Mijn advies over het gebruik van USB-sticks zou het volgende zijn:
USB-sticks als bootschijf zijn troep, helemaal als de logging ook nog incrementeel wordt weggeschreven. Als je een SATA-poort kunt missen is een goedkope SSD een uitstekend alternatief (extra mooi als je er een op de kop kunt tikken met power loss protection). SSD's hebben vergeleken met USB-sticks (uitzonderingen daargelaten) betrouwbaardere controllers, betere compatibiliteit met FreeNAS en UEFI's en betrouwbaardere en meer cellen (dus kan meer wear aan).
Natuurlijk kan niet iedere hobbyïst een SATA-poort missen, probeer dan in eerste instantie te kijken of je een capabele SATA DOM kunt gebruiken (simpel gezegd een soort SSD met een USB-aansluiting). Mocht dat niet lukken, kijk dan naar idealiter twee stuks kwalitatief hoogwaardige USB-sticks met goede track records voor gebruik in FreeNAS en installeer FreeNAS in RAIDz1. Elk merk (zelfs A-merken als Sandisk of Kingston) heeft bepaalde USB-sticks (als in hele series/productlijnen) in het assortiment die vroeg of laat problemen geven (bijv. door de gekozen controller of door het gebruik van NAND met bepaalde eigenschappen) in FreeNAS, die kun je dus het beste mijden.
En zorg natuurlijk dat je dynamische data zoals logging op je zpool schrijft en niet op de USB-stick(s).
Dan nog wat betreft je migratievraag: ZFSguru migreren naar FreeNAS is erg eenvoudig. Gewoon FreeNAS booten en het volume importeren. De gebruikte ZFS-versie zou je zonder problemen moeten kunnen upgraden. Dit kan gewoon via de FreeNAS GUI en hier zal je ook een notice van krijgen.
Let op een paar side effectes van migreren:
- De configuraties van SMB, NFS, iSCSI e.d. zitten niet in je volume maar in ZFSguru en gaan niet op miraculeuze manier mee naar FreeNAS. Shares (met bijbehorende permissies en andere onzin) moet je dus opnieuw maken in FreeNAS.
- Eventuele jails die niet gemaakt zijn met iocage kun je niet zien in de FreeNAS GUI, en ik denk/gok in het geval van een migratie van ZFSguru ook niet in de legacy GUI. Jails kun je het beste opnieuw maken.
- Andere configuraties zoals cronjobs, automatische e-mails, users e.d. gaan ook niet mee, let hier dus op en inventariseer wat je nu allemaal geconfigureerd hebt zodat je dat eenvoudig kunt repliceren op de nieuwe FreeNAS-omgeving. Let er bij het maken van users (met files in volume) ook op het userid.
En tot slot: als de data belangrijk genoeg is om te willen behouden, maak dan een goede backup alvorens je gaat migreren. Dit is essentieel

.