MisterEagle schreef op woensdag 9 september 2020 @ 08:02:
[...]
Excuus, ik had duidelijker kunnen zijn.
Qua wifi oplossing denk ik dat een mesh netwerk is wat ik zoek daar ik geen kabels mooi weggewerkt ga kunnen krijgen naar boven. Bij de meeste mesh systemen zijn echter de lan poorten beperkt terwijl ik er daar meer van nodig heb in de meterkast. Een simpele switch zou een oplossing kunnen zijn maar dan moet ik een extra stopcontact laten aanleggen in de meterkast en de elektricien die vorig jaar alles heeft vervangen heeft gezegd dat daar geen ruimte meer voor is. (Er zitten er ook al 4 die allen in gebruik zijn en ik wens niet met een verlengblok te werken i.v.m veiligheid)
Toen dacht ik, is het bijvoorbeeld mogelijk en functioneert dat, om een meshsysteem achter de ac68u te hangen? Of bestaan er mogelijkheden die ik nog niet gevonden heb.
"Mesh" is niets meer of minder dan draadloze backhaul, dus verbinding met de router via WiFi, oftewel een re-branding van repeaters.
Nu, dat is wat je zegt te willen. Simpelste variant is 'domme' repeaters te laten verbinden, maar performance en configuratie is dan een drama. Alternatief is iets wat met de AC68u wil samenwerken. Dan heb je welgeteld een optie, namelijk Asus' eigen AiMesh.
Dat gezegd, je grootste probleem hier is dat je wensen groter zijn dan je mogelijkheden, vooral omdat je blijkbaar totaal niet bij connectivity stilgestaan hebt bij renovatie en inrichting meterkast. Je wilt sowieso altijd minimaal een extra stopcontact in meterkast beschikbaar hebben voor werkzaamheden etc. (dat is oorspronkelijke doel van stopcontact aldaar

). Ik zou eigenlijk vooral aanraden om dit structureel aan te pakken in plaats van recht te proberen te breien van krom is, en kosten en moeite als leergeld voor de volgende keer ziet. Ik vermoed dat je met gemak iemand in kunt huren om een kabel weggewerkt naar boven te krijgen (en het weer onzichtbaar achter te laten) voor veel minder dan de helft van je budget. Idem met aansluitmogelijkheden in de meterkast.
Ik ga vandaag inlezen op de Ubiquity.
Andere systemen welke ik reeds heb onderzocht zijn de beide synology apparaten in combinatie met elkaar (rt2600ac en mr2200ac), tp m5 en m9, orbi. Heb ook op hwi de testreview gelezen van beste mesh systemen, geschreven eind vorig jaar. Maar ik kom er niet uit welk systeem geschikt is, zonder concessies te hoeven doen.
Even pragmatisch bekeken: de mesh-systemen kunnen draaien als router of als AP's. Jouw problemen met stopcontacten en UTP-poorten in de meterkast spelen alleen een rol als je ze als router wilt draaien (want dan moeten ze inderdaad als eerste op de internetverbinding aangesloten worden en moeten alle andere devices erachter). Als je ze als AP inzet is dat geen issue meer. Je houdt de AC68U als router, sluit de eerste mesh node aan in de woonkamer of andere plek met bedrade verbinding, en laat de overige nodes daarmee verbinden. Per default werken ze doorgaans als router, maar je kunt in de app AP-modus instellen.
[q]Nu, alles wat je daar noemt kan als repeater functioneren dus 'mesh' doen. Of je blij gaat worden van performance en stabiliteit in een huis zoals je hier omschrijft is een tweede. Ik denk van niet - maar dat is jouw keuze/afweging.
Verschil tussen die systemen is tweeledig:
1) dual-band vs tri-band
2) hoeveel je in kunt/moet stellen.
Dualband is simpel: AP werkt in 5GHz en 2.4GHz; via een van de twee verbindt het ook met de router/de vorige node. Helaas betekent dat dat je ook je bandbreedte deelt - bij repeaters moet elk pakket twee (of meer) keer door de lucht, dus je moet je capaciteit ook door minimaal twee delen.
O.a. de TP-Link M9 en duurdere Orbi, Velop etc systemen zijn tri-band. Zij hebben een tweede 5GHz-radio. Ene 5GHz radio wordt gebruikt voor clients, andere voor verbinding met router (of vorige node). Elk pakketje moet nog steeds twee keer door de lucht, maar dat gebeurt over verschillende kanalen, dus je capaciteit hoef je niet meer door twee te delen, althans zolang het lukt om de backhaul (verbinding met router) over 5GHz te doen.
Tri-band is sneller, maar je betaalt er wel fors meer voor. Bovendien helpt het dus alleen met throughput, niet met dekking: als de nodes zoveel demping tussen elkaar hebben dat ze terugvallen op 2.4GHz voor de backhaul is de meerwaarde nul en ga je een rotervaring hebben.
Dan 2-instellingen. Ene uiterste is TP-Link waar je werkelijk niets in kunt stellen qua WiFi (ook niet als de defaults minder optimaal zijn

), andere uiterste is Ubiquiti waar je controller-software op een PC moet installeren en daarop vrijwel alle denkbare (en als leek: 1001 dingen waar je nooit aan gedacht zou hebben) instellingen kunt wijzigen. Op dit vlak is het vooral kwestie van persoonlijke voorkeur.
Nog een tweede vraag, hoe kan ik vinden op welke channels een router/ap kan broadcasten. Als ik daar op google bv in combinatie met de rt2600ac en de mr2200ac, beide van synology, kan ik dat niet terug vinden of het moet af te lezen zijn onder andere specs. (Of ik zoek verkeerd, ik zoek op channels, channel broadcast, channel reach + type apparatuur)
Reden van vragen is omdat ik vanuit een wifi analyzer zie dat deze op meer channels kan checken dan ik mijn huidige apparatuur kan instellen en onderling zit er ook verschil in. Op 2.4ghz kan ik 1 tot en met 13 kiezen. Maar wat me opvalt is dat ik de wifi van de buren sterker opvang dan mijn eigen signaal. (Onze huizen staan los van elkaar)
Op 5ghz kan ik niet hoger dan channel 48 instellen en hier wordt ik ook weggedrukt maar zie ik in wifi analyzer dat in de channels 100 tot 144 maar 1 signaal komt en 149 tot 165 helemaal geen andere signalen zijn. Deze kan ik echter op de huidige apparatuur dus niet instellen. (Firmware op beide up to date)
OK, dit is waar je je begeeft op wat gevorderdere vlak...
Eerst 2.4GHz: je kunt 13 kanalen (van 20MHz) instellen, maar die kanalen zitten maar 5MHz van elkaar, wat overlapt en stoort. De enige drie 'vrije' kanalen waarmee je jezelf (nog los van buren) niet stoort zijn 1, 6 en 11. Als je zegt dat je WiFi van buren harder ontvangt dan je eigen WiFi kan dat twee redenen hebben:
1) je vloeren en binnenmuren dempen meer dan je ramen, daken en buitenmuren. Klinkt gezien beschrijving vrij aannemelijk... Oplossing is AP dichterbij plek waar je werkt.
2) foute instellingen helpen ook niet. Als je 40MHz kanaalbreedte hebt gekozen in 2.4GHz is dat minder handig. Je smeert dan dezelfde hoeveelheid zendvermogen uit over twee keer de spectrum, wat betekent dat je je signaalsterkte ook halveert. Daarnaast vang je twee keer zoveel storing van andere bronnen, en kun je niet goed met 20MHz netwerken samenwerken om op elkaar te wachten ipv door elkaar heen te praten. Heb je 2.4GHz dus op 40MHz (of "20/40MHz") ingesteld, als de wiedeweer terug naar 20MHz. Dat gaat je gelijk een verdubbeling (dus 3dB RSSI) opleveren en sowieso sneller en stabieler zijn.
Dan 5GHz. De 5GHz band is in verschillende regio's verschillend ingericht. Wij wonen in de EU, dus gelden ETSI-regels:
- kanalen 36-48 zijn volledig vrij bruikbaar
- kanalen 52-140 zijn bruikbaar onder voorwaarden, mits AP gecertificeerd is voor DFS
- kanalen boven de 140 zijn niet toegestaan. Die zijn in andere regio's (VS...) wel te gebruiken.
Nu, wat is DFS? In kanalen 52-140 kunnen andere gebruikers van het spectrum, specifiek luchtvaart- en weerradars aanwezig zijn. Zij hebben voorrang. Regel is dus dat je AP eerst een tijdje moet luisteren voordat het mag zenden in die kanalen. Hoort het een radar? Dan mag het die kanalen niet gebruiken. Geen radar? Dan wel, maar het moet continu opletten voor radar en als het radar hoort, moet het gelijk terug naar non-DFS (36-48). Licht ingewikkelde techniek, maar na 17 jaar gesneden koek voor de meeste vendors. Waarom een uitdaging? omdat alleen dat doen niet genoeg is, je moet gecertificeerd zijn om het te mogen. Certificering kost ~EUR 25k per ontwerp. Aangezien geen hond dit kent, laten de meeste consumentenmerken na om dit op hun consumentenapparatuur te doen, want het is al gauw een paar EUR extra bovenop verkoopprijs (waar de consument WEL op let). Geen DFS = alleen 36-48 beschikbaar.
Daar loop je dus tegenaan. Alleen... dat verbaast me. De AC68U was juist een van de eerste consumentenrouters die wel DFS doet. Bij de AC66U hangt het af van revisie. Ik zou dus verwachten dat je de AC68U op alle kanalen kan instellen en alleen met de AC66U mogelijk vast zit op 36-48. Enige reden dat ik kan bedenken dat dit niet zo zou zijn is dat je stokoude (pre-2015) firmware op de AC68U draait. Kijk daar eens naar en draai een update.
En als laatste nog een belangrijke toevoeging schiet me net te binnen. De bovenkant (plafond) van de meterkast bestaat uit 2 dikke en brede stalen H profielen, dat ik vanuit beneden naar boven geen (goed) signaal krijg is me dus niet heel vreemd.
Yep. Meterkast is in de regel slechtste plek in huis voor WiFi. Dat is een van de redenen dat ik mordicus tegen routers met ingebouwde WiFi ben: het klinkt makkelijk, maar je moet dan altijd compromissen sluiten tussen handige plek voor router (in moderne woningen altijd meterkast) en handige plek voor WiFi (verschilt per woning - in zicht in buurt van trapgat is meestal het beste - maar nagenoeg nooit in meterkast)
Mijn eigen oplossing is een goedkope maar goede bedrade router (van Mikrotik - zou ik afraden met jouw kennisniveau) in de meterkast en AP's in woonkamer en in een van de slaapkamers boven. Ondanks huis met overal beton (incl 50cm dikke draagmuur dwars door het midden ervan) dek ik met die twee AP's met specs vergelijkbaar met de AC66U het hele huis prima. Bij mij is meterkast trouwens uitpandig, om het nog leuker te maken.
Ik denk eerlijk gezegd dat dat bij jou ook zou moeten kunnen. Goedkoopste optie zou zijn een tweede AC68U 2e hands kopen (is al 6 jaar op de markt, dus volop te vinden) en die in de woonkamer of andere 'goede' plek beneden te plaatsen, dan die AC66U boven op orde krijgen. Goede kans dat je dan overal genoeg dekking hebt en goede handovers krijgt.
Alternatief is twee AP's uit een managed systeem (of dan nu UniFi, Deco, Orbi of wat dan ook is) op dezelfde plekken bedraad aansluiten. Dat levert niets op qua performance, maar maakt configuratie makkelijker (cq je hoeft/kunt zelf niets doen). Dekt dat nog onvoldoende, dan kun je een derde AP nemen die via 'mesh' met de tweede bedrade boven verbindt. Die zou bijvoorbeeld op zolder in het trapgat kunnen hangen - als je tenminste stopcontacten hebt daarvoor.