Vraagjes aan TS..
- Als een kind foto's via e-mail of Mega/Dropbox oid verspreidt, vind je het dan wel acceptabel?
- Over welke gevaren heb je het?
Vroeger vertelde men ook geheimpjes door, het verschil met nu is dat zelfs elke basisschoolleerling nu talloze kanalen heeft om dat te doen en dat het eenvoudig uit de hand kan lopen, omdat je met die kanalen onbedoeld talloze mensen kunt bereiken. Of dat nou via Snapchat is of iets ouderwets als e-mail.
Volgens mij draaien de problemen primair om:
- Fatsoenlijk gedrag
- Privacy
De tools zijn niet het probleem, het zijn slechts laagdrempelige manieren om problemen met bovenstaande te versterken. Die tools zijn wel een goede ingang om daarover te praten. En over elk gevaarlijk middel zou je uiteraard uitleg moeten krijgen. Maar moet de school dat doen?
Fatsoenlijk gedrag en privacy zijn basale zaken die elk mens van huis uit zou moeten meekrijgen. School is er slechts om dat gedrag te ondersteunen tijdens schooltijd. Terwijl je
thuis leert over fatsoenlijk gedrag en privacy; je zou als jonge ouder best uitleg geven hoe dat in de praktijk werkt, zoals op internet.
Probleem is alleen dat ook de meeste ouders geen flauw benul hebben van privacy op internet. 'Privacy op internet is dood', zegt iedereen dan. In ieder geval iedereen die geen benul heeft van privacy.
En doordat nu werkelijk iedereen een stem heeft, is ook het aantal ongefilterde meningen enorm toegenomen. Vrijheid van meningsuiting, zegt men dan. Off- en online media herhalen de meest 'markante' gebeurtenissen en uitspraken van het veelal ongemodereerde internet (grappig, bizar, belachelijk etc.), waar de maatschappij via social media dan weer haar ongefilterde mening over kan geven ('wat een mongeaulen', etc). Niet beseffende dat we elke keer weer net een klein beetje wegschuiven van ons oorspronkelijke besef van fatsoen.
Het gaat namelijk om normen en dat is iets dat je leert als onderdeel van je omgeving en van de maatschappij, door eraan deel te nemen. Social-mediales geven heeft an sich dan ook waarschijnlijk weinig effect:
- Het heeft alleen effect als het voortbouwt op wat ze van huis uit meekrijgen.
- Alleen een continue verbinding tussen de onderliggende principes van fatsoen en privacy met social media maakt dat ze het zich eigen maken (i.p.v. weten maar weer vergeten).
Misschien dat het kan helpen als kinderen gedurende hun gehele schoolloopbaan leren samenwerken via klassikale social media, als standaardonderdeel van alle lesmateriaal. Een beschermde omgeving waarbij taal, internetwijsheid, fatsoen en lesstof bij elkaar komen, gemodereerd door de school. Maar ja, vind maar eens een school die daar klaar voor is...