Verwijderd schreef op maandag 20 augustus 2012 @ 15:09:
Ok thnx voor alle reactie's.
Als eerste: ik heb redelijk basiskennis van fotografie en weet wanneer bewegingsonscherpte kan optreden.
De regel is 1/brandpuntsafstand is langste sluitertijd. Hierbij moet je ook rekening houden met de cropfactor zover ik weet. Dus bij een 100mm lens op een EOS 550D moet je niet schieten met een langste slutertijd van 1/100 maar 1/160 of sneller.
Juist omdat de berekening zo simpel is leek het me wel van toegevoegde functionaliteit in makkelijk in te bouwen in de firmware.
Daarnaast wilde ik graag proberen (mits de funtie dus was ingebouwd) of de camera dan ook rekening hield met IS lenzen.
Zelf heb ik de sigma 18-125 met beeldstabilisatie. Ik gebruik dan de 1/sluitertijd regel.
Dit is dus bij max. inzoom 1/125, als je daar nog eens de cropfactor bij meetelt is dit 1/200 sec. daarna kan ik de sluitertijd nog zo''n drie stoppen langer zetten. Dit i.v.m. de 3 a 4 stops die de fabrikant claimt te kunnen corrigeren. Ik hou dan de 3 stops aan voor de zekerheid. Moet zeggen dat het goed werkt.
Thnx allemaal voor het meedenken. Het zit er dus iig niet op!
Het probleem is dus dat de berekening helemaal niet zo simpel is als jij zegt. Ik zal het nog een keer duidelijker uitleggen, misschien was mijn reactie te kort
Ga uit van: 5DII + 35mm (geen cropfactor dus)
Portret van model in compleet donkere kamer (of pikkedonker buiten)
Je kunt hier gaan voor long-exposure en dus een sluitertijd nemen van 30 seconden of langer maar dan heb je sowieso beweging. We zitten immers lang onder de 1/35 seconden.
Maar klopt dat wel? Nee ... je kunt ook long exposure doen icm. flitsen, dit geeft waarschijnlijk een wazige bewogen achtergrond maar het model (je hoofdonderwerp) is scherp omdat de flits maar 1/200s (of korter) duurde!
Dan gaat je berekening van 1/(brandpunt * crop) al niet meer op
Formule 1
Volgens je berekening zou ik haarscherpe foto's moeten kunnen schieten van formule 1 auto's die met 300 km/h voorbij scheuren op 1/35s of laten we iets couranter zijn 1/60s. Dit gaat dus niet lukken, even afgezien van technieken als mee pannen etc.
Hedendaagse onderwerpen
Bij dit soort onderwerpen heb je de meeste kans van slagen met je berekening maar is geen garantie voor succes
Trial and error is gewoon een goeie manier om het te leren en veel sneller dan elke situatie wiskundig uit te rekenen want elke situatie is weer anders. Bij situaties met weinig beweging en licht kan IS een uitkomst bieden, situaties met beweging en weinig licht bied IS vaak geen uitkomst want het stabiliseren van je camera is één ding ... je onderwerp blijft bewegen en dat is met een lage sluitertijd funest