DexterDee schreef op woensdag 24 juli 2013 @ 20:06:
Stof op de sensor lijkt mij toch echt wel een reële mogelijkheid. Stof kan zich verplaatsen op de sensor en deze deeltjes lijken kleiner dan gebruikelijk (en dus wellicht beweeglijker). Misschien dat de luchtverplaatsing / trillingen van de opklappende spiegel de verplaatsing verklaart?
Worden de puntjes kleiner en donkerder als je op een hoger diafragma test? Een fotovakhandel kan de binnenkant en sensor grondig voor je reinigen. Kost zo rond de 25 euro. Je kunt zelf ook met een blaasbalg aan de slag, maar uit eigen ervaring is het moeilijk om dit soort problemen helemaal op te lossen (mocht het vuil op de sensor zijn). Je hebt ook speciale strips die je op de sensor kan plakken om eventueel vuil te verwijderen. Ik begin daar zelf niet aan, mijn DSLR is mij te duur om met dat soort dingen te experimenteren.
Dat ben ik sowieso van plan, ik ga daar zelf ook niet aan beginnen nat te reinigen. Een blaasbalgje geeft inderdaad weinig effect gehad. Ik ga hem sowieso even bij een vakwinkel langs brengen, maar wilde eerst wat informatie inwinnen.
De puntjes blijven in principe ongeveer even groot.
Altijd_Lastig schreef op woensdag 24 juli 2013 @ 20:14:
Zit het niet in je lens? Ik heb rond dwarrelend stof in één van mijn (Pentax) lenzen, echter alleen zichtbaar op foto's met hoog F getal.
Je camera lijkt me te nieuw om nu al zoveel stof verzameld te hebben (tenzij op vakantie naar sahara geweest) en neem aan dat je sensor al hebt laten trillen. Zijn je lenzen ouder?
Ik weet niet of het in het objectief zit, ik denk van niet. Ik heb die periode met de 18-55WR geschoten, deze zal stof dicht moeten zijn. Het is geen oud objectief. Ik heb de camera ongeveer 2/3 maanden nu, hij is wel al veel gebruikt.
Ik ben zelf met een blaasbalgje aan de gang geweest en ik heb de sensorreiniging van de K-5II meerdere keren gebruikt. Het is allemaal een beetje onduidelijk, daar waar ik mijn K-5 heb terug gebracht voor een productie fout in de beeldsensor, dit probleem ziet er anders uit, maar ik ben er bang voor dat er weer iets aan de hand is.
NeutraleTeun schreef op woensdag 24 juli 2013 @ 20:19:
Mijn Canon had ook stof op de sensor... bij aankoop.
Klantenservice vertelde me dat het altijd mogelijk was, aangezien de behuizing niet luchtdicht is.
Gelukkig viel een 1e reiniging voor mij onder garantie.
Ik vind het wel raar dat het zich verplaatst. Meestal zit stof toch wel vast, al dan niet door staticiteit oid. Maar het kan haast ook niks anders zijn eigenlijk.
Gewoon even (laten) reinigen inderdaad.
Het vreemde is dat ik dit bij aankoop grondig getest heb, diafragma helemaal dicht en een wit stuk karton gefotografeerd. Toen was de sensor helemaal schoon. Het aparte is dat het soms ook niet te zien is op een foto. Waar het dan naartoe is weet ik niet, maar ik zie het dan niet terug. Ik vind het ontzettend vreemd.
Je zou zeggen als het stof zich verplaatst moet het ook af en toe op het matglas of spiegel terecht komen, maar daar heb ik de afgelopen tijd niks gezien, enkel en alleen de beeldsensor.
Ik wil hem liever ook niet direct opsturen naar Pentax via de winkel, want dat duurt me eigenlijk veel te lang, dat kan ik op dit moment niet gebruiken. Daarom hoop ik dat iemand misschien iets herkent. Maar ik ga hem sowieso laten reinigen! Bedankt voor jullie reacties tot dusver