Ik ga zelf over twee weken richting VS en heb e.e.a. dus ook uitgezocht.
-
Belasting zie die reactie van @
Sibylle hierboven.
Enige dat ik hier nog aan toe kan voegen is dat het handig kan zijn om eventuele beleggingswinsten te cashen zolang je voor de VS nog non-resident alien bent voor tax purpose. Op het moment dat je resident alien bent ga je namelijk capital gains tax (belasting over daadwerkelijk behaalde rendementen) betalen over je wereldwijde vermogen.
Voor mensen met een non-immigratie visum (zoals H1-B) reken je uit of, en zo ja vanaf wanneer, je resident alien bent door de Substantial Presence Test te doen:
https://www.irs.gov/indiv...substantial-presence-test
Zie ook de uitgebreide handleiding voor buitenlandse staatsburgers (aliens):
https://www.irs.gov/forms-pubs/about-publication-519
-
Credit score
In het begin zul je vaak (tenzij je bedrijf misschien anders organiseert) alleen een secured credit card kunnen krijgen. Hiebij stort je 1000 USD op een geblokkeerde rekening om een CC-limiet van 1000 USD te verkrijgen. Omdat de utilisation ratio (uitstaand/maximaal) deels je credit score bepaald kun je (indien je je score wil verbeteren) maximaal 300 USD uitgeven.
American express biedt een work around, namelijk het global transfer program:
https://www.americanexpre...nsfers/united-states.html
Hiermee geeft de NLse tak door aan hun US collega's of je betrouwbaar bent en een `echte' CC verdient. Let hierbij op dat je wel minimaal 3 maanden de NLse AMEX in gebruik moet hebben. Indien je flying blue miles spaart kan een kaart van KLM-AF echter best leuk zijn om nog even snel af te sluiten ivm de welkomstbonus en het genoemde global transfer program.
Over 3 weken kan ik je vertellen hoe smooth dit overstapproces is ;-)
-
Old age benefit / AOW
In NL kennen we de AOW. Indien je niet in Nederland woont of werkt (of via een NLse werkgever voor max 5 jaar wordt uitgezonden) bouw je echter geen AOW recht op: het zogeheten AOW-gat. Dit gaat met 2 procentpunt per jaar. Indien je samenwoont als je met AOW gaat dan betekent dit (in huidige euro's) een gat van zo'n 16,70 bruto per maand per jaar dat je niet in NL woont of werkt.
In de VS hebben mensen alleen recht op
old age beneft indien ze 40 Social Security cedits hebben verdiend, te verkrijgen door te werken. Gezien je maximaal 4 credits per jaar kunt verdienen betekent dit minstens 10 jaar premies afdragen in de VS.
Zeker voor expats is dit lullig, aangezien die vaak minder dan 10 jaar blijven, wel premies afdragen maar niets krijgen.
Voor ons Nederlanders is er echter een totalisatieverdrag afgesloten (let op, anders dan belastingverdrag):
Totalizatie overeenkomst NL-USA:
-
https://www.ssa.gov/inter...ement_Texts/nthrlnds.html
Met uitleg:
-
https://www.ssa.gov/inter...t_Pamphlets/netherld.html
Grof gezegd komt het erop neer dat Nederland aan de VS doorgeeft dat je ook in NL rechten hebt opgebouwd. Deze neemt de VS dan mee in hun berekening om zo toch aan de 40 credits te komen en je een uitkering te kunnen geven (deze is op je pensioenleeftijd belast in de VS, maar niet in NL, zie hiervoor weer het belastingverdrag). Voor de periode dat je niet in de VS hebt gewerkt wordt gerekend met een fictief inkomen, maar je uiteindelijke pensioenuitkering wordt berekend naar rato, i.e., het aantal in de VS behaalde credits gedeeld door het maximaal aantal (35*4) credits. De exacte berekening van je pensioenuitkering is vrij lang, dus die herhaal ik hier niet ;-)
Omdat in de VS het staatspensioen alleen voor werkenden is kun je denk ik wel grofweg zeggen dat het gunstig is om hier als NLer aan mee te doen, de pot hoeft immers niet onder iedereen verdeeld te worden, maar alleen onder hen die bijdragen (niet zo solidair, maargoed).
Voor 8 credits gaat het al snel richting de 100 USD per maand. Een stuk gunstiger dus dan de NLse AOW.
Zie
https://www.ssa.gov/policy/docs/ssb/v78n4/v78n4p1.html#appB voor een voorbeeldberekening.
Let op: heb je minder dan 6 credits dan kun je fluiten naar je old-age benefit, ook de totalisatie-overeenkomst helpt dan niet. Heb je op eigen kracht 40 credits in de VS opgebouwd dan is het verdrag ook niet van toepassing.