Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • R-P
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 29-09 22:02
Gekke (en onplezierige) ervaring met een dslr, resulterent in het verlies van honderderden Bultrug (walvis) foto's. Schijnen zelden samen te jagen en wij hadden er drie naast elkaar... maar de foto's zijn foetsie.

Achtergrond: Pentax K200D. Is een bekend probleemgeval met batterijen, gewone NiMH's gaan vaak maar 30 foto's mee en zijn dan op (ondanks MAHA 9000 lader). Energizer Lithiums werken met gemak 1000 foto's en na eindelijk op Eneloops te zijn overgestapt, is honderden foto's ook geen probleem meer.

Maar... na maanden van geen gebruik, camera gepakt, 32GB microSD erin en aangezet. Batterijen zijn (algemeen op fotografieforums erkende) als Duracells gerebrande Eneloops. Camera gaf netjes aan dat ik 999 foto's kon nemen, dus SD kaart OK. Geen melding met verzoek tot formateren oid.
Foto ter test gemaakt en was op het scherm te zien. Door deze twee zaken eigenlijk verzuimd daadwerkelijk op de kaart te kijken of de foto terug te halen was. Toen waren de batterijen leeg. Vreemd want Eneloops claimen nog 70% capaciteit te hebben na 5 jaar (!, is wel even uit mijn hoofd), dus dit kan alleen als de camera sluip verbruik heeft.
Nieuwe set Eneloops (geen rebrands) erin en het water op.

Honderden megagave foto's gemaakt, zelfs onder de boot door waar de witte zijvinnen naast hun donkere lichaam goed te zien waren.

En toen kwam bij terugkomst het idee even wat foto's na te kijken. Dat ging dus niet. Geen foto's op het toestel terug te halen en kaart leeg op laptop.
Thuis Recuva eroverrheen gegooid, vond alleen AVI files van de dashcam waar de kaart eerder in heeft gezeten. Van deze camera weet ik dat hij standaard geformateerde kaarten vaak niet accepteert en ze zelf wil formateren. Zal dus ook hiermee gebeurt zijn.
Een deep-scan (oid) met recuva laat één bultrug foto met een verhaspelde naam zien... (toch nog eentje...)
Ik laat de kaart nog even in deze toestand liggen maar betwijfel of er betere software is die nog meer terug kan halen. Maar sta open voor ideeën.

Verdere info: micro-SD is een 32GB microSD van Samsung. Camera heeft eerder en ook nu uitstekend gewerkt met diverse 32GB uSD's van Kingston en merkloos (huidige kan ik geen merk op vinden, maar volgens mij koop ik alleen nog Samsung of Kingston als die toevallig een keer goedkoper of sneller leverbaar is, uitzondering is 128GB full size Lexar voor de 4k videocamera)
Versie K200D is V1.00. Er is nieuwere software die SD kaart problemen (SDHC e.d.) zou moeten oplossen, maar die problemen hebben we tot dusver nooit gehad, dus me tot vandaag ook nooit in verdiept...


Eigenlijk heb ik de foto's al opgegeven (de 4k camera op FHD draaide ook mee, dus dat hebben we nog wel, maar de Canon powershot was ook halverwege leeg...)

Vraag is dus vooral wat hier gebeurt is en hoe ik (en anderen) dit kunnen voorkomen?

Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Fiber
  • Registratie: Maart 2008
  • Laatst online: 23:53

Fiber

Beaches are for storming.

R-P schreef op donderdag 3 augustus 2017 @ 16:11:
[...]

Vraag is dus vooral wat hier gebeurt is en hoe ik (en anderen) dit kunnen voorkomen?
Ik kan je verder niet helpen, al zullen er vast wel instanties zijn zoals de NSA die je foto's weer tevoorschijn kunnen toveren in een gespecialiseerd laboratorium...

Enige tip die ik ooit van een pro las is: Voor gebruik altijd je kaartje in je camera formatteren. Dat verkleint de kans op dit soort ellende. (En natuurlijk na de shoot direct je foto's overzetten op je computer en daarvan natuurlijk weer een backup maken.)

Keep your wits sharp, your heart open and your gun loaded. And never mess with mother nature, mother in-laws and, mother freaking Ukrainians.


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Yahrr
  • Registratie: December 2006
  • Laatst online: 30-08-2020
@R-P
Het batterij probleem is een bekend euvel bij de oudere Pentaxen. Voor mijn K100D heb ik Eneloops en die doen het prima. Ik kan me niet voorstellen dat de batterijspanning jouw probleem veroorzaakt heeft. Als de spanning te laag is houdt de camera er gewoon mee op.
Mijn K100D heeft ooit eens problemen gegeven met de SD kaart. Dan werd de foto niet opgeslagen maar dan zag je ook een melding op het display. Dat zou je dan opgevallen moeten zijn.
Waar ik wel aan twijfel is het gebruik van micro-SD. Dat zorgt toch voor extra contactjes met alle risico's van dien.
Maar goed, daar ben je nu niet mee geholpen.
Ik heb ooit eens recovery software gebruikt die bij Sandisk meegeleverd werd. Dat gaf een redelijk resultaat. Maar dat waren foto's met weinig waarde dus dat was het eigen experimenteren wel waard.
Jouw foto's zijn een once-in-a-lifetime-serie. Ik zou een professional inschakelen.

Hopelijk hebben camera en SD goed gefunctioneerd en wie weet kun je ze terughalen.

Pentax K20D K3II 16-50 50-135 / Sigma 10-20mm / Kiron 105 macro / 360FGZ / Statieven: Manfrotto BeFree en 055PRO / Crumpler Quick Escape Sling / Picasa


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Mr Pingu
  • Registratie: Oktober 2013
  • Laatst online: 23:43

Mr Pingu

Professioneel Prutser

Sowieso zou ik eerst een image maken van de SD kaart met dd.

Dd is een linux tool die een ruwe kan maken in een image. Ruw wil zeggen, de eentjes en de nulletjes zoals nu op de schijf/kaart staat, een exacte kopie. Ongeacht of deze te lezen is door het OS.

Instagram | Fujifilm X-T2 Graphite | Fujinon 18-55mm | Fujinon 23mm F/2 WR | DJI Mini 3 Pro | iPhone 14 Pro | BMW X1 F48 ('18)


Acties:
  • +1 Henk 'm!

  • Nvidiot
  • Registratie: Mei 2003
  • Laatst online: 03-06 16:38

Nvidiot

notepad!

Je zou PhotoRec kunnen proberen: http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec, die wil nog wel eens iets terug halen wat andere recovery software niet lukt.

Verder is het inderdaad een goed idee om een ruwe image (met bijv. dd) te maken. Daar kun je dan mee experimenteren zonder dat je de schade erger maakt :)

What a caterpillar calls the end, the rest of the world calls a butterfly. (Lao-Tze)


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • R-P
  • Registratie: Juli 2006
  • Laatst online: 29-09 22:02
Heren (en dames?), bedankt voor jullie antwoorden!

Met dank aan Photorec... _/-\o_ _/-\o_ _/-\o_

Afbeeldingslocatie: https://i.imgur.com/8Y8q87El.jpg

Ik ga sowieso voortaan eerst (weer) de kaart formatteren in het apparaat waar ik hem in gebruik...

Wat experimentele foto's zijn wat minder gelukt dan gehoopt (erg weinig tijd om in te stellen voordat je af moet drukken :) ), maar van de 1GB (~250 foto's) zitten er nog genoeg tussen die wel heel goed gelukt zijn!

Overigens stond er iemand met een wat nieuwere camera (Nikon en geen budget modelletje) achter me die in burstmodus echt makkelijk 5 keer meer foto's kon maken 8)7 . Alsof je een revolver met een machinegeweer vergelijkt... zo zie je toch dat de K200D wel erg oud aan het worden is...

[ Voor 6% gewijzigd door R-P op 29-08-2017 09:30 ]

Pagina: 1