Hallo mensen.
Ik ben lid van de FNV en heb daar mijn vraag dan ook naartoe gemaild. Ik verwacht hier wel een goed antwoord uit te krijgen, maar ik denk dat er wel meer mensen zijn die met deze vraag zitten. Of ik moet echt zo'n pechvogel zijn
.
Gezien ik daar een hele mail naartoe heb gestuurd zal ik die hier even copy pasten. Hetzij lichtelijk aangepast gezien de gegevens natuurlijk publiekelijk te bekijken zijn. Een link van de toepasbare COA
Ik wil voorop stellen dat ik niet uit ben om het bedrijf een poot uit te draaien, maar ik krijg graag waar ik recht op heb.
Ik ben lid van de FNV en heb daar mijn vraag dan ook naartoe gemaild. Ik verwacht hier wel een goed antwoord uit te krijgen, maar ik denk dat er wel meer mensen zijn die met deze vraag zitten. Of ik moet echt zo'n pechvogel zijn
Gezien ik daar een hele mail naartoe heb gestuurd zal ik die hier even copy pasten. Hetzij lichtelijk aangepast gezien de gegevens natuurlijk publiekelijk te bekijken zijn. Een link van de toepasbare COA
Ik wacht de reactie van de FNV dan graag even af, maar wellicht dat ik hier al enige mensen zijn met een vergelijkbare situatie die hun ervaring willen delen, positief al dan niet negatief.Casus:
Ik ben in 2008 in dienst gekomen bij het bedrijf waar ik na ruim 5,5 jaar naar tevredenheid werk. Kwa werk, werkzaamheden en collega's is het helemaal fijn. Maar bijna niemand werkt voor zijn of haar plezier, en een leuk salaris is daarbij mooi meegenomen.
Tijdens mijn laatste stage werd mij gevraagd of ik in dienst wou komen. De worst die mij werd voorgehouden was een salaris van 1750 euro bruto + reiskostenvergoeding (~140 euro). Ik ben akkoord gegaan, want waar kom je na je schooltijd zo makkelijk aan een baan. Ik was in die tijd net 23.
Ik ging er maar van uit dat het een soort proeftijdsalaris was, en het eerste jaar zou ik daar zeker niet moeilijk over doen.
In 2008 was het maandsalaris iets lager, volgens de cao (bouwnijverheid) van 2012-2013 is dat in ieder geval 2183,03 per maand (functieniveau 3, waar ik onder val). Wij krijgen per 4 weken uitbetaald, dus een minimum (2183 x 12) / 13 = €2015. Het zal in 2008 dus wel ergens rond de 1900 hebben gezeten.
Na 1 jaar was het salaris niet bijgesteld naar het minimum, ik heb echter niet aan de bel getrokken, en heb na 1, 2 en 3 jaar dienstverband rond de zomerperiode wel een periodieke verhoging gehad van 50, 75 en 100 euro. Inclusief de COA verhogingen en onderstaand verhaal* zit ik op dit moment op 2129 bruto per periode (4 weken).
*Ik heb destijds een keer aan de bel getrokken dat ik niet het minimum van mijn CAO salaris heb ontvangen en de HRM afdeling is toen even gaan rekenen. Ze hebben ook geen rekening gehouden met de 104% van het minimum loon regeling, genoemd in Artikel 43 paragraaf 4b van de COA Bouwnijverheid (pag. 47).
Ik weet de precieze getallen niet meer, maar het kwam er op neer dat er ongeveer 2000 euro loonachterstand was opgebouwd. Ze vonden echter dat ik na ~3 jaar wel erg laat met deze constatering kwam en boden, achteraf gezien uit coulance, mij de helft aan, waar ik mee akkoord ging. Ik ging er maar van uit dat hun gelijk hadden, maar als ik zo om me heen hoorde zou die 2 jaar helemaal niks uit mogen maken, en is dat termijn veel langer.
Tevens zou ik durven beweren dat als ik niks had gemeld het salaris ook niet zou zijn aangepast.
Ik zat (en zit) echter niet in geldnood, en kon mij dergelijke 'missers' prima permitteren. Echter kwam de 110% van minimum loon volgens Artikel 43 paragraaf 4b na 4 jaar dienstverband naar voren en heb daar niks verandert in gezien.
Afgelopen zomer en de zomer van 2012 heb ik geen periodieke verhoging gehad, dus mijn salaris is de laatste 2 jaar gelijk gebleven, met in 2012 nog enkele COA verhogingen, dus destijds iets lager.
Op 1 april 2012 was het minimumloon volgens de COA (2167 x 12) / 13 = €2000 x 1.10 is al 2200 euro bruto, ik verdien hedendaags 2129 bruto per maand, dus ik ga er van uit dat ik over die periode tot nu wederom weer te weinig salaris heb ontvangen. En als klap op de vuurpijl zou volgens het eerdergenoemde artikel na 6 jaar dienstverband de minimum van het loon 116% moeten zijn. Dat is 2183 x 12 / 13 = €2015 x1.16 = €2337 moeten zijn. En als ik de huidige tendens mag aannemen gebeurt er na april 2014 dus helemaal niks aan mijn salaris, waar dit in 2012 ook al aangepast had moeten zijn. Ik neem tenminste niet aan dat ik hier zelf achteraan moet.
Mijn eerste vraag in deze is dan ook, heb ik bovenstaand verhaal, en dan met name het laatste stuk, mijn feiten op een rijtje? Het is bij iedereen crisis, en gun het bedrijf dan ook geen problemen, maar ons bedrijf weet niet waar het de mensen allemaal vandaan moet halen, dus slecht gaat het allerminst.
Ik heb echter ook geen zin in moeilijke discussie dat ik weer anderhalf jaar te laat ben en ze me weer met een 'dealtje' het riet in sturen...
Mijn 2e vraag is; ik heb mij laten vertellen dat die 104, 110 en 116% regeling van toepassing is op het basis loon.
Die periodieke verhogingen, welke naar mijn idee niks meer of minder dan een prestatiebonus, vallen daar echter niet onder en zouden daar los van staan.
Stel dus dat ik een basis salaris van 2000 euro heb en ik 2 keer een 50 euro 'periodieke verhoging' krijg sta ik na 2 jaar op 2100 euro. Volgens de 104% maatregel zou ik na 2 jaar minimaal 2080 euro moeten verdienen. Ik verdien op dat moment dan 2100 euro en dat is 20 euro daarboven. Ik zou dan zeggen dat dit goed zou moeten zijn.
Als ik echter de verhalen mag geloven zou de periodieke verhoging daar niet onder moeten vallen en zou de basis na 2 jaar dus 2080 euro moeten zijn en daarbovenop komt dan de 2x 50 euro verhoging. De 104% regeling is dan echter niet van toepassing op die periodieke verhoging. Ik zou volgens deze berichten dan na 2 jaar op 2180 euro moeten zitten.
Dan zou volgens bovenstaand verhaal mijn salaris dus na 6 jaar dienstverband €2183 x 12 / 13 = €2015 x1.16 = €2337 euro moeten zijn + alle voorgaande periodieke verhogingen (50+75+100 = 225) 2337+225= €2562 zijn.
Tevens wil ik aangeven dat met die de CAO verhogingen het salaris in zijn geheel is opgehoogd, ik ga er dus van uit dat die periodieke verhogingen ook die enkele procenten opgeplust zijn, mocht dat wat uitmaken.
Ik zou graag advies willen over hoe ik hier mee om moet gaan en welke acties ik hiermee kan ondernemen én of hier enige juistheden of wellicht foutieve gegevens van mijn kant in zijn verwerkt.
Alvast bedankt.
Ik wil voorop stellen dat ik niet uit ben om het bedrijf een poot uit te draaien, maar ik krijg graag waar ik recht op heb.