Kurkentrekker schreef op zondag 29 december 2013 @ 22:55:
Dat een A-merk electronicaproduct niet zeker 5 jaar mee hoeft te gaan. Ik denk dat drie heel redelijk is, maar dat er na dat derde jaar best iets mis kan gaan. Geen gefrituurde CPU, maar de 'slijtageonderdelen', zoals een HDD, scharnieren, batterij, dat geef ik geen 5 jaar.
Daar heb je een punt, maar dat is middels onderzoeken/jurisprudentie aan te wijzen en hiermee is dan je gelijk te halen. Al is dat erg lastig om als consument aan te tonen, laat staan de energie, tijd en geld die je er moet insteken. Bijna alle consumenten pakken hun verlies in deze. 5 jaar worden economisch goederen afgeschreven, bij bedrijven, maar ook bij verzekeringsmaatschappijen. Deze 5 jaar pakte ik als voorbeeld in mijn opmerking.
"Het bepalen van de probleemloze levensduur (soms ook wel de economische levensduur genoemd) is een lastige kwestie, omdat dit afhangt van merk, type, prijs en nog veel meer factoren. Soms meldt de fabrikant zelf hoe lang een product meegaat. Ook kan wel eens geput worden uit onderzoek van bijvoorbeeld TNO of de Consumentenbond.
De probleemloze levensduur is niet hetzelfde als de technische levensduur. Een product kan best twintig jaar meegaan, maar als gemiddeld na een jaar of tien het een ander gerepareerd moet worden, dan is de probleemloze levensduur tien jaar en de technische twintig. Een A-merk koelkast bijvoorbeeld gaat zo’n tien jaar mee. Dat is dan de probleemloze levensduur. Gaat deze na vijf jaar stuk, dan heeft de consument recht op gratis reparatie of vervanging. Een defect na twaalf jaar valt echter buiten de wettelijke garantie. De consument is dan afhankelijk van de coulance van winkelier of fabrikant."
(bron: ICTrecht.nl)Jouw metafoor wil ik beter in vergelijking zetten, als dit akkoord is. Een Mercedes met honkytonky banden afleveren? Heb je dan wel rechten? Ik denk van wel!
Redelijkerwijs mag je er namelijk vanuit gaan dat je bij een dergelijke investering een fatsoenlijk product koopt, waarbij de fabrikant meer research doet en geld beschikbaar stelt om de onderdelen om elkaar af te stemmen.
Kurkentrekker schreef op zondag 29 december 2013 @ 22:55:
Het is mijn mening dat een MacBook die na 1,5 jaar de geest geeft, een niet-conform product is en de koper de verkoper in de gelegenheid moet stellen dit op te lossen. Hier mogen geen kosten aan verbonden zijn. Dat stond wat mij betreft ook buiten kijf, ik vroeg me alleen af waar men het op baseert dat de HDD in een a-merk laptop langer mee moet gaan dan in een B-merk.
Je hebt gelijk, maar hierin vergeet je wellicht dat de gemiddelde consument dat niet weet. En hierin wekt de fabrikant (van een a-merk) andere verwachtingen. Daar draait deze wetgeving dan ook om. Nederland heeft voor de conformiteitsvereiste gekozen. Dat is geen handige keuze (
mening). Het moet de consument meer bescherming geven, maar door de complexiteit, moeilijk na te leven...
===
Kortom een lastig verhaal, maar niet onmogelijk! Ik ben benieuwd of de TS (zijn vriend) het er bij laat of even doorzet. De gemiddelde verkoper weet in ieder geval niet veel over de rechten cq. plichten van de koper/verkoper, maar ook leidinggevende zijn helaas niet vaak goed op de hoogte. Daar heb je als consument wel mee te maken en "last" van...
[
Voor 25% gewijzigd door
Hokkie op 30-12-2013 09:37
]
MacBook Air M2 Apple TV 4 64GB HomeKit iPhone 13 Pro Apple Watch Ultra || Pass Labs XA25 || Dynaudio Special Forty || Bluesound Node n130