zaphod_b schreef op maandag 7 september 2020 @ 13:46:
Let daarbij wel echt op dat je realistisch offreert en dat de te behalen doelen glashelder omschreven zijn. Je wil geen gezeik achteraf. Ik begroot dit ook *altijd* ruimer zodat ik niet het schip in ga. Je neemt namelijk meer risico met zo'n constructie. Prima als dat risico niet bij de klant ligt maar bij mij, maar dat risico kost ook geld. Dus zeker 20% marge in je offerte bakken.
Ik heb ook gewerkt per project als ZZP-er, maar ik ben daar juist mee gestopt omdat het met veel klanten *ALTIJD* gezeik oplevert. Vooral de discussie of iets een bug of feature is. Klanten vinden namelijk alles bugs, ook als de kleur achteraf verkeerd is, of als men van mening veranderd over de opzet van de interface ( of als klant erachter komt dat hij een verkeerde belastingberekening heeft ingeleverd etc ).
Eigenlijk moet je altijd al +10% offereren om te dealen met gezeur (kost je ook zoveel tijd) +10-20% om een volledig dichtgetimmerde opdracht aan te leveren die niet multi-opvatbaar is ( en dus elk miniscuul detail dat wordt gebruikt uitschrijven ) .
Mijn punt is dat in het begin ( onervaren ) gevaarlijk kan zijn omdat dingen altijd langer duren dan je begroot en het gevaar dat je of in een ongezellige discussie komt of enorm veel 'gratis' werk moet gaan duren vrij groot is.
----
Qua inwerken zou ik niets apart afspreken, zeker niet als het klantwens is. Maar zou wel streng op jezelf zijn in het begin. ZZP-en vergt ook een bepaalde routine en als iets gebeurt wat je zelf valt aan te rekenen of je neemt ergens een zijweggetje om te onderzoeken kan je die uren altijd niet indienen natuurlijk.
Gaandeweg leer je de hakken in de zand en durven vragen wel
[
Voor 7% gewijzigd door
Basszje op 07-09-2020 15:29
]
Beware of listening to the imposter; you are undone if you once forget that the fruits of the earth belong to us all, and the earth itself to nobody.