Toon posts:

Het grote Debian topic

Pagina: 1
Acties:
  • 328 views

Verwijderd

Topicstarter
Hierbij een start van het grote Debian topic.

Informatie over Debian (van Wikipedia):

Debian is een Linuxdistributie die wordt ontwikkeld door vrijwilligers over de hele wereld. Debian is gebaseerd op de Linuxkernel terwijl het besturingssysteem voornamelijk opgebouwd is uit GNU-software. Er bestaan ook Debian-uitgaven die gebaseerd zijn op de FreeBSD- en Hurdkernel.

Kenmerken

Debian kenmerkt zich door een gegarandeerde open, een niet-commerciële instelling en apt-get, dat ervoor zorgt dat software geïnstalleerd en geüpdatet kan worden. Debian heeft een aanbod van duizenden softwarepakketten voor een tiental computerarchitecturen, strikt gescheiden in verzamelingen van vrije en niet-vrije software. Hiervoor worden de Debian Vrije Software Richtlijnen gehanteerd.

Van Debian werden talrijke andere distributies afgeleid, zoals Ubuntu en Knoppix, waarvan op hun beurt weer vele Linuxdistributies zijn afgeleid.
Geschiedenis

Debian werd in 1993 bedacht door Ian Murdock, die in Debian Manifesto verklaarde een volledig open en onderhouden Linuxdistributie te willen maken. Hij publiceerde dit op 16 augustus 1993 in de nieuwsgroep comp.os.linux.development. De naam is gebaseerd op zijn eigen naam en die van zijn vrouw Debra (Debra-Ian). In december van dat jaar verscheen versie 0.90, even later in 1994 gevolgd door versie 0.91. Het duurde tot maart 1995 eer er weer een nieuwe versie verscheen: 0.93r5. In november 1995 verscheen de volgende versie: 0.93r6. Pas 7 maanden later - op 17 juni 1996 - verscheen de eerste volledige uitgave (1.1), Buzz genaamd, naar het karakter Buzz Lightyear uit de animatiefilm Toy Story. Deze versie bevat de 2.0 kernel, 474 softwarepakketten en de uitvoerbare code is volledig in het ELF-formaat.

Op 20 november 2002 werd in Nederland bij een brand in het NOC in Enschede een centrale Debianserver verwoest, waardoor de security en non-US-streams verloren gingen. Een aantal weken na de brand hostte XS4ALL een nieuwe server, waardoor de streams weer bereikbaar werden.
Software

Volgende software wordt standaard meegeleverd:[1]

Brasero, een brandprogramma voor cd's en dvd's
Cheese, een programma om een webcam te bekijken en foto's en video's te maken
Rhythmbox, een muziekspeler
Totem, een muziek- en videospeler
Eye of GNOME, een afbeeldingviewer
Evolution, een e-mailprogramma
GIMP, een programma om afbeeldingen te bewerken
LibreOffice, een kantoorsoftwarepakket
ImageMagick, een grafisch programma voor digitale beeldbewerking
Inkscape, een programma voor het bewerken van vectorafbeeldingen
Shotwell, een fotobeheerprogramma
File Roller, een archief- en compressieprogramma
Iceweasel, een webbrowser
Empathy, een chatprogramma
Liferea, een feedreader
Ekiga, een opensourceprogramma voor VoIP en videoconferenties
PulseAudio, een moderne geluidsserver voor Unix
Transmission, een magnetlink- en BitTorrent-client
GNOME, een desktop enviroment, alternatieven zijn bijvoorbeeld KDE, XFCE, LXDE, MATE
GDM, GNOME Display Manager

Versies

De namen van de versies zijn namen van karakters uit de animatiefilm Toy Story:

1.1 – buzz, 17 juni 1996
1.2 – rex, 12 december 1996
1.3 – bo, 2 juni 1997
2.0 – hamm, 24 juli 1998
2.1 – slink, 19 maart 1999
2.2 – potato, 15 augustus 2000 (werd ondersteund tot eind juni 2003)
3.0 – woody, 19 juli 2002 (werd ondersteund tot eind juni 2006)
3.1 – sarge, 6 juni 2005 (werd ondersteund tot eind maart 2008)
4.0 – etch, 8 april 2007 (werd ondersteund tot eind februari 2010)
5.0 – lenny, 14 februari 2009 (werd ondersteund tot 6 februari 2012)
6.0 – squeeze, "OldStable" 6 februari 2011 (wordt ondersteund tot 4 mei 2014)
7.0 – wheezy, "Stable", 4 mei 2013
8.0 – jessie, "Testing" [2]

Ontwikkelmodel

De pakketten van Debian worden verdeeld in drie secties:

Unstable: deze is weinig getest en kan nog fouten bevatten. De unstable-distributie op zich zal nooit uitgebracht worden, maar uiteindelijk moeten de pakketten via testing hun weg vinden naar stable en zo in een echte uitgave verschijnen. Unstable heeft de nieuwste pakketten, met recentere mogelijkheden, maar kent wel bugs, aangezien de nieuwe pakketten nog niet uitvoerig getest zijn. De gebruikers van sid worden uitgenodigd te experimenteren met deze pakketten, om bugs te melden. Deze gebruikers zijn dan ook zelf meer betrokken in het systeemonderhoud. Merk op dat er een pakketbron (repository) bestaat die de naam experimental heeft. In die versie kan de software zelf onstabiel zijn, terwijl in unstable vooral het verpakken ervan onstabiel kan zijn.
Testing: deze wordt getest maar is stabiel genoeg voor de meeste toepassingen. Het bevat pakketten die nog niet in een stabiele (stable) versie zijn opgenomen, maar in voorbereiding zijn voor opname. Testing is geen versie op zich, want de pakketten kunnen nog voortdurend door nieuwere vervangen worden. Deze distributie is dan ook recenter dan de stable-versie.
Stable: deze is voldoende stabiel om officieel uitgebracht te worden. Dit betekent dat deze gedurende lange tijd is getest en dat voldoende problemen zijn opgelost om door het release-proces van Debian als een stabiel besturingssysteem te worden aanzien. Deze distributie is dan ook de productierelease, die door Debian aangeraden wordt voor dagelijks gebruik. Debian brengt een stabiele versie uit wanneer het releaseteam ervan overtuigd is dat minder speciale problemen zullen optreden met een nieuwe versie dan met de vorige. Wanneer een nieuwe versie verschijnt, wordt de versie die voordien stable was de oldstable-distributie; de versie die testing is neemt dan de plaats in van stable, maar deze blijft ook nog een tijd testing. Op deze manier zijn vlak na het verschijnen de inhoud van zowel stable als testing identiek.

De 'unstable'-versie draagt altijd de naam 'sid', naar het gelijknamige jongetje uit Toy Story dat al het speelgoed stuk maakte. Vaak wordt sid vertaald met still in development, maar dit is nooit de oorspronkelijke bedoeling van de naam geweest.

Het bovenstaande model speelt een centrale rol in het ontwikkelproces van Debian. Nieuwe softwarepakketten worden eerst toegevoegd aan de 'unstable' (onstabiel) versie. Pakketten uit 'unstable' schuiven door naar 'testing' waar het pakket en de gehele distributie verder getest worden.

Als er voldoende veranderingen zijn doorgevoerd voor een nieuwe versie, wordt de nadruk verlegd van het toevoegen van nieuwe functionaliteit naar stabiliseren. Dit duurt net zo lang tot de versie voldoende stabiel wordt bevonden. Als dat zo ver is schuift de complete 'testing'-versie door en wordt de nieuwe stabiele versie; een nieuwe 'testing'-versie wordt gecreëerd om volgende updates uit 'unstable' te kunnen ontvangen.
Point releases

De zogeheten "point releases" zijn relatief regelmatige updates van de stable-distributie die alle veiligheidsupdates bevatten die Debian sinds de vorige point-release apart op het internet beschikbaar had gesteld. Daarnaast bevatten de updates soms ook verbeteringen van ernstige fouten, of het verwijderen van inhoud waarvan het verspreiden legaal gezien problematisch bevonden werd. Deze releases verhogen het rN-gedeelte van het versienummer van stable (bijvoorbeeld na 3.0r5 volgt 3.0r6).
Ports naar verschillende kernels

  • CAPSLOCK2000
  • Registratie: Februari 2003
  • Laatst online: 22:42

CAPSLOCK2000

zie teletekst pagina 888

gesloten wegens zwakke start

This post is warranted for the full amount you paid me for it.


Dit topic is gesloten.