Op zondag 03 juni 2001 20:21 schreef Tweaker het volgende:
[..]
Nee dat vinden die managers zelf. Die bepalen vaak zelf hun salaris.
Tja, de allerhoogsten binnen een bedrijf verkeren inderdaad onder de bijzondere omstandigheid dat ze tegelijkertijd werkgever en werknemer zijn. De hiërarchie gaat immers niet hoger. Maar dit betekent niet dat de RvC dit niet in de gaten houdt. Bovendien is het ook niet in het belang van het bestuur om werknemers tegen je harnas in te jagen, dat lijkt me de produktiviteit niet ten goede komen.
[..]
Die stijging is ten opzichte van het gewone personeel, die krijgen 3-4% en zij zelf 15-20% dat is dus 4-5 keer zo veel, niet 5x hun eigen salaris.
Okay, zo had ik het niet gelezen.
[..]
Was ook niet Kok zijn idee geloof ik, maar van verschillende andere politici.
Tja, ik had er nog niet van gehoord. Maar ik ben wel benieuwd naar voorstellen. Met 'tegen, tegen, tegen' roepen schiet je niet zoveel op natuurlijk.
[..]
Het ging erover dat we "maar" blij moesten zijn dat ze zovel verdienden, want dan betaalden ze ook belasting voor onze kosten. Terwijl als dat het geld bij de gewone werknemer kwam er net zoveel geld bij de overheid komt want die mensen betalen ook belasting en kunnen zelf meer betalen en er hoeft minder gesubsidieerd te worden. En zal dus wat dat betreft niks uitmaken.
Toch wel, het overgrote deel van die 6M valt in het hoge belastingtarief (51%), bij de gemiddelde werknemer valt dit in lagere schaal. Bovendien wordt er bij die ene topmanager maar één belastingvrije voet (tegenwoordig heffingskorting) berekend en bij 1000 werknemers duizend keer. Er gaat in dat geval dus wel degelijk meer geld naar de belasting. Ik zie inderdaad niet in waarom we daar wel of niet blij mee moeten zijn.
Een hoop werknemers bij de appie zijn ook part-time krachten (scholieren ed) dus ze houden wel meer dan 71 per jaar over, maar het gaat meer om het idee dan de cijfers.
Okay, ik heb bij die berekening inderdaad geen rekening gehouden met parttimers, maar het feit blijft dat de loonsom van die topmanagers te verwaarlozen is t.o.v. de totale loonsom. Daaraan rommelen zet macro-economisch gezien geen zoden aan de dijk.
Maar dat is ook helemaal niet de kwestie die speelt. Zoals al eerder werd aangeduid is het lastig uit te leggen hoe de top meer gaat verdienen en de werknemers maar met 3-4 procent genoegen moeten nemen. Ik heb dat ook niet ontkend.
Ik heb wel proberen uit te leggen waarom ik denk dat het zo loopt (meer marktwerking in de salarissen naarmate je hoger in de arbeidsmarkt komt), maar ik wil daar geen waardeoordeel aan verbinden.
Ik ga niet het recht van een topmanager op zijn salaris verdedigen. Ik weet niet wat zo iemand nu precies doet en wat voor waarde dat nu precies toevoegt aan de onderneming en hoeveel mensen er zijn die dat ook kunnen. En last, but not least: ik hoef ze ook niet te betalen..
Maar de vraag die volgens mij speelt is: zit het probleem (als er al een probleem is) in de verhoogde marktwerking aan de top van de arbeidsmarkt of juist in de verminderde marktwerking in de lagere regionen? Afhankelijk van je ideologie zul je waarschijnlijk het eerste of het tweede vinden.
[..]
Een heleboel mensen zijn gedeeltelijk arbeidsongeschikt of voor een bepaalde tijd voor hun eigen werk. Die mensen zouden in principe dus best kunnen werken.
Dat is een ander vraagstuk m.i.
Mensen in de AOW zouden part-time kunnen werken voor extra geld aangezien een hoop mensen geen pensioen heeft (of niet veel). De AOW kan dan ook gedeeltelijk naar beneden (ook al zal dit niet veel schelen denk ik). Maar aangezien mensen steeds ouder worden, zal er straks geen AOW meer zijn als iedereen met zijn 65 stopt. Omdat dan meer dan de helft van de bevolking niet werkt.
Dan zal toch eerst de VUT eraan gaan lijkt me, maar ook dit vind ik een ander vraagstuk.
[..]
Aandeelhouders hebben weinig te zeggen, alleen het bestuur (en die zullen ook niet weinig verdienen en hun salaris wel zelf kunnen bepalen), en het bestuur zijn eigenlijk ook een soort managers.
Met topmanagers bedoel ik ook eigenlijk de leden van de Raad van Bestuur. Dat zijn immers de enige mensen die min of meer hun eigen salaris kunnen bepalen. Daaronder zitten dan de 'gewone' managers (die overigens ook nog best wel veel kunnen verdienen), maar die hebben nog gewoon te maken met hun baas met wie zij over hun eigen salaris moeten onderhandelen.
[..]
En dat vriendjespolitiek achtige gedoe is ook niet verboden dat is juist het probleem. Als de staat zoiets zou doen dan is het corruptie en steekpenningen. Maar als commerciele bedrijven dat doen vinden een hoop mensen het ok.
Dat komt omdat wanneer het bij de overheid gebeurt het belastinggeld betreft. Bij bedrijven gaat het om geld van het bedrijf zelf.
Waarom vind je het bij UPC wel scheef, omdat eigenaar en manager familie zijn ? Dus als het geen familie is dan is het ok ?
Of omdat ze geen winst maken (maar aandeelhouders toch tevreden zijn, dus niks aan de hand) ?
Ik vind het vreemd dat ondanks de slechte situatie van UPC waar het bestuur tenslotte verantwoordelijk voor is, het inkomen van diezelfde bestuurders nog wel steeds kan stijgen. Ik stel vervolgens dat dit komt doordat het een bedrijf van zoonlief betreft. Ik denk dat dit uiteindelijk slecht voor het bedrijf is. Maar ik kan er moeilijk een waardeoordeel aan verbinden: het is tenslotte niet mijn geld noch mijn bedrijf (dit i.t.t. wanneer het belastinggeld zou betreffen).