Waarom geven mensen elkaar met kerst cadeaus?

Pagina: 1
Acties:
  • 2.292 views

Vraag


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Mouther20
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 04-01 18:08
Ik vier geen kerst dus waarschijnlijk zal het aan mij liggen. Met kerst zeggen mensen vaak dat het draait om gezelligheid en vrede met elkaar hebben. Maar toch geven veel mensen elkaar met kerst cadeaus wat( mogen ze natuurlijk helemaal zelf bepalen). Alleen, snap ik niet waarom je speciaal met kerst iemand een cadeau zou geven als dat ook het hele jaar kan. Je hoeft toch niet per se een betere indruk achter te laten door een cadeau te geven? Net alsof er een soort verwachtingspatroon is dat je elkaar speciaal met kerst hoort te verwennen.

Alle reacties


  • President
  • Registratie: Februari 2015
  • Laatst online: 22:55
Mouther20 schreef op donderdag 26 december 2024 @ 17:40:
Ik vier geen kerst dus waarschijnlijk zal het aan mij liggen. Met kerst zeggen mensen vaak dat het draait om gezelligheid en vrede met elkaar hebben. Maar toch geven veel mensen elkaar met kerst cadeaus wat( mogen ze natuurlijk helemaal zelf bepalen). Alleen, snap ik niet waarom je speciaal met kerst iemand een cadeau zou geven als dat ook het hele jaar kan. Je hoeft toch niet per se een betere indruk achter te laten door een cadeau te geven? Net alsof er een soort verwachtingspatroon is dat je elkaar speciaal met kerst hoort te verwennen.
Voor dit soort vragen kan je prima chatgpt gebruiken! Ga naar https://chatgpt.com/ en stel je vraag.
Je raakt hier een interessant punt. Kerst wordt vaak gezien als een tijd van samenzijn, vrede en warmte, maar de gewoonte om cadeaus te geven kan inderdaad voelen als iets dat voortkomt uit sociale verwachtingen of commercie.

Veel mensen ervaren druk om cadeaus te geven omdat het als onderdeel van de traditie wordt gezien, en er kan inderdaad een impliciete verwachting zijn om “iets te doen” om de feestdagen speciaal te maken. Dit kan zowel positief als negatief uitpakken—sommigen genieten van het geven en ontvangen, terwijl anderen het als een verplichting ervaren.

Jouw opmerking dat je het hele jaar door iets voor iemand kunt doen of geven, is helemaal waar. Liefde, waardering en attentheid hoeven niet aan één specifieke periode gebonden te zijn. Toch kiezen veel mensen ervoor om juist met kerst cadeaus te geven omdat het een symbolisch moment is waarin iedereen samenkomt en je iets tastbaars kunt geven als uiting van zorg en aandacht.

Misschien gaat het minder om het cadeau zelf en meer om het gebaar, al voelt dat gebaar soms geforceerd door de verwachtingen die erbij komen kijken. Het is goed om jezelf eraan te herinneren dat oprechte aandacht, tijd en liefde vaak waardevoller zijn dan materiële cadeaus—iets wat zeker niet beperkt hoeft te blijven tot kerst alleen.
Dus ja; je hebt helemaal gelijk! En ja, je hebt ongelijk want niet iedereen viert kerst met cadeaus.

Maar; wat zit er achter deze vraagstelling? Is kerst geen bijzondere of leuke tijd voor je?

  • Mouther20
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 04-01 18:08
@President wat er achter deze vraagstelling zit? Gewoon nieuwsgierigheid.

  • President
  • Registratie: Februari 2015
  • Laatst online: 22:55
Mouther20 schreef op donderdag 26 december 2024 @ 17:52:
@President wat er achter deze vraagstelling zit? Gewoon nieuwsgierigheid.
Maar je gaat hier nooit een compleet antwoord op krijgen, dat begrijp je toch wel?

Valentijnsdag is ook voor veel mensen de dag van de liefde, maar een zelf geschreven briefje is daarbij niet meer de norm. Door alle reclames en advertenties draait het vanuit die hoek tegenwoordig vooral om cadeaus geven. De een gaat hier wel in mee, de ander niet.

Bij de Jehova's wordt er bijvoorbeeld niet echt aan verjaardagscadeau's gedaan... Moeten ze ook helemaal zelf weten, want vanuit jouw Nederlandse cultuur is dat wel de norm (vieren van geboortedatum en cadeaus). Maar ook daarbij zou het toch niet om de cadeautjes moeten gaan?

Los daarvan: kijk naar sinterklaas. Kijk daarna naar het ontstaan van de kerstman. Dan zie je dat cadeaus geven met kerst iets is wat in amerika erg groot is, mogelijk hebben ze dat destijds van Sinterklaas overgenomen ..

[ Voor 11% gewijzigd door President op 26-12-2024 18:01 ]


  • franssie
  • Registratie: Februari 2000
  • Nu online

franssie

Save the albatross

@Mouther20 opvoedkundig is het interessant om kinderen cadeau's te geven als beloning voor goed gedrag. Zowel de kerstman als de originele sinterklaus hebben ook een boeman rol (mee in de zak naar Spanje of steenkool krijgen ipv een caseau, en ook de roe van de piet).

Volwassenen vinden het blijkbaar leuk om elkaar waardering te geven door het uitreiken van cadeaus - wij doen dit ook al enige tijd niet meer al koste het wat energie om de rest er ook van te overtuigen. Een leuk kado inderdaad gewoon geven als het zo uitkomt bij een persoonlijke mijlpaal (kan verjaardag zijn of iets anders, of gewoon omdat het kan) is leuker.

Wat wij van 'kerst' vieren is de zonnewende, eigenlijk Joel dus met inderdaad wel eten en drinken om deze duistere dagen door te komen, op naar de lente!

franssie.bsky.social | 🎸 Niets is zo permanent als een tijdelijke oplossing | Een goed probleem komt nooit alleen | Gibson guitar Fender Guitar God Damn Guitar


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • nst6ldr
  • Registratie: Mei 2010
  • Niet online

nst6ldr

Down with Big Tech.

Mouther20 schreef op donderdag 26 december 2024 @ 17:40:
Alleen, snap ik niet waarom je speciaal met kerst iemand een cadeau zou geven als dat ook het hele jaar kan.
Zomaar een idee: omdat je zelden iedereen bij elkaar krijgt om iets te geven. Ik geef bij willekeur cadeaus aan mijn partner en mensen die ik waardeer, maar óók met kerst omdat je dat moment dan samen deelt.

Ik vind dit een vreemde vraag eigenlijk, het is iets persoonlijks dus je gaat deelnemers-1 verschillende antwoorden krijgen, dat lijkt me niet heel verhelderend?

Hoe Android ten einde kwam - Ben je wel kritisch?


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Playa del C.
  • Registratie: September 2010
  • Laatst online: 22:25
Mensen geven elkaar op veel momenten een kado. Geboortes, verjaardagen, andere mijpalen, soms spontaan. Kerst is een logisch moment.

Ik vier zelf geen kerst en beide kanten van de familie ook niet echt. Maar de schoonfamilie komt wel graag op eerste kerstdag bij elkaar en dan eten we wat. Iedereen neemt dan meestal iets mee, maar we kijken niet naar de waarde en er is geen verwachting.

Maar vertel, hoe was jouw kerst verder @Mouther20 ? Wat is er allemaal gebeurd...

Acties:
  • +8 Henk 'm!

  • stin00
  • Registratie: Mei 2013
  • Niet online
Mouther20 schreef op donderdag 26 december 2024 @ 17:40:
Ik vier geen kerst dus waarschijnlijk zal het aan mij liggen.
Openen met een drogreden is nou niet de beste manier om een gezonde discussie op gang te krijgen. Kerst is voor velen een traditie om samen wat leuks te gaan doen en daar horen soms cadeaus bij. Maar het hoeft allemaal niet en dat is het mooie eraan: je mág er aan meedoen.
Je hoeft toch niet per se een betere indruk achter te laten door een cadeau te geven?
Er zijn vele redenen om voor iemand een cadeautje te halen, maar 'een betere indruk achter laten' vind ik wel een hele lege gedachte.. je staat er nogal negatief in, dat is wel duidelijk. Ieder z'n ding :)

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • eric.1
  • Registratie: Juli 2014
  • Laatst online: 19:44
Sommigen hebben nu eenmaal een reden/aanleiding nodig om aan anderen te denken ;)

Veel meer dan traditie zal er verder niet achter zitten, en wellicht marketing van winkels. Van huis uit deden we niet aan kerst-cadeaus, alleen Sinterklaas. Vond en vind ik nog altijd een prima methode. Soms mengt het een beetje door planning-technische problemen.

Maar als je liever op willekeurige momenten een cadeau geeft, so be it. Lijkt me ook wel leuk voor je naasten.

Acties:
  • +9 Henk 'm!

  • sOid
  • Registratie: Maart 2004
  • Niet online
Kort samengevat: omdat we in een kapitalistische consumptiemaatschappij leven :+

  • Joris748
  • Registratie: Januari 2018
  • Laatst online: 22:22
Om schuldgevoel af te kopen, om een beter gevoel te kopen. Ik ken er wel een paar die alleen cadeau’s geven ter meerdere eer en glorie van zichzelf. Liefst ook zoveel mogelijk.

The choice is simple – do you do it in this life, or the next? In case of the former, why wait?


  • _eLMo_
  • Registratie: Juni 1999
  • Niet online
Commercie rondom een traditioneel “pre-winter-vreet-feest”. Vrijgevigheid, delen.

Hoe 'dikke vreetavonden' uitliepen op gourmetten als kersttraditie

En de cadeau’s komen misschien ook uit het vroegere geloof (katholiek / christenen die cadeau’s naar kindeke Jezus brachten).

[ Voor 42% gewijzigd door _eLMo_ op 26-12-2024 19:26 ]

SFPC - Motorrijder - EV - PV - L/L WP - Steun de TET!


Acties:
  • +8 Henk 'm!

  • -tom-562
  • Registratie: Juli 2005
  • Laatst online: 23:28

-tom-562

Oliesjeik

Waarom open je altijd topics met basale vragen?

Vaak bu'j te bang!


Acties:
  • +4 Henk 'm!

  • Hahn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 20:59
Dit soort diagnoses stellen mag je overlaten aan een professional.

[ Voor 88% gewijzigd door Outerspace op 27-12-2024 11:55 ]

The devil is in the details.


  • Mouther20
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 04-01 18:08
Knip, reageer dan niet

[ Voor 82% gewijzigd door Outerspace op 27-12-2024 11:55 ]


  • Mouther20
  • Registratie: Juni 2022
  • Laatst online: 04-01 18:08
@-tom-562 waarom reageer je als dit topic je niet bevalt? Reageren is niet verplicht he.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Hahn
  • Registratie: Augustus 2001
  • Laatst online: 20:59
Offtopic

[ Voor 96% gewijzigd door Outerspace op 27-12-2024 11:55 ]

The devil is in the details.


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Oekol
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 18-09 10:58

Oekol

waka waka hey hey

Al je topics zijn een beetje hetzelfde. 'Waarom' vragen, vrij algemeen.

Waarom nodig je niet vrienden uit en ga je een biertje drinken met ze? Dit zijn vragen die dan zoal de revue passeren kan ik mij voorstellen. Hoe later op de avond hoe meer er om gelachen kan worden. Lekker filosoferen met elkaar, mooi toch.

Going to church doesn't make you a Christian any more than standing in a garage makes you a car.


  • HaterFrame
  • Registratie: April 2004
  • Laatst online: 00:16

HaterFrame

Well... Poo came out!

Bij ons komt het voort uit de sinterklaas traditie, de kinderen bereiken een leeftijd waarop ze niet meer geloven en dan schuiven we t door naar kerst.

Is idd een sociaal iets waarbij we toch graag een gedicht voor elkaar maken en elkaar iets geven. Ook een stok achter de deur zodat de hele familie eens in het jaar bij elkaar is.

I am the great Cornholio!


  • evilution
  • Registratie: Maart 2012
  • Niet online

evilution

Vreselijk bijdehand

Met z'n allen cadeautjes uitpakken kan gewoon een bijdrage leveren aan de feestvreugde? Net als een kerstboom, verlichting, speciaal eten en een pak sneeuw buiten dat doen? Daarnaast betekent het geven van kerstcadeaus niet dat je mensen op andere dagen geen cadeautje kunt geven als je daar zin in hebt. Net als dat je ook wel eens wat uitgebreider kookt als het geen kerst is. Of met vrienden/familie bij elkaar bent.

|<----------------------------------------------arm length---------------------------------------------->|
|<-------------------------------------------where the cat is--------------------------------------------->|


  • TheGhostInc
  • Registratie: November 2000
  • Niet online
Vier een keer kerst met cadeaus en ervaar hetzelf?

Ik weet dat we in een tijd leven waarin we kijken naar mensen die naar iets kijken. Veiliger (en afstandelijker) kan haast niet. Maar zelf iets ervaren kan ook!

Qua kapitalistische consumptiemaatschappij, de maatschappij dat ben jij....
Ik ken maar weinig mensen die commentaar hebben op het commerciële van Sinterklaas/Kerst/Valentijn/... die niet alsnog hun inkomen consumeren aan kapitalistische zaken....
Dit soort feestdagen zijn ook een mooi moment om naar uit te kijken. Ik heb liever een kind die maanden uitkijkt naar Sinterklaas voor zijn Nintendo Switch, dan dat ik een kind heb dat verwacht dat ik hem ga halen zodra hij het wilt.

  • Fly-guy
  • Registratie: Juni 2000
  • Niet online
sOid schreef op donderdag 26 december 2024 @ 18:31:
Kort samengevat: omdat we in een kapitalistische consumptiemaatschappij leven :+
Niet helemaal. Het geven van iets tijdens kerst gaat al eeuwen/millennia terug, je kan zeggen tot het prille begin met de cadeaus van de drie wijzen.

De eerste 1000 jaar was het meer aan de kerk geven, maar daarna werd het omgekeerd, eerst richting kinderen en uiteindelijk iedereen.

  • Roel1966
  • Registratie: December 2009
  • Niet online
Vind het op zich geeneens zo'n gekke vraag maar qua antwoord denk ik dat het meer gewoon zo gegroeid is vanuit een bepaalde traditie. Denk dat het ook meer een voortvloeisel is van Sinterklaas en zich dit verschoven heeft naar de Kerst. Weet van vroeger uit dat wij met Sinterklaas dan altijd surpriseavond hadden en met de Kerst dan pakjesavond.

Maar ja moet zeggen dat ik de hele sfeer van Kerst ook een beetje bedenkelijk geworden vind, het is allemaal zo gecommercialiseerd dat het mij wat tegen is gaan staan.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Boudewijn
  • Registratie: Februari 2004
  • Niet online

Boudewijn

omdat het kan

President schreef op donderdag 26 december 2024 @ 17:49:
[...]

Voor dit soort vragen kan je prima chatgpt gebruiken! Ga naar https://chatgpt.com/ en stel je vraag.

[...]


Dus ja; je hebt helemaal gelijk! En ja, je hebt ongelijk want niet iedereen viert kerst met cadeaus.

Maar; wat zit er achter deze vraagstelling? Is kerst geen bijzondere of leuke tijd voor je?
Als je alles beantwoordt met "zie chatgpt" kunnen we het forum wel sluiten he?


Ik zie het als een sociale conventie om geschenken te geven met kerst, maar doe het persoonlijk niet met mijn partner.

i3 + moederbord + geheugen kopen?


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • toolkist
  • Registratie: Mei 2011
  • Niet online
Boudewijn schreef op donderdag 26 december 2024 @ 23:22:
[...]

Als je alles beantwoordt met "zie chatgpt" kunnen we het forum wel sluiten he?


Ik zie het als een sociale conventie om geschenken te geven met kerst, maar doe het persoonlijk niet met mijn partner.
Tja andersom gesteld, als we dit soort basale vragen al op een forum gaan stellen ipv gewoon te googlen, waar zijn de zoekmachines dan nog voor nodig?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Boudewijn
  • Registratie: Februari 2004
  • Niet online

Boudewijn

omdat het kan

toolkist schreef op vrijdag 27 december 2024 @ 00:58:
[...]

Tja andersom gesteld, als we dit soort basale vragen al op een forum gaan stellen ipv gewoon te googlen, waar zijn de zoekmachines dan nog voor nodig?
Een zoekmachine gebruiken is ook nog iets anders dan kunstmatige intelligentie bevragen. mn op het gebied van bronvermelding.

i3 + moederbord + geheugen kopen?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • franssie
  • Registratie: Februari 2000
  • Nu online

franssie

Save the albatross

toolkist schreef op vrijdag 27 december 2024 @ 00:58:
[...]

Tja andersom gesteld, als we dit soort basale vragen al op een forum gaan stellen ipv gewoon te googlen, waar zijn de zoekmachines dan nog voor nodig?
ik vind het wel een discussiewaardige vraag.

Maar jij stelt al je vragen alleen aan google? Als dat voor jou werkt, prima.

franssie.bsky.social | 🎸 Niets is zo permanent als een tijdelijke oplossing | Een goed probleem komt nooit alleen | Gibson guitar Fender Guitar God Damn Guitar


Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • morritz34
  • Registratie: Juli 2009
  • Laatst online: 18:35
franssie schreef op vrijdag 27 december 2024 @ 01:02:
[...]

ik vind het wel een discussiewaardige vraag.

Maar jij stelt al je vragen alleen aan google? Als dat voor jou werkt, prima.
Degene die de vraag stelt mengt zich niet eens in de "discussie". Reageert selectief op berichten en beantwoordt geen enkele wedervraag. Dus in dat geval voegt het niks toe om op een forum te vragen. Zeker niet als je de geschiedenis van deze gebruiker ziet, en ziet dat bijna al zijn topics gesloten worden vanwege door andere gebruikers aangegeven redenen.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • toolkist
  • Registratie: Mei 2011
  • Niet online
franssie schreef op vrijdag 27 december 2024 @ 01:02:
[...]

ik vind het wel een discussiewaardige vraag.

Maar jij stelt al je vragen alleen aan google? Als dat voor jou werkt, prima.
Dit soort vragen, als ik me dat af zou vragen, wel ja.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Justevo
  • Registratie: September 2005
  • Laatst online: 17-09 12:54
Commercie.

Dat is het antwoord.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Outerspace
  • Registratie: Februari 2002
  • Laatst online: 00:55

Outerspace

Moderator General Chat / Wonen & Mobiliteit

AFX Ghey Edition by HlpDsK

Dit gaat nergens naar toe. @Mouther20, ik zou graag willen dat je niet elk 'hersenspinsel' loslaat in een eigen topic.

Zoekt nieuwe collega's (jr/sr engineers, servicedeskmedewerkers of managers in de Randstad

Pagina: 1

Dit topic is gesloten.