Smart Home en (inbouw) lichtschakelaars

Pagina: 1
Acties:

Onderwerpen


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Sebast1aan
  • Registratie: Mei 2002
  • Laatst online: 12-09 10:24
Hi,

Sinds een aantal weken ben ik aan het spelen met domotica. Dit omdat ik binnenkort al mijn electra moet vervangen/aanpassen. Ik heb een Apple TV als een Homekit gateway (ik had die al), heb die uitgebreid met een Philips Hue bridge en een Homebridge op een Raspberry Pi. Ik heb voornamelijk Philips Hue spul, een aantal lampen, tweetal stekkers, een bewegingssensor e.d..

Ook heb ik twee cheap Action LSC lampen gekocht en daar een Tasmota firmware opgezet en om dat te ondersteunen heb ik op de eerder genoemde Raspberry Pi ook Mosquito geïnstalleerd als MTTQ broker. Alles werkt samen op de Home app van op onze iPhones, iPads, Macs, Apple TV's en mijn vrouws Apple Watch.

Nu ik zo'n beetje een feeling heb met het een en ander wil ik graag een ontwerp maken. Echter ik ben er nog niet helemaal uit wat ik moet doen met de oude lichtschakelaars. Ik kan ze niet laten zitten (wou die toch al vervangen, want lelijk), het probleem is dat we er continue per abuis op de drukken, waardoor de desbetreffende lamp niet meer bereikbaar is.

Wat ik het liefst zou hebben, maar betere ideeën zijn welkom, is dat ik een Homekit of Zigbee compatible schakelaar op de plek van de oude schakelaar zet. Ik heb echter vooral Smart Home opbouwschakelaars gezien, geen inbouw. Hoe werk je dan het gat weg van de oude schakelaar, gewoon een standaard afdekplaatje?

Ik zou ook graag de stroom volledig willen kunnen uitzetten van een lamp. B.v. door in de wand of misschien bij de fitting een schakelaar te plaatsen. Of is dat te paranoia gedacht?

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 21:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
Ik ken juist eigenlijk geen klassieke opbouwschakelaars als smart schakelaars... Mja, iets als een Aqara Zigbee schakelaar monteer je op de muur maar is daarmee net zo dik als een klassieke inbouwschakelaar. Deze kan je gewoon over het gat plakken of zelfs gewoon met de montageschroeven van de lasdoos monteren. Voor laatste ben je bij de Aqara wel gebonden aan de oriëntatie van de schroeven/gaten.

Er zijn inderdaad ook mensen die een (Hue) afstandsbediening gewoon op een blindplaatje plakken. Maar er bestaan ook FoH (Friend of Hue) schakelaars die er hetzelfde uitzien als de normale inbouwschakelaars. Kost wel wat.

Als alternatief zou je een domme schakelaar slim kunnen maken met een inline module. Deze zijn er zowel Zigbee als Wifi. Waarbij je de laatste in veel gevallen ook kunt voorzien van Tasmota. In het Wifi vak heb je ook nog volledige inbouwschakelaars (welk je vaak ook kunt voorzien van Tasmota) met eigen ontwerp. Deze laat je dan bij smart lampen niet de stroom schakelen. Alleen weet ik van al deze opties niet hoe ze integreren in je huidige setup. Gezien je nu ook al Tasmota devices hebt integreert lijkt me dat allemaal wel mogelijk.
Sebast1aan schreef op vrijdag 27 november 2020 @ 00:50:
Ik zou ook graag de stroom volledig willen kunnen uitzetten van een lamp. B.v. door in de wand of misschien bij de fitting een schakelaar te plaatsen. Of is dat te paranoia gedacht?
Naar mijn idee, ja. In welk senario zou je dat willen gebruiken? Laat je ze op de wand ga jij (of je bezoek) ze onherroepelijk daar een keer uit zetten. En bij de lamp kan je net zo makkelijk het peertje eruit draaien. Naar mijn idee beter meer investeren (tijd en/of geld) in een goeie setup.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Myagi
  • Registratie: November 2011
  • Laatst online: 21-09 12:02
Wat ik ook wel eens lees is om een Shelly switch er tussen te monteren:
https://www.troyhunt.com/...helly-and-home-assistant/

Daarmee maak je een 'domme' lichtschakelaar 'slim'. Het probleem is alleen dat wij in Nederland betonnen muren hebben en zo'n Shelly switch niet eenvoudig in de muur te plaatsen is. Het past niet in de lasdoos. In Amerika hebben ze allemaal houten muren, dus daar duwen ze het gewoon achter de muur.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Septillion
  • Registratie: Januari 2009
  • Laatst online: 21:56

Septillion

Moderator Wonen & Mobiliteit
@Myagi Dingen zijn klein, passen prima in een moderne lasdoos. In oude ondiepe lasdoos of achter een opbouw schakelaar past het vaak niet maar in de centraaldoos is vaak wel meer ruimte. Een Amerikaan zal je zo'n ding echt niet in de muur zien hangen, dat is net als hier tegen de regels. Wel zijn de lasdozen achter een schakelaar daar veel groter.