Is er een processor, net zo goed als een gpu?

Pagina: 1
Acties:

Vraag


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Max043
  • Registratie: November 2016
  • Laatst online: 20:55
Ik vroeg me af of er een processor is die een gpu kan vervangen. Aangezien de prijzen van de gpus nu zoooooooooooooo hoog zijn, ben ik van plan een intel of amd? processor te kopen wat ook het werk van een gpu kan doen. Wat ik doe:
-2x 144hz schermen (1080p)
-CSGO en PUBG


In principe heb ik alles alleen vroeg ik me dit af.

Gevonden:
http://www.datacenterjournal.com/gpu-replace-cpu/
https://www.quora.com/Cou...-to-replace-CPUs-for-GPUs

Hier staat het meeste eigenlijk al in, maar toch zou ik de ervaringen van mensen die hetzelfde hebben/willen willen horen.

Hopelijk is dit niet in een eerder topic gevraagd anders gaat er meteen weer een slotje op :(

Alle reacties


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Racing_Reporter
  • Registratie: Januari 2012
  • Laatst online: 00:02

Racing_Reporter

Contentmaker

Nee. Dichtstbijzijnde oplossing is een APU, maar die gaan 144FPS niet trekken.

Als je dit leest, heb je teveel tijd.


Acties:
  • +7 Henk 'm!

  • McKaamos
  • Registratie: Maart 2002
  • Niet online

McKaamos

Master of the Edit-button

De links die je geeft beschrijven het omgekeerde.
Kan een GPU een CPU vervangen? En het antwoord daar op is: Nee.
Ze zijn alleen maar geschikt voor bepaalde berekeningen en zijn dus niet multi-inzetbaar zoals een CPU is.

Maargoed jouw vraag is precies het tegenovergestelde.
Kan een CPU een GPU vervangen. En dan is het antwoord: Ja, dat kan hij zeker.
Echter, omdat een CPU veel meer moet kunnen, heeft hij niet zoveel van z'n delen puur gericht op videoberekeningen en zal dus nooit zo snel zijn als een GPU.

Vroegah, toen er nog geen GPU's bestonden, deed de CPU al het werk. Misschien weet je nog hoe computerspelletjes er uit zagen in de late 80's en vroege 90's.

Als eigen ervaring kan ik b.v. mijn eerste 3D kaart aanhalen. Een Diamond Stealth III met een S3 Savage4 Pro chipset en wel 8MB videogeheugen die de plek in nam van de S3 Trio64V+ 1MB non-3D videokaart die ik daar voor had.
Dat ging van zichtbare pixels naar een ongelofelijk smooth plaatje.
En sindsdien is het verschil alleen maar groter geworden. Echter, spelletjes ondersteunen tegenwoordig geen softwarematige rendering meer (die door de CPU uitgevoerd moet worden), dus echt vergelijkingsmateriaal hebben we niet meer in die zin.
Maar je kan het nog wel terug zien in video rendering als je b.v. 3D animator bent. Dat kan wel op beide en je kan er tussen kiezen, al is dat wel afhankelijk van de applicatie waarmee je 3D animaties maakt.
Maargoed, daar kan je letterlijk het verschil zien in snelheid.

En ja, GPU prijzen zijn nu gewoon ongelofelijk hoog. Een GTX1080Ti die een adviesprijs van zo'n 700 a 800 euro heeft (wat nogsteeds veel is, maar OK), gaat gewoon voor 1000 a 1100 euro over de toonbank.

Waar je voor zou kunnen kiezen is een APU van AMD. APU's zijn gewoon een CPU en een GPU samen in één chip. Die van AMD, met name de Ryzen 3 2200G en Ryzen 5 2400G, doen het prijs-prestatie verhoudingsgewijs heel goed. Ze redden alleen geen 1080p met 144fps om de refreshrate van je scherm te matchen. 1080p met wat minder hoge kwaliteit settings moet in de meeste games wel een speelbare framerate opleveren. Like, 60fps ofzo. Wat goed genoeg is opzich.
Intel maakt het ook wel, al noemen ze het geen APU, want elke Core i* chip heeft ook een Intel HD Graphics chipje aan boord. Ze zijn alleen te traag om mee te gamen.

Wat je ook kan doen, is twee langzamere GPU's kopen en deze dan in SLI (nVidia) of Crossfire (AMD) zetten.
Bijvoorbeeld twee 1050's (€150 per stuk) of twee RX560's (vanaf €100 per stuk). Je bundelt ze dan samen zodat ze gezamelijk betere performance opleveren.
Hoe dat in de praktijk werkt is helaas nogal afhankelijk van het spel wat je wil spelen. Niet alle spellen hebben er profijt van.
Daarbij doet nVidia z'n best om SLI uit te faseren, want het schijnt nogal hoofdpijn issues op te leveren bij het ontwikkelen van de GPU's. Met de huidige serie kan je maximaal 2 kaarten samen draaien, terwijl dat eerder maximaal 4 tegelijk was. En het gerucht is dat de volgende serie het helemaal niet meer kan.
AMD bouwt het voor zover ik weet niet af, maar ze hebben gewoon een te klein marktaandeel om interessant te zijn voor game ontwikkelaars om ondersteuning voor Crossfire in te bouwen, dus ook daar vis je nog wel eens achter het net.
In de praktijk is het dus niet altijd zinnig om zo'n setup te draaien.

Intel is inmiddels ook bezig met echte APU's. Ze zijn namelijk een samenwerking aangegaan met AMD op videogebied.
Over niet al te lang moeten er Intel CPU's op de markt komen met AMD Vega GPU's aan boord, net als de Ryzen 3 en 5 2000G-serie.
Echter prakt Intel er Vega 20 en Vega 24's in, terwijl AMD nu APU's met Vega 8 en 11 levert.
Die getallen staan letterlijk voor het aantal video compute units die er in zitten. Meer is beter, in essentie.
Het eerste product wat Intel lijkt te willen uitbrengen, is een nieuwe NUC (zo'n ultra mini computer) op basis van een KabyLake notebook processor.
En het belooft een behoorlijk snel beest te gaan worden. Maargoed, dan koop je dus een complete functionele PC, want los is het voorlopig nog niet verkrijgbaar.

Zie ook: nieuws: Benchmarks van Intel-NUC met RX Vega M GH-gpu verschijnen online

[ Voor 6% gewijzigd door McKaamos op 01-03-2018 22:27 ]

Iemand een Tina2 in de aanbieding?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Max043
  • Registratie: November 2016
  • Laatst online: 20:55
McKaamos schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:10:
=

Wat je ook kan doen, is twee langzamere GPU's kopen en deze dan in SLI (nVidia) of Crossfire (AMD) zetten.
Bijvoorbeeld twee 1050's (€150 per stuk) of twee RX560's (vanaf €100 per stuk).
Hier dacht ik dus ook al aan, bijvoorbeeld 2 r9 280x?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • McKaamos
  • Registratie: Maart 2002
  • Niet online

McKaamos

Master of the Edit-button

Max043 schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:31:
[...]


Hier dacht ik dus ook al aan, bijvoorbeeld 2 r9 280x?
Als je daar nog nieuw aan kan komen is dat zeker een optie.
Reken alleen wel dat één daar van nieuw alsnog 300+ euro kost, als het uberhaupt nog leverbaar is.
Dit is de goedkoopste in de Pricewatch: pricewatch: Gigabyte GV-R928XOC-3GD + Battlefield 4

Of die er daadwerkelijk nog is? Want er staat wel een lange levertijd op.
2de hands zou ik mee opletten. Veel van die kaarten zijn gebruikt voor mining en hebben inmiddels weinig tot geen bruikbaar leven meer over. Door mining van cryptocurrencies (bitcoins of alternatieven daar op) hebben ze constant onder hoge temperatuur hard moeten werken, en dat komt de levensduur niet ten goede.
Dus daar zou ik wel mee oppassen.

En als je dan toch 300 euro wil uitgeven, dan kan je netzogoed een GTX1060 kopen. Die zijn zeker sneller en nog redelijk verkrijgbaar. Misschien niet vandaag besteld, morgen in huis. Maar wel binnen een week of 2.
Bijvoorbeeld: pricewatch: MSI GeForce GTX 1060 AERO ITX 3G OC
of deze: pricewatch: Gainward GeForce GTX 1060 6GB

Een RX560 moet ook niet heel gek veel trager zijn dan een R9-280 trouwens, en is fors goedkoper. Die tik je al op de kop voor 100 euro voor de 2GB versie en 150 voor de 4GB + verhoogde clock versie.
Bijvoorbeeld: pricewatch: Gigabyte Radeon RX 560 Gaming OC 4G

[ Voor 23% gewijzigd door McKaamos op 01-03-2018 22:57 ]

Iemand een Tina2 in de aanbieding?


Acties:
  • +2 Henk 'm!

  • NitroX infinity
  • Registratie: Januari 2002
  • Laatst online: 16:49
Vroeger, in de jaren '90, voordat iedereen een videokaart had die adequaat 3D kon verwerken, was er nog zoiets als 'software rendering'. Daarmee werden de instructies afgehandeld door de cpu, Intel en AMD ontwikkelden er zelfs instructiesets voor; MMX en 3DNow!.

De gpu's van vandaag de dag zijn zo krachtig dat cpu's het (al lang) niet meer kunnen bijbenen.

Wat betreft Crossfire en SLI; dat werkt ook niet altijd en geeft geen dubbele prestaties en met Nvidia werkt dat volgens mij ook niet meer met kaarten die lager op de ladder staan dan een GTX 1070 (van de huidige generatie dan).

Graphene; a material that can do everything, except leave the lab. - Asianometry


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • johnkeates
  • Registratie: Februari 2008
  • Laatst online: 04-07 16:30
Nee. En daarom hebben we dus gespecialiseerde chips zoals een CPU en GPU.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • McKaamos
  • Registratie: Maart 2002
  • Niet online

McKaamos

Master of the Edit-button

NitroX infinity schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:56:
Vroeger, in de jaren '90, voordat iedereen een videokaart had die adequaat 3D kon verwerken, was er nog zoiets als 'software rendering'. Daarmee werden de instructies afgehandeld door de cpu, Intel en AMD ontwikkelden er zelfs instructiesets voor; MMX en 3DNow!.

De gpu's van vandaag de dag zijn zo krachtig dat cpu's het (al lang) niet meer kunnen bijbenen.

Wat betreft Crossfire en SLI; dat werkt ook niet altijd en geeft geen dubbele prestaties en met Nvidia werkt dat volgens mij ook niet meer met kaarten die lager op de ladder staan dan een GTX 1070 (van de huidige generatie dan).
Precies, vroeger kon je nog toe met de CPU, als je het niet erg vond om naar pixels te kijken.
MMX en 3DNow verbeterde het wel wat, maar bij lange na niet zo significant als Voodoo's GL en later Direct3D compatible ideokaarten.
Dingen als Need for Speed 2 en Quake draaide op beide prima, maar het verschil tussen software rendered en b.v. Voodoo GL was enorm.
Of Moto Racer en Midtown Madness tussen software rendered en Direct3D.

SLI/Crossfire is inderdaad niet echt een aanrader. Steeds meer games die de support er voor laten vallen en nVidia is actief aan het duwen om het er uit te krijgen.

Je kan beter een enkele GTX1060 halen, als je twee weken kan wachten en 300 euro wil uitgeven.
Zit je wat krapper, dan is een RX560 4GB OC geen verkeerde keus. Desnoods twee. Eentje per scherm en dan Crossfire uit zetten.

Iemand een Tina2 in de aanbieding?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • br00ky
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 23:40

br00ky

Moderator Harde Waren
McKaamos schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:10:
Wat je ook kan doen, is twee langzamere GPU's kopen en deze dan in SLI (nVidia) of Crossfire (AMD) zetten.
Bijvoorbeeld twee 1050's (€150 per stuk)
Dakannie.
[quote]
McKaamos schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:52:
[...]

Als je daar nog nieuw aan kan komen is dat zeker een optie.
Waarom nieuw? Dat is pas geld verbranden :p.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • McKaamos
  • Registratie: Maart 2002
  • Niet online

McKaamos

Master of the Edit-button

Zoals @NitroX infinity al aangaf inderdaad. Dan een paar GTX950's of 970's?
Of gewoon voor iets van AMD gaan waar het sowieso wel mee kan :)
Waarom nieuw? Dat is pas geld verbranden :p.
Naja, met alle miners zou ik in ieder geval behoorlijk op m'n hoede zijn. Er is zo veel ex-mining spul in omloop dat de kans dat je iets koopt wat sneller gebreken vertroont fors groter is.
Ik zou ze persoonlijk nieuw willen kopen, of de prijs moet heel erg leuk zijn. Maar dat is best wel wishfull thinking.

Iemand een Tina2 in de aanbieding?


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • br00ky
  • Registratie: Januari 2014
  • Laatst online: 23:40

br00ky

Moderator Harde Waren
McKaamos schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 23:35:
[...]

Zoals @NitroX infinity al aangaf inderdaad. Dan een paar GTX950's of 970's?
Of gewoon voor iets van AMD gaan waar het sowieso wel mee kan :)
Mwa, CFx/SLI is en was nooit een aanrader. Er zijn zoveel nadelen te noemen dat je beter af bent met een enkele kaart. Gezien de huidige markt is het dan of op de financiële blaren zitten of tweedehands kijken.
[...]

Naja, met alle miners zou ik in ieder geval behoorlijk op m'n hoede zijn. Er is zo veel ex-mining spul in omloop dat de kans dat je iets koopt wat sneller gebreken vertroont fors groter is.
Ik zou ze persoonlijk nieuw willen kopen, of de prijs moet heel erg leuk zijn. Maar dat is best wel wishfull thinking.
Voor rond 160-180 kan je een 970 scoren, dat noem ik "erg leuk". Miners zorgen verder in principe goed voor hun spul. Undervolten en goed koelen. Ja hij heeft de nodige uren gemaakt, maar daar zijn ze voor gemaakt.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • ECP0WERS
  • Registratie: Juli 2007
  • Niet online
Inderdaad wat Br00ky hierboven zegt. Persoonlijk zou ik mijn hardware liever van een miner kopen dan van een gamer die zo'n kaart wellicht een jaar lang vol met stof heeft gedraait ;)

Het enige waar je echt even op moet letten bij het kopen van een kaart die gebruikt is door een miner zijn wellicht de lagertjes van de fans.

[ Voor 28% gewijzigd door ECP0WERS op 02-03-2018 07:35 ]

AMD Ryzen 9 9900X | Minisforum MS-A1 | Corsair Vengeance 96GB 6000C30 | WD SN7100 1TB NVMe SSD | WD SN7100 4TB NVMe SSD


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • dion_b
  • Registratie: September 2000
  • Laatst online: 00:12

dion_b

Moderator Harde Waren

say Baah

McKaamos schreef op donderdag 1 maart 2018 @ 22:10:
[...]

Vroegah, toen er nog geen GPU's bestonden, deed de CPU al het werk. Misschien weet je nog hoe computerspelletjes er uit zagen in de late 80's en vroege 90's.
Kanttekening bij dit - verder sluitend - verhaal is dat software rendering op de CPU iets heel anders is dan een moderne CPU met iGPU, die wel degelijk behoorlijk wat GPU-componenten heeft en dus exact hetzelfde kan als een losse GPU, alleen trager. Je kunt exact dezelfde settings aanzetten en exact dezelfde beeldkwaliteit krijgen - maar het wordt in een recente game zelfs met de beste iGPU/APU doorgaans een slideshow.

Overigens, simpele oplossing voor het probleem dat de nieuwste games spelen onbetaalbare hardware vergt: simpelweg niet de nieuwste games spelen. Ik heb als ouwe lul met sterke nostalgische aanleg makkelijk praten, maar ik haal meer plezier uit spellen uit de jaren '90 dan uit de meeste nieuwe. Bijkomend voordeel is dat de spellen zelf veel goedkoper zijn en de hardware-eisen minimaal - al is stap 2 dat je echt op jaren '90 hardware gaat draaien en dan kom je erachter dat een volledig uitgeruste 486-systeem anno 2018 duurder kan zijn dan een volledig uitgeruste moderne bak 8)7 - maar ook op m'n i7 merk ik dat de toegevoegde waarde van steeds hogere eisen gewoon laag is en dat de onderliggende spelconcepten juist minder divers zijn.

Maar goed, zowel mijn verhaal als die van McKaamos kun je scharen onder: "we worden oud" :+

Oslik blyat! Oslik!

Pagina: 1