Acties:
  • +16 Henk 'm!

  • Blaat
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 21-06 10:37

Blaat

Moderator Harde Waren / BBG'er

Hardware Fanaat

Topicstarter
Soms heb je een onderdeel in een PC waar je eigenlijk nog geen afscheid van wil nemen, maar eigenlijk is deze niet meer te gebruiken.

Deze week had ik zo'n geval. Een Asus Strix GTX970 die duidelijk stervende was.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/b12KfSEjbDTdtP9pUInUjOrT/full.jpg

De fans draaiden bij elke vorm van belasting direct 100% en de kaart werd direct 85 graden. De tand des tijds had z'n werk gedaan op de koelpasta en door het pump out effect zat er niks meer tussen de GPU en de heat pipes. Tijd voor een repaste dus!

Een repaste was echter niet het volledige verhaal. Het kwaad was namelijk al geschied. De fanlagers van de strix fans waren op. Zelfs op slechts 20% fan speed klonken ze alsof er een knikker in de fan rond stuiterde. Indien gewenst kan ik daarvan nog wel een filmpje uploaden.

Mijn zus (de eigenaar van de PC) hoefde geen nieuwere of snellere videokaart want hij wordt enkel voor Fortnite gebruikt door mijn neefje, dan is een 970 zat!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/rbnaOlKa3qCREXJPTwEw2WIC/full.jpg

Ruimte in de behuizing was echter beperkt! Dus een andere koeler erop monteren was geen optie. Daarom heb ik dan ook besloten er nieuwe fans op te beunen. De keuze is gevallen op de pricewatch: Noctua NF-A9x14 PWM, 92mm welke de juiste dikte hebben en maar een paar millimeter kleiner in diameter zijn dan de stock fans. Grote bonus is dat deze geen glijlagers hebben en daardoor een stuk langer mee zouden moeten gaan. :)

Na het demonteren van de stock koeler kon het werk beginnen.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/tbZgNkJYlLztrZGZ8dmzt0u6/full.jpg

Dit is waar de nieuwe fans op gemount moesten worden. Tijd om de dremel te pakken dus!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/cTlNNr94zdN9MeuksV7P3SQ7/full.jpg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/Ws4HPwCTFTr0q1OTlYLXpMu3/full.jpg

De fan is uit het frame geslepen. Ook moesten in het plastic op de juiste afstand gaatjes geboord worden voor de originele schroeven.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/4PaPzPksPpEfmgx2SauX8z4J/full.jpg

Het ontbramen van die gaatjes was geen gemakkelijke klus!

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/iVUTQskCSPVzlieO8vZ5EOMT/full.jpg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/q1yoAMRKo6uViEvR8Jhz1XwV/full.jpg

Het bleek echter prima te passen! Tijd voor de volgende fan dus. Tevens voelde ik me zeker genoeg van m'n zaak om ook een ROG stickertje op de fans te plakken, voor extra legitness.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/s1zwOG5CTnfc17RjWuy8pDOF/full.jpg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/RJZ4HEDdyPQDyIJsuisTUsL0/full.jpg

Ziet er goed uit! Tijd voor de bedrading dan.

Elke fan heeft een GND (Zwart), +12V (Geel), RPM Sens (Groen) en PWM (Blauw) draad.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/tFYSxaqNtQJVyUo8NJjmXaEo/full.jpg

Dit kwam grotendeels overeen met de originele bedrading van de kaart, met 1 wijziging. De RPM Sens van fan 2 werd op een rode draad aangesloten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/iSNkaT5X7EZT8JTffTQbeP8Z/full.jpg

Gelukkig is solderen een koud kunstje.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/AwCOeiMdVE5Sz1TsGKS5yc9l/full.jpg

Met wat krimpkous over de draden heen zijn de soldeer punten prima geisoleerd. Tijd om de boel weer netjes in elkaar te zetten.

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/L8NLmR46y3N7mh0SYV7NwKhY/full.jpg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/vKudqs9DgwrJj9yPldEd65LI/full.jpg

Afbeeldingslocatie: https://tweakers.net/ext/f/SAvNDGGpFLDu31JXYn0UL9qA/full.jpg

En voila! Een gerepareerde kaart!

Nu draait de kaart maximaal 70 graden op 30% fan speed en is onhoorbaar.

Het doel van dit topic? Het delen van dit leuke klusje. Misschien creëert dit voor andere mensen de motivatie om iets soortgelijks te doen. :)

Mijn naam is rood, mijn text is blauw. Jouw post wordt ge-edit, als je niet stopt met dat gemauw.


Acties:
  • +6 Henk 'm!

  • Hackus
  • Registratie: December 2009
  • Niet online

Hackus

Lifting Rusty Iron !

Lachen, er bestaan dus nog echte Tweakers d:)b

Kiest als MTB' er voor het mulle zand en drek, ipv het naastgelegen verharde pad.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • BadpunK
  • Registratie: Maart 2004
  • Laatst online: 28-06 18:30

BadpunK

Wijsheden van een dwaas

Beetje veel koelpasta gebruikt, maar verder netjes gedaan.

Ik zou niet zo zijn geworden als ik niet al die ouderwetse waarden had om tegen te rebelleren.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • MsG
  • Registratie: November 2007
  • Laatst online: 11:46

MsG

Forumzwerver

Leuk topic en leuk dat er meer zijn die niet meteen iets weggooien als het een klein beetje niet meer werkt.

Vraag me wel af of je dit niet ook met wat kruipolie op had kunnen lossen (die stickertjes op de bovenkant of onderkant van de fans even lospeuteren, druppie olie er in. Zo doe ik het vaak als fans slecht werken of ratelen. Maar goed met de Noctua-upgrade is hij sowieso nóg stiller dan hij standaard is.

Denk om uw spatiegebruik. Dit scheelt Tweakers.net kostbare databaseruimte! | Groninger en geïnteresseerd in Domotica? Kom naar DomoticaGrunn


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • Blaat
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 21-06 10:37

Blaat

Moderator Harde Waren / BBG'er

Hardware Fanaat

Topicstarter
BadpunK schreef op zondag 18 augustus 2019 @ 22:46:
Beetje veel koelpasta gebruikt, maar verder netjes gedaan.
Wist je dat dit geen negatieve consequenties heeft itt te weinig pasta? :)

Dit is de manier waarop EKWB aanraadt de troep aan te brengen dus al zo lang als dat ik waterblokken monteer doe ik het zo. Nooit gezeur mee gehad anders dan dat het wat meer werk is om het weg te krijgen als je de boel weer demonteert. :P
MsG schreef op zondag 18 augustus 2019 @ 22:52:
Leuk topic en leuk dat er meer zijn die niet meteen iets weggooien als het een klein beetje niet meer werkt.

Vraag me wel af of je dit niet ook met wat kruipolie op had kunnen lossen (die stickertjes op de bovenkant of onderkant van de fans even lospeuteren, druppie olie er in. Zo doe ik het vaak als fans slecht werken of ratelen. Maar goed met de Noctua-upgrade is hij sowieso nóg stiller dan hij standaard is.
Dat was ook mijn eerste gedachte. Echter na het verwijderen van het stickertje kwam ik er achter dat de base van de fan uit 1 stuk bestond, daar waar ik verwachtte een rubber stopje tegen te komen.

Olie was dus geen optie. :(

Daarbij is het vaak ook uitstel van executie. Die lagers maken herrie omdat de spindel buiten tolerantie is versleten. Extra olie verhelpt dit tijdelijk, totdat deze (door de verticale orientatie van het lager) naar 1 kant is gezakt. Dan begint het liedje weer van voren af aan.

Dit leek mij een wat meer long-term oplossing. :)

Mijn naam is rood, mijn text is blauw. Jouw post wordt ge-edit, als je niet stopt met dat gemauw.


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Liquid-Man
  • Registratie: September 2004
  • Laatst online: 04-03 10:17
Netjes gedaan! Vooral het detail van de ROG stickers voor "extra legitness" deed het 'm.
Had de kaart verder geen schade opgelopen door eventuele oververhitting, of was je er op tijd bij?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Blaat
  • Registratie: September 2007
  • Laatst online: 21-06 10:37

Blaat

Moderator Harde Waren / BBG'er

Hardware Fanaat

Topicstarter
Liquid-Man schreef op maandag 19 augustus 2019 @ 09:45:
Netjes gedaan! Vooral het detail van de ROG stickers voor "extra legitness" deed het 'm.
Had de kaart verder geen schade opgelopen door eventuele oververhitting, of was je er op tijd bij?
Tnx! :)

De kaart throttlede zichzelf om onder de 85 graden te blijven, dus de kans op schade is enorm klein. Wellicht dat er wat milde degradatie in de GPU heeft plaatsgevonden maar zolang de kaart gewoon stabiel is op stock speeds is dat zeer zeker geen enkel probleem. :9

Mijn naam is rood, mijn text is blauw. Jouw post wordt ge-edit, als je niet stopt met dat gemauw.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Astennu
  • Registratie: September 2001
  • Laatst online: 26-06 10:45
Ik kwam hier vanaf het Navi Ervaringen topic waar je de link poste maar heel gaaf en mooi gedaan man! goed oplossing! Veel beter koel prestaties en stiller. Goede om in het achterhoofd te houden :)

[ Voor 25% gewijzigd door Astennu op 25-09-2019 11:33 ]

LET OP!!! dyslectisch Dus spelling kan verkeerd zijn!!! -- RIP CJ, The ATi Topic wont be the same without you.....

Pagina: 1