Twanjo schreef op dinsdag 31 maart 2009 @ 20:36:
Beste Leden,
Ik ben een computer aan het samenstellen voor mijn mijn vader, en ik hoop dat jullie daar wat hulp bij willen bieden. In het verleden ben ik ooit een topic gestart maar die stond op de verkeerde plaats en men verwees me naar hier. (@ Reinmann het verhaal zal je dus wel bekend voorkomen).
Budget
Voor mijn vader geld “het liefst zo goedkoop mogelijk”. Ik daarin tegen , geef liever wat meer uit zodat ik zeker weet dat het goed is. We zoeken dus een heel uitgebalanceerd systeem qua prijs/prestatie. We deken aan zo’n 700 – 900 euro max, voor alleen de kast .
Doel van de pc
Als hoofdoel moet deze pc gaan dienen voor videobewerking. Daarnaast gewoon multimedia toepassingen. Beetje internetten , stukje bedrijfsmatig gebruik , emailen etc. De pc is absoluut niet voor gaming.
In eerste insantie zal de pc voornamelijk gebruikt worden voor het bewerken van dv-materiaal , en dan ook simpel editten. Titeltje hier ,beetje knippen&plakken daar, je kent het wel. We gaan werken met Magix Video Deluxe, en als het echt wat wordt dan kan hij overstappen op Adobe Premiere. Op zich voldoet een simpel systeem al voor het bewerken van dv-materiaal.
Toch wil ik wel een beetje het oog op de toekomst houden. Ook aangezien mijn pa niet zo vaak upgrade, hij gebruikt immer nog een Pentium III en W98!, wil ik een systeem neerzetten waarmee hij zeker 4-5 jaar mee vooruit kan. En misschien komt er ooit wél een hd camera, of wil hij hd materiaal gaan editten van iemand anders. Dit moet dus in het achterhoofd gehouden worden.
Het hoeft echter geen high end systeem te zijn!. Het is puur voor de hobby. Ik weet dat het altijd beter kan, maar je moet ergens een lijn trekken. Ik denk dat we dat het beste kunnen doen d.m.v. het budget. Gewoon voor dat bedrag proberen het beste samen te stellen. Ik hoop dat jullie mij daar een beetje mee willen helpen . Daarom hoop ik ook dat als iemand op of aanmerkingen heeft deze ook goed wil onderbouwen. Het is simpel om te roepen “ik zou dit of dat nemen” maar als ik niet weet waarom dan heb ik er niet veel aan.
Dus onderbouw a.u.b. je mening, het liefst met feiten en ervaringen.
Besturingssysteem
Als OS gaan we
XP-32 bit draaien. De gedachten hierachter is het volgende: Mijn pa komt van w98 dus die moet sowieso gaan werken met iets nieuws, het maakt dan niet veel uit of xp of vista pakt. Echter kan ik redelijk tot goed overweg met xp, deze kan ik ook blindelings optimaliseren. Nou zal dat met vista ook wel gaan lukken , maar het is toch allemaal nét iets anders. Daarom kiezen we voor xp, zodat ik hem ook makkelijk kan bijstaan. We slaan Vista dan allebei over en als over 2 jaar Windows 7 helemaal bug vrij is , stappen we samen over. Dit houd wel in dat we met een geheugenlimiet zitten, maar ik wil toch niet aan xp 64 beginnen. Dat lijkt me te lastig voor mijn vader qua compatibiliteit van drivers etc.
Processor Q9550 vs i7920
Eigenlijk staat mijn keuze al vast. Als we kijken naar het budget en het doel van de pc, kunnen we bijna niet anders dan de Q9550 pakken. De prijzen van de processors schelen elkaar niet veel, de prijzen van de moederborden en geheugen echter wel! Voor een socket 1366 betaal je gewoon 100 euro meer , ook het ddr3 geheugen is iets duurder (al daalt het wel nu). Ook is er nog niet echt veel keus in moederborden en kunnen we alleen x58 kiezen. Daarin tegen is de I7920 wel sneller en is het platform meer toekomst gericht. Maar een q9550 zou denk toch wel moeten volstaan voor ons doel. Het moet echt één van de 2 worden ik weet dat ik ook goedkoper uit ben met een q6600 , q8200, q9300, of q9450 maar die heb ik afgestreept. Tenzij iemand met goede argumenten op ander ideeën brengt….
Q9550+ Goedkoper
+ Moederborden hebben zich al bewezen
-Niet zo snel en futre proof als I7920
I7920+ Volgens mij de beste processor voor dit moment
-Dure moederborden, en hebben zich nog niet bewezen
Voeding
Zit te twijfelen tussen Cooler Master
M520 of de
M620. Heb altijd goede ervaring met Cooler Master ook zijn beide modulair en kun je dus de kabels die je niet nodig hebt er af laten. De M620 is misschien wat overkill, maar de m520 is heel beperkt leverbaar en wil graag alles in één keer bestellen.
Moederbord
Als het de q9550 wordt , wil ik voor de
Gigabyte GA-EP45-DSR3 gaan. Dit bordje komt vaak goed naar voren en werd door veel mensen al positief ervaren. Socket 1366 zou ik niet weten.
Geheugen
Hier heb ik niet veel kaas van gegeten en hoop dat iemand mij daar meer over kan vertellen. Vooral het verschil in b.v. pc-6400, pc-8000 of pc-8500. Ondanks het geheugen limiet van xp 32bits willen we gewoon voor 2x 2gb gaan. Lijkt me in eerste instantie ruim voldoende, kunnen we later altijd nog uitbreiden en overstappen op 64 bit. Zelf leek me
OCZ Platinum 4GB ddr2 cl5 kit wel iets . Maar zoals genoemd heb ik hier zeer weinig verstand van.
Videokaart
Zelf had ik de Saphire Radeon HD 4850 in gedachten . Maar menig montage specialist zegt dat een dure videokaart echt geen nut heeft bij montage tenzij je echt 3d gaat renderen etc. Dus misschien moeten we hier juist op gaan besparen.
Harde schijven Minimaal 2 stuks zodat we os en data kunnen scheiden. Wil niet met raid gaan werken.. Dacht zelfs aan Samsung 1tb voor data en 320 gb voor het os of iets dergelijks.
Case
Omdat het budget beperkt is viel mijn oog op de
Cooler Master cm690. Niet duur en prijs/ kwaliteit dik in orde. Handige aansluitingen op de bovenzijde . En géén powrknop achter een deurtje, wat ik gruwelijk irritant vind.
Het zou er dan als volgt uitzien :
Cooler Master CM 690 Zwart € 64,74
Cooler Master Real Power M620 € 77,
Gigabyte GA-EP45-DS3R € 133,74
Intel Core 2 Quad Q9550 € 240,38 8
OCZ Platinum Dual Channel OCZ2P10664GK € 44,90
Samsung SH-S223F € 16,74
Samsung Spinpoint F1 DT HD103UJ, 1TB € 75,90
Samsung SpinPoint T166 HD321KJ, 320GB € 42,48
Sapphire HD 4850 512MB GDDR3 PCI-E € 123,85
Totaal € 819,73
Totaal prijs is wel berekend op de goedkoopste prijzen van tweakers. In praktijk kun je er rustig honderd euro bij optellen. Ook omdat geen één webshop álle onderdelen kan leveren.
Wat ik dus graag zou willen weten:
1. Q9550 vs I7920?
2. Gaan we het veschil tussen 32bits en 64 bits met (2x 2gb) echt hard merken?
3. Is 1066 geheugen oke voor ons
4. Videokaart veranderen?
Voor de rest zij alle op en aanmerkingen ook van harte welkom. Weet jij betere harderschijven of case voor ons doel&budget dan hoor ik dat graag. Of denk je dat het compleet anders moet laat het me weten……