vloerbalken vanaf de buitenmuur helemaal door naar de andere zijde van de woning. Hier heb ik 69x94 balkhout tussen geklemd en vastgeschroefd.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/i/QbcT9KxP0KYU3UKmKHaEXLD-qKc=/fit-in/4920x3264/filters:max_bytes(3145728):no_upscale():strip_icc():strip_exif()/f/image/4A2wxmmkhg2v1OmLUcREnzNG.jpg?f=user_large

En op deze foto ook goed te zien; de isolatie en de extra toegevoegde balken.

ik heb bij de vloerbalken een extra vloerbalk met slotbouten en tellerkopschroeven en lijm (lekker overkill) aan de bestaande vloerbalken vastgemaakt. En hieroverheen de underlayment en fermacell 2e32.

Wereld van verschil tov de oude situatie in zowel geluid als bewegen van de vloer.
Dat was alleen de oude balk zonder isolatie en grenen vloerplanken met een tapijt.

En voor de oplettende kijker; de uitkeping van de elektrca aan de onderkant van de vloer verdient geen schoonheidsprijs.. Dit is vanuit de bouw van het huis zo gemaakt. Wij hebben overal gipsplafonds direct op de balklaag zitten. En de electra voor de plafonds is uitgekeept in de balk. Bij de nieuwe aangebrachte balken naast de bestaande balken heb ik dit ook zo gedaan, kwaad is toch al geschied.

[ Voor 3% gewijzigd door ZveenT op 06-05-2025 10:14 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Moning2
  • Registratie: Maart 2005
  • Laatst online: 13:05
Bedankt! Geeft een goede indruk van de mogelijkheden.

Hoe heb je de dwarsbalken vastgezet? Ziet er naar uit dat je in de nieuwe draagbalken deze vooraf kon vastschroeven, en in de oude balken was er daardoor ruimte voordat de nieuwe erin zaten.

Heb je daar details over? Hier kan ik namelijk bijzonder weinig over vinden wat het meest stevig is.

Verder, hoe heb je de extra draagbalken gekozen/berekend?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ZveenT
  • Registratie: December 2017
  • Laatst online: 09-05 22:58
Moning2 schreef op dinsdag 6 mei 2025 @ 11:35:
Bedankt! Geeft een goede indruk van de mogelijkheden.

Hoe heb je de dwarsbalken vastgezet? Ziet er naar uit dat je in de nieuwe draagbalken deze vooraf kon vastschroeven, en in de oude balken was er daardoor ruimte voordat de nieuwe erin zaten.

Heb je daar details over? Hier kan ik namelijk bijzonder weinig over vinden wat het meest stevig is.

Verder, hoe heb je de extra draagbalken gekozen/berekend?
Schroeven door de vloerbalken + nog extra stalen GB hoeken. Veel = overkill, maar dan zit het maar vast.

Ik heb de draagbalken niet berekend. De hoogte van de bestaande vloerbalk was leidend. Ik wilde niet zover gaan om dit te verhogen. Kijken naar de huidige richtlijnen is deze vloer eigenlijk te licht uitgevoerd. De formule 1/8ql2 kan je een goeie richting geven. Evenals de balkschuif. Beide via google wel wat over te vinden.

Ik heb wel even een constructeur op werk gevraagd of dit zin had.. Ik wilde nieuwe balken plaatsen in het midden van de oude balken. Dus van hoh 600 naar 300. Maar dan moest ik ook de oplegging in de muren gaan hakken waar ik geen zin in had. Te veel werk. De nieuwe balken heb ik dus met slotbouten en tellerkopschroeven aan de oude balk gehangen edit: ook nog hightack kit. Deze ligt dus niet IN de muur opgelegd.

De h.o.h. is kleiner dan in de oude situatie. En de balken zijn verbonden. Al met al een verbetering.
Pagina: 1