ZFS (data)server

Pagina: 1
Acties:

  • Pietjebelll
  • Registratie: Maart 2009
  • Laatst online: 01-12 14:50
Hoi,

Een kleine crosspost vanuit het DIY RAID NAS topic, maar ik wil graag een (data)server bouwen. Ik wil hiervoor graag met ZFS aan de slag gaan. De machine moet verschillende dingen kunnen:

- Data backup voor mijn foto's en documenten
- Database van Lightroom zodat ik op mijn laptop en PC aan dezelfde projecten kan werken. (ik moet alleen nog uitzoeken of Lightroom blij is met een database op een netwerklocatie)
- Downloadbak (CP, SB, enz.)
- Plex
- Wat nog meer..

Nu ben ik vooral lang bezig geweest met de keuze voor een geschikte kast. Ik zie veel mensen in dit topic een klein tower model nemen. Dat vind ik veel te groot, het moet ook compact blijven. Ik denk dus dat ik voor een Inter-Tech SC-4100 ga (eerder in dit topic door iemand genoemd).

Het systeem wat ik nu heb ziet er als volgt uit:

#ProductPrijsSubtotaal
1Intel Celeron G1840 Boxed€ 36,-€ 36,-
1ASRock B85M-ITX€ 77,95€ 77,95
2Seagate Desktop HDD ST3000DM001, 3TB€ 97,70€ 195,40
Bekijk collectie
Importeer producten
Totaal€ 309,35


Dit vergt uiteraard een toelichting voor dit karige lijstje:

- De kast had ik al toegelicht. Plus de SS-250SU Seasonic voeding komt dit op ongeveer 130 euro. Ook heb ik nog wel even gekeken naar de Silverstone DS380, maar die vind ik eigenlijk te duur (wel heel mooi).

- Geheugen haal ik uit mijn PC. Door een mooie actie van Dell heb ik 32GB in mijn pc. Daarvan kan ik er best 8 of 16 in mijn server stoppen.

- Ik twijfel nog aan het aantal harde schijven wat ik wil gebruiken. Ik heb nu nog een 3TB schijf in mijn PC die ik niet gebruik, dus die mag ook verhuizen naar de server. Dan heb ik nu dus netto 6TB opslag. Als ik echter nog een vierde schijf erbij neem, krijg ik netto meer opslag. Tips/adviezen? Is 3 schijven echt een no-go?

- Moederbord is volgens mij een klassieker hier. Micro-ATX variant werd volgens mij ook door Mux als energiezuinig bevonden, en deze is ook populair in Pricewatch.

- Processor twijfel ik nog een beetje, aangezien ik totaal geen zicht op de prestaties van die dingen in een server heb (ook met betrekking tot ZFS). Is dit snel genoeg, of moet ik naar de G3220?

- Besturingssysteem zit ik te denken aan ZFSguru. Ik ben door de verhalen van Cipher daar wel benieuwd naar geraakt.

Wat zie ik over het hoofd en wat zijn jullie meningen hierover?

Alvast bedankt!

  • Dutch2007
  • Registratie: September 2005
  • Laatst online: 24-09 10:39
Waarom maar 1 hdd? wil je niets met redunancy hebben?

processor: goed zat
geheugen... kan je van je eigen pc idd gebruiken, zou meteen voor 16GB gaan

  • Tribits
  • Registratie: Augustus 2011
  • Laatst online: 16:05

Tribits

Onkruid vergaat niet

Belangrijkste vraag die bij mij opkomt is of je al na hebt gedacht over de RAID configuratie van dit systeem. Het is tamelijk ongebruikelijk om data op een NAS op te slaan zonder gebruik te maken van RAID. ZFS biedt zelf wel bescherming tegen 'stille corruptie' door middel van checksums, maar dat beschermt niet tegen uitval van één of meer schijven. Raid 5 biedt met een derde schijf als parity schijf al een stuk meer veiligheid, hoewel er nog altijd een bepaald risico (waar bepaald betekent dat de geleerden het er niet helemaal over eens zijn) bestaat dat één van de twee overgebleven schijven het ook begeeft tijdens een rebuild van je array. Vandaar dat RAID5 in de meeste ZFS documenten afgeraden wordt en RAID6, met een extra HDD, de voorkeur geniet. In ZFS termen heten die RAID levels overigens respectievelijk RAIDZ en RAIDZ2.

De reden dat er hier meestal voor een minitowertje wordt gekozen is dat je dan ook gewoon een ATX voeding kan pakken en een goedkoper moederbord. Meestal worden dergelijke systemen toch ergens uit het zicht geplaatst dus dat maakt dan verder ook weinig uit. Die hotswapable bays zijn natuurlijk een aardige optie, maar voor thuisgebruik lijkt het me niet echt toegevoegde waarde te bieden.

Pentium en Celeron processoren ontlopen elkaar niet veel qua prestaties, hooguit een procent of 15. Een fileserver is doorgaans ook niet processor intensief tenzij je deze gaat gebruiken voor zware transcoding activiteiten of iets dergelijks. Draaien al de applicaties die je noemt trouwens ook onder ZFSGuru? Ik begrijp namelijk dat dit systeem op BSD is gebaseerd dus weet niet of alles daar zondermeer op draait.

Geheugen voor ZFS doen nog al wat verschillende verhalen de rond over. FreeNAS geeft geloof ik 8GB als absoluut minimum aan, maar andere bronnen melden 1GB + 1GB extra per TB storage. Maar goed, dat zijn zaken waar ze je in het DIY RAID NAS topic waarschijnlijk beter mee kunnen helpen. Datzelfde geldt denk ik ook voor het gebruik van desktop schijven in een DIY NAS, normaal gesproken worden daarvoor namelijk de iets duurdere NAS modellen aangeraden.

Master of questionable victories and sheer glorious defeats