Vraag


  • harm_vk
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 06-04-2021
Hallo Tweakers,


in ons nieuwe huis, willen we gaan verduurzamen en het gasverbruik en stroomverbruik flink gaan verminderen. Aangezien er flink verbouwd gaat worden, is nu de tijd om goed na te denken over de installatie die hierbij hoort en alvast de benodigde leidingen/ voorzieningen te leggen om dit na de verbouwing mogelijk te maken.

Het plan is om met 1 grote of 2 kleinere boilers en heatpipes warmwater te produceren voor sww en cv
Voor nu zal de ketel blijven hangen om bij te springen maar kan later vervangen worden door wp of pelletkachel.

Ook worden pv panelen overwogen maar hier is niet zoveel in te kiezen/ varieren.

Verder zijn we in de toekomst van plan om een biomeiler in de achtertuin te gaan bouwen, meer als hobbyproject. Deze zou eventueel kunnen gaan bijdragen aan de productie van warmwater voor vooral de vv. Aangezien hier temperaturen van 50-60 graden uitgehaald kan worden. Deze willen we dan ook aansluiten op de zonneboiler(s) of direct op de vv. Dus lijkt het ons handig om een wat grotere boiler te kiezen.

De vragen die ik nu heb en graag stel aan mede-tweakers met ervaringen in pv en zb:

1) 1 of 2 boilers, en welke capaciteit met het beschreven verhaal? Wat zijn de voor-en nadelen van 1 grote boiler bijv 1000L en 2 kleinere van bijv 2x500L. Zit er rendements verschil in?
1b) hoe kan de ZB installatie het beste aangesloten worden? Bijv. Direct op de vv unit of via de cv en dan op de cv een uitvoertemperatuur van 50-60graden instellen?
2) douche wtw ja of nee? Gemiddelde tvt bij zelf installeren?
3) wat zijn goede kwaliteit ZB sets?
4) welk dak is het meest geschikt voor heatpipes? Mij lijkt het dak van de garage ivm steilere hoek, dus meer opbrengst in de winter?
5) hoe zijn de warmte verliezen bij langere afstand tussen cv en zb Welke isolatie gebruiken voor de leidingen?
6) een hotfill voor de vw en wasmachine een aanrader ja of nee? Hoeveel liter boilerinhoud is er dan extra nodig voor sww? Geschikte vw kan er nog voor aangeschaft worden, de wasmachine is net nieuw en dus niet gekeken of deze geschikt is voor een hotfill.
7) welke boiler inhoud is er nodig voor ww voorzieningen voor alleen sanitair? Zodat (bijna) heel het jaar de sww door de boiler gedaan kan worden?
8) zijn er ervaringen met biomeilers op t forum?


Huidige situatie:

Gezin van 4 waarvan 2 volwassen thuiswonende kinderen.
Ww behoefte: 20-25 min douchen 9L/minuut per dag (totaal) en 3x per week een vol bad. Ww in keuken door een quooker

Huis:
Cv ketel vailliant van 2005
Elektrische boiler geïnstalleerd van 100L naast de ketel
Bouwjaar 1965
Vloerisolatie (19 jaar geleden gedaan icm vloerverwarming)
Dakisolatie (2 jaar geleden complete kap vernieuwd en dakplaten geplaatst)
Spouwmuur wordt nageisoleerd (waarschijnlijk piepschuim bolletjes)
Kunstof kozijnen met hr++ glas uit 2001

Beneden vv (100m2) met radiatoren als bijverwarming. (Miss niet meer nodig na isoleren van spouw?)
Boven radiatoren (3stuks) badkamer vv

Orientatie dak huis ZW, dakhelling 30graden
Orientatie dak garage ZW, dakhelling +- 45-50 graden
Op dak garage een ruimte van 2.2x7.8 voor pv of heatpipes

Op beide daken geen schoorstenen of dakdoorvoeren

Alle reacties


  • AUijtdehaag
  • Registratie: Oktober 2006
  • Niet online
Ik weet niet of een zonneboiler wel een goed idee is voor CV ondersteuning.
Het is al weken stil daar: Zonneboilers, dit is de plek - Deel 2

Tapwater ondersteuning zou kunnen 9 a 10 maanden van het jaar.

PVOutput Github - Div ESP TK: MHI - Clack - Marstek


  • harm_vk
  • Registratie: Januari 2021
  • Laatst online: 06-04-2021
Nee dat klopt, maar dan is het nu ook stil bij de pv panelen denk ik. De biomeiler zou in dit soort tijden kunnen zorgen voor vv ondersteuning