Vishari Beduk schreef op zaterdag 02 juli 2016 @ 12:33:
[...]
Ik wil eerst alle opties onderzoeken, daarna pas het budget bepalen.
Ik heb de handleiding van die Eizo ColorEdge CG248-4K gedownload en deze heeft daadwerkelijk een aparte regeling voor de helderheid van het backlight. Maar wel een beetje prijzig, dus daar moet ik wel even over nadenken.
Ik begrijp dat de Dell P2415Q bijna gelijke specificaties heeft maar in de handleiding van dat ding kan ik niets vinden over backlight regeling.
[...]
Nee, ik wil mijn ogen rust geven.
[...]
Inderdaad zijn veel monitoren geschikt voor fotobewerking maar ik zoek echt een monitor waarvan je het backlight zelf kan regelen. De 'gewone' monitoren regelen alleen het LCD paneel en niet het backlight.
Ik heb ooit tweemaal een DELL gehad maar deze waren sowieso veel te rood van kleur (was niet voldoende bij te regelen). En het waren net schijnwerpers; verschrikkelijk. Daarom durf ik geen DELL meer te kopen.
Ik heb nu een Samsung S27A850. Deze heeft een sensor voor omgevings licht en dat werkt al erg prettig. En ik heb een IIyama XB2776QS. Deze heeft een eco mode die gelukkig ook het backlight regelt, maar nog niet voldoende. Voor die IIyama zoek ik een vervanger.
De modellen die ik opnoemde zijn ook grafische monitoren.. verwacht je echt dat je daar dat soort dingen niet kan kalibreren en instellen?
Ik weet overigens niet wat je bedoeld met dat 'gewone' monitoren het LCD paneel regelen en niet het backlight maar alle schermen hebben een backlight. De ene monitor heeft een LED backlight en de ander een CCFL... allemaal backlights.
Je kunt in ieder geval met elke monitor die ik noemde het backlight gewoon aanpassen zoals je wil en met een X-Rite i1 Display Pro kun je bij de meeste (zo niet alle) schermen die ik noemde zelfs hardwarematig kalibreren. Dan wordt de LUT in de monitor opgeslagen en ook de helderheid precies aangepast naar je gewenste niveau.
Hou er wel rekening mee dat niet iedere monitor even accuraat is op lagere helderheden, niet dat je gekke dingen krijgt maar het is wel aan te raden voor bijv. verschillende helderheden verschillende profielen te gebruiken. Met hardware kalibratie is dit overigens ook geen probleem. Duurdere modellen zijn wat kleurvaster als je de backlight aanpast. Maar goed, vaak heb je maar twee profielen nodig, voor print (120 tot 160 cd/m2) en bewerken (vaak maximale brightness voor grootste gamut).
Ik denk dat je de ervaringen met 'normale' monitoren moet laten varen... dit is een hele andere (prijs)klasse

Sluw schreef op zaterdag 02 juli 2016 @ 13:12:
Ik heb zelf een 27" Dell ultrasharp U2713HM en daar kun je de brightness (en losse kleurkanalen) prima regelen. Ik weet niet wat voor Dell je had maar die Ultrasharp modellen staan om hun prijs kwaliteit verhouding bekend. Ik heb hem zelf gecalibreerd met een tool maar er staan online ook instellingen om hem neutraal in te stelen, kun je van daar bij gaan stellen hoe je het fijn vindt. Veel monitors staan standaard warm afgesteld omdat casual gebruikers dat vriendelijker vinden ogen.
Kalibreren kun je alleen met een tool doen. Je ogen kun je niet vertrouwen, die wennen ergens aan als je er lang genoeg naar kijkt (en dat hoeft niet lang te zijn). Schrik niet als je foto's af gaat drukken of andere mensen je foto's bekijken dat het er heel anders uit ziet dan je voor ogen had. Twee keer fout = vaak heel fout
[
Voor 15% gewijzigd door
Ventieldopje op 02-07-2016 13:41
]