Je bent nu 21, je hebt nog nooit serieus moeite gedaan voor je opleiding maar bent wel van mening dat je nu zó gemotiveerd bent dat hard werken ineens geen probleem meer gaat zijn. Bovendien heb je een 8 jaar durend opleidingspad uitgestippeld waarmee je uiteindelijk een HBO diploma op loopt als je het afmaakt.
- Die motivatie is tijdelijk. Daar ga jij echt geen 8 jaar op teren als het tegen blijkt te vallen.
- Het gáát tegenvallen, want je gaat een traject ín op je 21e waar de meeste andere leerlingen al uit zijn op hun 19e. En dan nóg een MBO traject, en dán nog eens aan de HBO beginnen. Op een leeftijd waar je er mee klaar had moeten zijn.
- Geen werkgever gaat zo'n lijst lage diploma's bekijken en denken "goh, dat is een slimme harde werker". Zo'n lange aanloop naar een HBO diploma betekent óf niet bijster slim óf niet bijster harde werker, wellicht een beetje van beide. Als je het in deeltijd naast een (relevante) baan hebt gedaan is er nog wat voor te zeggen dat je in elk geval ervaring hebt, maar als je deze opleiding(en) in voltijd gaat doen leid je jezelf op tot werkeloze. Of overgekwalificeerde kasplantensnoeier ofzo.
- Tegen de tijd dat je volgens je in de TS genoemde plan op de arbeidsmarkt komt concurreer je, met het hierboven genoemde CV, tegen mensen die 5 tot 8 jaar ervaring hebben. Dat verschil, tussen net beginnend en zelfs maar 5 jaar ervaring, is gigantisch. Onoverbrugbaar, in veel gevallen. Je enige kans is dus dan concurreren met anderen die net die HBO af hebben. Maar die zijn allemaal veel jonger dan jij.
Dit speelt wat minder als je je HBO naast relevant werk gedaan hebt, maar zoals je zelf al door hebt ontbeer je dáárvoor ook de opleiding en zit je dus nu in een situatie waar je opleiding niet aansluit bij je gewenste werk.
Als je denkt dat je de HBO kunt, fantastisch. Maar als je er 8 jaar voor nodig hebt kun je net zo goed gelijk een baantje als administratief medewerker of ongeschoolde ICTer gaan zoeken en in die 8 jaar wat relevante beroepservaring opdoen en een paar "cursusjes van de baas" erbij. Want Als je rond de 30 zit en geen ervaring hebt ben je volkomen kansloos op de arbeidsmarkt, zéker in een beroep waar je wiskundige kennis en je vaardigheid complexe systemen te overzien basisvereisten zijn.
Áls je HBO wilt doen moet je daar nú gang achter zetten. Die 21plus toets doen en succesvol afsluiten, inschrijven voor een HBO in de buurt en zien dat je je ontbrekende kennis aanvult. Of je dat doet met zelfstudie over het internet of voor mijn part bij de LOI moet je zelf weten, maar dat je náást je HBO nog tijd gaat kwijt zijn in het eerste jaar aan het aanvullen van je missende kennis mag je als feit aannemen.
Dit alles in ogenschouw nemend wil ik ook nog even een proefballonnetje opgooien:
"MBO4/HBO denkniveau" is wat anders dan "MBO4/HBO kennisniveau". Dat je niet dom bent wil niet zeggen dat je motivatie en kennis op orde zijn voor zo'n opleiding. Vooral de kreet dat je als je je tijd goed inplant je "makkelijk" een HBO opleiding kunt volgen zet mij aan tot denken. Ten eerste is je tijd goed inplannen iets waar je van oudsher niet echt ervaring mee hebt gezien je MBO2 opleiding (en het feit dat je op je 21e acht jaar inplant voor een HBO opleiding waar ik toch echt 19-jarige kennissen op heb, die dus al bijna door jaar 1 heen zijn...) en ten tweede is een HBO opleiding niet bedoeld voor mensen die niet veel geleerd hebben op de middelbare maar wel slim zijn. Die richten hun peilen, voor het overgrote deel althans, op havo-leerlingen - en dan op het soort havo leerling dat daadwerkelijk oplette.
Als jij denkt dat je HBO kunt doen, geweldig. Ga ervoor.
Maar besef je wel dat HBO sowieso al geen eitje is, en als je de vooropleiding mist én de discipline om langdurig hard aan je opleiding te werken niet hebt wordt het daar natuurlijk alleen maar zwaarder van.
Eén redding heb je. Als je de HBO instroomt en na het eerste jaar niet door blijkt te komen, kun je in veel gevallen wel doorstromen naar jaar 2 van een MBO4 opleiding. Dat lijkt me een slimmer plan gezien je voorgeschiedenis en enthousiasme. Want van die enthousiaste kerels hadden wij er ook best wat in het tweede jaar van mijn MBO4 opleiding. Die kwamen van het HBO, die enthousiasten. 't waren er best veel