Ferrograph depth finder ombouwen; Maar hoe werkt hij?

Pagina: 1
Acties:

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • huub8
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 28-06-2021
Beste lezer,

Een vriend van mij heeft heeft het volgende apparaat van de sloop gered, de boot waar hij in zat en de zender zijn wel verloren gegaan:

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/thhTbhWh.jpg

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/LjVi8qOh.jpg

Nu is het idee om hem om te bouwen naar een soort algemene plotter. Iets dat gegevens van een arduino omzet in een grafiek in plaats van een dieptelezing. Het probleem is alleen dat ik er niet uit kom hoe hij hoorde te werken. Het papier dat erbij zit lijkt een soort grafiet op de achterkant the hebben, en het ziet ernaar uit dat een naaltje druk uitoefende op dit papier om zo de grafiek te tekenen.

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/xGuCKW9h.jpg?1

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/9X6dswOh.jpg

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/9Soz7P7h.jpg

De grafiek op de laatste foto was al getekend, ik heb hem zelf niet zover gekregen.

Wat ik er tot nu toe van begrijp is dat hij 12 volt aan voeding verwacht, en dat de din connector hiervan een paar ground pinnen heeft en 3 andere aangesloten pinnen. Van die 3 zorgt 1 ervoor dat de lampjes gaan branden en dat de motor draait, de andere twee doen niets. Er zitten zo te zien twee plekken met iets van feedback in de vorm van spoelen: 1 op de as van de motor en 1 op de buitenste ronde plaat (waarvan een van de armen het naaltje vasthoudt.

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/FJEZeuJh.jpg (let op het magneetje rechts, dat is de enige)

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/i32fuivh.jpg

Wanneer de motor draait draait dus de buitenste ronde plaat met de "armen" waar ook het naaltje/druk element op zit. Daarnaast is de motor ook gekoppeld aan het mechaniek dat het papier langzaam doet doordraaien. Nu snap ik niet hoe hij hoorde te werken. Aan de ene kant moet de motor soms de ronde plaat met het naaltje helemaal rond laten draaien om zo ook het papier verder te laten gaan, maar aan de andere kant moet hij ook de naalt op zijn plaats hebben gehouden als de diepte hetzelfde bleef.

Het enige wat ik kan bedenken is dat de naalt altijd een beetje trilde, om zo te tekenen op het papier. Maar dat zo nu en dan het geheel een heel rondje maakte om het papier te laten verschuiven (dit laat niet direct een zichtbare afdruk achter). Heeft iemand een idee of dit ergens op slaat?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • DurkVell
  • Registratie: Augustus 2011
  • Laatst online: 23:27
Ik vermoed dat het thermisch papier is en dat de (verhitte) naald de grafiek in het papier brandt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Casejunky
  • Registratie: Oktober 2013
  • Laatst online: 05-09 10:16
Zoek voor de grap eens op Ferrograph echo sounder.

Zijn hele fora in het engels over de werking van dit ding. Zelf heb ik er weinig verstand van, enkel dat het een sonar/echo gestuurde diepte meter is.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • huub8
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 28-06-2021
Die fora kwam ik inderdaad ook tegen, maar wat ik daar nergens zie is hoe het papier werkte. Als je er met een warme naald overheen gaat laat het inderdaad een mooie afdruk achter, maar er zit niet iets van een warmte element op het naaldje van mijn apparaat.

Wel is het geheel met de naald bij die van mij geissoleerd van de rest van de behuizing, met een eigen wiper waarmee je er dus wel stroom op zou kunnen zetten. Ik dacht dus dat het papier een soort weerstand was tussen het naaldje en dat verchroomde vlak onder het papier, maar met 12 volt op het naaldje gebeurt er niets (de weerstand van het papier is veel te groot).

EDIT: ik zie wel een cap rated tot 400 volt tussen die wiper van het naaldje en de behuizing (aarde), zou er intern dan een veel hoger voltage worden gegenereerd dat wel door het papier "heenslaat"?

[ Voor 13% gewijzigd door huub8 op 29-06-2018 14:20 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • jeroen3
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 22:44
Het zou kunnen dat de naald continu vonkt. Dat verklaart ook het stip effect op het papier.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • huub8
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 28-06-2021
Ik denk dat ze de naalt alleen laten vonken op het moment dat hij een afdruk moet maken, zodat hij gewoon op een vast tempo kan draaien.

Ik snap alleen nog niet helemaal waar het voltage voor die vonken vandaan komt. De naalt is wel verbonden met een transformatortje dat de spanning flink opvoerd, maar ik zie nog niet waar de wisselspanning voor de primaire kant van die transformator vandaan moet komen. Ik dacht eraan dat dat magneetje in de spoetjes bij de motor misschien daar iets mee te maken heeft, maar dat lijkt me te weinig op te wekken. Wellicht dat die een soort puls signaal van de 12 volt op de primaire kant zet?

[ Voor 6% gewijzigd door huub8 op 29-06-2018 18:54 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • jeroen3
  • Registratie: Mei 2010
  • Laatst online: 22:44
Er zit een klein printplaat op. Dat kan een oscillatortje zijn.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • huub8
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 28-06-2021
Heb nu een test opstelling waarbij ik een pwm signaal van 5v via een mosfet de transformator in stuur, daar krijg ik zo 260 volt onbelast uit (pwm 50%), waarmee het tekenen van lijnen al wel redelijk lukt.

Nu alleen nog de arduino de positie bij laten houden. Hoe ik dat ga doen weet ik nog niet precies, in theorie kan ik met die drie spoelen op de buitenkant de absolute positie van de naald vinden en dan met het spoeltje op de motor de snelheid bijhouden. Ideeën zijn welkom.
Pagina: 1