Suggestie voor artikelen over historische onderwerpen

Pagina: 1
Acties:

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • robvanwijk
  • Registratie: Oktober 2008
  • Laatst online: 13-08 00:26
@Olaf: Deze suggestie is naar aanleiding van Computerglorie van de Lage Landen - 'Rekenautomaat' Electrologica X8 en daar haal ik mijn voorbeelden ook vandaan, maar het is in het algemeen bedoeld (voor toekomstige artikelen over historische onderwerpen), niet zozeer voor dat artikel in het bijzonder.

In de informatica gaan dingen vaak heel snel, dus als we terugkijken naar meerdere decennia geleden, dan is het soms lastig om je in te beelden waarover het gaat. Wat kan helpen is om dingen te "vertalen" naar de huidige terminologie. Zo wordt bijvoorbeeld bij Dijkstra's "ingreep" erbij verteld dat we dat tegenwoordig "interrupt" noemen, en in één klap weet (bijna) iedereen waar het over gaat (en zo niet, dan hebben ze in elk geval een woord om in Google te gooien). Maar, in elk geval in dit artikel, is dat de uitzondering; veel namen worden wel genoemd, maar zonder enige vorm van context. Denk aan:
  • Er wordt veel gesproken over het Mathematisch Centrum, maar nergens wordt snel even opgemerkt "de voorloper van het huidige Centrum voor Wiskunde en Informatica (CWI)". Ik vermoed dat die naam bij veel meer lezers bekend zal klinken.
  • Bij het "THE-multiprogrammingsysteem" wordt wel uitgelegd "THE stond voor Technische Hogeschool Eindhoven", maar de betekenis van "Hogeschool" is sindsdien nogal veranderd. Het zou me niet verbazen als enkele lezers ten onrechte denken dat dit een verwijzing is naar "Fontys Hogeschool Eindhoven"; zou het geen nuttige aanvulling zijn om daar "(de tegenwoordige Technische Universiteit Eindhoven)" achter te zetten?
  • Hetzelfde geldt voor technische onderdelen. Er wordt bijvoorbeeld gesproken over "Charon", maar het wordt me uit de korte omschrijving niet heel erg duidelijk wat dit ding nou eigenlijk doet. Een toelichting als "dit was een vroege vorm van DMA" zou het veel duidelijker maken. Let op: ik ben er niet zeker van dat dit ook echt zo is! Zo klinkt het, maar dat ik het niet zeker weet is juist een belangrijke reden waarom ik dit topic post. Pas dit dus alsjeblieft niet in het artikel aan (tenzij je zelf ergens een betere omschrijving hebt en het met mijn omschrijving eens bent natuurlijk).
Ik denk dat dit soort toevoegingen een artikel interessanter en begrijpelijker maakt voor moderne lezers. Daarom het verzoek of jullie deze tip in het achterhoofd zouden kunnen houden bij het volgende uitstapje in de geschiedenis.

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Olaf
  • Registratie: Maart 2007
  • Laatst online: 23-07-2024
Ik heb dat wel proberen te doen in het artikel, maar het geven van duiding/context/vertaling naar het heden bleek nog best lastig. De technieken van destijds zijn lang niet altijd goed beschreven en voor een goed begrip is soms specifieke kennis nodig. Ook bij het spreken met mensen die ermee gewerkt hebben, komt lang niet altijd helder naar boven hoe en wat.

Dat gezegd hebbende is het gebruik van analogieën en verwijzingen naar deze tijd bij dit soort artikelen zeker na te streven om zaken helder te maken voor de lezer. De extra uitleg over CWI en THE had ook zeker niet misstaan in het stuk.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ger.son
  • Registratie: Mei 2013
  • Laatst online: 10-01-2019
Charon was in wezen een zelfstandige computer, die de langzame apparaten bediende, o.a. de ponsband lezer en ponser, telex, regeldrukker, plotter. De CRO zette voor Charon de informatie klaar, waarna het woord voor woord (byte voor byte) werd afgehandeld.
De SKK was bedoeld voor de snelle apparaten zoals het trommelgeheugen, tape-units en de schijf-units. De SKK kon blokken informatie voor de CRO verwerken en was daardoor een stuk sneller dan Charon.
Daarbij was ook in de kast van de SKK (A en B ) nog de Switch geplaatst, dit was de verbinding met de geheugenkasten van 16K ieder. Zowel Charon, CRO en SKK hadden verbinding met de Switch. Theoretisch konden er 16 kasten aangesloten worden, maar dat was door de omvang van deze kasten niet uitvoerbaar. Ik kan me niet herinneren dat er installaties waren met meer dan 48K (dus 3 kasten).

Gerrit Koster