In tijden dat er soms wild hoax verhalen de ronde doen over nano-bots en wat voor schade die kunnen veroorzaken, is het soms goed om te zien hoe ver de wetenschap nog moet gaan voor zoiets ook maar bijna plausibel zou worden. Een van de vele problemen met nano-bots, is hun te sturen naar waar je wil. En een van de beste manieren on te laten zien hoe goed je iets kan sturen is een race organiseren.
Vandaar, om te wetenschappelijke en technologische vooruitgang te laten zien, is er in 2017 de eerste nanocar race georganiseerd. Voor deze race is een nanocar gedefinieerd als een molecule (typisch 100 tot 1000 atomen), met een herkenbare voor- en achterkant. De race bestaat erin om de molecule zo snel en precies mogelijk te manoeuvreren over een metalen oppervlak.
Dat manoeuvreren (en detecteren) is zo makkelijk nog niet, dus het wordt gedaan in een Scanning Tunneling Microscope (STM), en in Ultra-High Vacuum en op lage temperaturen (vloeibaar helium). Aangezien ieder team van een andere universiteit is, en dus een andere STM heeft, krijg je dus de situatie waar al de "drivers" bijeen zitten, maar de "autootjes" verspreid zijn over heel de wereld.
De organisatie staat erop dat al de nanocars bestuurd worden vanuit Toulouse, en omdat voor de Fransen racen = Le Mans, is het een 24 uren race. Na veel uitstel is er besloten om de 2e race te organiseren in maart 2022, en onlangs zijn de teams voorgesteld voor de 2e race. Youtube In principe wordt de hele race gestreamed op Youtube.
Link naar teams website:
NIMS-MANA TEAM
NANOHISPA
Dit topic is om te kunnen discussiëren over deze race waar het eens iets anders is als F1-autos, maar niet (veel) minder technologisch.