Als het flink wisselt is dit natuurlijk een momentopname, maar hier kunnen we alvast kijken waarom je 151Mbps haalt.
- Je bent hier met een ASUS-apparaat verbonden (2c:4d:54:..:..:..), welke kun je nagaan door volledige BSSID te vergelijken met de 5GHz WiFi MAC van je routers.
- kanaal 100 in de 5GHz band met 80MHz kanaalbreedte. Niets mis mee, zou ik zelf ook als eerste default nemen.
- Landcode is DE - deze Asus staat op Duitsland ingesteld. Dat kan problemen geven met roamen - met name Apple wil niet tussen apparaten roamen die op verschillende landcodes ingesteld zijn. Gevolg is dat je met deze Asus verbonden blijft ook als je signaal erg zwak wordt en die van een ander sterker is. Ik zou dit op NL zetten.
- RSSI -59dBm. Dit is een prima signaal - niet extreem sterk, maar genoeg voor een goede verbinding.
- Ruis: -86dBm. Dit is opvallend hoog voor 5GHz, je verwacht het normaal <-90dBm te hebben. Gevolg is dat je SNR (verschil tussen signaal en ruis) maar 27dB is. Op zichzelf nog geen drama, maar bij veel ruis wil het nogal eens instabiel zijn. Een ander kanaal proberen zou kunnen helpen, maar met vier AP's (al dan niet als router) heb je maar vier 80MHz kanalen, dus veel opties heb je niet.
- Tx snelheid: 520Mbps. Dit is exact wat hoort bij een SNR van 27dB in een WiFi-5 kanaal van 80MHz breed met 2x2 MIMO.
- MCS index: 5. Modulatieschema. Hier komt de 520Mbps uit rollen als je het doorrekent in combinatie met:
- NSS: 2. Number of Spatial Streams oftewel MIMO - conform verwachting die ik hierboven schetste.
Kortom, landcode kan roamingproblemen veroorzaken en ruis is aan de hoge kant, maar verder niets raars hier.
Dan wat ik onder deze omstandigheden aan capaciteit zou verwachten:
520Mbps bruto link rate levert maximaal 347Mbps netto TCP throughput op bij volledig schone lucht.
Jij haalt daar met je 152Mbps nog niet de helft van. Meest waarschijnlijke oorzaak: er zit veel ander verkeer in hetzelfde kanaal waar je zendtijd mee moet delen. Dat kan ook de relatief hoge ruis verklaren, en zeker de heel wisselvallige prestaties
Mogelijk komt dat verkeer van buren, mogelijk ook van je vele andere WiFi APs. Ik zou eens nagaan op welk kanaal alles staat en zorgen dat ze niet overlappen. Bij de Deco M5 kun je niets instellen, die staat altijd op 36 met 80MHz kanaalbreedte. Een van de anden zou dus op kanaal 52-64 met 80MHz breedte moeten staan, deze dus op 100, en de laatste zou ergens boven 116 moeten zitten. Als dat niet zo is en er meerdere op zelfde kanaal staan, dan kan dat een deel van de problemen ervaren.
Ben overigens erg benieuwd naar dezelfde info op moment dat de verbinding veel slechter is. Die "150Mbps" klinkt verdacht alsof je met 2.4GHz verbonden bent met de Deco M5 en z'n (onverstandige) 40MHz brede 2.4GHz kanaal...
Ik heb de Experiabox als router. De 2x Asus als AP ingesteld. AC87U in de woonkamer, AC58 op de 1e verdieping. Nog een Deco-M5 op zolder, ook als AP. Allemaal via kabel verbonden.
Wat een beestenboel...
Over de Experiabox - voor de WiFi is of het een router is of niet irrelevant. Wil je daarmee zeggen dat je de WiFi uit hebt staan? Zo ja: zonde - het is je meest moderne apparaat waar je in ieder geval in de buurt van de modemrouter beste prestaties gaat halen met deze MacBook.
Sowieso, met een dermate diverse verzameling apparaten haal je jezelf een uitdaging op de hals om instellingen exact hetzelfde te hebben op alles (voorwaarde voor goede roaming). Wat je in ieder geval identiek wilt hebben tussen alle apparaten:
- SSID (netwerknaam)
- passphrase (wachtwoord)
- beveiliging (WPA2-only, of evt op de Experia 12 WPA2/WPA3)
- encryptie (AES-only)
Voor Apple clients komt daarbij:
- landcode (N)
Ik ken de exacte instelmogelijkheden van de Experia niet. Op de Deco heb je maar een instelling voor beveiliging, dan verandert encryptie automatisch mee. Op de Asussen kun/moet je beide apart instellen.
Met de Deco kun je geen aparte SSID's voor 2.4GHz en 5GHz instellen. Dan moet je dat ook niet op de rest doen, anders krijg je ook daar gedonder. Dus SSID moet ook overal in beide banden gelijk zijn. Je bent dan wel overgeleverd aan hoe slim je client is met een goede (=5GHz) band uit te kiezen, of hoe goed de band steering van de AP's is.
Vanaf de plek waar ik nu zit, zit ik tussen de AC58 en de AC87 in. Ik heb de wifi eens uitgezet en weer aangezet op de Macbook, maar dat maakt geen verschil.
Helpt dit iets om me verder te helpen?
Dank alvast!!! echt mega fijn dat jullie mee willen denken!
Nog geen harde oorzaak te pakken, wel zoals je leest een flink stel aanknopingspunten en dus drie concrete adviezen:
- stel landcode op alle apparaten in op NL
- loop kanaalinstellingen na en zorg dat ze niet overlappen
- zorg dat de WiFi-instellingen overal gelijk zijn
Kan zijn dat dit niets met je echte probleem te maken heeft, dat weten we pas als we zelfde info hebben op moment dat het echt slecht is.