Graag zou ik de foto's hier willen plaatsen maar ik weet niet hoe dat moet. Ik krijg een rechthoek te zien waar 'Explorer-prompt' staat en eronder 'Scriptprompt' en 'Voer de URL in:'
De foto's zijn in JPEG en staan op de C schijf. Als iemand weet hoe dit werkt zal ik ze hier plaatsen, zolang kijk maar op mijn homepage.
De upgrade van de TM800LCi
Benodigdheden:
Een setje horlogemakers schroevendraaiers, een badlaken, koelpasta en een stukje elektra kabel.
Voor het RAM memory heb ik het volgende gekozen:
2 reepjes van 1 GB (1024MB) Kingston Sodimm DDR SDRAM PC3200 Unbuffered.
Kosten van het RAM memory, per reepje rond de EUR 80,00
En voor de CPU het volgende:
Mobile Intel Pentium M 755 2000MHz. (Dothan) FSB 400MHz. (SL7EM)
Deze CPU heb ik via Ebay uit China besteld. De CPU is tweedehands en rond de EUR 125,00 (inclusief verzendkosten) afhankelijk bij wie je het koopt.
Je kan ook voor het maximale gaan en de M 765 (SL7V3) kopen die is 2100MHz. maar is ook meer dan het dubbele van de prijs van de M 755 en zeer moeilijk te verkrijgen.
De M 760 is een valkuil, alles is hetzelfde behalve de FSB die is 533MHz. en doet het niet in de ACER TM 800
Er van uitgaande dat je het optimaal wil versnellen heeft het geen nut om alleen de CPU of alleen het RAM geheugen te vervangen. Het blijft langzaam en de vooruitgang is niet voldoende voor de multimedia van tegenwoordig.
Het BIOS. Terwijl je nog niet aan de upgrade begonnen bent dien je het huidige BIOS van de TM800 te upgraden. De huidige BIOS is 3A24. Deze moet worden 4A20
Zodra je dat gedaan hebt ondersteund deze evengoed de te vervangen Banias CPU en de nieuwe in te plaatsen Dothan CPU.
Zonder upgrade van het BIOS is de upgrade naar de Dothan niet mogelijk. Doe dit eerst. Kijk op
http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/tm_800.html
Download eerst de WinPhlash Tool, vervolgens het BIOS 4A20 Windows Version. Lees de text documenten en de helpfunctie van de WinPhlash Tool. Over de upgrade van alleen het BIOS heb ik een paar uur gedaan voordat ik eraan begon. Het ‘Phlashen’ van het BIOS is overigens met een paar minuten gebeurd.
Je begint met jezelf te aarden. Dat doe je met het stukje elektra kabel. Maak het vast aan je pols of je enkel en aan de CV bijvoorbeeld. Voor de duidelijkheid, het kabeltje moet gestript worden aan beiden kabel einden. Het is er voor het ontladen van de statische electriciteit van je lichaam.
Zet de laptop dichtgeklapt ondersteboven op het badlaken. Je haalt de accu en de harde schijf eruit en alle schroefjes (20 stuks)
In het accu compartiment zit ook een schroefje. Dat maakt in totaal 21 schroefjes.
De kapjes van het RAM memory en de Wirelles LAN laat je vast zitten.
De harde schijf zit bij de koptelefoon en microfoon ingangen. Er zit een kapje met 2 schroefjes die je inmiddels eraf had geschroefd. De harde schijf schuift heel moeilijk eruit, althans bij mij was dat het geval en liet het maar zitten, daardoor brak ik bijna de laptopbehuizing omdat ik niet wist dat deze er eerst uit moest voordat je de laptop open maakt.
Je draait nu (nog steeds dichtgeklapt) de laptop voorzichtig weer om want de bodem zit nu los. De bodem nog niet eraf halen. Open de laptop 180 graden. Dus niet 90 graden. Plaats het op het badlaken zonder dat de bodem of andere zaken eruit vallen zoals de kleine losse metalen platte gaasjes op de USB ingangen.
180 graden betekent, geheel plat open, op de tafel. Doe je dit niet dan gaat het sneltoetsenkapje er niet makkelijk af. Het sneltoetsenkapje is het kapje waar je de aan- en uitdrukknop hebt en de p1 en p2 drukknoppen.
Via de inkeeping boven van de functietoetsen F2 en F3 kun je een klein schroevendraaier insteken en een beetje omhoog duwen, vervolgens door je vingers ertussen te doen verder los bewegen/trekken.
Controleer de scharnierschroefjes nu je toch bezig bent en draai ze goed vast. Bij mij zaten die los.
Nu zet je de laptop weer 90 graden open, dat is de stand als bij normaal gebruik dagelijks. Onder de letters ACER, midden onderaan het LCD schermlijst. Ter hoogte daarvan zie je een stukje zwart linnen plakband. Deze zit vast aan een stekker. Deze stekker moet omhoog losgekoppeld worden maar, je dient te trekken aan het zwarte plastic lipje dat er ook bij zit. Zodra je het omhoog losgekoppeld hebt zie ietsje daarboven een schroefje, maak deze los anders breekt dat later bij het open maken van de behuizing.
Draai de 3 toetsenbord schroefjes los. Haal heel voorzichtig het toetsenbord omhoog, koppel de platte verbindingskabelmat los van de printplaat.
Daar zie je het RAM memory. De ACER TM800 kan 2 reepjes aan, van 1GB. Één reepje plaats je hier en het andere is kinderwerk omdat die zich onder het schroefkapje bevindt aan de onderkant van je laptop.
Probeer het plastic front kapje (om het bluetooth/ LAN drukknopje heen) eraf te bewegen met je nagels of iets dergelijks wat niet het plastic beschadigd.
Nu komt het op gevoel aan. Sluit de laptop en open de behuizing alsof je het LCD scherm open zou doen. In dit geval blijft het LCD scherm dicht of een beetje open (zie foto) Open het zeer langzaam met beleid en geduld en ga de weerstand tegemoet en je het voor elkaar krijgt om de behuizing bijna 90 graden open te zetten. Er zijn 3 kabels die weerstand bieden omdat deze van korte lengte zijn. Eentje zit in het midden van de printplaat zover ik me kan herinneren en twee anderen bij de scharnieren. Ik geloof voor het LCD scherm en voor de fan. Weet ik niet meer. In ieder geval. Eentje kan je los koppelen de andere zitten vastgesoldeerd. Wat belangrijk is, is dat je het LCD scherm met het linkeronderhoek op de fan krijgt en het rechteronderhoek net buiten de behuizing. Het staat dan een beetje schuin op de blootgelegde printplaat. Het linkeronderhoek naar je toe en het rechteronderhoek van je af (zie foto) Het moet wel ergens tegen aan leunen anders valt het om en breken de kabels alsnog en het LCD scherm erbij.
Nu kun je ondanks dat het ongemakkelijk staat toch simpel de twee schroeven los draaien van de fan en de fan er schuin een beetje naar je toe uitschuiven. Hoeft er niet uit als die stang maar van de CPU af is.
De CPU zit vast met drie schroefjes. De vier piepkleine schroefjes hoeven niet los. Er is een schroefje aan de bovenkant van de CPU waar de CPU in is gestoken. Er staat vermeld ‘open/close’
Ik neem aan dat, dat is om de CPU eruit te halen is. Ik zag dat schroefje pas nadat ik voor de vierde keer de laptop had open gemaakt. Uit nieuwsgierigheid heb ik het schroefje op ‘open’ gedraaid en geprobeerd de CPU eruit te trekken maar die zat evengoed muurvast. Kan aan mij liggen, ik weet het niet. Hoe dan ook ik heb de CPU bij de upgrade eruit moeten wrikken met schroevendraaiers en mijn nagels en dat was niet makkelijk. Ik weet dat, dat niet goed is maar ik wist en weet me geen raad hoe het er anders uit te halen. Uit informatie via het Internet heb ik begrepen dat de CPU zonder weerstand eruit te trekken is. Waarschijnlijk deed ik dus iets niet goed.
Zodra je de CPU vervangen hebt doe er dan een druppel koelpasta op. Dat was ik vergeten en dacht ook niet dat het nodig was. Zonder koelpasta rijst de temperatuur letterlijk de pan uit en slaat je laptop in sommige gevallen uit.
Het terugplaatsen van alles is net zo eenvoudig als het uit elkaar halen. Volg de stappen achterstevoren. Vergeet de laptop niet om weer plat neer te leggen wanneer je dat sneltoetsen kapje terug vastdrukt. Het toetsenbord goed erin leggen, even voorzichtig bewegen. Neem alle tijd om de snoeren terug te koppelen. Vooral die van het toetsenbord kan wel een kwartier duren. Heb geduld. Als het niet lukt. Neem een kop koffie en probeer het later nog een keer.
Het vervangen van de CPU doe ik nu in ongeveer 20 minuten. Maar de eerste keer dat ik het vervangen had en er achter kwam dat ie het niet deed omdat het BIOS 3A24 het niet ondersteunde was ik er 3 uur mee bezig als het niet langer was.
Geduld.
We weten nu, het kán. De ACER TM800LCi is up te graden. In tegenstelling tot de verhalen dat het niet mogelijk was, ACER inclusief.
Een leek als ik heeft het met een beetje geluk voor elkaar gekregen.