ESD gaat hem om op-
en -ontlading, opgebouwde potentiaalverschillen (statische elektriciteit, tienduizenden volts) die in een heel korte tijd (dus hoge stroom) door gevoelige elektronica worden vereffend. Hierbij is zowat alles gevaarlijk, kom je met een stuk gevoelige elektronica tegen iets wat goed geleid zal een er te hoge ontlading (ESD) zijn als die electronica (of jij) opgeladen was (ook al was dat geleidende iets geaard), kom je tegen iets geïsoleerd dan kan dat ferm opgeladen zijn waardoor er via jou naar de aarding weer ESD kan zijn. Vaak spelen onopvallende een grote rol, zachte bureaustoelen zijn bijvoorbeeld beruchte ESD generatoren (al vaak gehoord dat vervangen van de houten door stoffen stoelen enorm veel problemen geeft).
Met je polsbandje wil je een weerstand van 1 à 10 MegaOhm tussen jezelf en de aarding (indien geen aarding, neem dan het bloot metaal van de kast hiervoor, resulteert ook in hetzelfde potentiaal voor alles), dat zal ervoor zorgen dat bij een statische ontlading deze met een kleine stroom kan wegvloeien zonder schade aan te richten, meet dat polsbandje even na voor de zekerheid.
Als ik aan een PC bezig ben gebruik ik geen polsbandje, ik ben er gerust in dan met deze 2 "regeltjes" het risico op ESD minimaal is:
-Iets uit de kast halen: eerst metaal van kast aanraken, en dan uithalen.
-Iets in kast steken: kast al aangeraakt hebben, niet op bureaustoel rondrollen (kan je ferm opladen), component opnemen aan de metalen bracket, kast aanraken met de andere hand, en insteken.
[ter info] Ik ben hersteller van elektronica, herstel (nieuwe) toestellen die gemaakt zijn voor zeer zware omstandigheden, en vanuit die ervaring "weet" ik dat ESD daadwerkelijk een probleem is. Gezien de eisen die aan toestellen die ik herstel worden gesteld wordt van mij verwacht dat ik altijd een oorzaak vind van elk defect.
ESD voel je (meestal) niet, zie je niet, ruik je niet, maar door uitsluiting van andere factoren en onderzoek naar omstandigheden kan ik toch regelmatig ESD als de meest waarschijnlijke oorzaak aanduiden. Er zijn serieuse voorzieningen (geaarde grond, EDS schoenen, ESD matten op de tafels met aparte aarding, polsbandjes, geïoniseerde luchtpistolen,...) en als die niet correct gebruikt worden merk ik dat in de uitvalpercentages.
Nee hoor, in een keer kapot door ESD komt bijna niet voor, meer zaken die opeens niet meer (helemaal) werken, na een dag spelen of bij extreme temperaturen (na een nacht -20°/55° bijvoorbeeld, daar zal je bij je PC niets van merken, maar levensduur kan wel ferm afnemen). Ook IC's waarvan een I/O pinnetje opeens niet meer werkt, of die hun specificaties niet meer halen, kunnen door ESD veroorzaakt worden.
[
Voor 7% gewijzigd door
naftebakje op 16-08-2009 11:13
]
Als de boer zijn koeien kust, zijn ze jarig wees gerust. Varkens op een landingsbaan, leiden nooit een lang bestaan. Als de boer zich met stront wast, zijn zijn hersens aangetast. Als het hooi is in de schuur, zit het wijf bij den gebuur.