Ik vraag me af in welke context de streng-religieuzen van Saoedi-Arabië en de rest van de islamitische wereld zelf het ongeluk zullen plaatsen. Is dit de hand van God die de bedevaartgangers bestraft, omdat ze onrein zouden zijn? Of zien ze het eerder als een geval simpele pech? ik zou graag dat soort discussie willen voeren, mocht het hier toegestaan zijn. Zo niet zullen er vast andere discussies mogelijk zijn nav dit nieuws.Zeker 717 doden in gedrang tijdens hadj naar Mekka
Bij de hadj, de jaarlijkse pelgrimstocht naar Mekka, zijn donderdag door verdrukking ten minste 717 doden gevallen. Zeker 805 mensen raakten gewond.
Het ongeluk vond plaats in Mina, een voorstad van Mekka. In Mina wordt tijdens de hadj het ritueel van de steniging van de duivel uitgevoerd. Moslims gooien er steentjes naar drie zuilen die Djamarat worden genoemd.
In Mina worden tijdens de bedevaart ook honderdduizenden pelgrims ondergebracht in enorme tentenkampen. De verdrukking vond plaats tussen twee van deze pelgrimskampen.
De gewonden worden overgebracht naar vier ziekenhuizen. In de ochtend werd het dodental nog op honderd geschat, maar inmiddels is daar een zevenvoud van bereikt.
Er zijn slachtoffers van veel verschillende nationaliteiten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vooralsnog geen aanwijzingen dat er Nederlandse slachtoffers zijn onder de bedevaartgangers. "Onze ambassade in Riyad is druk bezig om dit uit te zoeken", liet een woordvoerder donderdag weten.
Dit jaar doen er naar schatting bijna twee miljoen moslims mee aan de hadj, waarvan ongeveer tweederde niet uit Saoedi-Arabië komt.
Rondloop
De hadj eindigt elk jaar met de zevenvoudige rondloop om de Kaäba in de Al-Masjid al-Haram-moskee in Mekka. Het zwarte, kubusachtige gebouw wordt door de moslims gezien als het huis van God.
Bij de hadj vallen elk jaar tientallen slachtoffers, ondanks de maatregelen van de overheid van Saoedi-Arabië. Zo vielen er in 1990 bij een verdrukking in een tunnel 1.426 doden. De incidenten dit jaar maken het de dodelijkste hadj sinds 1997.
Bouwkraan
Twee weken geleden kwamen er nog 107 mensen om het leven nadat een bouwkraan omviel in de grote moskee in Mekka. De moskee werd op dat moment verbouwd om de veiligheid tijdens de hadj te verbeteren.
http://www.nu.nl/buitenla...g-tijdens-hadj-mekka.html
Verder maak ik hier een topic over omdat het louter aantal enorm is, en gaat zelfs menige aanslag voorbij, en kan, mijns inziens, drastische gevolgen hebben voor de manier waarop dit soort pelgrimages in de toekomst worden georganiseerd. En niet alleen bij de islam natuurlijk.
Artikel hieronder is een soort van update aan het verhaal:
Overduidelijk stamt zo'n reistocht uit een tijd waarin de wereld met geen miljardenbevolking te kampen had en al helemaal niet in de woestijnen van Arabië. Het is dus geenszins bedacht op de huidige omgevingseisen die zo'n pelgrimage met zich meebrengt.Minister geeft schuld van ramp aan bedevaartgangers
De Saudische minister van Volksgezondheid heeft de bedevaartgangers in Mekka verantwoordelijk gesteld voor de stormloop waardoor donderdag zeker 753 mensen om het leven kwamen.
Een aantal van hen had zich niet gehouden aan de voorgeschreven verdeling van de pelgrimsgroepen en de aanwijzingen veronachtzaamd, zei Khaled al-Falih.
Om de enorme massa bedevaartgangers te managen, geldt er voor groepen pelgrims een vast tijdsplan voor de bedevaart van vijf dagen.
Bedevaartgangers werden donderdag onder de voet gelopen op de hoofdroute van Mina naar Jamarat, toen twee grote groepen gelovigen tegelijk aankwamen op een kruispunt.
In Mina worden tijdens de bedevaart ook honderdduizenden pelgrims ondergebracht in enorme tentenkampen. De verdrukking vond plaats tussen twee van deze pelgrimskampen.
Gewonden
De gewonden worden overgebracht naar vier ziekenhuizen. In de ochtend werd het dodental nog op honderd geschat, maar inmiddels is daar een zevenvoud van bereikt.
Er zijn slachtoffers van veel verschillende nationaliteiten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vooralsnog geen aanwijzingen dat er Nederlandse slachtoffers zijn onder de bedevaartgangers. "Onze ambassade in Riyad is druk bezig om dit uit te zoeken", liet een woordvoerder donderdag weten.
De organisatie Hadj Info heeft donderdag honderden telefoontjes gekregen over het drama in Mekka waarbij zeker 717 pelgrims zijn omgekomen. Bezorgde familieleden bellen met Hadj Info met de vraag of de organisatie meer weet over het wel en wee van Nederlandse Mekkagangers. Hadj Info bewaakt de kwaliteit van pelgrimsreizen die door gespecialiseerde reisbureaus worden aangeboden.
Zo'n 4000 Nederlandse moslims zijn deze dagen naar Mekka gereisd om aan de hadj deel te nemen. Over hun lot is nog geen volledige duidelijkheid.
Koning
De Saudische koning Salman heeft bevel gegeven de plannen voor de jaarlijkse bedevaart opnieuw te bekijken.
De koning sprak donderdagavond het volk toe op de zender al-Arabiya. Hij beloofde een snel onderzoek naar wat hij omschreef als een pijnlijk incident.
http://www.nu.nl/buitenla...ordelijk-drama-mekka.html
Verder heeft deze minister wel gelijk maar... dit kun je alleen niet zeggen van overheidswege in het belang van fatsoen en (schijn)medelijden jegens de slachtoffers en nabestaanden. Ik kan mij Obama bijv. dit soort taalgebruik nooit in de mond zien nemen na een dergelijke Amerikaanse ramp. Dan heeft hij het eerder over tragedie enzovoorts.
Saoedi-Arabië is dus geenszins politiek correct. Dat kunnen we voorop stellen.
De enige oplossing voor alle problemen is niet naar één oplossing te zoeken.