Winkeliers stellen een bestand (csv, json of xml) met al hun prijzen beschikbaar; daarin gebruiken ze codes van fabrikanten (ean13/upc en sku) wij matchen die tegen de codes die wij hebben en nemen daarna de prijs, levertijd, eventuele verzendkosten en de link van de shop over.
Een prijsfout kan door meerdere oorzaken ontstaan:
- De prijs is daadwerkelijk fout bij de winkelier (danwel in het bestand)
- De winkelier gebruikt een fabrikantscode die niet bij dat product hoort (er wordt bijvoorbeeld wel eens een code van een product bij een accessoire ervan geplaatst), waardoor effectief de prijs van een ander product dan bedoelt bij ons komt te staan
- Wij kunnen een verkeerde fabrikantscode gebruiken bij een product
Als je zo'n prijsfout meldt, zullen mijn collega's ieder van die scenario's beoordelen, maar het helpt natuurlijk als je in de prijsmelding zet "verwijst naar ander product" of "prijs komt niet overeen met shop".
Dat bestand lezen we meerdere keren per uur in om zo de meest actuele prijzen te krijgen. Maar helaas maken niet alle winkeliers ook zovaak een nieuw bestand, terwijl ze soms wel gedurende de dag hun prijzen aanpassen.
Overigens hebben we ook nog wel wat beschermingen tijdens het verwerken van die bestanden, waardoor extreme prijsfouten sowieso zeldzaam zijn. Maar helaas werken die vooral goed zodra er meerdere andere aanbieders zijn en zo te zien was deze fout niet extreem genoeg
De automatische zaken kunnen we niet te streng maken, want dan lopen we kans legitieme lage prijzen te missen (soms is een halvering daadwerkelijk legitiem). Bovendien zijn strengere versies vaak ook complexer, waardoor het verwerken van de prijzen (veel) langer duurt en we daardoor effectief minder vaak kunnen doen. En dat geeft dan weer daardoor kans op verkeerde prijzen