RaZ schreef op donderdag 26 april 2012 @ 14:10:
Wat ook wel een mooie oplossing zou zijn: Als een werkgever een concurentiebeding heeft, dat het loon doorbetaald moet blijven worden zolang het beding geldig is. Heb je een beding van 2 jaar, en de werkgever eist dat je daar aan gehouden wordt, betaal dan ook maar lekker 2 jaar door. En dan berekenen via het SV-loon. Dus incl. onregelmatigheidtoeslagen, overuren van het jaar jaar voordat je weg gegaan bent.
Een concurentiebeding is een dusdanige beperking in de meeste gevallen. Een werkgever heeft er zelf niets aan, behalve geld te plukken bij de oud-werknemer. Eigenlijk best asociaal.
Zelf vind ik het principe van een concurrentiebeding ook een beetje oneerlijk, want:
1) Het belemmert je sterk in je mogelijkheden aangezien bedrijven van je vakgebied bijna per definitie concurrent zijn van je werkgever.
2) Na afloop van je dienstverband heb jij wel verplichtingen naar je ex-werkgever, maar je ex-werkgever niet naar jou.
3) Het meenemen van klanten valt al onder het relatiebeding, het delen van bedrijfsgeheimen al onder de geheimhoudingsplicht en het - binnen een bepaalde tijd - vertrekken na het volgen van een door de werkgever betaalde opleiding weer onder de studiekostenregeling.
4) Als een ex-werknemer bij een concurrent gaat werken
op een manier zonder dat de belangen van de vorige werkgever worden geschaad, dan nog kan de vorige werkgever enorme bakken met geld eisen van deze ex-werknemer. Dat klopt gewoon niet.
En het argument van "je hebt er toch zelf voor getekend" is eigenlijk wat flauw aangezien in deze tijden van een ruime arbeidsmarkt de werknemer in feite een mes op zijn/haar keel krijgt.
Daarom zou ik het ook redelijk vinden dat, indien het aan de werkgever ligt dat een werknemer vertrekt, de werkgever aan een ex-werknemer gedurende de tijd van het concurrentiebeding een vergoeding betaalt (volledig loon gaat me dan weer iets te ver).
Maar goed, zolang de VVD in de regering zit kunnen we dat natuurlijk wel vergeten. Ik zou het wel grappig vinden als blijkt dat veel concurrentiebedingen als sneeuw voor de zon verdwijnen indien zo'n compensatieregeling inderdaad wordt ingevoerd. Want daarmee zouden werkgevers feitelijk toegeven dat hun concurrentiebedingen onredelijk zijn. Want als een concurrentiebeding wel redelijk is dan moeten de financiele belangen ervan groot genoeg zijn om die compensatie te betalen.
Voor een relatiebeding vind ik dat niet opgaan omdat een relatiebeding veel minder zwaar weegt dan een concurrentiebeding aangezien een relatie over het algemeen in een hele andere bedrijfstak zit terwijl een concurrent juist in dezelfde bedrijfstak zit. Daarnaast is het natuurlijk ook niet juist om klanten van je ex-werkgever mee te nemen naar je nieuwe werkgever.
Overigens mag volgens jurisprudentie concurrentiebeding maximaal 1 jaar duren en een relatiebeding maximaal 2 jaar.
[
Voor 4% gewijzigd door
Koos Werkloos op 28-04-2012 07:50
]