Leg nu eerst eens uit wat je wilt bereiken en waarom. Ik snap er geen hout van. Niet van je vraag en niet van de antwoorden die je krijgt.
Een VPN is een beveiligde verbinding tussen 2 punten. Dat kun je op verschillende manieren toepassen, maar de meestgebruikte zijn:
- Je wilt van buitenaf in je eigen netwerk komen. In dat geval richt je thuis een VPN-server in (kan op je router, hoeft niet) en worden de apparaten waarmee je op je thuisnetwerk wilt komen (zoals je telefoon) een VPN-client.
- Je wilt je verkeer van binnenuit door de VPN tunnelen zodat je ISP niet kan zien wat je allemaal op internet doet. Hiervoor heb je een VPN-server buiten je netwerk nodig, bijvoorbeeld NordVPN.
Ik heb het gevoel dat je optie 2 bedoelt. Vraag 1: waarom? Dit is eigenlijk alleen maar nuttig als je een dissident bent die in de gaten wordt gehouden door de regering, of als je een crimineel bent. Aangezien je in dat geval je ISP niet kunt vertrouwen (die kan immers een tapbevel krijgen van de politie of veiligheidsdienst) heeft het zin om je verkeer via een ander te routeren. Realiseer je dan wel dat je uiteindelijk toch een partij moet vertrouwen. Als je VPN-provider getapt wordt hang je alsnog.
Als het je alleen gaat om telebankieren veiliger te maken, dan is dit extreme overkill. Telebankieren gaat al over een beveiligde verbinding tussen jou en je bank, het heeft weinig zin om die beveiligde verbinding nog eens over een extra VPN te laten lopen.
Dus, leg eens uit wat je precies wilt bereiken. Waartegen wil je je verkeer beveiligen? VPN is niet een 'magic wand' waardoor alles ineens veilig is...