Doet bij deze een duit in het zakje
Tja, (on)duidelijkheid, ik geloof dat dat woord niet voor niets min of meer een rode draad in het verhaal was
Consuwijzer
zegt inderdaad dat je geen wasmachine mag laten draaien. Dat plaatst deze website in de context van het product
in gebruik nemen.
De vraag is dan wanneer is er sprake van een product in gebruik nemen? In het artikel wordt daar o.m. op ingegaan. Zoals Floppus ook al aangeeft, is de zienswijze van hoogleraar Marco Loos dat een proefwasje dus onder het 'uitprobeerrecht' valt. Dat is weliswaar een opinie van enkele jaren geleden, maar de wet lijkt op dit inhoudelijke punt niet wezenlijk veranderd. Consuwijzer vindt dus dat een proefwasje al gelijkstaat aan in gebruik nemen. Volgens Loos is dat niet zo.
Dus ja, waar trek je de grens voor wat betreft het uitprobeerrecht? Wanneer wordt het een ingebruikname? Dat lijkt me een situatie die per geval moet worden beoordeeld. Bij een trui is dat vrij simpel. Pas hem thuis een keer, en zolang je de trui maar niet gaat dragen de volgende dag is er nog geen sprake van 'gebruiken'. Maar bij een wasmachine of een koffiezetapparaat is dat lastiger. Om die dingen daadwerkelijk te kunnen uitproberen, zal je toch een kopje koffie moeten zetten of een wasje moeten draaien. Anders is er van uitproberen/testen geen sprake. Maar we voelen allemaal wel aan dat het terugsturen van een gepaste trui een stuk minder bezwaarlijk is dan een wasmachine die al een keer een was heeft gedraaid. Ik denk dat Consuwijzer daarom op hun website heeft gezet dat een wasmachine laten draaien niet mag. Maar ja, hoe kun je dan nog je uitprobeerrecht uitoefenen?
In artikel 14 van de vernieuwde EU-richtlijn staat het volgende:
De consument is alleen aansprakelijk voor de waardevermindering van de goederen die het gevolg is van het behandelen van de goederen dat verder gaat dan nodig was om de aard, de kenmerken en de werking van de goederen vast te stellen.
Daarbij past de volgende overweging van de EU-wetgever:
Sommige consumenten maken gebruik van hun herroepingsrecht nadat zij de goederen meer dan noodzakelijk gebruikt hebben om de aard, de kenmerken en de werking ervan vast te stellen. In dat geval dient de consument zijn herroepingsrecht niet te verliezen, maar aansprakelijk te zijn voor het waardeverlies van de goederen. Het uitgangspunt dient te zijn dat de consument, om de aard, de kenmerken en de werking van de goederen te controleren, deze slechts op dezelfde manier mag hanteren en inspecteren als hij dat in een winkel zou mogen doen. De consument mag dus bijvoorbeeld wel proberen of een kledingstuk past, maar hij mag het niet langere tijd dragen. De consument dient de goederen tijdens de herroepingstermijn dus met gepaste zorg te hanteren en te inspecteren. De verplichtingen van de consument bij herroeping mogen de consument niet ontmoedigen zijn herroepingsrecht uit te oefenen.
Schept dit duidelijkheid? Nee, niet direct, want als het uitgangspunt is dat de consumenten zijn uitprobeerrecht slechts mag hanteren op de manier zoals dat in de winkel het geval zal zijn, dan lijkt het draaien van een wasje weer niet te mogen. Want ik geloof niet dat een winkelier je even een wasje in zijn winkel laat doen

Maar tegelijkertijd is ook duidelijk dat het herroepingsrecht verder gaat dan alleen een 'zichttermijn': je moet de aard, de kenmerken en de werking van het product kunnen vaststellen. Nou ja, vertel mij maar hoe je de
werking van een wasmachine kan testen door er alleen naar te kijken....
[
Voor 32% gewijzigd door
Koekiemonsterr op 08-04-2017 15:47
]