Om je oorspronkelijke vraag te beantwoorden mbt DMZ of andere router/ONU is het misschien handig om aan te geven wat je met je verbinding doet/wat je ervan verwacht. Wat kon je achter Ziggo modem in bridge mode wel dat je vreest nu niet te kunnen?
Bij glas worden enen en nullen bij benadering rechtstreeks digitaal op de lijn gezet. Bij coax, koperpaar en de meeste andere technologieen moet een digtaal patroon van enen en nullen eerst gemoduleerd worden, omgezet worden dus in een analoge golfpatroon, waar een ontvanger aan de andere kant die golfpatroon op moet vangen en daar weer in digitale gegevens omgezet worden. MOdulatie en DEModulatie dus

Wat is eigenlijk de media converter? Is dat het doosje dat KPN heeft gemonteerd waar de kabel binnenkomt? Of is dat een ding van de ISP?
Je hebt in een glazvezelnetwerk vaak drie aparte 'kastjes' die elk een ander rol vervullen, en voor de verwarring verschillende namen krijgen van verschillende providers:
- de FTU, het passieve kastje waar de binnenkomende glasvezel van buiten op afgemonteerd is.
- de ONU/ONT, (in KPN-speak: NT(U)) het apparaat wat de PON (Passive Optical Network) van je provider termineert in jouw woning. Actief kastje dus, en erg vergelijkbaar met het layer 2 (bridge) deel van een koper/coaxmodem qua functionaliteit
behalve dat het dan niet hoeft te (de)moduleren. Je mag hier ook een eigen kastje voor gebruiken, maar instellen kan ingewikkelder zijn.
- de RG, Router Gateway, oftewel het apparaat wat op layer 3 je LAN aan het internet koppelt. Dat is de Experiabox, of je eigen router.
Afhankelijk van je provider en hun hardware kunnen twee of meer van deze functies gecombineerd zijn, maar in een standaard KPN-installatie staan ze los van elkaar.
Wat je moet begrijpen is dat glasvezel over PON eigenlijk exact zelfde techniek is als kabelinternet, met een passieve netwerk die je met je buren deelt. In de downstream broadcast de OLT (vgl DOCSIS CMTS) naar alle ONU's, de ONU's delen zendtijd in de upstream richting de OLT, onder regie van diezelfde OLT. OLT en ONU/ONT vormen dus beide uiteinden van een L2 access netwerk en moeten nauw samenwerken.
Nu heb je sinds afgelopen januari het recht een eigen 'eindapparaat' (in de volksmond: "modem") te gebruiken, en dat je die rechtstreeks op de passive overnamepunt moet kunnen aansluiten. Dus je mag een eigen ONU/ONT gebruiken. Dat geeft de providers flinke hoofdpijn, want hele opzet van PON (en DOCSIS trouwens) is dat de ONU/ONT een vertrouwde 'eigen' apparaat is van de providers. Maar goed, het moet mogelijk zijn en kan in praktijk ook. Vraag is of dat zo'n zin heeft.
Als je alleen bridge mode wilt, is een eigen layer 3 router (bijvoorbeeld die USG) aan de ONU hangen veruit makkelijkste optie. Dan hoef je alleen de jiuste VLAN voor WAN in te stellen en klaar, tenminste voor internet - en je geeft aan geen TV of telefoniet te gebruiken.
Enige voordeel bij vervangen van de ONU is dat je dan geen apart kastje met ditto stroomverbruik meer nodig hebt als je een router hebt waar een PON SFP in kan. Maar reken je niet rijk. De KPN NT (=ONU) verbruikt nog geen 2.4W (geen idee wat die van T-Mobile doet, maar zal vergelijkbaar zijn, sterker nog, ik heb een T-Mobile installatie recent acther een KPN NU zien hangen), een losse GPON/XGS-PON ONU SFP verbruikt "<2W", wat naar verluid in de buurt van 1.9W zou liggen. Je bespaart dus hooguit 0.5, waarmee je zelfs tegen huidige energieprijzen pas na 20 jaar de meerprijs van zo'n SFP (EUR 59) eruit zou hebben.
Kortom, tenzij je per se wilt hobbyen omwille van het hobbyen zou ik gewoon de ONU/NT laten voor wat het is en je USG eraan hangen in plaats van de router van T-Mobile.
* dion_b is wel zo'n vreemde snuiter die graag hobbyt, en krijgt binnenkort T-Mobile glas in de meterkast