Dit snap ik niet helemaal. Je hebt je huis verkocht tegen een bepaalde prijs en dan wil je nog iets extra hebben? De koper is toch niet verplicht dit over te nemen? In ieder geval, wat je er overgenomen wordt staat letterlijk in de roerende goederenlijst.
Klopt natuurlijk, de deal is duidelijk, het huis plus alles wat er op de goederenlijst staat. Maar daar staan ook nog (in het standaard NVM template) een kolom voor "is bespreekbaar". Met andere woorden, daar ga je nog los over in onderhandeling. Typisch gaat het dan natuurlijk om kleine zaken, die voor geen van beide partijen een 'make or break' zijn voor de deal voor het huis zelf.
Het is dan ook zeker niet verplicht om als koper iets daarvan over te nemen; of als verkoper om iets daarvan achter te laten. Je gaat in onderhandeling; en daar kan uit komen dat de koper er nul euro voor over heeft. Dat mag, juridisch allemaal ok.
Alleen, het wordt (soms) wel een pokerspel. De koper biedt zo laag mogelijk, of zelfs helemaal niks; misschien omdat hij het echt niks waard vindt, maar misschien ook omdat er de hoop is dat de verkoper niet de moeite wil nemen om alle lampen, gordijnen, etc eraf te halen.
Van de andere kant biedt je als verkoper toch enig 'gemak' aan, door de lampen en gordijnen aan te bieden. Nu kwamen we van de notaris, einde van de dag, nog een keer bij het huis, en alles was al donker. En nee, er kon geen lampje aan - want die waren er niet meer.
Ben je als verkoper dan 'flauw bezig'? Ik vind van niet - op marktplaats had men wel wat over voor alle lampen. Let wel, het gaat om tientjes. Als je als koper van een huis zelfs niet een paar tientjes wilt vrij maken voor dit gemak, dan even goede vrienden; maar dan zit je ook in het donker. Waarom zou ik cadeautjes gaan geven - zeker als ik het beeld krijg dat er zo stevig onderhandeld wordt dat het meer op bluffen gaat lijken ('je neemt toch niet de moeite, dus ik bied nul euro').