bartpostma schreef op maandag 27 november 2017 @ 11:53:
[...]
Snelheidsverliezen van WiFi?
Ik heb op alle locaties en alle apparaten namelijk wel volledig bereik (maximum aantal 'balkjes' van het WiFi icoontje). Dus een repeater zou ook geen optie zijn.
Zijn dit normale snelheidsverliezen of zijn er routers die een veel minimaler verlies hebben?
Er bestaat niet iets als "snelheidsverlies", alsof netwerkbandbreedte last zou hebben van een aanlopende wiel of wind tegen ofzo
Netwerkverkeer gaat over een keten en de zwakste schakel van de keten bepaalt de totale performance, ongeacht of dat 1, 10, of 100% van de snelheid van je internetverbinding is.
Je moet dus achterhalen wat je zwakste schakel is, vervolgens waarom het zwak is en tenslotte wat je eraan kunt doen.
Eerste punt heb je al gedaan: bedraad is alles prima, dus de WiFi is je zwakste schakel. Dan moet je gaan begrijpen waarom.
Allereerst moet je weten wat je apparatuur solo en vooral in combinatie met elkaar aankan. Dan kun je zien of je huidige verwachtingen kloppen. Even een voor een de apparaten die je noemt:
[list]• AVM Fritz!Box 4040. Een recente mid-range WiFI-ac router. Het ondersteunt de meest recente WiFI-ac standaard en doet dat over maximaal twee datastromen. WiFi-ac is 5GHz-only, dus in de 2.4GHz werkt het op WiFi-n. WiFi-ac kan per datastroom bruto 433Mbps leveren. Twee datastromen WiFi-ac kan dus 866Mbps bruto geven, wat bij perfect signaal netto neerkomt op zo'n 600Mbps. WiFi-n kan in theorie per datastroom 300Mbps leveren, maar daarvoor moet je 40MHz brede kanalen gebruiken. In de 5GHz kan dat, in de 2.4GHz is dat contraproductief en ben je veel beter af met 20MHz brede kanalen. Dan kun je max 72Mbps per datastroom leveren, dus max 144Mbps totaal bruto, oftewel netto zo'n 100Mbps max.
• MacBook Pro 2012. Destijds high-end, maar dat was tijdje terug. High-end qua WiFi betekent drie datastromen. In WiFI-n betekent dat dus max 450Mbps bruto, 315Mbps netto in de 5GHz, 216Mbps bruto, 150Mbps netto in de 2.5GHz.
• TL-WDN4800. PCIe desktop adapter met zelfde WiFi specs (en iirc chip) als de MacBook.
• De iPhone 7 heeft WiFI-ac, maar (ivm formaat) slechts een enkele antenne. Dus max 1 datastroom, dus max 433Mbps bruto WiFI-ac en max 72Mbps bruto WiFI-n 2.4GHz
Nu, wat gaan die dingen samen doen? Samen communiceren ze op de hoogste gemeenschappelijke standaard (WiFi-n) en op de hoogste gemeenschappelijke aantal datastromen (2). Oftewel je gaat best-case in de 5GHz 300Mbps bruto doen en zo'n 210Mbps netto, en in de 2.4GHz 144Mbps bruto en zo'n 100Mbps netto. Maximaal.
Als je dat langs jouw resultaten legt lijkt het aardig te kloppen. Waar je vooral tegenaan loopt is het verschil tussen oud en high-end (lage snelheid maar veel datastromen) enerzijds en nieuw en mid-range (hoge snelheid maar weinig datastromen). Constatering is dus dat je keuze voor router geen optimale was gezien de apparaten die je hebt.
Je zou op de MacBook en de desktop gelijk 50% hogere performance kunnen krijgen met een router/AP met 3x3 MiMo, dus 3 datastromen. Omgekeerd zou je 2.5x hogere performance kunnen krijgen met de huidige router als je de MacBook en desktop zou upgraden naar WiFi-ac netwerkadapters, maar dat zou (zeker in geval MacBook) significant meer kosten dan de router vervangen danwel een betere AP naast zetten voor de WiFI.
[/]
Petje af. Je haalt dus vrijwel exact maximaal theoretisch haalbare met die combinatie

Bij de instellingen heb ik niet de mogelijkheid om zelf de kanaalbreedte aan te passen.
Kwalijk. Het is een tijdje sinds ik in een AVM product kijk, maar is er geen optie voor geavanceerde settings?
De router kiest dus zelf of er 2.4 of 5GHz gebruikt wordt en ook de bandbreedte. Ik kan wel twee Wifi verbindingen aanmaken en zelf de keuze 2.4 vs 5 GHz maken, maar het lijkt me handiger dat de router kiest wanneer 5 GHz of 2.4 GHz beter is, zeker omdat je met telefoon/tablet/laptop niet altijd op dezelfde plek bent.
Misschien, maar dan ga je ervan uit dat je router dit goed doet en mijn ervaring is dat dat zelden het geval is.
Mbt dezelfde plek - als je niet overal in huis 5GHz dekking hebt is dat je echte probleem. Los dat met extra AP('s) op en je hebt geen reden om meer op brakke band steering van een router te vertrouwen. Gebruik 5GHz voor alles wat dat aankan (want sneller en stabieler) en laat 2.4GHz geheel over aan legacy/low-end meuk dat het niet aankan.
Van de macbook en desktop kan ik niet zien of ze op 2.4 of 5 zitten of op welke kanaalbreedte
Jawel. De Mac heeft de meest uitgebreide info, maar ben even exacte commando vergeten. Op de PC een command prompt openen en intypen:
code:
1
| netsh wlan show interface |
Dan krijg je een rits aan info, incl kanaalnummer (waaruit je band kunt herleiden) en data rate (waaruit je kanaalbreedte kunt herleiden). In geval van twijfel de text (aub niet plaatje...) hier copy/pasten en dan kunnen wij ernaar kijken. Als ik echter zie dat je 200Mbps haalt op de WiFi-n apparaten kan ik je de moeite besparen: dat gaat alleen op 5GHz met 40MHz kanaalbreedte lukken. In de 2.4GHz in theorie ook, maar alleen als je woont in een betonbunker op de hei en nul op 2.4GHz storende apparaten in huis hebt. In normale praktijk haal je dat niet in de 2.4GHz - gelijk de reden waarom je daar beter op 20MHz gaat zitten.
Nu zeker wel tevreden met de macbook en desktop snelheden. Maar het fluctueert nogal blijkbaar, was ik mij niet van bewust omdat we voordat we glasvezel hadden 10 Mbps down en 1 Mbps upload hadden haha.
Als je altijd >>50Mbps haalt met alle apparaten zou ik in eerste instantie aanraden om je er niet druk over te maken op de mobiele apparaten. Mbt de vaste PC: vaste apparaten verdienen een vaste bedrade aansluiting. Daarvoor zorgen is geheid goedkoper dan de alternatieven om het draadloos (of via andere lapmiddelen als PLC of MoCA) te regelen.
Verder mbt veranderlijkheid: welkom in de wondere wereld van RF (en dus ook van de WiFi). Ben je oud genoeg om nog te herinneren hoe je met een antenne op je TV continu moest kloten en draaien om fatsoenlijk beeld te krijgen? Zo ja moet je bedenken dat WiFi op exact zelfde technieken steunt en dan begrijp je het wel. Zo nee: vraag het opa, die kan het uitleggen

Dat gezegd, te veranderlijke WiFi betekent bovenal onvoldoende dekking. In een typische NL rijtjeswoning kan een enkele router/AP zelden het hele huis goed dekken. Misschien dat je overal dekking hebt, maar in uithoeken niet genoeg. Het kan er ook op wijzen dat je overal 2.4GHz dekking hebt, maar niet overal 5GHz. Terugval op de 2.4GHz kun je ervaren als instabiliteit. Een extra AP kan wonderen doen. Als je toch al een draad naar je PC trekt kun je er prima een AP aan hangen