Voor wat betreft dat onderzoek: dat je met Apple desktops weinig problemen hoeft te verwachten dat klopt naar mijn ervaring ook wel, zeker voor wat betreft de tower modellen. Ik kan me uit mijn omgeving niet herinneren dat daar iets aan te repareren was (op een versleten HD na). Met de iMacs zijn er wel series geweest die moederbordproblemen kenden. Een bedrijf waar ik voor werk 'trof' net zo'n serie, in één dag zijn ter plaatse alle moederborden vervangen. Wat de laptops betreft: de grafiek is van de periode dat er veel witte iBooks in omloop zijn, en daarvoor kan het hogere uitvalpercentage wel kloppen. Sommige reeksen hadden problemen met de videochip, waarvoor ook het moederbord moest worden vervangen.
Apple biedt niet veel keus in die prijsklasse. Als een Mac Mini zou voldoen dan heb je wel een energiezuinige oplossing, die ook nog eens zo goed als onverslijtbaar is. Maar als je met Indesign CS3 wil werken of met Photoshop veel bestanden tegelijk wilt openenen, dan zit je op een Mac Mini niet goed. Op een iMac gaat dat allemaal iets beter. Dat is natuurlijk nog niet te vergelijken met een dual quadcore Mac Pro werkstation, maar voor het eenvoudige grafische werk is het snel genoeg. Let bij de iMacs op de kwaliteit van het LCD scherm. De nieuwe iMac 20 inch schermen zijn 6-bits en glossy, dus voor kleurbeoordeling niet zo geschikt. De 24 inch waren van betere kwaliteit, maar vraag even na of dit nog steeds zo is.
Wat je voor de afschrijving moet weten: de platte iMacs kunnen lang meegaan, maar je hebt wel kans dat de zwaardere grafische pakketten in 2 of 3 jaar de huidige iMac weer ontgroeien. Als er in de organisatie ook lichtere taken zijn (mail, Office, internet, ICA-client, thuiswerk met VNC) dan kun je de Macs daarnaartoe doorschuiven en kunnen ze (op een enkel pechgeval na) zo'n 8 jaar meegaan verwacht ik. In dat geval kun je ze dus ook iets over de 1000 euro wel kopen, dat verdien je makkelijk terug.
Ik denk dat je een keuze voor Macs wel goed met het personeel moet overleggen, en de uitrol op je gemakje moet voorbereiden. Een Mac is in principe eenvoudiger in gebruik, en scheelt zeker bij kleinere organisaties (met verhoudingsgewijs veel aanpassingen per gebruiker) jaarlijks een hoop systeemonderhouds-uren. Maar de mensen moeten er wel aan toe zijn anders dan wil het gewoon niet. Het is altijd even wennen (bijvoorbeeld met de optietoetsen) en dat geeft de eerste maand vragen en ergernissen.