Gezien de wet niet zozeer spreekt van garantie van 2 jaar, maar van een aansprakelijkheid gedurende de redelijke levensduur, zal dat niet te vinden zijn. Daar waar een winkel rept over garantie van 2 jaar, mag verwacht worden dat wat de wet onder garantie verstaat daarmee dus verlengd is naar 2 jaar.
Kijken we dan naar artikelen, dan zien we eigenlijk alleen verwijzing naar aflevering:
http://www.wetboek-online...etboek%20Boek%207/18.htmlBij een consumentenkoop wordt vermoed dat de zaak bij aflevering niet aan de overeenkomst heeft beantwoord, indien de afwijking van het overeengekomene zich binnen een termijn van zes maanden na aflevering openbaart, tenzij de aard van de zaak of de aard van de afwijking zich daartegen verzet.
Wat is dan aflevering?
http://www.wetboek-online...Wetboek%20Boek%207/9.htmlOnder aflevering wordt verstaan het stellen van de zaak in het bezit van de koper.
Ook het moment van eigendom gaat van hetzelfde uit:
http://www.wetboek-online...etboek%20Boek%207/10.htmlDe zaak is voor risico van de koper van de aflevering af, zelfs al is de eigendom nog niet overgedragen. Derhalve blijft hij de koopprijs verschuldigd, ongeacht tenietgaan of achteruitgang van de zaak door een oorzaak die niet aan de verkoper kan worden toegerekend.
Vóór je er aansprakelijk voor bent, ergo, de zaak afgeleverd is, heb je weinig nut van garantie. Bovenstaande maakt het zeer aannemelijk dat garantie ingaat vanaf moment van aflevering - waarbij je dat naar mijn interpretatie zelfs kan strekken naar het moment dat het goed initieel aan de overeenkomst beantwoordde. Bij een DOA dus vanaf het moment dat vervanging is geleverd (zie eerdere discussie over aflevering, en het vereisen van een conforme zaak).
Voorts is het moment van constateren van het defect leidend, waaruit de tekst impliceert dat het gaat om non-confomiteit direct na aflevering. Hieruit is wel een precedent te lezen dat het gaat om constateren, niet om aanmelden.
http://www.wetboek-online...etboek%20Boek%207/23.htmlDe koper kan er geen beroep meer op doen dat hetgeen is afgeleverd niet aan de overeenkomst beantwoordt, indien hij de verkoper daarvan niet binnen bekwame tijd nadat hij dit heeft ontdekt of redelijkerwijs had behoren te ontdekken, kennis heeft gegeven. Blijkt echter aan de zaak een eigenschap te ontbreken die deze volgens de verkoper bezat, of heeft de afwijking betrekking op feiten die hij kende of behoorde te kennen doch die hij niet heeft meegedeeld, dan moet de kennisgeving binnen bekwame tijd na de ontdekking geschieden. Bij een consumentenkoop moet de kennisgeving binnen bekwame tijd na de ontdekking geschieden, waarbij een kennisgeving binnen een termijn van twee maanden na de ontdekking tijdig is.
Ik meen mij te herinneren dat fabrikanten hier regulier flexibel mee omgaan richting de winkel (ook termijn + x), hoewel dat slechts indirect relevant is.
Per saldo: informeer de winkel dat het defect binnen gestelde garantietermijn is geconstateerd, en je je beroept op de rechten die je daaraan mag ontlenen. Vermeld tevens dat in Nederland ook ná 2 jaar een aansprakelijkheid geldt indien een langere levensduur redelijkerwijs te verwachten is.
En ten slotte: als het zo is dat de geboden oplossing waarschijnlijk je gebruiksmogelijkheid verlengt tot ver na de verwachte normale levensduur, dan is het redelijk dat een gebruiksvergoeding gerekend wordt voor de tijd dat je het goed hebt gehad. Bij reparatie van een enkel component op de kaart zal dat niet snel standhouden, bij vervanging voor een nieuw exemplaar echter wel.
De winkel zou een en ander bijvoorbeeld ook kunnen vertalen in een korting op een nieuw artikel, indien het onmogelijk (of onredelijk) is het origineel te repareren of vervangen. Dit is niet concreet wettelijk beschreven, maar komt wel regelmatig voor, wat met goedvinden van beide partijen ook een prima oplossing is.
Reken daarbij niet op een korting ter grootte van de originele aanschafprijs indien je het al twee jaar gebruikt hebt.
[
Voor 39% gewijzigd door
Verwijderd op 27-11-2011 00:04
]