Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien

Kleine VvE, groot dak en de wens voor zonnepanelen

Pagina: 1
Acties:

Vraag


  • PeacekeeperNL
  • Registratie: Augustus 2013
  • Niet online

PeacekeeperNL

Koning Review 2023 en 2024

Topicstarter
Hallo medeTweakers,

Vandaag weer een topic over zonnepanelen.

Ik woon in een appartementencomplex met daarin meerdere woningen (het is verder wel een kleine VvE met een groot dak). Het dak van ons complex is nogal oud en de reparatiekosten stijgen de pan uit. Daarnaast wordt er dit jaar een nieuw MJOP opgesteld, waarin de vervanging van het dak hoog op de prioriteitenlijst komt te staan.

Nu willen meerdere eigenaars, zo ook ik, graag dan ook zonnepanelen meenemen in het plan het dak te laten vervangen. Persoonlijk dacht ik aan een indaksysteem, aangezien ik losse panelen op een pannendak minder mooi vind. Het dak ligt voor de ene helft op NO andere helft op ZW, onder een hoek van circa 45 graden. Maar dit doet er voor deze casus denk ik verder niet toe.

Onze VvE beheerder, een externe organisatie, geeft aan dat dit als VvE zijnde erg lastig is en lijkt veel beren op de weg te zien. Concreet ervan is me weinig bijgebleven en in de notulen van de laatste vergadering zie ik de beren zelf ook niet terug.

De postcoderoos regeling die ik online regelmatig voorbij zie komen, is iets waar we geen interesse in hebben. Het is echt bedoeld om in het eigen verbruik te voorzien en daarmee de energiekosten te minderen.

Ze gaven tijdens de vergadering aan dat je dan als VvE zijnde een BV moet oprichten, en dat er veel haken en ogen aan zitten, daarnaast speelt volgens hun “gecompliceerde landelijke en lokale wet- en regelgeving met betrekking tot zonnepanelen en VvE’s” hierin een grote rol. “Bovendien verandert die regelmatig.” Zeggen zij. Zelf ben ik er niet echt in thuis, maar het gevoel bekruipt mij dat de beheerder er niet op zit te wachten. Vandaar dus dat ik hier een topic open, omdat er ongetwijfeld Tweakers zijn die al eerder met dit bijltje hebben gehakt en zullen weten of er daadwerkelijk beren op de weg zijn.

Mij lijkt het bijvoorbeeld onnodig om als VvE een BV op te richten, daar de zonnepanelen prima op de eigen slimme meters aangesloten kunnen worden. Daardoor zal de betreffende bewoner uiteindelijk goedkoper uit zijn dan wanneer alles ten goede komt aan de VvE. Zeker aangezien het dak zeer geschikt is, de ene zijde heeft vanaf ’s ochtends vroeg tot begin van de middag zon, de andere zijde heeft vanaf eind van de ochtend tot ’s avonds laat zon. Het enige wat schaduw veroorzaakt zijn een aantal lage schoorstenen (buiten gebruik, verwacht dat deze met het nieuwe dak ook volledig weg gaan). Maar ik dwaal af…

Zijn er hier Tweakers die hier al eerder mee te maken hebben gehad, en hier dus ervaring mee hebben? Zie ik bepaalde regelgeving over het hoofd (vergunningen daar gelaten)? Zoekende op internet vind ik niet zozeer iets aangaande regelgeving, al kan dat zeker aan mij en mijn zoekopdrachten liggen.

Zelf vond ik in ieder geval Zonnepanelen.net, waar de eerste situatieschets voor ons van toepassing zou zijn. Dan zou in de VvE vergadering besloten moeten worden dat het dak door de eigenaars gebruikt mag worden voor het plaatsen van zonnepanelen. De breukdelen voor ieder appartement zijn gelijk.

Dit is wellicht ook nog een optie, alleen ben ik dan ergens bang dat het wellicht uiteindelijk een ratjetoe van verschillende zonnepanelen gaat worden. Het bekostigen vanuit de VvE en alles in één keer volleggen wanneer het dak net is gerenoveerd lijkt mij ergens handiger/praktischer, al is het zelf bekostigen voor mij ook geen issue. Maar wellicht dat dit dan één van de beren op de weg is?

Ik heb het omgevingsloket ook al gecheckt, en daar kwam niks bijzonders uit, er is geen omgevingsvergunning nodig. Het complex is geen rijksmonument, geen beschermd stadsgezicht…

Verder lees ik op de site van MilieuCentraal een soort gelijk stappenplan/info. Ik vind niks over de wet- en regelgevingberen op de weg…

De enige beren op de weg die ik zie zou zijn, als we het dak gaan verdelen en ieder dus eigen panelen plaatst binnen de daartoe beschikbaar gestelde deel, zijn goede afspraken met betrekking tot onderhoud, eventuele meerkosten bij aanleg, verzekering en dergelijke, en goede afspraken over de verdeling van het dak, de te gebruiken systemen en afmetingen. (Aan de hand van de site van Sun-Solar)

Alvast bedankt voor het meedenken en de info 😊 Mocht er nog info nodig zijn, hoor ik dat uiteraard graag en zal ik waar nodig de TS aanvullen.

Thanks! Peacekeeper

Mijn reviews al gezien?

Beste antwoord (via PeacekeeperNL op 25-09-2022 17:51)


  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

Een deel van de eigenaren in onze VVE heeft dit voorjaar panelen laten plaatsen. Was eigenlijk heel simpel en er is zeker geen BV voor opgericht. We hebben gewoon het dakoppervlak verdeeld onder alle appartementen en daarna mocht iedereen op eigen kosten "zijn" deel van het dak vol laten leggen. Ongeveer 40% van de eigenaren deed mee en we hebben dus ook 40% van het dak volgelegd. De rest is vrij om later op eigen houtje nog panelen te laten leggen.

Beren op de weg zijn er nauwelijks. Het complex moet natuurlijk wel geschikt zijn om kabels van het dak naar de individuele appartementen te leggen.
Kijk wel even naar de opstalverzekering van het complex of die eventuele schade door panelen (bv. door brand) dekt. Sommige inboedelverzekeringen rekenen die panelen gewoon tot inboedel dus dat is een goed alternatief. En je hebt natuurlijk ook toestemming van een meerderheid van de VVE nodig.

Ondanks dat we allemaal dezelfde panelen bij dezelfde leverancier heeft afgenomen heeft wel elke deelnemer een aparte factuur gekregen. Dat houdt het allemaal wat simpeler.

Collectief hebben we uiteindelijk geen panelen laten leggen. Dat was eerst wel de bedoeling, om daar de halverlichting en lift op te laten draaien, maar uiteindelijk hebben we dat idee laten vallen. Ik kan je dus niet vertellen wat er zou moeten gebeuren als de VVE zelf ook panelen voor collectief gebruik laat leggen.

Alle reacties


  • Ronald
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 11:45
De VVE ben jij (samen met de andere eigenaars), niet de door jullie aangewezen beheersorganisatie. Jullie als eigenaars gezamenlijk bepalen alles, en zijn er ook verantwoordelijk voor, niet de beheersorganisatie.

Voor welke eigenaar en zo identiek mogelijk stuk dak aanwijzen, en bij elke eigenaar individueel op de meter aansluiten zou financieel het gunstigste moeten zijn. Alleen dan profiteer je van direct eigen verbruik, wat zeker post-salderen een kostenbesparing is.

PV Output - Obdam; SolarEdge SE5K 'Voor korte strings'; 12x350Wp Oost-West 13°; 8x415Wp Zuid 10°; Totaal 7520Wp.


  • MarkS90
  • Registratie: December 2013
  • Laatst online: 06-10 21:23
Je zou met die nog te plaatsen panelen ook de openbare ruimtes kunnen verzien van stroom: verlichting trappenhuis, buitenverlichting, lift ... Dat scheelt ook in de servicekosten en misschien worden die dan zelfs wel positief.

  • Ronald
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 11:45
MarkS90 schreef op zondag 25 september 2022 @ 16:43:
Je zou met die nog te plaatsen panelen ook de openbare ruimtes kunnen verzien van stroom: verlichting trappenhuis, buitenverlichting, lift ... Dat scheelt ook in de servicekosten en misschien worden die dan zelfs wel positief.
Als de VVE een eigen aansluiting heeft kan dat zeker nuttig zijn daar wat panelen aan te hangen. Wel afhankelijk van wat er verbruikt wordt op die aansluiting. “Service kosten” zit overigens meestal ook reservering onderhoud in, positief door PV zie ik niet snel gebeuren.

PV Output - Obdam; SolarEdge SE5K 'Voor korte strings'; 12x350Wp Oost-West 13°; 8x415Wp Zuid 10°; Totaal 7520Wp.


  • PeacekeeperNL
  • Registratie: Augustus 2013
  • Niet online

PeacekeeperNL

Koning Review 2023 en 2024

Topicstarter
Ronald schreef op zondag 25 september 2022 @ 16:42:
De VVE ben jij (samen met de andere eigenaars), niet de door jullie aangewezen beheersorganisatie. Jullie als eigenaars gezamenlijk bepalen alles, en zijn er ook verantwoordelijk voor, niet de beheersorganisatie.

Voor welke eigenaar en zo identiek mogelijk stuk dak aanwijzen, en bij elke eigenaar individueel op de meter aansluiten zou financieel het gunstigste moeten zijn. Alleen dan profiteer je van direct eigen verbruik, wat zeker post-salderen een kostenbesparing is.
Dat wij de VvE zijn weet ik inderdaad ;) de beheerder is externe partij die de vergaderingen voorzit van veel VvE vergaderingen. Ik zou verwachten dat zij verstand hebben van zaken en regelgeving en zij gaven dus aan dat zonnepanelen voor een VvE zeer complex is. Ik zie die complexiteit echter niet en snap niet waar zij dat vandaan halen...

Het dak is verder dus volledig symmetrisch en voor elke eigenaar een gelijk stuk aanwijzen zou geen issue moeten zijn. Er staat niks in de buurt wat ook maar kans heeft schaduw te veroorzaken (buiten enkele schoorstenen die dus waarschijnlijk bij de renovatie eraf gaan).
MarkS90 schreef op zondag 25 september 2022 @ 16:43:
Je zou met die nog te plaatsen panelen ook de openbare ruimtes kunnen verzien van stroom: verlichting trappenhuis, buitenverlichting, lift ... Dat scheelt ook in de servicekosten en misschien worden die dan zelfs wel positief.
Ter verduidelijking, onze VvE verbruikt vrij weinig stroom. Dan zouden we extreem terugleveren. We hebben geen lift (complex is vrij laag) en hebben alleen wat led verlichting wat stroom verbruikt. Het zou doodzonde zijn om op die manier zonnepanelen te gebruiken vind ik. Op de eigen meters aansluiten zal uiteindelijk goedkoper zijn voor de eigenaars, zoals Ronald ook al aangeeft ;)


Online berekening uitgevoerd van hoeveel panelen er op het dak zouden kunnen zou per eigenaar 2x10 kunnen opleveren en dan is er nog ruimte over, aldus de online berekening ;)

[ Voor 4% gewijzigd door PeacekeeperNL op 25-09-2022 16:51 ]

Mijn reviews al gezien?


  • Tazzios
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 11:03

Tazzios

..

PeacekeeperNL schreef op zondag 25 september 2022 @ 16:10:
...
De enige beren op de weg die ik zie zou zijn, als we het dak gaan verdelen en ieder dus eigen panelen plaatst binnen de daartoe beschikbaar gestelde deel, zijn goede afspraken met betrekking tot onderhoud, eventuele meerkosten bij aanleg, verzekering en dergelijke, en goede afspraken over de verdeling van het dak, de te gebruiken systemen en afmetingen. (Aan de hand van de site van Sun-Solar)
Grootste beren: Mensen en besluitvorming

Wie bepaalt de verdeling en alle andere eisen en verplichtingen? De VvE leden die tegen zijn zullen zeker geen voorstander worden indien de voorstanders zelf de eisen opstellen.

Tweakers zullen het wat rationeler bekijken dan de VvE leden. Indien je op de ALV toestemming vraagt om een partij zoals zonnecoach in te schakelen kom je waarschijnlijk een stuk verder gezien zij ervaring hebben met VvE vergaderingen en dan voelen de tegenstanders zich ook al meer gehoord doordat er een professionele partij kijkt wat er mogelijk is.

Mocht iedereen het al eens is kan zoiets misschien handig zijn (er van uitgaande dat er een lijst aandachtspunten en voorbeelden voorwaarden instaat)
https://www.vvebelang.nl/...len-gebruiksovereenkomst/

  • Ronald
  • Registratie: Juli 2000
  • Laatst online: 11:45
Ik begrijp dat het een kleine groep eigenaren is?

Tijd voor een rondje koffie met elkaar, meningen peilen. Afhankelijk van die meningen wellicht over op extern advies (voor mijn gevoel niet de beheersorganisatie die in lijkt te zetten op hele grote boze beren op de weg).

Maar PV is zo overdonderd financieel aantrekkelijk dat je met de nodige uitleg hopelijk de andere eigenaren zover krijgt om in elk geval niet in de weg te staan van de eigenaren die deze investering graag willen doen.

PV Output - Obdam; SolarEdge SE5K 'Voor korte strings'; 12x350Wp Oost-West 13°; 8x415Wp Zuid 10°; Totaal 7520Wp.


  • PeacekeeperNL
  • Registratie: Augustus 2013
  • Niet online

PeacekeeperNL

Koning Review 2023 en 2024

Topicstarter
Ronald schreef op zondag 25 september 2022 @ 17:05:
Ik begrijp dat het een kleine groep eigenaren is?

Tijd voor een rondje koffie met elkaar, meningen peilen. Afhankelijk van die meningen wellicht over op extern advies (voor mijn gevoel niet de beheersorganisatie die in lijkt te zetten op hele grote boze beren op de weg).

Maar PV is zo overdonderd financieel aantrekkelijk dat je met de nodige uitleg hopelijk de andere eigenaren zover krijgt om in elk geval niet in de weg te staan van de eigenaren die deze investering graag willen doen.
De eigenaars die tijdens de laatste vergadering aanwezig waren (een meerderheid maar niet compleet) waren gelukkig allen voor, alleen die werden dus door de beheerder afgeschrikt omdat die aangaf dat je als VvE een BV moet oprichten dan, en sprak over complexe wet- en regelgeving. Zeker aangezien er een aantal ouderen bij zaten, en verder niemand (in incl.) met verstand van wet- en regelgeving moeten we dan uitgaan van de deskundigheid van de externe beheerder, waarvan wij verwachten dat ze al vaker met het bijltje gehakt zouden moeten hebben.


Maar inderdaad, PV is zo financieel aantrekkelijk. En wellicht als het dus als VvE gedaan kan worden, in combinatie met spouwmuurisolatie en andere vormen van isolatie, dat er nog gebruik kan worden gemaakt van subsidiepotjes die er zijn.


Maar ik wacht nog heel even andere reacties af, maar ik denk dat mijn gevoel toch wel begint te kloppen dat de beheerder beren ziet die er niet lijken te zijn.

Thanks dusver voor de reacties! Wordt zeer gewaardeerd :)

Mijn reviews al gezien?


  • Tazzios
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 11:03

Tazzios

..

Combineren met isolatie zou ik niet doen, omdat:

1. Dat zou ook betekenen dat de PV installaties en onderhoud ook op kosten van de VvE zou moeten.
2. Het betreft dan een nieuwe installatie voor de VvE dan heb je meer stemmen nodig op de ALV (66% ?).
3. Maakt het complexer waardoor je ze later op je dak hebt liggen.
4. Subsidie is in de meeste gevallen een lening .

  • PeacekeeperNL
  • Registratie: Augustus 2013
  • Niet online

PeacekeeperNL

Koning Review 2023 en 2024

Topicstarter
Tazzios schreef op zondag 25 september 2022 @ 17:21:
Combineren met isolatie zou ik niet doen, omdat:

1. Dat zou ook betekenen dat de PV installaties en onderhoud ook op kosten van de VvE zou moeten.
2. Het betreft dan een nieuwe installatie voor de VvE dan heb je meer stemmen nodig op de ALV (66% ?).
3. Maakt het complexer waardoor je ze later op je dak hebt liggen.
4. Subsidie is in de meeste gevallen een lening .
Thanks, goed om te weten!

Mijn reviews al gezien?


  • DutchWing
  • Registratie: April 2019
  • Niet online

DutchWing

WP Installateur

Misschien heb je hier iets aan:
https://www.milieucentraa...epanelen-voor-kleine-vve/

Er staat nergens iets over B.V. en VvE.

Zou gewoon diverse zonnepaneel leveranciers om informatie vragen etc.

Alleen met BTW teruggave ligt het alleen iets ingewikkelder als ik even vlug lees.

[ Voor 45% gewijzigd door DutchWing op 25-09-2022 17:42 ]

WP: Mitsubishi Ecodan PUHZ-SW75YAA + EHST20D-VM2D / PV: 2150Wp Z/O 132° en 2580Wp N/W 312° Ik wil een warmtepomp.nu


  • Geert h
  • Registratie: Oktober 2017
  • Laatst online: 06:08
Het bedrijf waar ik werk voert regelmatig onderhoud uit voor meerdere VvE 's. Daarbij weet ik dat de VvE doorgaans verantwoordelijk is voor de waterdichtheid. Indien je voor indak zonnepanelen gaat, vormen die de waterdichtheid. Persoonlijk zou ik die constructie dus afraden om te gebruiken in jullie geval, want wie draait bij lekkage op voor de kosten?

Tevens is onderhoud ook duurder aan een dak waar zonnepanelen op liggen, wie draait op voor de meerkosten? Persoonlijk zou ik zorgen dat je banen hebt tussen de panelen waar je een dakladder tussen kunt leggen, en zeker 2 pannen breed van alle opstakels af blijven (inclusief nok en gevels) .

Pv: 3kWp, ozo, 5°


Acties:
  • Beste antwoord

  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

Een deel van de eigenaren in onze VVE heeft dit voorjaar panelen laten plaatsen. Was eigenlijk heel simpel en er is zeker geen BV voor opgericht. We hebben gewoon het dakoppervlak verdeeld onder alle appartementen en daarna mocht iedereen op eigen kosten "zijn" deel van het dak vol laten leggen. Ongeveer 40% van de eigenaren deed mee en we hebben dus ook 40% van het dak volgelegd. De rest is vrij om later op eigen houtje nog panelen te laten leggen.

Beren op de weg zijn er nauwelijks. Het complex moet natuurlijk wel geschikt zijn om kabels van het dak naar de individuele appartementen te leggen.
Kijk wel even naar de opstalverzekering van het complex of die eventuele schade door panelen (bv. door brand) dekt. Sommige inboedelverzekeringen rekenen die panelen gewoon tot inboedel dus dat is een goed alternatief. En je hebt natuurlijk ook toestemming van een meerderheid van de VVE nodig.

Ondanks dat we allemaal dezelfde panelen bij dezelfde leverancier heeft afgenomen heeft wel elke deelnemer een aparte factuur gekregen. Dat houdt het allemaal wat simpeler.

Collectief hebben we uiteindelijk geen panelen laten leggen. Dat was eerst wel de bedoeling, om daar de halverlichting en lift op te laten draaien, maar uiteindelijk hebben we dat idee laten vallen. Ik kan je dus niet vertellen wat er zou moeten gebeuren als de VVE zelf ook panelen voor collectief gebruik laat leggen.

  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

DutchWing schreef op zondag 25 september 2022 @ 17:40:

Alleen met BTW teruggave ligt het alleen iets ingewikkelder als ik even vlug lees.
Klopt. De regeling rondt BTW teruggave vereist dat je (tijdelijk) geregistreerd wordt als ondernemer. Er zijn overal instructies te vinden hoe je als particulier moet doen. En veel leveranciers handelen dat (al dan niet tegen meerprijs) voor je af.

  • JBplap
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

JBplap

Powered by:

PeacekeeperNL schreef op zondag 25 september 2022 @ 17:09:
[...]


De eigenaars die tijdens de laatste vergadering aanwezig waren (een meerderheid maar niet compleet) waren gelukkig allen voor, alleen die werden dus door de beheerder afgeschrikt omdat die aangaf dat je als VvE een BV moet oprichten dan, en sprak over complexe wet- en regelgeving. Zeker aangezien er een aantal ouderen bij zaten, en verder niemand (in incl.) met verstand van wet- en regelgeving moeten we dan uitgaan van de deskundigheid van de externe beheerder, waarvan wij verwachten dat ze al vaker met het bijltje gehakt zouden moeten hebben.


Maar inderdaad, PV is zo financieel aantrekkelijk. En wellicht als het dus als VvE gedaan kan worden, in combinatie met spouwmuurisolatie en andere vormen van isolatie, dat er nog gebruik kan worden gemaakt van subsidiepotjes die er zijn.


Maar ik wacht nog heel even andere reacties af, maar ik denk dat mijn gevoel toch wel begint te kloppen dat de beheerder beren ziet die er niet lijken te zijn.

Thanks dusver voor de reacties! Wordt zeer gewaardeerd :)
Betalen jullie die beheerpartij een fixed price (per jaar)?
Want dan snap ik wel dat ze zonnepanelen maar complex vinden. ;)

Als je ze wel per uur aftikt snap ik het minder.

  • PeacekeeperNL
  • Registratie: Augustus 2013
  • Niet online

PeacekeeperNL

Koning Review 2023 en 2024

Topicstarter
JBplap schreef op zondag 25 september 2022 @ 18:15:
[...]


Betalen jullie die beheerpartij een fixed price (per jaar)?
Want dan snap ik wel dat ze zonnepanelen maar complex vinden. ;)

Als je ze wel per uur aftikt snap ik het minder.
offtopic:
Is een fixed price.

Mijn reviews al gezien?


  • JBplap
  • Registratie: Januari 2002
  • Niet online

JBplap

Powered by:

Dat is dan waarschijnlijk precies de reden dat de beheerder jullie ervan af probeert te houden.

Niet doen -> 1x bespreken op een vergadering, notuleren en klaar.

Wel doen -> mogelijk wanbetalers waar ze achteraan moeten, overleg met leveranciers, regelgeving in de gaten blijven houden. Als beheerder blijven ze een verantwoordelijkheid houden. En netto levert het de beheerder niks op.

  • Indoubt
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 18-11 13:28

Indoubt

Always be indoubt until sure

Precies dezelfde situatie hier. Nog geen besluit genomen. Ik heb voor de andere VvE leden een verkenningsdocument zonnepanelen opgesteld ( gelijk voor de naburige portieken) en we hebben recent een MJOP laten maken waardoor er nu eindelijk stappen kunnen worden gezet. Als je wil dan wil ik je hem wel toesturen maar laat dat dan even weten per PB. Ben nu niet in NL dus wordt dan volgende week

  • Zoldier
  • Registratie: Augustus 2021
  • Laatst online: 21-10 13:06
Ik ben VvE beheerder bij diverse VvE's en we hebben de afgelopen jaren bij zeker 10 VvE's zonnepanelen laten plaatsen. In deze gevallen, zonder uitzondering, voor het verbruik van de algemene delen (dus lift, verlichting en dergelijke). Het probleem van een VvE is dat ze als bedrijf gezien worden op het gebied van zonnepanelen. Dat wil zeggen dat ze tot voor kort over de aanschaf alleen die BTW konden terugvragen voor het deel waar ze ook jaarlijks ook elektra aan het net levert. Dat klinkt ingewikkeld maar komt op ongeveer 2/3e deel uit. Inmiddels kan de VvE ook een beroep doen op de KOR en dus ontheffing krijgen voor het doen van aangifte van BTW. Vanaf 2023 is dat verhaal helemaal klaar wanneer het BTW verhaal bij zonnepanelen wegvalt. Dit betreft alleen de belastingtechnische kant van het verhaal. Verder moet er gekeken worden hoe men van het dak naar de meterkast van de algemene voorzieningen gaat.

Daarnaast zien we dat de roep om individuele aanleg van zonnepanelen toeneemt. Daar geldt praktisch hetzelfde voor: men moet vanaf het dak op een goede manier naar de individuele meterkasten kunnen komen. Daarbij moet er ook gekeken worden wie welk deel van het dak krijgt voor de zonnepanelen. Niet elk stukje heeft doorgaans dezelfde zoninstraling.

Wat verder punt van aandacht is: Wat spreek je af over de eigendom van de panelen en het onderhoud van de installatie of in geval van storingen? het mooiste is wanneer iedereen meedoet, iedereen hetzelfde aantal panelen krijgt en je de investering collectief kunt nemen via de VvE. Wanneer er dan een storing of iets dergelijks is, kan dat via de VvE afgehandeld worden. Dit ook om te voorkomen dat er verschillende bedrijven installaties onderhouden op het dak. De zonnepanelen zullen waarschijnlijk op de opstalverzekering van de VvE meegenomen moeten worden.

Mijn mening is dus dat het zonder meer kan, maar dat het belangrijk is voor de VvE dat ze, ook voor de toekomst, de regie blijft houden en dus niet zoals bijvoorbeeld bij het plaatsen van een airco de regie uit handen geeft aan een individuele eigenaar.

  • Tazzios
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 11:03

Tazzios

..

@PeacekeeperNL
Dat je VvE beheerder over BV begint kwam omdat zij aan de postcoderegeling denken.
Het als beste gekozen antwoord bevat alleen het praktische gedeelte wat eigenlijk niet het moeilijkste is, dat is het juridische gedeelte.
downtime schreef op zondag 25 september 2022 @ 17:47:
Een deel van de eigenaren in onze VVE heeft dit voorjaar panelen laten plaatsen. Was eigenlijk heel simpel en er is zeker geen BV voor opgericht. We hebben gewoon het dakoppervlak verdeeld onder alle appartementen en daarna mocht iedereen op eigen kosten "zijn" deel van het dak vol laten leggen. Ongeveer 40% van de eigenaren deed mee en we hebben dus ook 40% van het dak volgelegd. De rest is vrij om later op eigen houtje nog panelen te laten leggen.
HOE is het besluit genomen?
HOE is de verdeling vastgelegd?
Wat zijn de afspraken bij schade en dak onderhoud? De mensen die geen panelen hebben gelegd betalen niet graag mee aan de extra kosten bij onderhoud.

Formeel ontkom je denk niet aan een gebruikersovereenkomst.
Beren op de weg zijn er nauwelijks. Het complex moet natuurlijk wel geschikt zijn om kabels van het dak naar de individuele appartementen te leggen.
Kijk wel even naar de opstalverzekering van het complex of die eventuele schade door panelen (bv. door brand) dekt. Sommige inboedelverzekeringen rekenen die panelen gewoon tot inboedel dus dat is een goed alternatief. En je hebt natuurlijk ook toestemming van een meerderheid van de VVE nodig.
Wie controleert of de eigenaar zich juist verzekert heeft?
Is de verzekeraar van de VvE het eens met de verzekeringsconstructie?
Welke verzekering ga je aanspreken?

Voorbeeld: De verzekering van de VvE dekt brand schade door zonnepanelen, mooi. MAAR in dit geval zijn de zonnepanelen NIET van de VvE en vallen ook niet onder de verzekering van de VvE.
Ondanks dat we allemaal dezelfde panelen bij dezelfde leverancier heeft afgenomen heeft wel elke deelnemer een aparte factuur gekregen. Dat houdt het allemaal wat simpeler.
Collectief hebben we uiteindelijk geen panelen laten leggen. Dat was eerst wel de bedoeling, om daar de halverlichting en lift op te laten draaien, maar uiteindelijk hebben we dat idee laten vallen. Ik kan je dus niet vertellen wat er zou moeten gebeuren als de VVE zelf ook panelen voor collectief gebruik laat leggen.

[ Voor 7% gewijzigd door Tazzios op 26-09-2022 11:04 ]


  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

Tazzios schreef op maandag 26 september 2022 @ 10:57:

HOE is het besluit genomen?
HOE is de verdeling vastgelegd?
Wat zijn de afspraken bij schade en dak onderhoud? De mensen die geen panelen hebben gelegd betalen niet graag mee aan de extra kosten bij onderhoud.

Formeel ontkom je denk niet aan een gebruikersovereenkomst.
Het besluit is door de VVE genomen. De verdeling is dezelfde als die in de splitsingsakte. Extra kosten door de panelen zijn voor de eigenaars van de panelen. Alles is vastgelegd door de (externe) beheerder.
Wie controleert of de eigenaar zich juist verzekert heeft?
Dat lijkt me eigen verantwoordelijkheid. Er is duidelijk gecommuniceert dat dit niet onder de opstalverzekering valt. Een controle zal ook nooit meer dan een momentopname zijn want men kan elk moment weer naar een andere verzekeraar overstappen. Maar onder de streep is de eigenaar met of zonder inboedelverzekering altijd aansprakelijk.
Is de verzekeraar van de VvE het eens met de verzekeringsconstructie?
Welke verzekering ga je aanspreken?
Het is geen issue voor de opstalverzekering. Als de inboedelverzekering van de individuele eigenaren dit dekt dan is dat voldoende. Ik heb daarover ook contact met mijn verzekeraar gehad en die bevestigen dit.

  • Wolly
  • Registratie: Januari 2001
  • Niet online
downtime schreef op maandag 26 september 2022 @ 11:40:
[...]

Het besluit is door de VVE genomen. De verdeling is dezelfde als die in de splitsingsakte. Extra kosten door de panelen zijn voor de eigenaars van de panelen. Alles is vastgelegd door de (externe) beheerder.


[...]

Dat lijkt me eigen verantwoordelijkheid. Er is duidelijk gecommuniceert dat dit niet onder de opstalverzekering valt. Een controle zal ook nooit meer dan een momentopname zijn want men kan elk moment weer naar een andere verzekeraar overstappen. Maar onder de streep is de eigenaar met of zonder inboedelverzekering altijd aansprakelijk.


[...]

Het is geen issue voor de opstalverzekering. Als de inboedelverzekering van de individuele eigenaren dit dekt dan is dat voldoende. Ik heb daarover ook contact met mijn verzekeraar gehad en die bevestigen dit.
Vervanging/onderhoudskosten voor die panelen vallen in eerste instantie voor de VVE, daarom is het zo belangrijk om dit soort zaken goed vast te leggen inclusief kettingbeding.

  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

Wolly schreef op maandag 26 september 2022 @ 11:56:
[...]


Vervanging/onderhoudskosten voor die panelen vallen in eerste instantie voor de VVE, daarom is het zo belangrijk om dit soort zaken goed vast te leggen inclusief kettingbeding.
Waarom? De panelen zijn niet van de VVE. De VVE heeft alleen toestemming gegeven om ze daar te leggen.

  • Wolly
  • Registratie: Januari 2001
  • Niet online
downtime schreef op maandag 26 september 2022 @ 12:12:
[...]

Waarom? De panelen zijn niet van de VVE. De VVE heeft alleen toestemming gegeven om ze daar te leggen.
Nagelvast op gemeenschappelijk gedeelte.

Vergelijk het met een dakkapel die later wordt geplaatst, als daar geen gebruiksovereenkomst met kettingbeding bij betrokken is dan is het onderhoud en vervanging in de toekomst ook een zaak voor de VVE.

  • Dennism
  • Registratie: September 1999
  • Laatst online: 11:03
downtime schreef op maandag 26 september 2022 @ 12:12:
[...]

Waarom? De panelen zijn niet van de VVE. De VVE heeft alleen toestemming gegeven om ze daar te leggen.
Dat ligt juridisch gezien ook vast in de documenten? Ik kan me namelijk best voorstellen dat zoals @Wolly al aangeeft dat nagelvaste zaken op gemeenschappelijke gedeelten als er niets op correcte wijze is vastgelegd uiteindelijk de verantwoordelijkheid van de VvE zijn zijn mocht er iemand ineens toch een andere mening zijn toegedaan, denk aan bijvoorbeeld na verkoop van een appartementsrecht.

  • downtime
  • Registratie: Januari 2000
  • Niet online

downtime

Everybody lies

Wolly schreef op maandag 26 september 2022 @ 12:15:
[...]


Nagelvast op gemeenschappelijk gedeelte.

Vergelijk het met een dakkapel die later wordt geplaatst, als daar geen gebruiksovereenkomst met kettingbeding bij betrokken is dan is het onderhoud en vervanging in de toekomst ook een zaak voor de VVE.
Plat dak. Dus zwaartekracht.

  • Tazzios
  • Registratie: November 2001
  • Laatst online: 11:03

Tazzios

..

downtime schreef op maandag 26 september 2022 @ 11:40:
[...]

Het besluit is door de VVE ALV genomen. De verdeling is dezelfde als die in de splitsingsakte. Extra kosten door de panelen zijn voor de eigenaars van de panelen. Alles is vastgelegd door de (externe) beheerder.
Een nietig besluit is zo gemaakt:

https://www.advocatenkant...-gemeenschappelijke-tuin/

https://www.nederlandvve....chtig-punt-op-alv-agenda/
[...]

Dat lijkt me eigen verantwoordelijkheid. Er is duidelijk gecommuniceert dat dit niet onder de opstalverzekering valt. Een controle zal ook nooit meer dan een momentopname zijn want men kan elk moment weer naar een andere verzekeraar overstappen. Maar onder de streep is de eigenaar met of zonder inboedelverzekering altijd aansprakelijk.
De VvE kan er ook last van krijgen, van een kale kip (eigenaar waarvan de panelen schade hebben veroorzaakt) kun je niet plukken.
[...]

Het is geen issue voor de opstalverzekering. Als de inboedelverzekering van de individuele eigenaren dit dekt dan is dat voldoende. Ik heb daarover ook contact met mijn verzekeraar gehad en die bevestigen dit.
Dat is slim, correspondentie goed archiveren.
Pagina: 1