Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • thijspenny
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 01-05-2024
Dag Tweakers

Voor een eindwerk aan de hogeschool moet ik op een creatieve manier te werk gaan, dus ik ben van plan een folder te ontwerpen. Nu dacht ik aan een uitklapbare folder waarop ik alles netjes presenteer, zoals je wel eens ziet bij toeristische centra en dergelijke.

Het zou dus gaan om een ontwerp als dit:
Afbeeldingslocatie: http://i58.tinypic.com/n2bd3n.jpg

Waarbij de lange lijn die je horizontaal ziet, over alle pagina's zou doorlopen. Deze is dus volledig zichtbaar wanneer de folder volledig is uitgevouwen.

Mijn vraag is hoe ik dit praktisch kan aanpakken qua ontwerp, want ik moet natuurlijk rekening houden met de voor- en achterkant en wil elke kant optimaal benutten (dus ook achteraan een lap tekst, foto's, ..).

De grootste struikelblokken voor mij zijn:
  • Hoe ontwerp ik zoiets in Photoshop? Waar moet ik rekening mee houden, welk formaat, is er een sjabloon voor enzovoort.
  • Waar kan ik zoiets laten printen? Bij elke gespecialiseerde drukker of zijn zij hier niet toe in staat? Kan ik daar misschien langsgaan voor extra info?
  • Iemand ervaring met zoiets en nog andere praktische tips?
Dankje!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Wortelsoep
  • Registratie: Juni 2001
  • Niet online
Stap 1: geen Photoshop gebruiken, maar InDesign, Scribus of een andere DTP-tool.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Universal Creations
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 18-07 13:41
Waardoor het eigenlijk ook in een ander subforum thuishoort en waar je waarschijnlijk nog beter geholpen wordt.

FVW -> GFX

Sony A7R III | Sigma MC-11 | Sigma 50mm f/1.4 Art | Sigma 135mm f/1.8 Art
Zeiss 21mm f/2.8 | Minolta Rokkor 58mm f/1.2 | Godox V860II


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • thijspenny
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 01-05-2024
Aah, ik zocht dus in de verkeerde richting! Bedankt alvast, met die software kan ik zeker en vast al wat experimenteren.

Ik lees dat inDesign een moeilijk programma is, en dat er heel wat kennis is vereist alvorens je een goed resultaat bekomt. Is dat effectief zo? Ga ik lang bezig zijn om de basis te snappen?

[ Voor 44% gewijzigd door thijspenny op 07-11-2014 20:54 ]


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Spike_wolf
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 22:10

Spike_wolf

Genius Or Madman?.. You Decide

InDesign is net als Photoshop een professioneel software pakket, dus dat heb je niet in 10 minuten helemaal door nee. Afhankelijk van wat je uiteindelijk wil bereiken moet het prima te doen zijn. Wat je nu als voorbeeld heb staan heb je in 2 minuten in elkaar zitten en rest je alleen de foto's nog invoegen, dus met een paar tutorials moet je een eind kunnen komen.

Verder zul je eerst opzoek moeten naar een drukker die een oplage kan drukken/printen die jij acceptabel vindt, de meeste drukkers printen offset pas vanaf een oplage van 500 stuks, daaronder doen ze alleen digitaal dukwerk, let er wel op dat 50 stuks digitaal over het algemeen not zoveel of meer kost dan 500 stuks offset ;)

Als je een drukker gevonden hebt die dit formaat voor je kan drukken zul je van hun de exacte afmetingen krijgen. Wat is je doel? 4x A5 naast elkaar? Dat is een redelijk standaard afmeting en kun je eigenlijk overal wel voor elkaar krijgen, waar je rekening mee moet houden is de bleed van het document. Als je 4x A5 naast elkaar hebt is dat 21 cm hoog en 4x 14.8 cm breed, plus bleed, wat over het algemeen 3mm rondom is (dus voor elke zeide 6mm), maar informeer er wel naar want sommige willen 2 of 4mm hebben en "kunnen niets" met iets meer of minder.
Wat verder nog een valkuil is, is dat niet alle vier je pagina's 14,8cm breed zullen zijn, omdat ze gevouwen worden is de binnenste pagina smaller dan de buitenste 2. Dus je moet hier bij het ontwerp ok rekening mee houden zodat je tekst niet te ver naar de vouwrand staat.

Werk in CMYK en zorg dat je foto's een resolutie hebben die hoog genoeg is om netjes te drukken.

Met deze informatie, de afmetingsspecificaties van een drukker en toegang tot basis tutorials op het web moet het helemaal goed komen.

Wat doet Ctrl+W ook alweer?
Humankind… be both.
Star Wars Awakens | Instagram


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • thijspenny
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 01-05-2024
Bedankt Spike_wolf, zeer nuttige informatie! Daar kom ik wel een eind mee ja. Het enige waar ik nu over struikel is dat ik geen 500 oplagen nodig heb, het is en blijft een schoolopdracht dus dan is het zinloos om 500 kopieën te maken. Zou er geen enkele drukker zijn die me uit de nood helpt voor bijv. 10-20 stuks?

Wat ik me ook afvroeg: is het mogelijk om de 'achterkant' te bedrukken? Ik bedoel dus de achterkant wanneer die is uitgevouwen. Want tijdens het vouwen zal de achterkant op een bepaald moment ook de voorkant zijn als ik goed kan nadenken (afhankelijk van hoe het precies gevouwd wordt). Hoe moet ik hier rekening mee houden tijdens het ontwerpen?

Ik ga vandaag aan de slag met inDesign om de basis onder de knie te krijgen. Heb nog tot in december voor mijn 'concept' klaar moet zijn en de definitieve eindversie hoor ik pas in te dienen in mei, dus ik heb nog wel even om alles te leren en onderzoeken.

Nogmaals dank, aan alle bovenstaande informatie heb ik enorm veel.

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Spike_wolf
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 22:10

Spike_wolf

Genius Or Madman?.. You Decide

Voor zulke kleine oplagen kun je alleen digitaal drukwerk krijgen, dat begint meestal bij oplages van 25 stuks. Digitaal drukwerk is meestal wel minder van kwaliteit dan offset drukwerk, hoewel de kleuren vaak wel wat feller zijn. Nadeel is wel dat je voor 25 stuks digitaal net zoveel kwijt bent als 500 stuks offset, 70-100 euro gemiddeld voor A5. Maar je kunt natuurlijk altijd persoonlijk informeren en wellicht dat je ergens een leuke deal kunt maken. Meestal hebben lokale copy shops ook wel de mogelijkheid om dergelijke formaten te printen waar je ze wel per stuk kunt krijgen, dat is misschien een betere optie dan een drukker.

Bij een folder zul je standaard de achterkant ook bedrukken (en dus moeten ontwerpen als een 2e pagina in InDesign/Random DTP pakket). Wat je het beste kunt doen is even een mock-up maken van je uiteindelijke ontwerp. Een A4tje pakken, in de lengte doorsnijden, en de overgebleven strook in 4en vouwen, dan kun je voor je zien waar je eigenlijk mee bezig bent en wat waar komt. Je zult niet de eerste zijn die als eindresultaat de pagina's op de verkeerde plek heeft gezet :P

Wat doet Ctrl+W ook alweer?
Humankind… be both.
Star Wars Awakens | Instagram


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • thijspenny
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 01-05-2024
Haha, dat laatste ben ik inderdaad een beetje bang voor. Denk dat ik eerst wat ga experimenteren de komende weken en stilaan naar mijn eindresultaat ga toewerken als ik zeker weet hoe de vork aan de steel zit.

Stel dat ik 4x A5 naast elkaar wil, kan ik dan niet gewoon die 4 naast elkaar ontwerpen, dus zo:
[] [] [] []

En daarna gewoon de achterkant, ook zo:
[] [] [] []

Lijkt me het makkelijkst zo, maar ik zie al aankomen dat het wellicht zo niet werkt? Of wel?

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Spike_wolf
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 22:10

Spike_wolf

Genius Or Madman?.. You Decide

Je zult je ontwerp net zo moeten doen als het voorbeeld in je startpost.
Eén als één lange afbeelding, achterkant ook als één lange afbeelding.

InDesign
Je maakt een document met 2 pagina's, met de afmetingen die je nodig hebt 587x210 voor 4x A5, en de bleed die je drukker wil hebben (in dit geval 3mm).

InDesign
Dan krijg je dus twee losse lange pagina's te zien die je met hulplijnen kunt opdelen op de juiste vouwplekken.

De drie verschillende lijnen die InDesign je laat zijn zijn ook belangrijk. Lijn 1 is je bleed, 2 je snijlijn, 3 je veiligheidsmarge. Je ontwerp moet netjes in lijn 2 passen, maar doorlopen tot lijn 1 voor het geval de drukker niet helemaal op de juiste plek snijdt, wat ook min of meer onmogelijk is (dit zijn maar millimeteren dus niet boeiend, maar wel lullig als je een witte rand van een paar millimeter op je ontwerp hebt zitten, dus je achtergrond gewoon door laten lopen.
Belangrijke dingen mogen niet buiten lijn 3 komen, ook weer voor het geval er naast gesneden wordt, zo wordt er geen tekst afgesneden. Foto's mogen prima tot je bleed door lopen zodat ze van je pagina af lopen, zolang de belangrijke onderdelen maar binnen lijn 3 vallen.

Nou, nu heb je bijna alle informatie die je nodig hebt, het enige wat ontbreekt is waar je moet klikken ;)
Succes.

Wat doet Ctrl+W ook alweer?
Humankind… be both.
Star Wars Awakens | Instagram


Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • thijspenny
  • Registratie: Oktober 2014
  • Laatst online: 01-05-2024
Djeezus man, geen idee hoe ik je ooit kan bedanken. Echt ontzettend bedankt, hier kan ik direct mee aan de slag. Bedankt voor alle info!

Acties:
  • 0 Henk 'm!

Anoniem: 617899

Het enige wat niet meegenomen wordt in dit verhaal is dat digitaal drukken 9/10 keer gelimiteerd is aan het SRA3 formaat (450x320mm). 4xA5 naast elkaar kan je dus wel vergeten.

Overigens is digitaal drukken helemaal niet zo duur als Spike_wolf beweert. Als je 70-100 euro moet betalen voor 25 A5'jes zou ik een andere drukker / copyshop zoeken. Zo heb ik laatst nog 75 A5'jes dubbelzijdig op 300 grs. papier voor 30 euro laten drukken.

Voor de rest mooie complete informatie van Spike_wolf. Ik zou alleen in plaats van 2 pagina's, 8 pagina's maken met elk een eigen formaat en die vervolgens als spread zetten. (technisch is dat net even wat mooier :+ )

Acties:
  • 0 Henk 'm!

  • Spike_wolf
  • Registratie: Maart 2003
  • Laatst online: 22:10

Spike_wolf

Genius Or Madman?.. You Decide

Losse pagina's als spread aan elkaar haken is netter maar maakt het voor een eerste (en enige?) project weer een stapje ingewikkelder, helemaal wanneer je met verschillende pagina formaten moet werken, dan is het voor een enkel project makkelijker om gewoon wat hulplijnen uit de liniaal te trekken. Maar spreads zijn wel netter ja :)

Digitaal drukwerk varieert erg in prijs, helemaal als je naar bijzondere formaten als dit gaat kijken, daar moet de apparatuur voor aanwezig zijn, de drukkers die ik het meest gebruik hebben die apparatuur en vragen allemaal dit bedrag voor dit specifieke formaat. Een kleine locale drukker of de copyshop op de hoek zal veel goedkoper printen, maar die zijn ook gelimiteerd in formaten, dus de kans dat je daar dit formaat kunt laten printen is veel kleiner. Die kunnen dus wel goedkoper zijn, maar als ze niet leveren wat je zoekt heb je daar weinig aan :)

Wat doet Ctrl+W ook alweer?
Humankind… be both.
Star Wars Awakens | Instagram

Pagina: 1