Dat je klaar was met klooien vermoedde ik al
Ik begrijp echter dat je maar een kleine zaak hebt. Ik snap dat een alles-in-1 pakket je ultieme droom is, en da's ook logisch. Ik wil je echter een realistische kijk op de zaak geven, eentje die niet door marketing bedorven is maar door iemand wordt gegeven met bijna 10 jaar ERP ervaring. Dus hou je vast
ERP is complexe materie. Maakt niet uit wat die verkoper van SAP zegt, voor iedere functie zal een apart scherm zijn. Sommige zul je meer gebruiken dan andere, maar je moet iedere keer switchen en zoeken. Zeker in het begin is dat mateloos vervelend en zou je wensen dat je bij Excel gebleven was, want daar werkte tenminste alles intuitief.
Voor iedere poep en scheet die je niet snapt of die je anders zou willen als standaard uitgeleverd mag je big bucks neertellen. Voor een schermaanpassing reken ik inclusief documentatie rustig 8 uur. Moet namelijk door een ontwikkelstraat heen, getest en gedocumenteerd worden etc. Tegen consultancytarief uiteraard. Met een beetje pech geldt dat zelfs voor het oplijnen van je HP laserprinter om goed samen te werken met het pakket.
Realiseer jezelf ook dat je dit soort dingen niet even op de desktop kunt draaien. Ergo: servertje benodigd.
Ik ga je even een grof rekensommetje geven:
Geen idee wat de systeemeisen zijn, maar ga uit van een investering van 2,5k aan hardware voor een server + backup e.d. Dan nog een server OS, ik ken de prijzen niet uit mijn hoofd, maar zeg Win 2008 oid. Tellen we nog eens 500 euro bij op. Da's 3k. Aangezien je aangegeven hebt dat je zaken uit alle delen van BusinessOne wilt hebben, ga ik uit van de 2500 euro aanschafkosten voor de full package. Iemand moet de boel installeren, onderhouden, etc. Zeg dat server installatie je een dag werk kost van de mensen die de hardware leveren (50 euro/uur = 400 euro), en dan nog een dag install (dus geen setup) vanuit SAP door een prijzige consultant (800 euro). Lult zo'n verkoper allemaal niet over, maar mag je wel rekening mee houden.
Dan heb je nog twee dingen nodig: een setup / config van SAP zelf, en instructie / training. Voor beiden mag je denk ik een dag rekenen, tegen consultants / trainerkosten. Nog eens 2x800 euro, en reken op een redelijk stijle leercurve.
Totaal aan investeringen om überhaupt up en running te komen:
2500 + 500 + 400 + 800 + 800 + 800 =5800 euro's.
Wat je overigens over 5 jaar af mag schrijven.
Verder ben je jaarlijks dus een fee kwijt van 17% van die 2500 = 425 euro
Plus uiteraard onderhoud van je server. Dat hoeft niet zoveel te zijn, maar ga voor het gemak uit dat dat je 200 euro per jaar kost voor een supportcontract. Ik hoop nooit dat het je overkomt, maar d'r valt wel eens ooit ergens een bitje om
Even terugrekenen naar jaarbasis:
Afschrijving / aanschaf: 1/5 * 5800 = 1160
Licenties en onderhoud = 625
Totaal 1785
Dus vraag je af of het je bijna 2000 euro PER JAAR extra waard is om:
- nog steeds bijna 32 uur per maand een dag aan administratie te besteden omdat het weliswaar allemaal geintegreerd, maar ook een stuk complexer is.
- het werk van je accountant, die je toch al big bucks betaalt, nog lichter te maken dan het al is;
- voor alles wat je extra wilt flink in de buidel te moeten tasten.
Persoonlijk zou ik eerst eens kijken waar het makkelijker kan en of je het jezelf niet onnodig moeilijk maakt t.a.v. je administratie, voordat ik SAP binnen zou kruien.
Sowieso, voor het geld dat je per jaar aan SAP kwijt bent en de tijd die je er zelf in moet steken, kun je ook een leuke administratrice een dag per week inhuren werk laten doen.
Voor terugkomende facturen zou ik zelf iemand in de arm nemen die handig is met Excel / VBA. Dat soort dingen moet makkelijk met wat macro's op te lossen zijn
Bankafschriften handmatig invoeren lijkt me simpel op te lossen; ik ken geen enkel bancair pakket dat geen output naar CSV kan leveren. Dat lees je, al dan niet met wat macro werk, ook zo in in Access.
Wat jij zoekt is heel realistisch en erg logisch. Wat je gevonden hebt is echter een slagschip dat prima bruikbaar is, maar het beste tot zijn recht komt op zee, terwijl jij op een brede rivier ronddobbert
Als ik jou was zou ik eens gaan kijken naar simpele pakketten die op het kleine MKB gericht zijn. Denk aan producenten als Davilex e.d. Kijk dan met name naar de activiteiten waar je nu relatief de meeste tijd in steekt, en maak daar slagen in. Daar wordt je vele malen vrolijker van als van het binnenkruien van welk ERP systeem dan ook. Want geloof me alsjeblieft als ik zeg dat de ROI van SAP (of ERP in het algemeen )heel erg laag voor je zal zijn - if any at all
Al is het nieuws nog zo slecht, het wordt leuker als je het op zijn Brabants zegt :)